OSPF - EIGRP - różnica

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

OSPF - EIGRP - różnica

#1

#1 Post autor: kobza123 »

Witam,
mam pytanie odnośnie różnicy EIGRP i OSPF. Ogólnie rozumiem te protokoły, konfigurację, jak sądziedzi się dogadują itd, ale przeczytałem jedną rzecz, której nie mogę zrozumieć.

OSPF - protokół, który tworzy mapę wszytskich ścieżek. Porównywany do google maps.
EIGRP - protokół, który wybiera najlepszą ścieżkę. Porównane do znaków drogowych.

Może mi ktoś wytlumaczyć jak to jest ? Skonfigurowałem sobie w pt topologie sieci z 5 routerami i połączyłem je między sobą.

To co zauważyłem to gdy wyświetle komende show ip route to są drogi identyczne. Mało tego, gdy dam komende show ip eigrp neithbords all-links to EIGRP wyświetli mi wszytskie drogi do różnych miejsc. OSPF takiego czegoś nie ma a niby to on jest jak google maps.

Proszę, żeby mi ktoś to wyjaśnił

chlodvick
member
member
Posty: 34
Rejestracja: 16 cze 2010, 16:53

#2

#2 Post autor: chlodvick »

Musisz poczytać o różnicy między link state, a distance vector.
W skrócie to jest tak jak napisałeś OSPF "wie" jaką drogą posłać pakiet już na starcie (ma nawigację i zaprogramowaną najszybszą trasę). Natomiast EIGRP wysyła pakiet do kolejnego "gościa" na drodze i pyta go którędy dalej (wie tylko, że następny router jest trochę bliżej na drodze do celu)

kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

#3

#3 Post autor: kobza123 »

Witam,
dziękuje Wam za odpowiedzi.

Czyli powiedzcie mi czy dobrze rozumiem.

OSPF nie poda Nam wszytskich tras tylko poprzez algorytm SPF wylicza wszytskie trasy i podaje nam najlepszą ?

EIGRP - pokazuje nam skoki (ewnetualnie najlepszą drogę) do najstepnego routera.

I tak krótko mówiąc tyle ?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#4

#4 Post autor: lbromirs »

kobza123 pisze:Witam,
dziękuje Wam za odpowiedzi.

Czyli powiedzcie mi czy dobrze rozumiem.

OSPF nie poda Nam wszytskich tras tylko poprzez algorytm SPF wylicza wszytskie trasy i podaje nam najlepszą ?

EIGRP - pokazuje nam skoki (ewnetualnie najlepszą drogę) do najstepnego routera.

I tak krótko mówiąc tyle ?
Nie, źle rozumiesz. Spędź trochę czasu czytając o OSPF i EIGRP. Google pomoże znaleźć.

Oba protokoły routingu, podadzą RIBowi routera najlepszą trasę. Różnica jest taka, że OSPF zna dokładnie topologię sieci w obrębie obszarów, do których jest podłączony, a EIGRP najlepsze trasy do prefiksów otrzymanych od innych sąsiadów EIGRP i ew. prefiksów zewnętrznych. Każdy z tych protokołów może wykorzystac dodatkową wiedzę, którą trzyma w swoim, specyficznym dla siebie RIBie.

jachu_87
CCIE
CCIE
Posty: 100
Rejestracja: 22 cze 2010, 16:27

#5

#5 Post autor: jachu_87 »

Hej,

Bardzo po krótce, jeśli używasz w sieci EIGRP, to Twój router otrzyma od swoich sąsiadów informacje o trasach, wybierze najlepszą (w ogromnym skrócie, nie będę wchodził w kwestie czym jest feasible successor) i wyśle tą informację do swoich sąsiadów (z poszanowaniem split-horizon). OSPF z kolei nie wysyła informacji o najlepszych trasach, tylko każdy router, wysyła do swoich sąsiadów informację o swoich sieciach skonfigurowanych na interface'ach + Router-ID sąsiada, który jest osiągalny po drugiej stronie łącza (wielkie uproszczenie).

EIGRP:

A ---- B ---- C--| 192.168.10.0/24

C wysyła informację do B o sieci 192.168.10.0/24
B analizuje update'y, które otrzymał, stwierdza, że przez router C będzie osiągał sieć 192.168.10.0/24 z metryką np. 512000 (bo zaoferował najniższy koszt do tej sieci)
B wysyła informację, że jest w stanie osiągnąć 192.168.10.0/24 z kosztem 512000
Router A dodaje do metryki 512000 metrykę związanę z interface'em do routera B (np. 256000) = 768000.

