Pytanie dotyczące opłacalności kursu CCNA

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
ebers_moll
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 08 paź 2012, 22:59

Pytanie dotyczące opłacalności kursu CCNA

#1

#1 Post autor: ebers_moll »

Witam wszystkich,

zdaję sobie sprawę, że to dopiero mój pierwszy post, ale czytelnikiem forum jestem już od dawna. Często znajdowałem tutaj nurtujące pytania dotyczące nauki sieci komputerowych.
Jeśli post znajduje się w złym dziale to przepraszam i proszę o przeniesienie go w odpowiednie miejsce.

Ale do rzeczy, chciałbym zapytać, a raczej prosić o radę w pewnej ważnej sprawie. Aktualnie stoję przed dylematem rozpoczęcia kursu przygotowującego do egzaminu CCNA. Jestem aktualnie studentem 3 roku Telekomunikacji. Z sieciami miałem już styczność od dawna, ale naukę na sprzęcie cisco na dobre rozpocząłem pół roku temu. Przede mną jeszcze 2 semestry nauki sieci, w tym dodatkowe zajęcia z routingu zaawansowanego.

Jeśli chodzi o sam kurs to uczelnia jest skłonna zorganizować nam dodatkowe zajęcia z sieci w wymiarze 20 spotkań po 210 minut, czyli łącznie 70 godzin w kwocie 1600 zł. Byłby to kurs przyspieszony, uzupełniający wiadomości zdobyte na studiach. Przewidywany termin ukończenia kursu i zdawania samego egzaminu CCNA to Czerwiec 2013.

Moje pytania brzmią:

Czy to się opłaca (muszę doliczyć jeszcze 800 zł za sam egzamin, bo nie obowiązują mnie żadne zniżki) ?

Czy warto inwestować pieniądze i zdawać egzamin tak wcześnie, skoro tytuł inżyniera zdobędę dopiero (jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem) w Styczniu 2014?

Jeśli hipotetycznie pójdę na ten kurs i zdam CCNA w Czerwcu, czy warto na semestrze inżynierskim rozpocząć już CCNP?

Dodam jeszcze, że magisterkę planuję raczej robić w trybie studiów zaocznych, a w między czasie znaleźć jakąś pracę.

pozdrawiam i z góry dziękuję za fachową opinię i cenne rady dla młodszego kolegi.

Awatar użytkownika
Lukasz_eS
wannabe
wannabe
Posty: 109
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:43
Lokalizacja: Warsaw

#2

#2 Post autor: Lukasz_eS »

Dlaczego CCNA traktujesz jak papierek? Materiał na CCNA to solidne podstawy sieci. Naucz się solidnie tego co w kursie CCNA i znajdź sobie pracę. Jeżeli chcesz mieć sam papierek, to się naucz gotowych pytań. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, ale nic nie będziesz umiał. Ja za swój kurs plus egzaminy (ICND1 ICND2) zapłaciłem łącznie dobre 4500 zł. Moim zdaniem się średnio opłacało, ale sam bym się nie zmobilizował do tego.

Do CCNP niestety musisz mieć obycie z sieciami. Cisco twiedzi, że CCNP jest dla profesjonalistów z kilkuletnim doświadczeniem. Kursem CCNP za 10 tysięcy tego nie nadrobisz. Nawet jakbyś nie wiem co robił, to nie staniesz się specjalistą po przeczytaniu kilku książek i prezentacji.

Jeżeli szukasz osoby, która za Ciebie zdecyduje, to chyba nie ten adres.
.ılı..ılı. CCDA, CCNP
JNCIS-SEC, JNCIS-ENT

ebers_moll
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 08 paź 2012, 22:59

#3

#3 Post autor: ebers_moll »

Dziękuję za rozjaśnienie sprawy.

