Od czego zacząć ?

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
roberto100
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55
Lokalizacja: Pomorskie

Od czego zacząć ?

#1

#1 Post autor: roberto100 »

Witam,
edit

od niedawna zacząłem przygodę ze swichami Cisco bo bardzo chciałbym się tym tematem zająć (dostalem do zabawy swiche catalyst z serii 2900, 2900xl oraz 1900) ponadto dotychczas bawiłem się SG300-20 i SG300-28 i 2 Lingsys SRW 2016.
BTW na w/w Catalystach już udało mi się pobawić w Vlany, trunki, itp. Wiem, że to pudła stare - ale za darmo, to i ...

Chciałbym trochę posprzątać w swojej sieci i zacząć pomału przygotowywanie się do (może kiedyś) egzaminu CCNA.

Znalazłem cztery interesujące mnie książki, 3 pierwsze z 2015r. ostatnia z 2013.
Która by koledzy polecili ? A może coś innego...


1. Oficjalny przewodnik Przygotowanie do egzaminu na certyfikat Cisco CCENT/CCNA
ICND1 100-101

2. Oficjalny przewodnik Przygotowanie do egzaminu na certyfikat Cisco CCNA Routing and Switching
ICND2 200-101

3. CCNA 200-120. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco

4. Akademia sieci Cisco CCNA Exploration semestr 3 Przełączanie sieci LAN i sieci bezprzewodowe z płytą CD


Przy okazji pozdrowienia dla Pana Wojciechowskiego, z przyjemnością słuchałem Pana prezentacji w Warszawie na Open Day...
Ostatnio zmieniony 05 gru 2015, 20:44 przez roberto100, łącznie zmieniany 8 razy.

Marek607
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 02 gru 2014, 10:38
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

#2

#2 Post autor: Marek607 »

mam pozycje numer 3 i polecam - fajnie i przystępnie napisana
Co do 4 pozycji - są to 4 tomy, więc musiałbys zacząć od pierwszego:

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/7549/a ... tr-14.html

Jeszcze dopowiem że ksiażka to jedynie skrót i nie zawiera wszystkiego co powinieneś wiedzieć, więc do tego dużo googlania ;)

roberto100
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55
Lokalizacja: Pomorskie

#3

#3 Post autor: roberto100 »

Co do tej książki:

4. Akademia sieci Cisco CCNA Exploration semestr 3 Przełączanie sieci LAN i sieci bezprzewodowe z płytą CD

mam już tom II z poz. 4 , tj. Protokoły i koncepcje routingu sem. 2 bo byłem na kursie finansowanym z UE z Routingu Cisco


BTW. Generalnie jakieś już pojęcie nabyłem - więc raczej nie zaczynałbym już od 1 tomu, chyba, że Waszym zdaniem - jako ekspertów - warto... Ja pracuję w naszym zawodzie niemalże 18 lat i zarządzam jakąś siecią... Jak pisałem, zacząłem się bawić od niedawna swichami Cisco - i tu upatruję kierunek działań...

Marek607
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 02 gru 2014, 10:38
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

#4

#4 Post autor: Marek607 »

skoro znasz podstawy to kup pozycje 3, a później CCNP route/switch które sa znacznym rozszerzeniem CCNA - mnie dopiero ccnp route zaczęło wciągać do sieci na dobre ;)

Pi0tR
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 23 lip 2014, 10:51
Lokalizacja: Lublin

#5

#5 Post autor: Pi0tR »

sprawa 1 kolego nie rób takiej głupoty jak zrobiłem ja, NIE UCZ SIĘ Z POLSKICH MATERIAŁÓW, jeśli już chcesz to ta książkę "CCNA 200-120. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco" sobie przeczytaj ale po egzaminie :) ja od siebie polecam jeszcze "Wojownik sieci" duzo ciekawie omówionego materiału

chciałem po CCNA robić nowa sciezke collabo, ale Panowie tutaj mi odradzili mowiac ze lepiej wejść głębiej w sieci i dopiero startować z czyms innym no i w sumie mieli racje bo zaczałem sie przygotowywać do CCNP to sie dopiero zabawa zaczyna

powodzenia

Frant!c
member
member
Posty: 17
Rejestracja: 27 lut 2015, 21:14

#6

#6 Post autor: Frant!c »

Mam wszystkie z tych publikacji. Polecam oficjalne przewodniki certyfikacji w języku angielskmi. A tak na delikatny rozruch to "zostań administratorem sieci" ale do certyfikacji nie przygotuje ta książka.

ODPOWIEDZ