Pytanie o VTP

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pavkoo
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 05 mar 2013, 19:51

Pytanie o VTP

#1

#1 Post autor: pavkoo »

Witam. Na zaliczenie nevermind where, mielismy projekt, który probuje przeniesc na PT.
Jak w linku
projekt

Zalozenia w zrzucie ekranu.
Mam problem z vtp, nie propaguje sie na wszystkie switche. NA wszystkich wlaczylem na sztywno trunk oraz wylaczylem autonegocjacje w dtp switchport nonegotiate.
Dla wytypowanych switch ustawilem domene 1 dla kolejnej grupy domene 2. Nie zmienialem natywnego vlanu ale to chce wdrozyc.

Przypuszczam ze bez problemu domeny vtp beda sie propagowac w tym przypadku po zygzaku, czyli kierunek sw1->sw8->sw3->sw10->sw5->sw12 oraz z prawej strony sw7->sw2->sw9->sw4->sw11->sw6->sw13.

Lub jak w materialach np. na youtubie propagacja z sw1 do sw7 i sw8 bez problemu.
Czy sa jakies zasady projektowania vtp, takich rzeczy nie moglem znalezc nigdzie. Jest omowione jak dziala, znam typy rozgloszen szczegolowo, ale nie o to chodzi.
Odnosnie STP sciezki wykorzystam na moja wiedze ustawie root bridge i pomanipuluje sciezkami jesli beda problemy. Dodam vlan zarzadzania i vlan do routingu i sciezki beda aktywne. Kazdy host ma miec dostep do kazdego (tak mam w zalozeniach). Ustawie port security z maximum 1 na jeden host oraz spannig-tree portfast i i bpdufilter per interfejs by odfiltrowac ramki bpdu gdyby komus przyszlo podpiac switcha na portach accessowych dla hostow. Wylacze cdp i zmienie natywny na inny. Na routerach musze ustawic dot1q na subinterfejsach tak by mogly sie ze soba hosty komunikowac. Jak zbadac lub jaka opcja w debug by sprawdzic ze jak padnie link to pakiet trafi tam gdzie ma trafic (sprawdzenie redundacji, ping nie wystarczy).Za spostrzezenia i podpowiedzi dziekuje.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2013, 18:24 przez pavkoo, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
condor
member
member
Posty: 37
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:10

#2

#2 Post autor: condor »

Link z projektem nie działa

Awatar użytkownika
pavkoo
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 05 mar 2013, 19:51

#3

#3 Post autor: pavkoo »

condor pisze:Link z projektem nie działa
Sprawdziłem na kompie oraz przez komorke via gsm-otwiera sie. Moze masz restrykcje na https? Link dropboxowy na porcie 443.

Awatar użytkownika
pavkoo
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 05 mar 2013, 19:51

Chyba za trudne

#4

#4 Post autor: pavkoo »

:(

Awatar użytkownika
pavkoo
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 05 mar 2013, 19:51

rozkminione

#5

#5 Post autor: pavkoo »

Rozkminione i zaliczone, do zamknięcia.

ODPOWIEDZ