CCNA v4 a nowe zmiany

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
piotrino
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:14
Lokalizacja: CCNA

#46

#46 Post autor: piotrino »

psles pisze:Jeśli korzystałeś z NetAcad wcześniej, to powinieneś mieć dostęp do materiałów bridge, czyli "różnice programowe". Z tego co wiem, to materiały dla akademii są dostępne tylko częściowo, a co do książek, to niestety nie wiem skąd można ściagnąć, ale na www.ciscopress.com coś widziałem, więc chyba trzeba dobrze poszukać. Nowy kod egzaminu to tak, jak Ci powiedzieli, CCNA 200-120
Dzięki, zamówiłem sobie ksiązkę do nowej wersji, mam pytanie czy mozna gdzieś dostać przykładowe testy z labami do rozwiązywanie takie jakie są na egzaminie certyfikującym. ? Sprzydałoby mi się przypomnienia sobie i utrwalenia wiadomości...

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#47

#47 Post autor: Zomal »

piotrino pisze: Dzięki, zamówiłem sobie ksiązkę do nowej wersji, mam pytanie czy mozna gdzieś dostać przykładowe testy z labami do rozwiązywanie takie jakie są na egzaminie certyfikującym. ? Sprzydałoby mi się przypomnienia sobie i utrwalenia wiadomości...
Za tego typu pytania powinny być bany na forum, ale to jest poziom NA, więc zdradzę Ci, że wszystkich obowiązuje takie magiczne cuś jak NDA, zresztą co Ci z certa tylko dla papieru? Bazy pytań nauczysz się i w tydzień, zdasz i co z tego? Masz papier a potem nie wiesz co się dzieje z pakietem, który wpada na switch i gdzie on jest następnie wysyłany jak tablica MAC jest pusta... Albo nie widzisz różnic pomiędzy STP a RSTP...

Minął już wrzesień i zachęcam na prawdę do ostrego labowania :oops: Nowa wersja egzaminu jest zachęcająca do nauki :)

Chyba... chyba, że Ci nie chodziło o pytania jakie są na egzaminie tj. symulacje + D&D + pytania "zwykłe", to wtedy mogę polecić Ci pytania dostępne w serii książek Official Cert Guide, tam jest płytka z pytaniami :)

piotrino
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:14
Lokalizacja: CCNA

#48

#48 Post autor: piotrino »

Zomal pisze:
piotrino pisze: Dzięki, zamówiłem sobie ksiązkę do nowej wersji, mam pytanie czy mozna gdzieś dostać przykładowe testy z labami do rozwiązywanie takie jakie są na egzaminie certyfikującym. ? Sprzydałoby mi się przypomnienia sobie i utrwalenia wiadomości...
Za tego typu pytania powinny być bany na forum, ale to jest poziom NA, więc zdradzę Ci, że wszystkich obowiązuje takie magiczne cuś jak NDA, zresztą co Ci z certa tylko dla papieru? Bazy pytań nauczysz się i w tydzień, zdasz i co z tego? Masz papier a potem nie wiesz co się dzieje z pakietem, który wpada na switch i gdzie on jest następnie wysyłany jak tablica MAC jest pusta... Albo nie widzisz różnic pomiędzy STP a RSTP...

Minął już wrzesień i zachęcam na prawdę do ostrego labowania :oops: Nowa wersja egzaminu jest zachęcająca do nauki :)

Chyba... chyba, że Ci nie chodziło o pytania jakie są na egzaminie tj. symulacje + D&D + pytania "zwykłe", to wtedy mogę polecić Ci pytania dostępne w serii książek Official Cert Guide, tam jest płytka z pytaniami :)
Napisze tak, chodzi mi o pytanie jakie są na egzaminie, żeby sobie poćwiczyć wiedze, cert muszę zdobyć do lutego przyszłego roku. W kwietniu wyjezdzam do Anglii, na razie doszkalam sie w angielskim. Pytan tak się nie boję, jak labów, a szczególnie jak w nowej wersjii certyfikującej będą zadania przykładowo z IPV6 (rozszerzony OSPF) itp...W poprzedniej wersji o IPV6 było śladowo. Co do pytań moze i się nauczysz , ale nie w tydzien!, ale zostają laby a tego nie wyuczysz się , tylko trzeba myśleć. Przykładowo dadzą ci lab na którym coś nie działa , np. maska podsieci nie pasuje, czy trzeba wyłączyć np. wyłączy automatyczne podsumowanie w rip2. W nowej wersji co rozmawiałem z byłym instruktorem prawie nie ma routingu statycznego, protokołu rip. Dużo jest o IPV6. I tu nie wiem czy na egzaminie w labach trzeba będzie robić zadania już w konfiguracji IPV6??? I na tym polu bym sobie musiał wiedzę uzupełnić.... Przede wszystkim chodzi mi o laby pod nową wersję do ćwiczeń, gdzie to dostanę?

