Jaki zakupić sprzęt - prosze o porady.

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bulba72
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:00

Jaki zakupić sprzęt - prosze o porady.

#1

#1 Post autor: Bulba72 »

Mój problem wygląda następująco (choć pewnie chaotycznie napisałem):
Po CCENT już co nieco łapię i samodzielnie bym to sobie skonfigurował. Brakuje mi doświadczenia z samym sprzętem i stąd moje pytanie. Chcę zmodernizować sieć komputerową z szkole. W tym celu chciałbym się pozbyć starego komputera, który robił mi za routerek na Linuxie - ma już swoje lata i tylko czekam na awarię po której się nie podniesie.
Wpadłem na pomysł by wstawić do tej sieci router - najlepiej Cisco. Do tego potrzebował będę dwóch switchy - 24 portowe w zupełności wystarczą.
Router chcę podłączyć do Internetu - DSL. Na routerze obsługa DHCP. Chciałbym również na switchach mieć VLANy. W sieci pracuje ok 45 komputerów.
Jakie modele możecie mi polecić do mojej sieci? Oczywiście i router i switche z IOS.
Sprzęt używany raczej nie wchodzi w grę. Muszę mieć gwarancję i fakturę na zakup.
CCNA już mam. Co teraz? ;)

Makz
wannabe
wannabe
Posty: 79
Rejestracja: 04 kwie 2008, 16:25

#2

#2 Post autor: Makz »

Jaki masz budzet? Dlaczego chcesz 2x 24 portowe switche? Nie lepiej 1x 48? Zajmie mniej miejsca, mniej szumu.
Moze 887 plus 2960x? Zapewni co potrzebujesz plus mozesz sie na nich troche pobawic.

Awatar użytkownika
elvismichal
wannabe
wannabe
Posty: 123
Rejestracja: 10 mar 2013, 13:44

#3

#3 Post autor: elvismichal »

Jeśli pracuje 45 komputerów to jest możliwość, że pojawią się kolejne, więc rozważył bym troszkę więcej portów na switchach. Np. 1x48 plus 1x 24 porty.

Awatar użytkownika
Bulba72
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:00

#4

#4 Post autor: Bulba72 »

Makz pisze:Jaki masz budzet? Dlaczego chcesz 2x 24 portowe switche? Nie lepiej 1x 48? Zajmie mniej miejsca, mniej szumu.
Moze 887 plus 2960x? Zapewni co potrzebujesz plus mozesz sie na nich troche pobawic.
Budżet? Jeszcze nie wiem ile. Gdy już będę wiedział czego chcę i ile to kosztuje wtedy postaram się kasę wytrzasnąć.
Dlaczego dwa switche po 24 porty? Szkoła jest duża i lepiej mi będzie pociągnąć od centralnego miejsca jeden kabel i w drugim skrzydle postawić jeden switch 24 portów niż ciągnąć całą wiąchę kabli do jednego ale za to 48-mio portowego.
CCNA już mam. Co teraz? ;)

Awatar użytkownika
Bulba72
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:00

#5

#5 Post autor: Bulba72 »

elvismichal pisze:Jeśli pracuje 45 komputerów to jest możliwość, że pojawią się kolejne, więc rozważył bym troszkę więcej portów na switchach. Np. 1x48 plus 1x 24 porty.
Tak, zgadza się, ale 20 z tych 45 pracuje w jednej z pracowni komputerowej i są podpięte do osobnego switcha w pracowni. Pozostałe komputery będą stać w każdej z pracowni po jednej sztuce dla wykładowcy, więc nadmiar portów będzie. Zresztą na dziś to wystarczy, a kiedyś... może....
CCNA już mam. Co teraz? ;)

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

#6

#6 Post autor: art »

2x2960 S, X lub zwykłe z softem LAN lite (będzie taniej), router zależy co na tym chcesz robisz, ale taki serii 800 lub 1900 powinien styknąć.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2014, 14:54 przez art, łącznie zmieniany 1 raz.
Ups I switched again =)

Makz
wannabe
wannabe
Posty: 79
Rejestracja: 04 kwie 2008, 16:25

#7

#7 Post autor: Makz »

Na przyszlosc, lepiej pociagnac wiecej kabli i miec mniej szaf ze sprzetem niz poustawiac szafy tam gdzie ci pasuje. Nie tylko latwiej zarzadzac ale tez na dluzsza mete oszczedzasz pieniadze bo zamiast 4 switchow po 24 porty gdzie masz 4 szafy z 10 kablami w kazdym masz 1 switch 48 portow. Taka inwestycja w wygodne zarzadzanie ktore daje tez realne oszczednosci. Chocby w Twoim przykladzie, uzycie 1x 48 portowego 2960x zaoszczedzi troche kasy nad 2x24. Oczywiscie Twoj wybor. Ja w szkolach jak sie tylko da mam jedno centralne miejsce ze sprzetem. Jesli szkola jest duza to dwa. Wiecej to tylko jak historycznie odziedziczylem takie z 10 szafami i nie wiadomo jak to poukladac.
Podobnie, lepiej zaplanowac wiecej kabli i switchy a jak finanse nie pozwola masz z czego upuscic. A moze finanse beda ok, to bedziesz mial maly zapas portow.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

#8

#8 Post autor: art »

wg. mnie z tą oszczędnością byłbym ostrożny :) jeśli kable ma położone, a tylko wymienia switche to mu się to nie zwróci, no chyba, że odległość między punktami to 20metrów, to wtedy to ma sens.
Ups I switched again =)

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

#9

#9 Post autor: lxs »

Cześć,

Zapomniałeś o ważnym elemencie, który większość tych funkcji lepiej zrobi niż ruter IOS - firewall. Dla mnie kluczowym aspektem jakiego projektu jest bezpieczeństwo tego tworu. Bezpieczeństwo na portach, zasoby szkolne (serwer), pracownia komputerowa, komputery nauczycieli, strefa gościa. Wszystko to musi być najpierw zaprojektowane, przemyślane, spisane w postaci prostej polityki bezpieczeństwa (co z czym może się łączyć, a co nie), a dopiero później myślisz nad sprzętem. Zamiast pakować się w Cisco i IOS, polecam zapoznać się z ofertą np. Fortigate + ewentualnie jakiś ruteromodem pod DSL.

Awatar użytkownika
Bulba72
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:00

#10

#10 Post autor: Bulba72 »

Dziękuję wszystkim za porady i wskazówki. Dopiero dziś mam możliwość tutaj zaglądnąć. Gdyby ktoś jeszcze na coś wpadł proszę pisać.
CCNA już mam. Co teraz? ;)

ODPOWIEDZ