routing statyczny, ospf

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
shryne90
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2016, 23:28

routing statyczny, ospf

#1

#1 Post autor: shryne90 »

Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum, a to mój pierwszy post.

Tak jak już wspomniałem w temacie postu, mam pytanie dotyczące pewnej różnicy pomiędzy routingiem statycznym a ospf. Dodam, że jestem dopiero w trakcie kursu CCNA, więc sorry za zbyt "lamerskie" pytania :roll:

A więc do rzeczy. Stworzyłem sobie na szybko w PT połączenie szeregowe pomiędzy dwoma routerami adresując interfejsy różnymi adresami sieci. W przypadku, skonfigurowania routingu statycznego wszystko jest OK (ping poszedł), jednakże ospf w tym przypadku już nie działa. Działa za to jeśli pomiędzy tymi dwoma routerami wstawie kolejny, adresując jego interfejsy w tej samej sieci, (wtedy i bez ospf będzie się pingował z tymi routerami, które są w tej samej sieci), ale te "skrajne" już oczywiście bez ospf skonfigurowanego na wszystkich trzech routerach już nie.

No i właśnie, moje pytanie brzmi: Czy można i jeśli tak to w jaki sposób skonfigurować routing ospf pomiędzy tylko dwoma routerami z interfejsami zaadresowanymi w różnych sieciach, a jeśli nie to dlaczego ? I z jak to jest, że konfigurując routing statycznie wszystko ładnie idzie?

majki
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 30 paź 2011, 02:29

Re: routing statyczny, ospf

#2

#2 Post autor: majki »

Pokaż konfigi tych swoich routerów, żeby było wiadomo co tam nasmarowałeś, bo nikt tu nie jest jasnowidzem ;)
shryne90 pisze:No i właśnie, moje pytanie brzmi: Czy można i jeśli tak to w jaki sposób skonfigurować routing ospf pomiędzy tylko dwoma routerami z interfejsami zaadresowanymi w różnych sieciach, a jeśli nie to dlaczego ??
Pewnie, że można zestawić sąsiadów OSPF z adresami w różnych podsieciach, ale powstają pytania: po co i dlaczego ?
Myślę, że powinieneś przeczytać na początek chociażby to .

Btw. to jest dział odnośnie certyfikacji na poziomie CCNA, a nie pytań odnośnie wiedzy na poziomie CCNA ;)

shryne90
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2016, 23:28

#3

#3 Post autor: shryne90 »

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Tak to mniej więcej wygląda :

http://zapisz.net/view.php?filename=537 ... ywanie.jpg



Tak jak już wspominałem, w drugim przypadku routery nawiązują sąsiedztwo, w pierwszym jednak nie.

A po co i dlaczego zestawiać sąsiadów OSPF z różnymi adresami ? powiem szczerze, że sam nie wiem. Zwyczajnie chciałem na szybko przetestować OSPF w PT zaadresowałem w ten właśnie sposób i pojawiło się pytanie,a przecież nie ma głupich pytań, a kto pyta nie błądzi :)

PS: Sorry za umieszczenie postu w niewłaściwym dziale.

shryne90
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2016, 23:28

#4

#4 Post autor: shryne90 »

Odnośnie powyższej sytuacji chciałbym jeszcze dodać info na temat nawiązywania relacji sąsiedzkich pomiędzy routerami, które znalazłem w książce "przygotowanie do egzaminu na certyfikat CCENT/CCNA"
http://zapisz.net/view.php?filename=825 ... ywanie.jpg
str. 494

Z tego by wynikało, że jednak nie można zestawić takich połączeń.

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#5

#5 Post autor: drake »

Hej,
To poczytaj jak ospf dziala... Sasiedztwo nie zetawi sie dla dwoch roznych adresacji sieci. Co wiecej, mozesz miec nawet ta sama adresacje np. 192.168.1.0, i zastosuj rozne dlugosci maski np. 23 i 24 na interfejsach dwoch routerow. Czy sasiedztwo ospf sie zestawi? :-) potemmozesz zmienic nawet MTU, i powtorzyc cwiczenie...
Generalnie polecam zasade, aby najpierw poczytac i dowiedziec sie jak dany protokol routingu dziala, a dopiero potem labowac, nie odwrotnie.

Pozdruffka!
Never stop exploring :)

https://iverion.de

majki
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 30 paź 2011, 02:29

#6

#6 Post autor: majki »

drake pisze:Sasiedztwo nie zetawi sie dla dwoch roznych adresacji sieci.
Teoretycznie jest możliwość zestawienia sąsiedztwa dla różnych podsieci, aczkolwiek nie znam sensu zastosowania takiego rozwiązania. A już na pewno nie jest to potrzebne osobie, która uczy się do egzaminu CCNA czy nawet CCNP ;)

ODPOWIEDZ