DHCP Relay

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
music4happy
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 26 maja 2010, 13:03

DHCP Relay

#1

#1 Post autor: music4happy »

Witam,
proszę o podpowiedź odnośnie DHCP Relay. Mianowicie, mam topologie taką jak poniżej na zdjęciu:
Obrazek
- Cały sprzęt jest zaadresowany jak na zdjęciu, interfejsy włączone
- PC1 i PC2 mają ustawiony adresowanie dynamiczne z dhcp
- PC2 dostaje adres
- Serwer DHCP ma zdefiniowane dwie pule adresowe
- Na routerze routerze R1, interfejsie fa0/0 została wydana komenda: ip helper-address 192.168.11.5 a mimo to PC1 nie dostaje adresu z serwera DHCP
Dlaczego z PC1 nie przechodzi rozgłoszenie o adres do serwera DHCP?

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: DHCP Relay

#2

#2 Post autor: kktm »

music4happy pisze: Dlaczego z PC1 nie przechodzi rozgłoszenie o adres do serwera DHCP?
bo serwer dhcp nie ma routingu do 192.168.10 przez R1
"Trust no one"

pl999
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:59

#3

#3 Post autor: pl999 »

No właśnie... zawsze najpierw sprawdź, czy pinguje się to co powinno.
Pozdr,

Paweł

music4happy
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 26 maja 2010, 13:03

#4

#4 Post autor: music4happy »

Dziwne. Bo to robiłem sobie przykładowo na packet tracerze z książki ccna exploration 4 i tam nic nie napisali, ze musi byc routing zrobiony na serwerze dhcp, napisali, ze wystarczy na routerze R1 skonfigurowac adres pomocniczy wskazujacy na serwer dhcp w drugiej podsieci i wtedy beda przechodzic komunikaty rozgloszeniowe dhcpdiscover. Wtedy R1 by dzialal jako agent przekazywania.

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#5

#5 Post autor: kktm »

music4happy pisze:Dziwne. Bo to robiłem sobie przykładowo na packet tracerze z książki ccna exploration 4 i tam nic nie napisali, ze musi byc routing zrobiony na serwerze dhcp, napisali, ze wystarczy na routerze R1 skonfigurowac adres pomocniczy wskazujacy na serwer dhcp w drugiej podsieci i wtedy beda przechodzic komunikaty rozgloszeniowe dhcpdiscover. Wtedy R1 by dzialal jako agent przekazywania.
kłamali
"Trust no one"

music4happy
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 26 maja 2010, 13:03

#6

#6 Post autor: music4happy »

Dodałem trasę statyczna na serwerze dhcp na router R1 interfejs fa0/0 i... PC1 dostał adres ip z dhcp... Chyba nie napisali w książce o tym...
Dzięki

ODPOWIEDZ