WAN/LAN ports // łącze zapasowe

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

WAN/LAN ports // łącze zapasowe

#1

#1 Post autor: kobza123 »

Witam,
mam dwa pytania odnośnie routerów. Pytania mogą być proste, ale uczę się dopiero sieci więc proszę o wyrozumiałość.

1) Pierwsze pytania dotyczy sieci LAN i WAN na routerze. Zauważyłem że routery Cisco Small buisness mają oznakowane porty WAN/LAN dlatego nie ma problemu co jak połączyć. Jednak w przypadku routerów wyższej jakości jak 2600 mamy oznaczenie tylko ethernetowe (przyjmijmy że 2x Gigaethernet i 2x Fastethernet). I teraz proszę mi powiedzieć czy dobrze myśle. Przykładowo jeden z portów giga podlaczam do modemy ADSL i ustawiam na nim konfiguracje adresu publicznego. N jakimś Fastethernecie ustawiam pule adresów prywatnych. Następnie konfiguruję NAT'a i ACL'ki pod to. Czyli to ode mnie zależy który port ustawie jako WAN, a który jako LANie ? Zgadza się ?

2) Pytanie drugie. Jeśli dobrze myśle to co wcześniej opisałem. Mam dwa łącza do różnych dostawców. Jedno chciałbym skonfigurować jako zapasowe łącze, w momencie kiedy pierwsze padnie. Oba łącza są podpiętę do jednego routera, przyjmijmy do portu Giga 0/0 i Giga 0/1. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakie komendy użyć aby to skonfigurować ? Czytałem o HSRP, VRRP oraz GLBP, ale sytuacje są pokazane jak skonfigurować w to w momencie kiedy mamy dwa routery. A ja mam jeden z dwoma łączami do dwóch różnych dostawców.


Mam nadzieję, że pytania jednak nei tak głupie i że mi pomożecie :).

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: WAN/LAN ports // łącze zapasowe

#2

#2 Post autor: Kyniu »

kobza123 pisze:Czyli to ode mnie zależy który port ustawie jako WAN, a który jako LANie ? Zgadza się ?
Tak, aby Ci nie gmatwać i mieszać to tak, na tym etapie nauki przyjmij jak napisałeś. Sam decydujesz który port ma być WAN a który LAN.
kobza123 pisze:Mam dwa łącza do różnych dostawców. Jedno chciałbym skonfigurować jako zapasowe łącze, w momencie kiedy pierwsze padnie.
Dostaniesz wędkę ale nie rybę - szukaj haseł "ip sla", "verify reachability" i "ip route track"

kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

#3

#3 Post autor: kobza123 »

@Seba właśnie też pierwszy mój pomysł był z trasą stayczną i różnymi metrykami, ale brakowało mi IP SLA.

@Kyniu jak najbardziej na wędkę się zgadzam i w sumie już to załapałem. A tak z ciekawości, mógłbyś zdradzić, co do punktu 1, o jakich sytuacjach mówiłeś ?

Tak czy inaczej, dziękuje za pomoc :)

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: WAN/LAN ports // łącze zapasowe

#4

#4 Post autor: lbromirs »

Kyniu pisze:Dostaniesz wędkę ale nie rybę - szukaj haseł "ip sla", "verify reachability" i "ip route track"
Sugeruje od razu dodać - "Poczytaj o Performance Routingu" :)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#5

#5 Post autor: Kyniu »

kobza123 pisze:A tak z ciekawości, mógłbyś zdradzić, co do punktu 1, o jakich sytuacjach mówiłeś ?
Bo kiedyś dowiesz się, że:
1. dwa a nawet więcej WAN możesz mieć na jednym porcie Eth
2. dwa i więcej LAN (np. w jednym budynku masz kilka firm i musisz podzielić net między nie) możesz mieć na jednym porcie Eth
3. że WAN i LAN a nawet DMZ do tego możesz mieć na jednym porcie Eth
4. .......

ODPOWIEDZ