Literatura, wybór języka.

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Literatura, wybór języka.

#16

#16 Post autor: freel4ncer »

Mysle ze nie musimy popadac w skrajnosci , jak by nie poatrzec jest to polskie forum ;)

Ale bede sie upieral ze dokumentacja / materialy szkoleniowe tylko po angielsku (tak samo jak jezykiem oficialnym RFC jest angielski)
Osobiscie nie widze zadnych minusowa same plusy w uzywaniu materialow po angielsku w przeciwienstwie do wielu wspomnianych minusow gdy w gre wchodzi jezyk polski.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2016, 12:03 przez freel4ncer, łącznie zmieniany 1 raz.

Lawlgiver
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2016, 21:41

Re: Literatura, wybór języka.

#17

#17 Post autor: Lawlgiver »

Dziękuje wszystkim za wypowiedzi, zbudowało mi to pewien obraz jak się mają rzeczy w branży jak i literaturze.
Miłym zbiegiem okoliczności będę niedługo wysyłany do Londynu z pracy na tydzień to zakupię najnowszą wersję Odom'a. A fakt iż packet tracer został właśnie darmowy wydaję się znakiem abym obrał drogę samouka ;)

joseph_raider
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 03 sie 2010, 18:38

Re: Literatura, wybór języka.

#18

#18 Post autor: joseph_raider »

lbromirs pisze:
freel4ncer pisze:
lbromirs pisze:
tylko po co ? Naprawde nie trzeba skonczyc filologi angielskiej by efektywnie czytac dokumentacje (i ja rozumiec) moim zdaniem jesli inzynier (sieciowy programista whatever) nie zna angielskiego na poziomie pozwalajacym mu czytanie i rozumienie dokumentacji to dupa nie inzynier. A jesli ktos inyznierem chce zostac to jezyk angielski jest w dzisiejszych czasach jest tak samo istotnym skillem jak umiejetnosci czysto techniczne. W swiecie globalnej wioski / virtualnych teamow ktore rozrzucone sa po calym swiecie , nauka z przekladow to jak strzal w kolano . Zrozumiesz idee nauczysz sie konfigurowac a jak przyjdzie porozmawiac z inzynierem obcokrajowcem to nie bedziesz znal terminologii i zaczniesz sypac polskimi odpowiednikami ? jak przygotujesz / odczytasz wewnetrzna dokumentacje napisana po angielsku ?
Nie podwazam sensownosci czytania po angielsku i rozwijania umiejetnosci zarowno rozumienia jak i mowienia w tym jezyku.

Jestem tylko mocno przekonany, ze skoro jestesmy Polakami, powinnismy miec dostepna dobra literature w naszym wlasnym jezyku. Nawet, jesli trzeba ja bedzie skalac zapozyczeniami lub tlumaczeniami nieco sztucznymi, ale jednak sensownie rozpoznawalnymi.

Zakladam, ze 'router' albo 'ruter' nie boli tak bardzo w oczy jak 'trasownik'. A 'maska odwrotna' czyli 'wildcard mask' nie bedzie 'maska z asem' albo 'maska przebijajaca'.


Właśnie, jesteśmy Polakami i powinniśmy mieć dostępną literaturę...
Zgadzam się. Ale jak ma ta literatura powstawać, skoro autor piszący literaturę musi szukać po chińskich serwerach softu Cisco, żeby cokolwiek napisać? A jak chce DEMO i pisze do Cisco Polska, a tam nie odpowiadają na jego maile, albo mają go gdzieś??
Autorzy Cisco Press mają full wypas, u nas nie idzie... No ale jesteśmy Polakami...

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Literatura, wybór języka.

#19

#19 Post autor: lbromirs »

joseph_raider pisze: Właśnie, jesteśmy Polakami i powinniśmy mieć dostępną literaturę...
Zgadzam się. Ale jak ma ta literatura powstawać, skoro autor piszący literaturę musi szukać po chińskich serwerach softu Cisco, żeby cokolwiek napisać?
Soft Cisco znajduje sie na cisco.com. Rowniez w wersji trial.
joseph_raider pisze:A jak chce DEMO i pisze do Cisco Polska, a tam nie odpowiadają na jego maile, albo mają go gdzieś??
Napisz do mnie lub Sebastiana. Mamy tez Partnerow, ktorzy na pewno chetnie Ci pomoga.
joseph_raider pisze:Autorzy Cisco Press mają full wypas, u nas nie idzie... No ale jesteśmy Polakami...
Podkrec jasnosc wypowiedzi, bo nie rozumiem co chciales przekazac.

joseph_raider
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 03 sie 2010, 18:38

Re: Literatura, wybór języka.

