Eksperymenty z IP

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
fajeczka
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 23 mar 2016, 20:42

Eksperymenty z IP

#1

#1 Post autor: fajeczka »

Witam

Ostatnio zacząłem przyswajać sobie wiedzę z CCNA i trochę eksperymentować z sieciami. Niestety nie mam dostępu do prawdziwe sprzętu to posiłkuję się Packet tracerem. Konfiguracje są bardzo proste i zostały przedstawione na poniższym rysunku

https://gyazo.com/08fd5e4d6a28e13173a7bfc715af4265

Trzeba zaznaczyć, że wszystko początkowo było poprawnie skonfigurowane gdyż urządzenia mogły się swobodnie komunikować. Tutaj zacząłem eksperymenty.

a) Początkowo chciałem sprawdzić co się stanie jeżeli PC-A oraz Interfejs SVI switcha S1 będą miały taki sam adres IP.
Wykonałem ping na linii PC-B -> PC-A i odpowiedź dostałem ze switch S1. Przypuszczałem że po prostu odpowiedziało urządzenie które było pierwsze na "drodze" pingu z z danym adresem IP, jednak po głębszym zastanowieniu sieć tak nie może przecież działać. Dlaczego pakiet dotarł do S1 a nie do PC-A ?

b) Następnie wyłączyłem adres bramy domyślnej dla switcha S1 aby sprawdzić czy w takiej sytuacji switch prześle pakiet do hosta PC-A.PC-A i SVI switcha S1 jest cały czas takie same! Jak dobrze rozumiem brama domyślna na switchu jest po to aby urządzenie mogło być zarządzane zdalnie z innej sieci(nie lokalnej). Wyłączając bramę powoduję że switch nie jest "widoczny" dla innych urządzeń z innych sieci(PC-B w moim przypadku). Jeżeli tak to polecenie ping powinno dostać się do urządzenia, które w tym momencie jest dostepne czyli PC-A jednak pakiet jest cały czas adresowany do Switcha S1 i tam odrzucany. Czemu tak się dzieje?

c) Ta sytuacja dotyczy tej drugiej topologi na obrazku. Sytuacja podobna jak w a). Chciałem żeby urządzenia w jednej sieci LAN miały taki sam adres IP ale jak w rzeczywistości packet tracer nie dopuszcza takiego rozwiązania. Dodałem kolejne urządzenie (switch3) i następnie podpiąłem komputer. Komputer PC4 i PC5 mają takie same IP(Teoretycznie są wciąż w tej samej sieci, zgadza sie? ). Pinguję z PC2 wspólny adres IP aby zobaczyć które urządzenie otrzyma pakiet jako pierwsze lub czy w ogóle jakieś otrzyma pinga. Ku mojemu zdziwieniu odpowiedział PC4. Analizowałem pakiety i z tego co widziałem router już podczas ponownej enkapsulacji dodał adres MAC PC4 w miejscu adresu docelowego. Następnie Switch2 przekazał pakiet na wyszystkie porty poza przychodzącym bo jego MAC tablica jest pusta. Pakiet trafia do PC4 i Switcha3. PC4 akceptuje pakiet i odpowiada, switch3 wysyła na wszystkie porty bo nie ma nic w tablicy MAC. Pakiet trafia do PC5 ale tu jest odrzucany. Moje pytanie skąd router wytrzasnął MAC PC4?

Uff trochę się napisałem ale mam nadzieję, że przedstawiłem problemy w miarę jasno.
Czekam na odpowiedzi ekspertów bo jestem niesamowicie zafascynowany jak to wszystko działa i przede wszystkim ciekaw dlaczego stało się tak a nie inaczej.
Pozdrawiam i liczę na pomoc :)

jakub
rookie
rookie
Posty: 13
Rejestracja: 08 cze 2011, 15:58

#2

#2 Post autor: jakub »

a) b)
bo Switch jest pierwszy po drodze. Zrób "sh ip cef", pokaże ci że ten IP jest jako receive. Switch go przetworzy.

c)
na moje to by było tak i zakładając, że cef używasz:
pc2 przesyła ping do R1
R1 nie ma tego $zdublowany_IP w cef i adjecency
no to robi arp request
PC4 jest bliżej to i odpowiedź przyjdzie szybciej - tablice są wypełniane MAC z PC4
odpowiedź z PC5 też przyjdzie ale nie była oczekiwana - odrzucone
R1 przetwarza pakiet tak jak ma w tabelkach - czyli do PC4
#sh ip cef
#sh adjacency $zdublowany_ip detail - tego może nie być na packet tracer

> Moje pytanie skąd router wytrzasnął MAC PC4?
arp request albo Gratuitous ARP

fajeczka
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 23 mar 2016, 20:42

#3

#3 Post autor: fajeczka »

Hm to jest bardzo ciekawe co napisałeś. Czyli jeżeli ustawiłbym rząd urządzeń o takim samym IP to pakiet po prostu trafi do najbliższego gdyż tablica MAC Switcha zostanie wypełniona jego parametrami. Inne pytanie czy w praktyce możliwe jest ustawienie takich samych adresów IP? W sieci lokalnej hosty będą krzyczały że IP jest wykorzystany, a jak jest w przypadku interfejsów urządzeń pośredniczących i hosta?

jakub
rookie
rookie
Posty: 13
Rejestracja: 08 cze 2011, 15:58

#4

#4 Post autor: jakub »

>Inne pytanie czy w praktyce możliwe jest ustawienie takich samych adresów IP?

Bez wchodzenia w szczegóły - można tak jakby wirtualny adres dzielić między urządzeniami
https://en.wikipedia.org/wiki/First-hop ... _protocols

ODPOWIEDZ