Nie traktuję CCNA jako papierka tylko chciałem zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób, bo ciągle jestem bombardowany wypowiedziami pseudo-fachowców typu "Na CCNA nawet nikt nie patrzy...", a samą decyzję już praktycznie podjąłem :)

Faktycznie, moje pytanie dotyczące CCNP nie było zbyt sensowne, ale może uda mi się znaleźć pracę i dzięki temu zdobędę niezbędne doświadczenie.

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#4

#4 Post autor: Keadwen »

Witam
Ebers powiem Ci, że ja zacząłem teraz I semestr na Elektronice i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej, do certa CCENT podchodzę teraz w ten czwartek, co do samego CCNA to planuję styczeń/luty. Przygotowuje się teoretycznie (z książek W.Odoma) i praktycznie (symulatory wraz z www.danscourses.com oraz kurs CCNA na PP).

Certyfikat jest dla mnie czynnikiem motywującym do dalszej pracy. Ja osobiście zapisałem się na kurs, gdzie są tylko laby, bo przecież całą teorię z poziomu Associate można utrwalić przez książki lub kursy na danscourses.com.

Egzamin kosztuje ~1200zł około, a nie 800 ;D

Pozdro
Jakub "Keadwen"

mag
wannabe
wannabe
Posty: 119
Rejestracja: 23 sty 2006, 15:30

Re: Pytanie dotyczące opłacalności kursu CCNA

#5

#5 Post autor: mag »

Zadaj sobie pytanie - czy cię to kręci. Jeśli tak - to rób, bez względu na koszty, jeśli masz watpliwości - nie rób.

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#6

#6 Post autor: weis »

ebers_moll: moim zdaniem warto, ja kilka ładnych lat temu poszedłem na kurs CCNA co znacznie mi teraz procentuje, ten kurs jest dobrym wprowadzeniem w świat sieci. Kursy przyspieszone raczej bym odpuścił, według mnie lepiej na spokojnie się nauczyć tego materiału. Jeśli kasa jest problemem to spokojnie możesz sam zacząć uczyć się tego materiału ale będzie to wymagało w zamian trochę czasu.
Fire, aim, ready!

lukaszpie
member
member
Posty: 28
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:59

#7

#7 Post autor: lukaszpie »

Ja napiszę o CCNA z mojej perspektywy, czyli studenta 4 roku Telekomunikacji. Jestem po drugim semestrze CCNA, muszę przyznać, że czas spędzony w akademii traktuje jako lekko stracony, tak samo pieniądze. Głównie dlatego, że robiłem te 2 semestry po Sieciach Komputerowych na uczelni, gdzie poziom był dużo wyższy i dużo większe wymagania, dlatego czasem na zajęciach w akademii typowo się nudziłem. Jeśli jesteś z AGHu to polecam przykładać się do zajęć, przykładowo zaawansowane metody routingu wew. są bardzo fajnie prowadzone i dzięki temu cały drugi semestr w akademii traci sens :)

Aha, z mojego roku dużo osób robi kurs, wszyscy mają podobne zdanie na ten temat. Ale wiadomo, zawsze się utrwali i trochę więcej popracuje ze sprzętem, chodzi mi tylko o to, że nie jestem pewien czy jest to warte tych pieniędzy i czasu jeśli masz z tym wszystkim styczność na uczelni.

Pozdrawiam :)

ebers_moll
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 08 paź 2012, 22:59

#8

#8 Post autor: ebers_moll »

Nie wiem jak do tego doszedłeś, ale tak, zgadza się. Jestem z AGH. ;) I muszę się z Tobą zgodzić jeśli chodzi o poziom nauki z Sieci Komputerowych. Czuje się dobrze wprowadzony po pierwszy semestrze, a przede mną jeszcze 2 kolejne semestry i obierak Zaawansowane metody routingu wewnętrznego, także sporo nauki :)

Jeśli chodzi o wspomniany kurs, to Katedra Informatyki zaproponowała nam właśnie kurs przyspieszony uzupełniający, więc wydaje mi się, że nie doświadczymy wraz z kolegami tego czego Ty doświadczałeś w konkurencyjnym ośrodku (podejrzewam, że tym zaczynającym się na P, a kończącym na A).

