Domowy lab Cisco

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
d3s
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 01 lip 2013, 14:50

Domowy lab Cisco

#1

#1 Post autor: d3s »

Mam takie pytanie czy opłaca się inwestować w sprzęt cisco? Aby w domu uczyć się na normalnym sprzęcie a nie na symulatorze? Ostatnio zacząłem rozmyślać czy nie wziąść sobie kredytu studenckiego na ok 3-4 tys zł i zakupić taki sprzęcik sobie.

Co do certyfikacji to nie chciałbym poprzestawać na CCNA i dalej się rozwijać. I właśnie co do certyfikacji to mam takie pytanie, czy np. gdy zrobię CCNA, a potem CCNA Wireless, to czy potem mógłbym robić CCNP wireless czy najpierw muszę zdobyć CCNP?

Tak przeglądając oferty na ebayu dziś natknąłem się na taki zestawik,:

Kod: Zaznacz cały

http://www.ebay.pl/itm/Complete-CCNA-CCNP-Cisco-Certified-Network-Professional-Home-Lab-Kit-/251045372637?pt=US_Wired_Routers&hash=item3a737862dd
i taki:

Kod: Zaznacz cały

 http://www.ebay.pl/itm/Advanced-Cisco-CCNA-CCNP-CCIE-Home-Lab-Kit-Fully-Tested-1-Year-Warranty-/130539743383?pt=US_Wired_Routers&hash=item1e64c66897 
Czy sprzęty na tych aukcjach nadają się tak w ogóle do nauki?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Domowy lab Cisco

#2

#2 Post autor: lbromirs »

Nie. Nie warto tego kupować do certyfikacji.

Po pierwsze, ten sprzęt jest już stary i o ile podstawowe funkcje protokołów przećwiczysz, nie wystarczy już do CCNP a o CCIE zapomnij. Po co brać kredyt?

Ściągnij sobie Cisco CSR 1000v i zacznij się bawić w świecie wirtualnym normalnym routerem, z normalnym softem i nowymi funkcjonalnościami. Innymi słowy, zainwestuj raczej w wielordzeniowy serwer z dużą ilością RAMu (4GB per router) oraz książki.

Awatar użytkownika
elvismichal
wannabe
wannabe
Posty: 123
Rejestracja: 10 mar 2013, 13:44

#3

#3 Post autor: elvismichal »

Moim zdaniem routery możesz śmiało na GNSie symulować, natomiast do homelaba raczej switche, najlepiej 3 poziomu: 3550, 3560. Po dwie sztuki i ponoć wystarczy nawet do CCIE (za jednym z naszych CCIE powtórzone - nie pamietam w tym momencie za którym).

d3s
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 01 lip 2013, 14:50

#4

#4 Post autor: d3s »

A to jakiego sprzętu należy szukać aby przetrenować do CCNP i CCIE w przyszłości?

Gdzie taki serwer można kupić i jak niby na nim miałbym się uczyć? Nawet nie będę miał z nim styczności "fizycznie" a chciałbym też np. przetrenować łączenie różnych urządzeń kabelkami itd.

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

Re: Domowy lab Cisco

#5

#5 Post autor: JulietCharlie »

Ja sie upieram ze warto miec sprzet u siebie zwlaszcza na poczatku ale nie w tej wersji jaka masz w podanych ofertach.
Z tylu routerow bym zrezygnowal, no moze kupil jeden 1721/1751 z IOS 12.4 albo jeden z oferty, tak zeby bylo wiadomo co to router, podotykac, podlaczyc sie przez konsole, zobaczyc co to rommon.

Uwazam ze warto miec u siebie 3 switche, przy czym imho lepiej 2x 3550 + 1x 2950.
Ale najwazniejszy jest dobry komputer z zainstalowanym GNS gdzie mozesz sie wiele nauczyc.

Imho najlepszy zestaw do nauki CCNP to 3 switche i GNS na mocnym komputerze z wieloma portami LAN.

Do CCIE w obecnej wersji o ile sie nie myle
wystarczy:
2x switch 3560
2x switch 3550 (moim zdaniem z 1x 3550 tez by sie dalo).
GNS zeby odpalic okolo 20 routerow jednoczesnie.
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

d3s
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 01 lip 2013, 14:50

Re: Domowy lab Cisco

#6

#6 Post autor: d3s »

JulietCharlie pisze:Ja sie upieram ze warto ale nie w tej wersji jaka masz w podanych ofertach.
Z tylu routerow bym zrezygnowal, no moze kupil jeden 1721/1751 z IOS 12.4, tak zeby bylo wiadomo co to router, podotykac, podlaczyc sie przez konsole, albo jeden z oferty.