#20

#20 Post autor: joseph_raider »

Jeśli chodzi o soft, to jest tam właśnie ubogo.
Szukałem np. ACS-a nie było. Klucz owszem jest, ale instalki już nie.

Jeśli chodzi o IOS-y to też kłopot wielki, żeby coś zdobyć.

Co do zaoferowanej pomocy, to dziękuję i zapamiętam, że jest taka możliwość i na pewno się zgłoszę na PRIV w razie potrzeby.

A co do tej wypowiedzi:
"Autorzy Cisco Press mają full wypas, u nas nie idzie... No ale jesteśmy Polakami..."

Z tego co się dowiedziałem od jednego z autorów, to mają dostęp do wszystkich IOS-ów i całego Waszego softu.
Mają wszystko to do czego wy macie dostęp, całość wewnętrznych materiałów i softu.
Dlatego mają full wypas. Ja nawet aż tyle nie potrzebuję, ale nie ukrywam, że szlag mnie trafił, jak kilka maili odebrałem,
że nie możemy nic w sprawie zrobić itd. dałem więc spokój.
Teraz widzę, że mogłem tutaj od razu poruszyć temat :)

Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie tematem.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Literatura, wybór języka.

#21

#21 Post autor: lbromirs »

joseph_raider pisze:Jeśli chodzi o soft, to jest tam właśnie ubogo.
Szukałem np. ACS-a nie było. Klucz owszem jest, ale instalki już nie.
http://www.cisco.com/go/acs - sciagasz wersje normalna, potem do wyboru: przez 30 dni masz trial, lub rejestrujesz sie via http://www.cisco.com/go/licensing.

Nastepnym razem zanim zaczniesz narzekac i wyrzekac, oraz obrzucac nas blotem, zastanow sie co robisz i jak to o Tobie swiadczy.

Aha, oczywiscie musisz miec konto goscia na CCO. Zeby je zdobyc, trzeba sie zarejestrowac.
joseph_raider pisze:Jeśli chodzi o IOS-y to też kłopot wielki, żeby coś zdobyć.
Nie ma trialowych IOSow. Jest natomiast CSR 1000v, ktorego mozesz uzywac bez licencji.
joseph_raider pisze:A co do tej wypowiedzi:
"Autorzy Cisco Press mają full wypas, u nas nie idzie... No ale jesteśmy Polakami..."

Z tego co się dowiedziałem od jednego z autorów, to mają dostęp do wszystkich IOS-ów i całego Waszego softu.
Mają wszystko to do czego wy macie dostęp, całość wewnętrznych materiałów i softu.
Dlatego mają full wypas. Ja nawet aż tyle nie potrzebuję, ale nie ukrywam, że szlag mnie trafił, jak kilka maili odebrałem,
Nie jest to prawda.

Generalnie, dostep ma sie taki, jaki sie posiada. Kontaktujac sie z Cisco Press mozna oczywiscie poprosic o dostep do oprogramowania czy sprzetu, ale samo Cisco Press tym nie dysponuje - moze polecic mentora/kontakt po stronie Cisco. Tam, gdzie istnieje potrzeba skorzystania z oprogramowania i sprzetu - zwykle autor/autorzy dogaduja sie ze znajomym pracownikiem Cisco i to on najczesciej udostepnia potrzebne zasoby - zwykle jest to po prostu fizyczny lub wirtualny dostep do jednego z naszych centrow laboratoryjnych, gdzie mozna skorzystac z naszych rozwiazan.

Wewnetrzne materialy sa udostepniane tylko po podpisaniu NDA i to nie rozni sie niczym od wspolpracy z autorami, klientami czy Partnerami.

