pytanie o porty w switch

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

pytanie o porty w switch

#1

#1 Post autor: qligowski »

Witam !

Powtarzam sobie material do CCNA ,jestem na etapie przelacznikow. I mam takie pytanko ,jak robilsmy laby w szkole i w wirtualnych labach z cisco twoarzac topologie 3 switche ,pare vlanow ,stp ,i na koncu router on stick (na patyku ?), wszystkie switche byly polaczone ze soba dwoma kablami w porcie Faxx oraz na koncu jeden switch do routera tez poprzez port Fa0/0. Dlaczego polaczono switche miedzy soba portami Fastethernet oraz router ktory byl trasowal miedzy vlanami i mial wyjscie do internetu zamiast portami Gigaport ? Czy w realnym swiecie taka topologia oblsugujaca paredzisiat/pare set hostow nie miala by bottleneckow ? Bardzo mnie trapi to pytanie ;)

Awatar użytkownika
domin
wannabe
wannabe
Posty: 847
Rejestracja: 15 lip 2005, 20:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2

#2 Post autor: domin »

Bo może nie było portów Gigabit? Albo było ich za mało? Scenariusz z realnego świata, a scenariusz labowy to jednak nieco inne sytuacje.
.ılı..ılı.

jacmoc
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 09 lip 2013, 21:11

#3

#3 Post autor: jacmoc »

To właśnie jest wąskie gardło :) , prowadzący zajęcia powinien uzupełnić jak to się robi w prawdziwym świecie dla dużych sieci.

Mianowicie stosuje się Switche L3, Cisco Catalyst np. 3xxx które obsługują Routing. Takie Switche znajdują się w rdzeniu ( ang. core) dużych sieci. Mają gigabitowe porty, routing opcję etherchannel, 24 porty fa/gi lub Sfp, i kilka innych bajerów... Są drogie ale również posiadają olbrzymie możliwości.

horac

#4

#4 Post autor: horac »

jacmoc pisze:To właśnie jest wąskie gardło :) , prowadzący zajęcia powinien uzupełnić jak to się robi w prawdziwym świecie dla dużych sieci.

Mianowicie stosuje się Switche L3, Cisco Catalyst np. 3xxx które obsługują Routing. Takie Switche znajdują się w rdzeniu ( ang. core) dużych sieci. Mają gigabitowe porty, routing opcję etherchannel, 24 porty fa/gi lub Sfp, i kilka innych bajerów... Są drogie ale również posiadają olbrzymie możliwości.
Chyba jednak nie...

Ich mozliwosci wcale nie sa takie ogromne, brak wsparcia dla technologii tunellingu, GRE, mGRE itp. Maja miejsce tylko na jeden modul, wiec nie poszalejesz z typami interefejsow i polaczeniami.


Switche 3xxx to najczesciej w sieci w centrali na warstwie dostepowej, chociaz zdarzaja sie i w core ;] Powiedzmy ze zalezy to od wielu czynnikow a najwazniejszy to pieniadze. No ale jesli mowimy o "prawdziwym swiecie" to raczej w core ich nie ma.

We wspolczesnym Data Center gdzie STP nie funkcjonuje, to co najwyzej znajdziesz je w dedykowanej sieci mgmt. Zaleta ich stosowania w enterprise jest wsparcie dla MACsec i ficzerow zwiazanych z ISE i technologii L2 popularnych w centralach

W core jesli chodzi o enterprise wciaz jedne z bardziej popularnych pudelek to 6500.

jacmoc
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 09 lip 2013, 21:11

#5

#5 Post autor: jacmoc »

Aż z tak dużymi sieciami nie miałem nigdy do czynienia . Faktycznie 6500 bardziej pasuje.

ODPOWIEDZ