OSPF :

A ----- B ---- C---| 192.168.10.0/24

C tworzy LSA, że ma sieć 192.168.10.0/24 do której nie jest podpięty żaden sąsiad oraz, że na link 1 ma sieć X a po drugiej stronie znajduje się router B.
Podobne informacje tworzą routery A i B.
Informacja, którą wysłał router C do B, jest wysyła również do router A.

Wniosek:

Jak topologię widzi router A w przypadku z EIGRP ?

A----B-----------|192.168.10.0/24 (nic nie wie o routerze C)

Jak topologię widzi router A w przypadku OSPFa ?

A---B---C---| 192.168.10.0/24

Aby samymu zobaczyć to LSDB (tą mapę OSPFa) użyj komendy "show ip ospf database)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#6

#6 Post autor: Kyniu »

A nie prościej odpisać, że EIGRP jest własnościowy Cisco, więc mimo swoich zalet ma tę wadę, że nie użyjemy go w środowisku multi vendor, więc nawet jeśli ktoś ma Cisco ale nie chce się na przyszłość ograniczać to nie wybierze EIGRP. Zaś OSPF jest niezależny, zdefiniowany w RFC 2328 oraz RFC 5340. Ale z racji swojej nazwijmy to "specyfiki" operatorzy i tak wolą IS-IS.

kobza123
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2015, 09:20

#7

#7 Post autor: kobza123 »

@Kyniu, takie informację to wiem :). Ale mi chodziło przede wszytskim jak te dwa protokoły widzą inne routery :).

@jacchu_87. Właśnie o to mi chodziło. Teraz jak sobie doczytam to będę wiedział mniej więcej jak to działa. Dziękuje.

Mam jeszcze pytanie odnośnie komendy show ip ospf database. Jest to baza danych routerów, które korzystają z ospf. I tak naprawdę ta komenda służy tylko do tego aby administrator był poinformowany jakie routery korzystają z ospf ?

jachu_87
CCIE
CCIE
Posty: 100
Rejestracja: 22 cze 2010, 16:27

#8

#8 Post autor: jachu_87 »

Kyniu pisze:A nie prościej odpisać, że EIGRP jest własnościowy Cisco, więc mimo swoich zalet ma tę wadę, że nie użyjemy go w środowisku multi vendor, więc nawet jeśli ktoś ma Cisco ale nie chce się na przyszłość ograniczać to nie wybierze EIGRP. Zaś OSPF jest niezależny, zdefiniowany w RFC 2328 oraz RFC 5340. Ale z racji swojej nazwijmy to "specyfiki" operatorzy i tak wolą IS-IS.
Hej,

Ja z pytania kolegi zrozumiałem raczej, że chodziło o specyfikę działania protokołu aniżeli fakt, że EIGRP jest protokołem własnościowym (przynajmniej w praktyce bo prace nad RFC trwają co można przeczytać tutaj: https://tools.ietf.org/html/draft-savage-eigrp-00. Naturalnie poprzez stwierdzenie w praktyce mam na myśli, że narazie nikt poza Cisco chyba nie zaimplementował EIGRP w swoich pudełkach)
Niemniej wielu klientów używa EIGRP (pracując u operatora widziałęm wiele zastosować tego protokołu, najcześniej w parze z DMVPNem)

Co do show ip ospf database -> ta komenda zawiera pełny zestaw informacji jakie przekazują sobie routery (wszystkie LSA, na tej podstawie stosując algorytm SPF dokonyje wyboru najlepszych tras). Dokładniej wgryziesz się w te detale jak będziesz przygotowywał się do CCNP.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#9

#9 Post autor: krisiasty »

jachu_87 pisze:[...] że EIGRP jest protokołem własnościowym (przynajmniej w praktyce bo prace nad RFC trwają co można przeczytać tutaj: https://tools.ietf.org/html/draft-savage-eigrp-00.[...]
dopóki żaden inny vendor nie zaimplementuje w pełni EIGRP i nie będzie go supportował to ten protokół W PRAKTYCE nadal jest "własnościowy"... i żadna ilość RFC tego nie zmieni :)

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#10

#10 Post autor: lbromirs »

seba766 pisze:
krisiasty pisze:
jachu_87 pisze:[...] że EIGRP jest protokołem własnościowym (przynajmniej w praktyce bo prace nad RFC trwają co można przeczytać tutaj: https://tools.ietf.org/html/draft-savage-eigrp-00.[...]
dopóki żaden inny vendor nie zaimplementuje w pełni EIGRP i nie będzie go supportował to ten protokół W PRAKTYCE nadal jest "własnościowy"... i żadna ilość RFC tego nie zmieni :)
A czy EIGRP jest w pełni udostępnione? Z tego co Internety mówią i przedstawiciele vendorów to nie bardzo przez co nikt się w to nie chce bawić.
Jest jeden producent, agresywnie konkurencyjny do Cisco, w którym obsługę EIGRP można włączyć. Daleko idąco. Chyba się RFC szczególnie nie przejęli.