P.S Czy starczy mi do nauki , uzupełnianie wiedzy do nowej wersji tylko ta ksiązka:

Kod: Zaznacz cały

 Cisco CCNA Routing and Switching 200-120 Official Cert Guide Library
?

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#49

#49 Post autor: Zomal »

piotrino pisze: P.S Czy starczy mi do nauki , uzupełnianie wiedzy do nowej wersji tylko ta ksiązka:

Kod: Zaznacz cały

 Cisco CCNA Routing and Switching 200-120 Official Cert Guide Library
?
Boisz się strasznie IPv6, jego potencjał tak na prawdę ujrzałem dopiero podczas nauki do ROUTE, co się zmienia? Protokoły routingu odpalasz na interfejsie (co zresztą jest zrozumiałe) poleceniem powiedzmy

Kod: Zaznacz cały

ipv6 ospf area 0
Ewentualnie warto pamietać aby ustawić jakiś adres IPv4 w LO, albo statycznie Router ID i w sumie tyle z OSPFa co zauważyć można na pierwszy rzut oka, inne czysto techniczne, skąd wynikała potrzeba stworzenia OSPFv3 dla protokołu IPv6.

Co do książki... Wendell Odom przypadł mi do gustu, podobnie zresztą jak Brian McGahan z INE (tutaj akurat on robi filmiki). Jeżeli boisz się egzaminu poszukaj na necie Dumpów i tak dalej, dostaniesz bazę XYZ pytań, którą wraz z symulacjami nauczysz się na pamięć i tyle warta będzie potem twoja widza... Dobrze przelabowane CCNA ułatwia naukę później, SWITCH ze ścieżki CCNP ma w sobie wiele topiku z semestru ze Switchingiem, na ROUTE pasuje mieć solidne podstawy. A ostatnim argumentem jest fakt, ze im więcej wiesz tym więcej pamiętasz o technologi pomimo braku jej używania, a i powtórki są przyjemne - wiesz co szukać :)

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#50

#50 Post autor: Keadwen »

ipv6 ospf [process-id] area [area-id]

piotrino
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:14
Lokalizacja: CCNA

#51

#51 Post autor: piotrino »

Zomal pisze:
Boisz się strasznie IPv6, jego potencjał tak na prawdę ujrzałem dopiero podczas nauki do ROUTE, co się zmienia? Protokoły routingu odpalasz na interfejsie (co zresztą jest zrozumiałe) poleceniem powiedzmy

Kod: Zaznacz cały

ipv6 ospf area 0
Ewentualnie warto pamietać aby ustawić jakiś adres IPv4 w LO, albo statycznie Router ID i w sumie tyle z OSPFa co zauważyć można na pierwszy rzut oka, inne czysto techniczne, skąd wynikała potrzeba stworzenia OSPFv3 dla protokołu IPv6.

Co do książki... Wendell Odom przypadł mi do gustu, podobnie zresztą jak Brian McGahan z INE (tutaj akurat on robi filmiki). Jeżeli boisz się egzaminu poszukaj na necie Dumpów i tak dalej, dostaniesz bazę XYZ pytań, którą wraz z symulacjami nauczysz się na pamięć i tyle warta będzie potem twoja widza... Dobrze przelabowane CCNA ułatwia naukę później, SWITCH ze ścieżki CCNP ma w sobie wiele topiku z semestru ze Switchingiem, na ROUTE pasuje mieć solidne podstawy. A ostatnim argumentem jest fakt, ze im więcej wiesz tym więcej pamiętasz o technologi pomimo braku jej używania, a i powtórki są przyjemne - wiesz co szukać :)
Dzięki za info, na razie dużo labuję, przez to człowiek też się dużo uczy, i przypomina sobie. Jestem ciekawy czy na labach symulacyjnych na egzaminie nowym jest konfiguracja sieci w IPV6 (protokoły itp...)

