VLAN

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

VLAN

#1

#1 Post autor: kobza123 »

Witam,
wlasnie uczę się do CCNA i mam pytanie odnośnie VLANów. W packet trac zbudowalem sobie mala siec pokazana jak na rysunku:

http://wrzucaj.net/images/2015/07/11/Vlan.jpg

Ogolnie mamy 4 VLANy - 10, 20, 30 i 99 do zarządzania. Porty switcha są skonfigurowane i trunki ustawione. Ogolnie wszytsko działa. Mam jednak pare pytan aby sie upewnić.

1) Normalnie na switach, gdzie podlaczone są hosty trzeba skonfigurować pare rzeczy w tym vlan id
name nazwa.
Czy aby komunikacja doszla z jednego hosta do drugiego ( w tym samym vlanie) to na switchu posredniczacym (192.168.99.101) też muszę to polecenie skonfigurować ? Chodzi mi o to same polecenia (bez dalszych konkretnych konfiguracji). Tylko z tym mi ruch idzie.

2) Mam pytanie odnośnie polecenia:

switchport trunk native vlan ID

Rozumiem, że to polecenie zmienia iż ruch będzie nieotagowany z vlanu 1 na vlan, który podajemy. Tylko po co to się stosuje ? Jeśli wszytskie nasze hosty są podzielone na vlany to po co nam komunikacja nieotagowana ? Do czego to się stosuje ?

3) Ogolnie schemat jest oparty o jakies zadanie z ksiązki CCNA. Zostało tam powiedziane, że vlan 99 bedzie służyć do zarządzania. Tak też zrobilem. PC z Vlanu 99 może komunikować się ze swtchami i laczyc się przykladowo przez telnet.

Skonfigurowałem VLAN 99 na portach, na switach ustawilem taki interfejs zarządzający i ogolnie git.

Następnie w ksiąze było aby wlasnie podac polecenie z punktu 2.

switchport trunk native vlan 99.

Rozumiem, że ruch który będzie przechodził przez switch jest nieotagowany.
Jednak komunikacja komputera ze switchem z koncówką 101 i 102 był możliwy tylko gdy na switachach ustawione bylo polecenie dodania vlanu 99

vlan 99
name nazwa.

Jak to jest. Switchport trunk native określa nam że ruch jest nieotagowany, a musi być dodany vlan do switcha aby działało. Więc znowu pytanie z punktu drugiego po co to się robi.


Mam nadzieję, ze jasno napisałem dziękuje z góry za pomoc :)

Frant!c
member
member
Posty: 17
Rejestracja: 27 lut 2015, 21:14

#2

#2 Post autor: Frant!c »

1. W zasadzie wystarczy vlan id i przypsanie go do konkretnego interfejsu. Możesz także wejść w tryb konfiguracji interfejsu i za pomocą polecenia switchport access vlan id go utworzyć. Vlan name jest konfiguracją opcjonalną. Raczej pozwala na łatwiejszą inspekcję.

2. Native, natywny czy perwotny jak go tam zwą jest ukłonem w kierunku badziewia takiego jak huby, bridge. Czyli wsparcie nieznakowanego ruchu. W Raket Trejserze polecam pobawić się hubem :)

Poleceniem (config-if)# switchport trunk native vlan 99, konfigurujesz siec vlan 99 do wysyłania i odbierania nieotagowanych ramek przez ten interfejs na którym to konfigurujesz.

kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

#3

#3 Post autor: kobza123 »

Witam,
przepraszam że dopiero teraz ale nie miałem czasu wcześniej niestety.

1) Jesteś pewny że trzeba przypisywać do interfejsu ? Chodzi mi o switch posredniczący z koncowka 99.101. Sprawdzilem jeszcze i mi wystarczylo ustawic trunki na portach, i wlasnie ustawić TYLKO vlan id danych vlanow co mają przechodzić. Nie musiałem go przypiosywać do interejsu i działało. Stąd moje pytanie, czy PT nie jest tak okrojony że to przeszlo ?

Podsumowując na switchu 192.168.99.101 zrobilem, tylko

inter range fa 0/1-2
switch mode trunk
ewnet. switch trunk native vlan 99

vlan id 10,20,30

I to wystarczylo. Nie przypisywalem do interfejsow zadnych vlanow :).


2) Czy tylko wlasnie ma to znaczenie przy hubach i bridgach ? Faktycznie sprawdzilem i wiem o co caman ale ogolnie myslalem że wiecej zastosować będzie miał ;P. Rozumiem że ruch z VLANów 99 zachowuje się tak jakby nie miał żadnych danych związanych z vlanami w ramce ?

Frant!c
member
member
Posty: 17
Rejestracja: 27 lut 2015, 21:14

#4

#4 Post autor: Frant!c »

A jak skonfigurowałeś management vlan? Wyślij plik z PT na t4s@o2.pl

kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

#5

#5 Post autor: kobza123 »

Hej,
plik już wysłany :)

kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

#6

#6 Post autor: kobza123 »

Witam,
temat do zamknecia. Dziekuje użytkownikowi Frant!c za pomoc :)

ODPOWIEDZ