Z ciekawostek, HP posiadało kiedyś licencję na CDP i wykorzystanie EIGRP stub (Marcin Ścieślicki, jesteś tu?), ale AFAIK dawno wygasły.

ryuuzakikira
member
member
Posty: 34
Rejestracja: 30 lip 2015, 17:45

Re: OSPF - EIGRP - różnica

#11

#11 Post autor: ryuuzakikira »

OK najprościej:
OSPF - jest protokołem otwartym stanu łacza, rekalkulcja sieci odbywa się na początku (dr,bdr) na których jest tworzona topologia całej sieci :
komendy to show ip route, show ip ospf neighbours , show ip ospf database
w razie zmian sieci w takim protokole jest wysyłany update, w innym wypadku nie ma cyklicznych update a sąsiedzi się tylko sprawdzają za pomocą pakietów czy żyja tam jeszcze. W razie utraty głownego linku jest potrzebna ponowna rekalkulacja trasy, algorytm działania to spf
EIGRP- protokół hybrydowy jednak bliżej mu do stanu łącza, rekalkulacja sieci odbywa się na początku tylko i wyłącznie, w razie utraty łącza głównego jeśli istnieje tkzw sukcesor to on zostanie wybrany dlatego uwaza się, że jest on szybszy w relkulacji niz ospf. W odróżnieniu od poprzednika własność cisco wiec w multi vendorze raczej nie bedzię możliwości użycia takiego protokołu, algorytm działania to dual

michal_basta
CCIE
CCIE
Posty: 213
Rejestracja: 04 mar 2009, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSPF - EIGRP - różnica

#12

#12 Post autor: michal_basta »

ryuuzakikira pisze:rekalkulcja sieci odbywa się na początku (dr,bdr) na których jest tworzona topologia całej sieci
Czyli jak mamy sasiedztwo typu point-to-point to takie routery nie tworza topologii sieci i nie dokonuja "rekalkulacji" sieci?
ryuuzakikira pisze:rekalkulacja sieci odbywa się na początku tylko i wyłącznie, w razie utraty łącza głównego jeśli istnieje tkzw sukcesor to on zostanie wybrany
Czyli jak nie ma sukcesora, a utracilismy sciezke, to EIGRP nie dokonuje zadnej rekalkulacji?

ryuuzakikira
member
member
Posty: 34
Rejestracja: 30 lip 2015, 17:45

Re: OSPF - EIGRP - różnica

#13

#13 Post autor: ryuuzakikira »

michal_basta pisze: Czyli jak mamy sasiedztwo typu point-to-point to takie routery nie tworza topologii sieci i nie dokonuja "rekalkulacji" sieci?



Czyli jak nie ma sukcesora, a utracilismy sciezke, to EIGRP nie dokonuje zadnej rekalkulacji?
Powiem, że czepiasz się troszku ale ok mogłem dopisać miedzy innymi bdr dr bo nie są one wybierane w ptp Jednak broniłbym tego nawiasu, że to nie jest cześć zdania ale ok przepraszam za moja składnie na szybko
Znowu czepianie sie o słówka jest wysyłane zapytanie do sasiednich routerów czy te nie posiadają właściwej trasy. Zresztą napisane jest jeśli istnieje ok mogłem dopisać, że wtedy nie ma rekalkulacji w przeciwnym jest.

Ashtaway
member
member
Posty: 22
Rejestracja: 05 sie 2011, 07:42

#14

#14 Post autor: Ashtaway »

Przyjdź, zadaj pytanie. Dostaniesz kilka odesłań do google, kogoś kto wprowadzi offtopa, obowiązkowa wypowiedź w stylu "a bo u innych vendorów to...". Gdzieś między tym może ze dwie-trzy sensowne odpowiedzi, z których naprawdę się czegoś dowiesz. I obowiązkowo kogoś, kto komuś innemu się będzie starał udowodnić, że wie od niego więcej, albo, że nie miał racji, mimo, że wcześniej nie miał ochoty odpowiedzieć na pytanie. Witamy na forum ccie.pl ;)

Na przyszłość kolego radzę od razu google, mniej zachodu i zdecydowanie szybciej odpowiedź dostaniesz :)

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#15

#15 Post autor: freel4ncer »

Napisz pierwszego posta - pouczaj innych jak to odpowiadaja nie natemat i wogole sa zli i okropni. :lol:

ODPOWIEDZ