Uwazam ze warto miec u siebie 3 switche, przy czym imho lepiej 2x 3550 + 1x 2950.
Ale najwazniejszy jest dobry komputer z zainstalowanym GNS gdzie mozesz sie wiele nauczyc.

Imho najlepszy zestaw do nauki CCNP to 3 switche i GNS na mocnym komputerze z wieloma portami LAN.
No ja za mocnego kompa to nie mam, 10letni PC z systemem Linux na xfce :D.
A czemu akurat 3 switche a 1 router? Zawsze myślałem że lepiej więcej routerów mieć niż Switchy.
Widzę że jak juz to powinienem szukać Switchy 2950 i 3550,a Routerów to jakich? bo przeważnie są z serii 2620/21/22 .

Edit://
z GNS za dobrze jesszcze się nie zapoznałem , bo tam jakieś obrazy trzeba własne mieć do tych routerów/switchy co mnie trochę zniechęciło do tego programu.

Edit2://
Teraz taką aukcję znalazłem, 2 switche 3550 jak pisałeś nawet są, tylko nie wiem za bardzo na jaki Router zwrócić uwagę:

Kod: Zaznacz cały

http://www.ebay.pl/itm/CISCO-CCNA-CCNP-LAB-2-x-2620XM-2-x-3550-24-PWR-NM-8A-S-ROUTER-SWITCH-DB60-/151063525405?pt=UK_Computing_NetworkSwitches_RL&hash=item232c16781d

criss22041991
wannabe
wannabe
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2011, 12:58
Lokalizacja: Kraków

#7

#7 Post autor: criss22041991 »

Dlatego lepiej mieć więcej switchy niż routerów, bo switchy nie ma jak symulować. Układy ASIC są zbyt specyficzne.

Jeśli szukasz routerów fizycznych to minimum z serii 2600 z XM na końcu i 128/32 pamięci.
W sumie dowolność czy to będzie np. 2650XM, 2620XM czy 2610XM. Ostatnia cyfra określa ilość portów FE ( 0 - 1 port , 1 - 2 porty).

Przy switchach 2950 zwracaj uwagę zeby miały system EI - modele z G, T i C na końcu.

GNS się nie zrażaj. Google ci pomoże, a obrazy można "zdobyć" za darmo.

Dla przykładu: ja mam 4x2610XM(256/48) + 3x2950G + 2x3550 + serwer z GNS i 8 portami FE. Przerobiłem na tym całe CCNA i CCNP oprócz paru rzeczy jak np. private VLAN.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2013, 00:56 przez criss22041991, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

#8

#8 Post autor: PatrykW »

GNS + VMware + Cisco -V

Fizyczny - pare Switchy L2/L3

Szkoda kasy na kupowanie Ruterków...

Zresztą Łukasz dosyć konkretnie się w temacie wypowiedział i wyczerpująco.
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#9

#9 Post autor: House »

Do CCNA wystarczy PacketTracert lub GNS3. Zainwestuj lepiej w książki i materiały edukacyjne. Podobnie jak Ty myślałem, że sprzęt to nie to samo co symulator/wirtualka, ale na początku nie potrzeba sprzętu. Za czasem jak nabierzesz doświadczenia i wiedzy to sprzęt sam przyjdzie (sieć do utrzymania/projekty/zlecenia- praca). Dużo czytaj, szczególnie fora "branżowe", nie tylko ccie.pl, blogi itp. gdzie ludzie opisują swoje zadania/dylematy/problemy i ich rozwiązanie.

d3s
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 01 lip 2013, 14:50

#10

#10 Post autor: d3s »

Taki przykładowy Router znalazłem teraz:

Kod: Zaznacz cały

 http://www.ebay.pl/itm/Cisco-2651XM-Network-Router-2x-WIC-1T-Serial-Modules-CCNP-CCIE-CCNA-/200794156741?pt=UK_Computing_Wired_Routers&hash=item2ec043aec5 
Przeglądając rózne routery, widzę że większość tych modeli Routerów nawet nie ma WIC Seriali dołączonych.. Ale mimo wszystko tak z 2 routery bym wolał mieć. 2 Routery + 2-3 switche. i byłoby w sam raz.

