Pytania kompletnego newbie

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
535NCjA
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2015, 16:05
Lokalizacja: Kalisz

Pytania kompletnego newbie

#1

#1 Post autor: 535NCjA »

Witam
To mój pierwszy post na forum dlatego prosze o branie poprawki na mnie ;)

Otóż od jakiegoś dłuższego czasu jestem urzyszkodnikiem PC w mniejszym lub większym stopniu lubie coś na nich kombinować i modować ale od jakiegoś czasu zafascynowały mnie sieci domowe (takie do podłączenia kilku pc, kabelkiem dysku HDD do routera itp... kompletne podstawy)
Moje zainteresowanie powiększył kuzyn który montuje w firmach kamerki IP i podstawowe usługi sieciowe dlatego też usłyszałem od niego o CCNA i tu moje pytanie..

Przyjmując iż jestem naprawdę początkujący gdzie mógł bym sie dokształcić po pracy w dziedzinie sieci komputerowych, radzono mi aby nie korzystać z książek polskich wydawców lecz tylko ENG, ale nie wiem gdzie takowe mogę ściągnąć.
Jakim sprzętem miał bym dysponować biorąc pod uwage że wszystko do nauki musiał bym już teraz kupić oraz czy juz musiał bym sie przesiąść na konsole Linuxa (biorąc pod uwagę iż umie tam wpisać tylko sudo apt-get..)

Zapewne będę zadawał więcej pytań jeżeli ktoś będzie skłonny mi łopatologicznie podpowiadać lub tłumaczyć, dlatego też ten wątek będe ciągnął dalej bez zakładania nowych

535NCjA
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2015, 16:05
Lokalizacja: Kalisz

#2

#2 Post autor: 535NCjA »

Rozumiem, tak więc na początek przejrzę większość tego działu, potem ewentualnie sie odezwę.

Tak na marginesie książki CISCO np.
http://www.ciscopress.com/store/ccent-c ... 1587143854

co oznaczają te numeracje " ICND1 100-101" i czy warto od nich zaczynać?

Marek607
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 02 gru 2014, 10:38
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

#3

#3 Post autor: Marek607 »

Pozycji do ccna jest masa - ostatnio helion wydal coś o tytule CCNA, ale nie patrzyłem.

Sam przerabiałem "W drodze do CCNA", jednak to tylko ogólnikami opisane - jeśli chcesz szczegóły to cisco press wydaje "Akademia sieci cisco CCNA Exploration" w 4 tomach.

Ze sprzętu do nauki to do ccna wystarczy packet tracer, chyba że lubisz szum i chcesz pobawić sie fizycznie kabelkami to daj znać na PW to ci zaoferuje troche różnego sprzętu i podpowiem co i jak ;)

Konsola linuxa to cos calkiem innego niż konsola IOS-a.

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#4

#4 Post autor: frontier »

Jak masz kase to idz na akademie sieciowa Cisco... te cyferki to kod egzaminu.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

535NCjA
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2015, 16:05
Lokalizacja: Kalisz

#5

#5 Post autor: 535NCjA »

Marek607 pisze:Pozycji do ccna jest masa - ostatnio helion wydal coś o tytule CCNA, ale nie patrzyłem.

Sam przerabiałem "W drodze do CCNA", jednak to tylko ogólnikami opisane - jeśli chcesz szczegóły to cisco press wydaje "Akademia sieci cisco CCNA Exploration" w 4 tomach.

Ze sprzętu do nauki to do ccna wystarczy packet tracer, chyba że lubisz szum i chcesz pobawić sie fizycznie kabelkami to daj znać na PW to ci zaoferuje troche różnego sprzętu i podpowiem co i jak ;)

Konsola linuxa to cos calkiem innego niż konsola IOS-a.
Miałem właśnie kupować w drodze do CCNA, i dalej sie zastanawiam ponieważ zdaje sobie sprawę iż nawet ogólnikowe i mega podstawowe podejście w tych książkach może mi sie przydać to mino wszystko większość postów na tym forum poleca tylko anglojęzyczne ksiażki, jakie jest twoje zdanie? kupić w PLki, a potem tylko anglojęzyczne?
Odnośnie "nauki" zainstalowałem PacketTracer 6.2 i jest naprawdę super dla takiego laika jak Ja, w dodatku nie wymagało to dodatkowych nakładów finansowych z mojej strony tak więc dziękuje ci bardzo za tą podpowiedź.

