Kabel Skrosowany czy Kabel Prosty do routera?

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
d3s
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 01 lip 2013, 14:50

Kabel Skrosowany czy Kabel Prosty do routera?

#1

#1 Post autor: d3s »

Mam takie pytanie, które mnie dzisiaj trochę zdziwilo, przez caly kurs byłem uczony że komputer do routera podłącza się kablem skrosowanym, oraz że urządzenia pracujące na tej samej warstwie podłącza się kablem skrosowanym.. dzisiaj doznalem lekkiego zdziwienia gdy spojrzałem na kable z mojego domowego routera, gdy zobaczyłem komputer podłączony bezposrednio do routera kablem prostym.

Pytanie moje brzmi czy w zastosowaniach domowych prawidłowo używa się kabla skrosowanego czy prostego? Czy po prostu to jest obojętne którego używa się?

tutoslaw
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:58

#2

#2 Post autor: tutoslaw »

Co do zasady używa się krosa do połączenia NIC-router.
Często jednak nie ma to znaczenia, ponieważ:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Auto_MDI-MDIX

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Lukasz_eS
wannabe
wannabe
Posty: 109
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:43
Lokalizacja: Warsaw

#3

#3 Post autor: Lukasz_eS »

A ja chcę przypomnieć, że sam fakt kupowania urządzenia w supermarkecie na półce z napisem "routery" nie oznacza, że urządzenie będzie pełniło rolę routera w naszej sieci lokalnej. Przeważnie są to urządzenia z wbudowanym modemem i interfejsem WAN RJ-11 dla ADSL z opcją prostego switchowania. Takie urządzenia mają kilka interfejsów LAN, ale... wszystkie porty działają w jednym segmencie sieci i w jednym, przeważnie domyślnym VLANie, więc nawet opcje switchingu są okrojone. Moja uwaga jest taka, że podłączamy takie urządzenia z komputerem kablami prostymi, bo porty LAN nie są portami routera.

Auto MDI-MDIX w zwykłych mydelniczkach przeważnie nie działa. Z resztą przetestuj podłączając się kablem krosowym.
.ılı..ılı. CCDA, CCNP
JNCIS-SEC, JNCIS-ENT

tutoslaw
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:58

#4

#4 Post autor: tutoslaw »

Całkowicie się z Tobą zgadzam, ale uznałem (chyba niesłusznie), że to oczywista oczywistość i że tutaj na forum kolega pisząc "router" ma na myśli router, a nie "swiczoruteroakcespoint" :)

d3s
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 01 lip 2013, 14:50

#5

#5 Post autor: d3s »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, teraz rozwialiscie wszelkie moje wątpliwosci :)

ODPOWIEDZ