CCENT/CCNA w UK

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Matan
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2013, 12:34
Lokalizacja: UK

CCENT/CCNA w UK

#1

#1 Post autor: Matan »

Witam, przebywam aktualnie w UK (na stałe) i przymierzam się do zrobienia certyfikatu CISCO. Przeglądając forum niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. A wiec.

1. Dla totalnie zielonego z sieci (jestem tech. inf. niestety tyle co u nas było o sieciach powiedziane to jak zrobić sobie skrętkę za co serdecznie dziękuję mojej szkole [sarc]) lepszym będzie zaczęcie przygotowań do CCENT czy porywać się na CCNA (z tego co na forum wyczytałem CCENT zawiera się w CCNA).

2. Mając blisko do University of Cambridge mam możliwość zrobienia kursu w cenie 1000 funciaków (w PL przed wyjazdem się interesowałem jest za 2000zł czyli nieźle tutaj kroją) jednak nie mam aż tak dużych środków więc zamierzam rozpocząć naukę na własną rękę. W związku z tym chciałbym zakupić pakiet książek z Cisco Press (na forum radziliście omijać wydawnictwo Mikom) lecz nie wiem jakie pakiety będą najlepsze do CCENT i CCNA tym bardziej nie wiem czy polować na jakieś nowsze wydania czy można zadowolić się starymi gdy niedługo będą wprowadzone zmiany odnośnie egzaminów.

3. Czy polecacie jako takie uzupełnienie literatury książkę "Wojownik Sieci" Garego A. Donahue.

Za odpowiedzi z góry dziękuję. Pozdrawiam

m4rc0
wannabe
wannabe
Posty: 138
Rejestracja: 26 maja 2007, 09:09

Re: CCENT/CCNA w UK

#2

#2 Post autor: m4rc0 »

Matan pisze: 1. Dla totalnie zielonego z sieci (jestem tech. inf. niestety tyle co u nas było o sieciach powiedziane to jak zrobić sobie skrętkę za co serdecznie dziękuję mojej szkole [sarc]) lepszym będzie zaczęcie przygotowań do CCENT czy porywać się na CCNA (z tego co na forum wyczytałem CCENT zawiera się w CCNA).
Prosto do celu, CCNA - po co sie rozdrabniac :)
Matan pisze: 2. Mając blisko do University of Cambridge mam możliwość zrobienia kursu w cenie 1000 funciaków (w PL przed wyjazdem się interesowałem jest za 2000zł czyli nieźle tutaj kroją) jednak nie mam aż tak dużych środków więc zamierzam rozpocząć naukę na własną rękę. W związku z tym chciałbym zakupić pakiet książek z Cisco Press (na forum radziliście omijać wydawnictwo Mikom) lecz nie wiem jakie pakiety będą najlepsze do CCENT i CCNA tym bardziej nie wiem czy polować na jakieś nowsze wydania czy można zadowolić się starymi gdy niedługo będą wprowadzone zmiany odnośnie egzaminów.
Szkolenie jest fajne, ma duza zalete ze mozna bezposrednio pytac prowadzacego. Moim zdaniem nie warto wydawac pieniedzy na to, lepiej zaopatrzyc sie w GNS3 albo PacketTracer. Bazujac na tym poszukac na googlu, a znajdziesz laby pod CCNA. Zdecydowanie CiscoPress jest wystarczajace aby zdac CCNA. Znow google dobrym wujkiem i znajdziesz bardzo duzo stron posiwecone tematyce CCNA
Matan pisze: 3. Czy polecacie jako takie uzupełnienie literatury książkę "Wojownik Sieci" Garego A. Donahue.
To raczej jest uzupelnieniem ogolnej wiedzy na temat sieci. aby kupic ksiazke typowo pod CCNA, mysle ze nie warto wydawac pieniedzy.

