CCNA Collaboration

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Pi0tR
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 23 lip 2014, 10:51
Lokalizacja: Lublin

CCNA Collaboration

#1

#1 Post autor: Pi0tR »

Witam serdecznie
Panowie po zdanym CCNA R&S zaczałem nauke Security jednak widze ze w najblizszym czasie bedzie zmiana sylabusa. Na uczelni mam akurat przedmiot dotyczacy VOIP wiec pomyślalem ze skoro juz jest to bedzie dobra okazja by przysiąść do Collaboration.

co posiadam
3x2811
2x3550
2x2950
1xDell 2850 z WS 2k212 na pokładzie

Mam pytanie odnosnie domowego laba (pomijając koszta i sensownosc zakupu) czego tak na prawde potrzebuje ?

rzecz jasna telefonów... czy cos z 9971/8945/9951 wystarczy ??
co poza tym ?

Pi0tR
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 23 lip 2014, 10:51
Lokalizacja: Lublin

#2

#2 Post autor: Pi0tR »

ktoś coś?

sayeret
wannabe
wannabe
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2007, 12:08
Lokalizacja: Kraków

#3

#3 Post autor: sayeret »

Teoretycznie teraz lab do CCNA / CCNP Collaboration to majątek. Poniżej dokument z cisco.com opisujący porównianie tej ścieżki do ścieżki Voice pod kątem hardware.

http://www.cisco.com/web/learning/certi ... rgence.pdf

Osobiście uważam, że można spokojnie sobie poradzić na starszym sprzęcie. Warunkiem koniecznym będzie jakiś PC albo i serwer aby uruchomić VCS i TMS

horac

#4

#4 Post autor: horac »

Ja bym odradzal pchanie sie w Voice bez poznania wpierw dobrze R&S. Voice to tylko serwis w sieci, znacznie wazniejsze jest wiedziec jak te sieci funkcjonuja zanim doda sie usluge Voice.

sayeret
wannabe
wannabe
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2007, 12:08
Lokalizacja: Kraków

#5

#5 Post autor: sayeret »

Zgadzam się. Znam kilku "inżynierów" od głosu, którzy niezbyt rozumieją pojęcie np. VLAN a i o SIPie potrafią powiedzieć niewiele(!). :?

Ale jak ktoś solidnie podszedł to tematu to nawet R&S na poziomie CCNA a zbuduje sobie własnego laba do Voice to jakiś kawałek czystej sieciówki liźnie. Idealnie byłoby oczywiście zdobycie wiedzy na poziomie CCNP R&S a dopiero potem obrać kolejny kierunek. Albo i zdobywać tą wiedzę jednocześnie. Dla chcącego nic trudnego :wink:

Pi0tR
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 23 lip 2014, 10:51
Lokalizacja: Lublin

#6

#6 Post autor: Pi0tR »

OK idąc tropem tego że bardziej doświadczeni ludzie odradzaja Collabo jako egz po CCNA, co w takim razie zamiast tego ?

Gość

#7

#7 Post autor: Gość »

CCNP R&S ;-)

Pi0tR
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 23 lip 2014, 10:51
Lokalizacja: Lublin

#8

#8 Post autor: Pi0tR »

hmm no tak tylko pomimo tego że moim zdaniem solidnie przygotowałem sie do CCNA moja praktyka z sieciami kończy sie praktycznie na domowym labie czy jest sens bez doswiadczenia probować CCNP ?

SQ8UW
wannabe
wannabe
Posty: 113
Rejestracja: 14 maja 2014, 13:39

#9

#9 Post autor: SQ8UW »

Pi0tR pisze:hmm no tak tylko pomimo tego że moim zdaniem solidnie przygotowałem sie do CCNA moja praktyka z sieciami kończy sie praktycznie na domowym labie czy jest sens bez doswiadczenia probować CCNP ?
Jasne, że tak. Znajdziesz pracę teraz, albo już ją masz związaną z sieciami. I przez 2 lata niczego nie chcesz się uczyć, bo "Do zaczęcia CCNP Cisco zaleca, aby posiadać minimum 2 lata doświadczenia"?
Mi CCNA+CCNP pomógł wynegocjować lepszą stawkę na początek w firmie. Jak masz te 450h czasu na naukę i te kilka tysiaków na 3 egzaminy to bym nie czekał.

ODPOWIEDZ