piotrino
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:14
Lokalizacja: CCNA

#52

#52 Post autor: piotrino »

Zomal pisze: Za tego typu pytania powinny być bany na forum, ale to jest poziom NA, więc zdradzę Ci, że wszystkich obowiązuje takie magiczne cuś jak NDA, zresztą co Ci z certa tylko dla papieru? Bazy pytań nauczysz się i w tydzień, zdasz i co z tego? Masz papier a potem nie wiesz co się dzieje z pakietem, który wpada na switch i gdzie on jest następnie wysyłany jak tablica MAC jest pusta... Albo nie widzisz różnic pomiędzy STP a RSTP...
Napiszę tak, mam 40 lat, od 10 lat interesuję się IT, a szczególnie sieciami (jako że programowanie mnie nie interesuje) Niby dużo płacą za programowanie, ale to trzeba lubić, i siedzieć w tym non stop. Nie mam zamiaru na siłę uczyć się programowanie bo tu dużo kasy jest. Szkolenie CISCO CCNA zacząłem 3 lata temu, próbowałem podejść do CCNA certyfikatu ale zabrakło mi dosłowinie 0.5%. Wtedy do uczenia się do certyfikatu nie korzystałem z gotowych dumpów. Tylko to co labowałem, bardzo dużo, i miałem zestaw pytan , które wtedy obowiązywały na egzaminie , ale to był ułamek. Ale ułatwiło mi to uczenie. Teraz wyjeżdzam w kwietniu do Anglii do pracy, i uznałem ze dobrze mieć certyfikat CCNA (jak uda się go mi zdać, to zamierzam zdawać certyfikat z CCNA security) Z tego szkolenie też miałem półroczne na WSG. I tu najwazniejsze, robię certyfikaty nie tylko dla certyfikatu, ale dla wiedzy , żeby wiedzieć co z czym się je.... Wiadomo wszystkiego nie spamiętasz z CCNA, ale co nie co w głowie ci zostaje z teorii... Pracowałem jako informatyk w prywatnej firmie, i na działalności gosp związanej z IT. Zawodowo nigdy nie miałem do czynienia z roterami , switchami CISCO. Ale mimo tego podjąłem kurs CISCO CCNA I CCNA SECURITY , żeby uzupełnić swoją wiedzę na temat sieci. Może mi się to nie sprzydać z powodu małego i braku doświadczenia na "żywo" na sprzecie CISCO, ale mimo tego podchodzę do certyfikatu. I następny dylemat dotyczący tzw. dumpów. Wiele osób tu na forum pewnie się nie zgodzi ze mną. Ale to nie mój problem! Więc każdy kto piszę , że trzeba się uczyć żeby wiedzę mieć w głowie, a nie uczyć się z dumpów na pamięc. Tu się zgodzę, ale jedno ale jest. Nie wierzę , że nikt , lub większość nie korzystała z dumpów do zdania certyfikatu i nie pomagała sobie w ten sposób! Po prostu nikt nie przyzna się do tego, tu na forum. Ot polska mentalność!. Moim zdaniem dumpy ułatwiają zdanie egzaminu, i przygotowują cię do niego (wiem że nikt tu się z tym nie zgodzi). Jeśli chodzi o certyfikat i wiedzę, to i tak wszystko to weryfikuje rozmowa kwalifikacyjna. Dla mnie jak ktoś zdobył certyfikat CCNA i nie umie powiedziećna rozmowie kwalifikacyjnej co to jest maska podsieci, co to jest adres MAC, co to jest routing statyczny, czy ile warstw modelu OSI itp... Same podstawy sieci. Wiadomo ze wszystkiego człowiek nie spamięta. Ale podstawy podstaw szczególnie po CCNA trzeba znać. Taki człowiek sam się ośmiesza , nie znając tego. Podchodzę drugi raz do egzaminu na CCNA, nie wiem czy certyfikat się mi kiedyś sprzyda, ale robię do dla SIEBIE. Od siebie dodam ze bardzo duzo labuję i sam tworzę wymyślam konfiguracje... Wiem ze to nie to co na zywo na produkcji konfiguracja urządzen CISCO. Pozdrawiam