Zycze powodzenia w nauce

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

Re: CCENT/CCNA w UK

#3

#3 Post autor: Zomal »

Wprawdzie Ci już kolega odpowiedział, ale sam odpowiem, bo sam jestem absolwentem technikum informatycznego z posiadanym tytułem Technik Informatyk.
Matan pisze:1. Dla totalnie zielonego z sieci (jestem tech. inf. niestety tyle co u nas było o sieciach powiedziane to jak zrobić sobie skrętkę za co serdecznie dziękuję mojej szkole [sarc]) lepszym będzie zaczęcie przygotowań do CCENT czy porywać się na CCNA (z tego co na forum wyczytałem CCENT zawiera się w CCNA).
Ja bym się porywał na CCNA, już można zdawać egzamin w wersji 5. Zależy ile czasu będziesz poświęcał na naukę, mając te 2 godziny dziennie spokojnie materiał ogarniesz w kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego jak ogarniasz nowe rzeczy, czy będziesz chciał zgłębiać temat i ile czasu na labki poświęcisz.
Matan pisze:Mając blisko do University of Cambridge mam możliwość zrobienia kursu w cenie 1000 funciaków (w PL przed wyjazdem się interesowałem jest za 2000zł czyli nieźle tutaj kroją)
1000F w Anglii to tak jak w Polsce 1000 zł. Czyli 2 x taniej, irytujące jest jak w powiedzmy w Danii kolesie przeliczają korony an złotówki i płaczą, że obiad na mieście kosztuje 100zł... no dobra... ale minimalna tam na godzinę to około 60zł, w Polsce nawet nie wiem ile wynosi minimalna pensja na 1h :P (Znowu z wątku Off-Top zrobiłem ;/ )

Jeśli jesteś ambitny i szybko się uczysz, kurs będzie Cię ograniczał, u mnie trwał ponad rok czasu, a spokojnie do egzaminu po pół roku byłbym w stanie podejść :) Z 2 strony, masz instruktora, który jest od tego aby Ci pomóc, często laby wymagają współpracy, na 90% pojawiają się błędy, więc i troche exp'a z troubleshotingu masz :twisted: No i jak płacisz, to chcesz chodzić na wykłady, teraz w nowej wersji NetaCad chyba examiny z chapterów można zdawać w domu ;/

Za 1000 Funtów spokojnie kupisz sobie jakieś sprzęt do labu, proste switche + routerki. Całość CCNA idzie przerobić w Packet Tracerze, który jest darmowy :) Sam wprawdzie zrobiłem kurs, ale chyba tylko dlatego, że wcześniej nie miałem styczności ze sprzętem sieciowym... Pamiętam, jak na początku aby skonfigurować Router podpinałem kable do interfejsu Fa0/0 Routera zamiast Console... ale cóż, byłem wtedy na 2 roku studiów i przedmiotów sieciowych nie miałem.

Co do literatury... Polecam Wendell Oddom'a:

Lista wyników poszukiwań na Amazon (UK): TUTAJ

Albo:
http://www.bookdepository.co.uk/
http://bookdepository.com/

(Inna domena i inne ceny - wysyłka do Polski z BookDepository za darmo, do Anglii pewnie też). Ostatnio Official Cert Guide do CCNA: Sec kupowałem i wyszło coś z 116zł :-)

Wracając do literatury, jak jesteś w Anglii to wyłącznie książki po Angielsku, potem tylko klniesz, kiedy dowiadujesz się, że wildcard mask to na Polski: Maska Blankietowa, Maska Odwrócona, Dzika Maska... jeszcze z 1 określeniem się spotkałem. A takich przypadków jest dużo...