BTW. wyczytałem tez co nieco o CiscoPress ale nie orientuje sie zbytnio w tym sklepie. O ile widzę tam sporo książek to jestem dość zagubiony które kupować na początek lib nawet jak sie odnaleźć w tym sklepie..



frontier pisze:Jak masz kase to idz na akademie sieciowa Cisco... te cyferki to kod egzaminu.
Na razie na takie przygody kasy nie mam, ale dziękuje za odpowiedz :D

Marek607
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 02 gru 2014, 10:38
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

#6

#6 Post autor: Marek607 »

Jak chcesz czytać by tylko poznac i się czegoś dowiedziec to starczy "w drodze do ccna", ale jak interesuje Cię dokładniejsze omówienie to akademia sieci cisco ccma exploration.

W zasadzie jak kupić w drodze do ccna cz 2 to bedziesz miał skrót części pierwszej i drugą - dla mnie pozostal bardzo drugi niedosyt, szczególnie że druga część to właśnie skrót części pierwszej i po łepkach omówienie drugiej.

Ja preferuje tylko polskie ze względu na słabe rozumienie angielskiego więc tu mam bariere którą powoli przełamuje ;)

535NCjA
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2015, 16:05
Lokalizacja: Kalisz

#7

#7 Post autor: 535NCjA »

Marek607 pisze:Jak chcesz czytać by tylko poznac i się czegoś dowiedziec to starczy "w drodze do ccna", ale jak interesuje Cię dokładniejsze omówienie to akademia sieci cisco ccma exploration.

W zasadzie jak kupić w drodze do ccna cz 2 to bedziesz miał skrót części pierwszej i drugą - dla mnie pozostal bardzo drugi niedosyt, szczególnie że druga część to właśnie skrót części pierwszej i po łepkach omówienie drugiej.
Po namyśleniu kupie "w drodze do CCNA" powinna być super jako entry level dla mnie a potem już zagłębianie się w książki polecanego W Odom'a. Dzięki za opinie ;)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#8

#8 Post autor: Kyniu »

Nie wiem czy nie zaczynasz "od końca" bo jak czytam ogólnie masz niewielką wiedzę w zakresie informatyki. Więc może najpierw uzupełnij braki w podstawach - od budowy komputera (zrozum fizycznie jak działa CPU, jak komunikuje się z pamięcią, kartą sieciową - np. skąd wie, że karta sieciowa ma dane wymagające odebrania*) poprzez oprogramowanie i dopiero dojdź do tego, jak komputery mogą się komunikować. Generalnie materiały Cisco są OK ale może na początek sięgnij po coś bardziej ogólnego, zrozum działanie sieci w warstwie medium (akurat to jest aspekt płytko poruszany i w akademiach i materiałach Cisco, co jest zrozumiałe bo Cisco na przykład nie produkuje systemów okablowania strukturalnego) i dopiero sięgaj wyżej. Bo inaczej zaczniesz budować swoją wiedzę na lichych fundamentach.

*Żeby potem zrozumieć dlaczego jeden komputer PC z siaką kartą to jest kiepski router ale już inny PC z inną kartą "daje radę" (jeśli Cię to zaciekawiło to hasło dla wyszukiwarki brzmi MSI-X - Extended Message Signaled Interrupts).

535NCjA
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2015, 16:05
Lokalizacja: Kalisz

#9

#9 Post autor: 535NCjA »

Kyniu pisze:Nie wiem czy nie zaczynasz "od końca" bo jak czytam ogólnie masz niewielką wiedzę w zakresie informatyki. Więc może najpierw uzupełnij braki w podstawach - od budowy komputera (zrozum fizycznie jak działa CPU, jak komunikuje się z pamięcią, kartą sieciową - np. skąd wie, że karta sieciowa ma dane wymagające odebrania*) poprzez oprogramowanie i dopiero dojdź do tego, jak komputery mogą się komunikować. Generalnie materiały Cisco są OK ale może na początek sięgnij po coś bardziej ogólnego, zrozum działanie sieci w warstwie medium (akurat to jest aspekt płytko poruszany i w akademiach i materiałach Cisco, co jest zrozumiałe bo Cisco na przykład nie produkuje systemów okablowania strukturalnego) i dopiero sięgaj wyżej. Bo inaczej zaczniesz budować swoją wiedzę na lichych fundamentach.

*Żeby potem zrozumieć dlaczego jeden komputer PC z siaką kartą to jest kiepski router ale już inny PC z inną kartą "daje radę" (jeśli Cię to zaciekawiło to hasło dla wyszukiwarki brzmi MSI-X - Extended Message Signaled Interrupts).
Trafnie zwróciłeś uwagę na jedną z moich wielu słabości, niestety im bardziej zagłębiam sie PT i tematykę tym bardziej czuję się jak rzucony w wielowarstwowy ocean i muszę się jakoś z organizować dlatego też myślałem iż założenie tematu na forum pomoże mi w "ogarnięciu startu" w tym temacie...

ODPOWIEDZ