teknine
wannabe
wannabe
Posty: 85
Rejestracja: 05 mar 2011, 21:20

#53

#53 Post autor: teknine »

piotrino pisze:I następny dylemat dotyczący tzw. dumpów. Wiele osób tu na forum pewnie się nie zgodzi ze mną. Ale to nie mój problem! Więc każdy kto piszę , że trzeba się uczyć żeby wiedzę mieć w głowie, a nie uczyć się z dumpów na pamięc. Tu się zgodzę, ale jedno ale jest. Nie wierzę , że nikt , lub większość nie korzystała z dumpów do zdania certyfikatu i nie pomagała sobie w ten sposób! Po prostu nikt nie przyzna się do tego, tu na forum.
Zgadzam się z Tobą, tak rzeczywiście jest. Kolega Zomal bawi się w strażnika moralności niepotrzebnie. Pamiętam że był tu jeszcze jeden kolega na forum, co czepiał się jak ktoś mówił o gns3, że to nie można bo ios są nielegalne xD (zresztą kolegów z cisco też raz z tym poniosło, gdy jakaś firma polska sprzedawała scenariusze do gns3 to chcieli zgłosić ją działu prawnego, gdy w tym samym czasie znana każdemu firma ine.com robiła(i robi) to samo.

Z drugiej strony wyrobiła się na tym forum zasada że materiałów nielegalnych nie zamieszczany/nie mówimy o nich itp. W pełni zgoda, w końcu chcemy trzymać jakiś poziom.

ALE tutaj zadanie do moderatorów/adminów.

Zamiast toczyć pod wątkami z pytaniem o pass4sure rozmowy o moralności, niech mod wyrzuci temat do śmietnika, da bana na 3dni z informacją dlaczego (złamanie regulaminu) i tyle.

Jeśli moderatorzy nie mają czasu (na pewnym etapie obowiązków przybywa...), może warto wybrać nowe osoby?

Nie sądzicie że tak będzie lepiej ? :wink:

psles
wannabe
wannabe
Posty: 143
Rejestracja: 04 sie 2011, 06:09
Lokalizacja: Gdynia

#54

#54 Post autor: psles »

Nie chciałbym być grubiański, ale może należy poświęcić odpowiednio dużo czasu i uwagi na naukę, a przede wszystkim na zrozumienie tematu - wtedy brain-dumpy _mogą_ jedynie się przydać w zakresie zrozumienia samych pytań, czy poznania sposobu ich zadawania( podkreślam, że mogą, bo nie poważam - ja korzystałem z akademii i to mi wystarczyło). Chyba wszyscy, którzy mieli do czynienia z egzaminami nawet w trakcie kursu w akademii potwierdzą - spora część pytań jest zadawana w bardzo specyficzny sposób i największym problemem jest samo jego zrozumienie.
Inną kwestią jest szczególanctwo, które przy niektórych pytaniach jest konieczne - żeby odpowiedzieć poprawnie trzeba zwrócić uwagę na każdy detal.
Innymi słowy, żeby zdać egzamin certyfikacyjny trzeba dobrze znać materię (a nie materiał) i ją rozumieć, zwracać uwagę na wszystkie detale i przede wszystkim - wiedzieć co się robi.
Nikt nie mówił, że to łatwe...
Wykorzystywanie wiedzy merytorycznej z brain-dumpów jest oszustwem - zabronione przez umowy - to powinno wystarczyć.
Niemoralne jest oszukiwanie. I nie ma nic złego w tym, że Zomal o tym przypomina.
A jak chodzi o moderatorów - nie dostarczajmy im zbędnej pracy - pilnujmy się sami (każdy z osobna), żeby przestrzegać regulaminu. Nie będzie wtedy powiększać tego grona ;-)
piotrino - powodzenia i wytrwałości!