Darmowe filmiki z INE:
http://www.youtube.com/watch?v=bGez1WzT ... 44&index=1

Matan pisze:Czy polecacie jako takie uzupełnienie literatury książkę "Wojownik Sieci" Garego A. Donahue.)
Na razie sobie odpuść ;) Chociaż zawsze to coś nowego poznasz i Ci się przyda :)

Mam nadzieję, że pomogłem. Jakbyś miał jakieś pytania, wal tutaj na forum :)

bestb
member
member
Posty: 48
Rejestracja: 12 kwie 2013, 14:51
Lokalizacja: WLKP

#4

#4 Post autor: bestb »

Proponuje zebys sam kupil odpowiednie ksiazki, zainstaluj sobie symulator i tez zdasz...
Sam mieszkam w UK i tutaj zdawalem, na sam egzamin umowisz sie z dnia na dzien w zaleznosci gdzie miaszkasz.

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#5

#5 Post autor: Zomal »

bestb pisze:Proponuje zebys sam kupil odpowiednie ksiazki, zainstaluj sobie symulator i tez zdasz...
Sam mieszkam w UK i tutaj zdawalem, na sam egzamin umowisz sie z dnia na dzien w zaleznosci gdzie miaszkasz.
Warto nadmienić, że będąc w UK, nie otrzymujesz 30 minut gratisowego czasu... Jest to nie lada wygoda dla nie native speaker'ów.

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#6

#6 Post autor: Keadwen »

Ja jestem aktualnie zapisany na CCNP Route i normalnie +30 minut otrzymałem... (Pearson w Londynie)

domi
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 29 maja 2013, 14:03

#7

#7 Post autor: domi »

Zomal pisze: Warto nadmienić, że będąc w UK, nie otrzymujesz 30 minut gratisowego czasu... Jest to nie lada wygoda dla nie native speaker'ów.
To nie jest rozszerzenie per miejsce zdawania, a per kraj pochodzenia. Jak nie masz obywatelstwa angielskiego i pochodnych to dostaniesz rozszerzenie.

Matan
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2013, 12:34
Lokalizacja: UK

#8

#8 Post autor: Matan »

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnie książek. Chciałbym sobie zakupić zestaw z Cisco Press. Jakie tytuły polecacie i które wydania przede wszystkim (wciąż obawiam się, że kupię książki, które będą nieaktualne w stosunku do nowej aktualizacji CCNA).

Awatar użytkownika
Bulba72
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:00

#9

#9 Post autor: Bulba72 »

Matan pisze:Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnie książek. Chciałbym sobie zakupić zestaw z Cisco Press. Jakie tytuły polecacie i które wydania przede wszystkim (wciąż obawiam się, że kupię książki, które będą nieaktualne w stosunku do nowej aktualizacji CCNA).
Chyba najlepsza. no i do tego aktualna:
http://www.amazon.co.uk/gp/product/1587 ... B2OK2Q2YCL

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#10

#10 Post autor: Zomal »

Matan pisze:Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnie książek. Chciałbym sobie zakupić zestaw z Cisco Press. Jakie tytuły polecacie i które wydania przede wszystkim (wciąż obawiam się, że kupię książki, które będą nieaktualne w stosunku do nowej aktualizacji CCNA).
Wendell Odom przygotował:
Cisco CCNA Routing and Switching 200-120 Official Cert Guide Library

Książki angielskie, nowe na Allegro są za drogie, czasem ktoś sprzedaje tutaj na forum. Czasem za względne grosze uda się kupić coś dobrego.

Obrazek

Tutaj masz wspomnianą książkę za ~38 Euro Wysyłka za darmo. Paczka do Polski szła jakiś tydzień czasu.

Matan
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2013, 12:34
Lokalizacja: UK

#11

#11 Post autor: Matan »

Zakupię starter z książek 200-120 CCNA, 100-101 ICND1 i 200-101 ICND2. Do tego coś polecacie odnośnie Packet Tracker'a? I jeszcze jedno pytanko, czym się różnią niebieskie i zielone wydania (poza tym, że zielone kosztują 2 razy więcej)?

http://www.amazon.co.uk/Cisco-CCENT-ICN ... -101+ICND1
http://www.amazon.co.uk/Cisco-CCENT-ICN ... -101+ICND1

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

#12

#12 Post autor: Zomal »