Szukałbym 2 switche 3550 lub 3560 + 1 switch 2960( ze względu na to że praktycznie samych 2960 używałem na akademii Cisco )

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#11

#11 Post autor: JulietCharlie »

Jesli miales kontakt z routerami i switchami to szkoda wydawac kasy na routery.
Pozostal bym w zestawie 3 switche i GNS.
Zeby cos przelabowac na routerach to do CCNP potrzebujesz o ile pamietam okolo 5-6.
Szybko zacznie Cie wkurzac halas i rachunki za prad.
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

Argonauta
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 02 cze 2013, 22:26

#12

#12 Post autor: Argonauta »

Ja powiem, ze warto cwiczyc na prawdziwym sprzecie, niz tylko w PT. Teoria a praktyka zwykle nie ida w parze.
Wlasnie dostalem 4 switche 2950 ktore by i tak trafily na zlom, bo uniwerek rozbudowuje siec, musze dokupic routers. Wczoraj i dzisiaj przed chwila probowalem jak dzialaja i juz widze pewne roznice miedz PT a nimi.
Mam w domu internet z kablowki, z tego domowego router 4 wyjscia po kablu, ktore maja niby adresy przez DHCP ale przypisane na stale do gniazdek a wiec 192.168.0.2 na pierwszym i 192.168.0.5 na czwartym, adresy po wi-fi zaczynaja sie od 192.168.0.6. Mam 2 laptopy, podlaczylem swich 2950 do tego domowego router po kablu straigh cable i o dziwo moglo dzialac, zas w PT ten sam model podlaczony do tego wireless Lynksys router musi miec cross over cable bo przez straight cable nie zadziala!!! Wiec juz to zaczyna sie drobna roznica, na podstawowych rzeczach. Adres jaki dostalem na laptopie podlaczonym przez catalyst 2950 byl 192.168.0.18 zas na drugim laptopie przez wifi byl 192.168.0.6 na obu internet dzialal bez zarzutu, moglem sciagac www, poczte itd. Jednak nie moglem wykonac ping miedzy jednym a drugim - request timed out, mimo wielokrotnych prob. Nie wiem czemu. Wylaczylem wifi, podpielem drugi laptop pod switch do kolejnego portu, i dostalem adres 192.168.0.4, mimo ze internat ze swiata dzialal ping do drugiego latopa nie dzialal, ale z drugiego dzialal do pierwszego, czyli moglem ping zrobic z tego z koncowka adresowa 0.18 do tego z 0.4, ale na odwrot nie dalo sie. Zagadka czemu. Z obu moglem zrobic ping default gateway. W PT taka sama symulacja daje mozliwosc ping, miedzy kompami
Wiec sa roznice. co prawdziwy sprzet to jednak prawdziwy a nie symulacje. Jestem pewien ze jak juz na starcie podstawowe rzeczy wykazuja roznice to potem w miare czasu bedzie ich wiecej. W prawdziwej pracy pracuje sie na prawdziwym sprzecie a nie symulacjach.

teknine
wannabe
wannabe
Posty: 85
Rejestracja: 05 mar 2011, 21:20

#13

#13 Post autor: teknine »

PT jest do nauki i nie ma funkcji auto-mdix ktora wykrywa ktora para odbiera a ktora nadaje. Sprawa z pingowaniem to zapewne firewall na lapku blokujacy ICMP. Jak widzisz to sa roznice ktore mozna bardzo latwo wychwycic. Wg mnie nie ma sensu kupowac takich gratow, jedynie mozesz sie nauczyc wgrywac IOS itp. ale patrzac pod katem nauki to samo zrobisz na gns albo pt. Jak juz kupowac to 3550/60 bo sprzet sie przyda do pozniejszych egzaminow.

domi
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 29 maja 2013, 14:03

#14

#14 Post autor: domi »

teknine pisze:Jak juz kupowac to 3550/60 bo sprzet sie przyda do pozniejszych egzaminow.
No nie wiem czy jak ktoś na poziomie A kupi sprzet to zanim dojdzie doświadczeniem do E to mu się przyda a Switche 3550 i 3560 są dopiero na E. :)

tutoslaw
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:58

#15

#15 Post autor: tutoslaw »

3550 i 3560 są przecież jak najbardziej przydatne na CCNP, ale wiadomo, że bez tez można ...

Ja osobiście mam 2x3550 i 2x2950 (ei) kupowane na ebay UK , kosztowały mnie ok. 1000zł i teraz do CCNA ich nie używam, ewentualnie do rozwiania jakiś wątpliwości, bo szybciej idzie to wszystko w PT, ale do SWITCHa już się bardzo przydadzą.
Routery sam nie wiem czy bym kupował, ale mam szczęście bo w pracy był upgrade i mogę wziąć na przechowanie 4 x 1721 i 1 x 3745, chociaż nie wiem czy tego ostatniego chce, bo chodzi jak odkurzacz :)

ODPOWIEDZ