HSRP na routerach a usługi DHCP i DNS

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Kici
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 06 paź 2014, 18:19

HSRP na routerach a usługi DHCP i DNS

#1

#1 Post autor: Kici »

Witam wszystkich

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem początkujący i mogę nie operować terminologią stricte sieciową w stopniu eksperckim.

Mam pytanie odnośnie pewnej hipotetycznej sytuacji - załóżmy, że mamy dwa routery połączone za pomocą protokołu HSRP, R1 i R2. Załóżmy również, że na routerze R1 jest uruchomiona i skonfigurowana usługa serwera DHCP oraz DNS. Moje pytanie brzmi: jeśli router R1 padnie, to teoretycznie za pomocą HSRP powinno być utrzymane połączenie, ale co z usługami uruchomionymi, czyli DHCP i DNS? Czy powinny być w takiej sytuacji również uruchomione "bliźniacze" usługi na R2 aby "przejęły" rolę pierwotnych z R1?

Próbowałem szukać, lecz bez rezultatów.

Pozdrawiam

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#2

#2 Post autor: Keadwen »

Ogółem w takim przypadku musisz skonfigurować obie usługi na obu urządzeniach.

Przyjmuję, że jeżeli padnie ci R1 (w raz z DHCP i DNS) i pomyślnie przełączysz się na R2.

Nowy klient podłacza się do sieci, poprosi o adres IP i co się liczy dla niego to przede wszystkim: by nie miał kolizji adresu. Normalnie działający server IP sprawdzi czy dany adres jest już w sieci poprzez ICMP. W przypadku gdyby jednak kolizja wystąpiła, to jeżeli masz zaimplementowany dhcp snooping bardzo blisko klienta to jesteś w stanie taką sytuację wykryć, lecz nawet i host może wychwycić ten adres duplication. Idea jest taka, że za pomocą protokołu ARP jesteś w stanie wkryć ten sam adres IP przypisany do różnych MACów na różnych portach switcha.
Sprawnie działający klient (posiadający już swój unikalny IP) będzie robił DNS resolve przez R2, który musi być skonfigurowany tak, by mógł te R1 zastąpić.

ODPOWIEDZ