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#9

#9 Post autor: Zomal »

Sam za kurs na Politechnice Rzeszowskiej za 2tys zrobiłem, teraz obecnie też do egzaminu CCNA się przygotowuję. Czy warto wydać aby pracować na normalnym sprzęcie?

Cóż... jeśli lubisz współpracować z innymi osobami/rozwiązywać wspólnie problemy/dotknąć fizycznego sprzętu to jak najbardziej warto. Można również nauczyć się wszystkiego samemu na GNS'ie, jednak na kursie masz wsparcie, czegoś nie wiesz możesz zapytać się instruktora - od tego jest. Zresztą... wydając tyle kasy chyba aż chce ci się uczyć :D

Na minus jedynie brałbym pod uwagę fakt, ze terminy masz z góry ustalone, nie możesz zbytnio szybciej sam z materiałem robić. Semest 1 sam przerobiłem w Akademii przez 3 miesiące, samemu prywatnie w 2 tygodnie :) No ale powtarzanie a nauka to chyba co innego :twisted: :twisted:

ozzzy
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2012, 22:43
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#10

#10 Post autor: ozzzy »

Dobry kurs, z konkretnym instruktorem, na porządnym labie jest bezcenny.
Kurs, gdzie instruktor jest taki sobie, gdzie jest sprzętu niewiele to tylko kolejny kurs. Ile z niego wyciągniesz zależy od Ciebie.

Czy warto? Tak, warto. Czy teraz? A na co niby czekasz? Jak zrobisz teraz to będziesz miał za rok podstawy aby iść dalej, wyżej. Jak nie to zmarnujesz czas i za rok będziesz w sumie w tym samym miejscu.

Sebastian_wawa
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 13 lis 2012, 23:57
Lokalizacja: Warszawa

#11

#11 Post autor: Sebastian_wawa »

Jeśli chcesz iść dalej w tym kierunku - uważam, że warto. Sam robiłem kurs jakiś czas temu i dzięki temu "wkręciłem się" w temat i drążę go dalej :)

huar
wannabe
wannabe
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2008, 21:24

#12

#12 Post autor: huar »

Ja sam chodziłem na kurs CCNA - uważam jednak że samozaparcie, dostęp do literatury i packet tracera na CCNA wystarczy. Wystarczy by bardzo dobrze opanować materiał i odnaleźdz się w świecie sieci.

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#13

#13 Post autor: Zomal »

Właśnie kończę kurs CCNA na Polibudzie Rzeszowskiej, nie narzekam ogólnie, pracuję na fizycznym sprzęcie, dwa dzięki temu, że są laby, w których trzeba wspólnie pracować można podszkolić współpracę z innymi, bo sam niestety jestem indywidualistą :oops:
Dla niektórych wydanie 2 tys. za zniżkę 500 zł to głupota, ja tam jednak nie narzekam :)
Teraz PT + GNS i można się do egzaminu przygotowywać, swoja drogą pod kolejne ścieżki już zamierzam się indywidualnie uczyć, lepiej tą kasę wydać na książki, manual laba i sam egzamin :) Pocieszajace jes to, że CCNA Security kosztuje 200dolców a nie 295 (plus oczywiście VAT :evil: )

ozzzy
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2012, 22:43
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#14

#14 Post autor: ozzzy »

A 640-554 IINS (CCNA Security) nie kosztuje przypadkiem $250 ?

Awatar użytkownika
Lukasz_eS
wannabe
wannabe
Posty: 109
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:43
Lokalizacja: Warsaw

#15

#15 Post autor: Lukasz_eS »

Sprawdzałem przed chwilą w Pearson VUE i faktycznie kosztuje $250
.ılı..ılı. CCDA, CCNP
JNCIS-SEC, JNCIS-ENT

ODPOWIEDZ