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#55

#55 Post autor: Zomal »

teknine pisze: Kolega Zomal bawi się w strażnika moralności niepotrzebnie.
Robię to dla Waszego dobra, mój kolega zdał egzamin CCNA ucząc się pytań z dumpów przez półtora tygodnia, wcześniej coś tam czytając z książek (z 4-5 miesięcy wcześniej), i po prostu nawet mnie to razi na oczy. Nie mówiąc już o braku dotykania sprzętu:P Jest przecież nawet an CCNA tak wiele rzeczy, przy których trzeba przysiaść aby zrozumieć, ideę Frame-Relay w znacznie większym stopniu zrozumiałem dopiero podczas nauki do ROUTE...
I chwała za to, że do CCIE jest Lab, zresztą tak drogi, zniechęca przynajmniej tych, którzy liczą, że przerobią wykradzione workbooki z egzaminu i dostaną potem od razu świetnie płatną pracę :twisted:

A certy bez doświadczenia i tak są o dupe rozbić, o czym się ostatnio bardzo boleśnie przekonałem - nikt nie zaferował nawet możliwości spotkania się i porozmawiania, czy mam tą wiedzę :shock:

teknine
wannabe
wannabe
Posty: 85
Rejestracja: 05 mar 2011, 21:20

#56

#56 Post autor: teknine »

Zomal pisze:Robię to dla Waszego dobra
Ale czasami warto się ugryźć w język, dopiero co zdałeś ccnp, jeszcze nie pracujesz w zawodzie a wypowiadasz się jakbyś wszystko wiedział (albo powtarzasz to co było napisane).

Poza tym w innym temacie piszesz:
Zomal pisze:Jeśli chcesz nielegalnie znaleźć książkę, tj ściągnąć ebooka zawsze używaj czegoś takiego jak
Hipokryzja przekroczyła poziom krytyczny :lol:

Jak to mawiają "tisze jediesz, dalsze budiesz"

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#57

#57 Post autor: Zomal »

Hipogryzją było by chyba raczej podanie linków do braindumpów bo o tym rozmawialiśmy, a nie o dawaniu PDFów aby koleś go przestudiował. Czy się mylę :?: :roll:

I odpowiedz mi na pytanie? Czy Ciebie na studiach nie wku... tj. zdenerwował fakt, jak koleś przychodzi na mega trudny egzamin, do którego charujesz od tygodni i zdaje go na 5 bo mu ktoś pomógł przez telefon? A ty łapiesz ledwo 3 na podwójnych szynach...

Jeśli poświęciłeś na naukę wielę pracy wkurza Cię sytuacja na pewno, że ktoś leci w kulki i przerobi pytania na pamięć. Idąc dalej pechowym tropem wyobraźmy sobie, że ktoś ma znajomości i pomimo tego, że na rozmowie kwalifikacyjnej wyjdzie na idiotę dostaje robotę... Jak się czujesz? :lol:

To co napisałem nie było do nikogo skierowane, tylko tłumaczę jak to niektórzy odbierają temat dumpów. Na fejsie piszą do mnie Ciapaci mający CCNA i pytają o banały... Tutaj mi się płakać chce już :wink:

abdenago
wannabe
wannabe
Posty: 181
Rejestracja: 27 paź 2008, 12:19

#58

#58 Post autor: abdenago »

Nikt nie mówił że życie jest łatwe............

Prawda jest taka że jeśli się nie odnajdziesz w tym świecie to pozostanie Ci tylko narzekać.

bonart1
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 01 sie 2013, 13:53

#59

#59 Post autor: bonart1 »

no to skoro jestesmy juz tacy szczerzy, prosze o info kto ma nowego odom'a 200-120 w pdfie ;) bo poszukuje usilnie.... :D

jeszcze wezcie jedno ale... niektore z pytan / i zagadnien z labow sa takie chore ze bez dumpa i zapamietania ze jest haczyk, moze byc bardzo trudno...

to nasza indywidualna sprawa jakim sposobem sie naucze / zdam certa...

zycie / zawodowe zycie zweryfikuje nas bardzo szybko w tym temacie... i zamiast sie wkur... ze ktos zdal lepiej bo sciagal lub nauczyl sie dumpow, warto poczekac na moment gdy ten ktos rozlozy sie na rozmowie kwalifikacyjnej do roboty lub po okresie probnym kopna go w tylek...
Ostatnio zmieniony 19 paź 2013, 09:54 przez bonart1, łącznie zmieniany 2 razy.

teknine
wannabe
wannabe
Posty: 85
Rejestracja: 05 mar 2011, 21:20

#60

#60 Post autor: teknine »

Ja mam, znalazłem na amazonie, nie jest to trudne.

ODPOWIEDZ