Matan pisze:Zakupię starter z książek 200-120 CCNA, 100-101 ICND1 i 200-101 ICND2. Do tego coś polecacie odnośnie Packet Tracker'a? I jeszcze jedno pytanko, czym się różnią niebieskie i zielone wydania (poza tym, że zielone kosztują 2 razy więcej)?
Książki zielone zawierają filmiki inne "bajery":

Kod: Zaznacz cały

 A Getting Started chapter at the beginning of the book offer terrific advice for how to use the book features and build an effective study plan.
• The DVD contains over 90 minutes of video mentoring from the author on challenging topics such as CLI navigation, router configuration, switch basics, VLANs, and subnetting.
• The book comes complete with the CCENT/CCNA ICND1 Network Simulator Lite software, providing students with the opportunity to practice their hands-on command line interface skills with Cisco routers and switches. The 13 labs included for free with this product cover a range of IP addressing configuration and troubleshooting exercises.
• The Pearson IT Certification Practice Test software that comes with the book includes 4 full ICND1 exams and 4 full CCNA exams, providing tons of opportunities to assess and practice. Including the book review questions and part review questions, the exam bank includes more than 600 unique practice questions.
• This book also comes with a free version of the Premium Edition eBook, allowing students to access the digital copy in PDF, EPUB, or Kindle format on their computer or mobile device.
• A Final Preparation Chapter helps students review for final exams and prepare to take the official Cisco CCNA exams, if they want to achieve that certification.
• A Study Plan Template is included on the DVD to help students organize their study time.
Jak decydujesz się na 2 egzaminy (po ICND1 dostaniesz jeszcze certa CCENT) to kup tylko 100-101 ICND1 i 200-101 ICND2. Jak wolisz za 1 zamachem to wtedy tylko 200-120 CCNA. Materiał z ICND1 to nie jest dokładnie przez pół CCNA jakby się mogło wydawać...

Co do labek, w sieci znajdziesz Manual Laby, które dostawali ludzie do kursu CCNA. Ba... znajdziesz nawet rozwiązane, jakbyś chciał porównać swoje odpowiedzi z poprawnymi. GNSa skonfigurujesz w 30 minut. Napisz do mnie na gadu to Ci powiem co i jak, albo obejrzyj pierwszy, lepszy filmik z YT: TUTAJ albo tutek z oficjalnej strony PT + GNS3 w zupełnosci Ci wystarczy, niektórzy nawet CCNP robią na GNS3+PT, ale to głównie ciapaci, którzy naparzają w certy, a potem na grupach na facebooku zadają pytania w stylu, jak po zdobyciu pół roku doświadczenia zabrać się za CCIE, oszczędzając na egzaminach CCNA/CCNP :shock:

Matan
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2013, 12:34
Lokalizacja: UK

#13

#13 Post autor: Matan »

Dzięki wielkie wszystkim :)
Oczywiście nie zabrakło "Pomógł" :)
Pozdrawiam serdecznie.

domi
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 29 maja 2013, 14:03

#14

#14 Post autor: domi »

O zesz ty :) Troche przesadziles z tymi Pomogl :)
Zaraz tu wpadnie mod ale moze zdaze :
Powinienes dac jedno Pomogl tej osobie ktore faktycznie odpowiedziala na twoje pytanie :)

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#15

#15 Post autor: frontier »

domi pisze:
Zomal pisze: Warto nadmienić, że będąc w UK, nie otrzymujesz 30 minut gratisowego czasu... Jest to nie lada wygoda dla nie native speaker'ów.
To nie jest rozszerzenie per miejsce zdawania, a per kraj pochodzenia. Jak nie masz obywatelstwa angielskiego i pochodnych to dostaniesz rozszerzenie.
Potwierdzam, zawsze dostaje te 30 minut gratis i denerwuje tym kolegów Anglików z pracy którzy sie nie wyrabiaja czasowo :)
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

ODPOWIEDZ