Cisco generalnie nie udostepnia w zadnej formie nikomu wewnetrznego softu.

Tak wiec tak to realistycznie wyglada - i IMHO jest to zdecydowanie rozsadniejsze i bardziej realistyczne podejscie niz dawac kazdemu chetnemu autorowi ksiazki dostep do 'wszystkiego'.

joseph_raider
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 03 sie 2010, 18:38

Re: Literatura, wybór języka.

#22

#22 Post autor: joseph_raider »

lbromirs pisze:
joseph_raider pisze:Jeśli chodzi o soft, to jest tam właśnie ubogo.
Szukałem np. ACS-a nie było. Klucz owszem jest, ale instalki już nie.
http://www.cisco.com/go/acs - sciagasz wersje normalna, potem do wyboru: przez 30 dni masz trial, lub rejestrujesz sie via http://www.cisco.com/go/licensing.

Nastepnym razem zanim zaczniesz narzekac i wyrzekac, oraz obrzucac nas blotem, zastanow sie co robisz i jak to o Tobie swiadczy.

Aha, oczywiscie musisz miec konto goscia na CCO. Zeby je zdobyc, trzeba sie zarejestrowac.





NIE(STETY) jest tak jak piszę nie można pobrac softu.
Teraz próbowałem, bo mam konto :) i wiem, że jest potrzebne.
Po chęci pobrania mam komunikat:
"To Download this software, you must have a valid service contract associated to your Cisco.com profile."
Hmmm ciekawe co oznacza?

I nie obrzucam nikogo błotem bo naprawdę mi na tym nie zależy.
Cenię Was i Waszą firmę i jestem jej wielkim fanem.
Tylko właśnie pisząc już wiele maili, że chciałbym coś pobrać bo nie mogę za każdym razem jestem olany.
I teraz też nie mogę pobrać...
Ja nie narzekam (tylko zwracam uwagę) bo do tej pory świetnie sobie radzę, tylko piszę, że w Polsce jest problem i tyle i jak widać jest.


Czytaj uważnie: ja nie potrzebuję trialowych IOSÓW bo wiem, że ich nie ma.
Autor z Cisco Press pisze właśnie do swojego opiekuna i dostaje to czego potrzebuje na czas pisania.
Nie wiem jak to wygląda formalnie, bo mi się nie chwalił, ale pisał, że chce to ma i koniec.
Pisał, że ma każdy soft jakiego zapragnie do celów pisania i tyle.
A jak to się dzieje to ja nie wiem i mnie to nie obchodzi za bardzo, ważne że ma.
I proszę nie pisz mi że to nie prawda...

Ja nie pisałem, że Cisco Press daje do czegoś dostęp.
Chodzi o to, że autorzy mają to czego potrzebują i tyle, nie wiem jak to się odbywa.
Może mogą skorzystać z wirtualnych labów, tak potwierdzam to sensowne i lepsze niż udostępnianie czegoś.
Ale w takim razie jak mogę dostać dostęp do takiego "wirtualnego" laba softu itd. itp. ??


Ale chyba już wiem dlaczego tutaj nie pisałem bo wiedziałem, że za chwilę dostanę po łbie...

Jeszcze raz powtarzam, nie chcę narzekać, bawić się błotem itd itp. Chcę np. ACS-a :)
Soft, bo klucz wiem jak pobrać.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Literatura, wybór języka.

#23

#23 Post autor: Kyniu »

A jednak narzekasz. Po pierwsze koledzy z Cisco Polska są bardzo pomocni i jak tylko mogą to zawsze wyciągną pomocną dłoń. I doświadczyło tego na pewno wiele osób z forum. Pomocni bywają też partnerzy w zakresie swoich możliwości, co też zapewne inni poświadczą. Po drugie jakby było tak jak piszesz, że autorzy książek, szkoleń video, etc. mają tak super, hiper i ogólnie wypas, to nie kupowaliby własnych labów, a kupują i mówią o tym w swoich materiałach video. Czy też nie sięgaliby po GNS3 gdyby zamiast tego dostali VIRL'a lub mieli super wypasione laby dostarczone przez Cisco.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Literatura, wybór języka.

#24

#24 Post autor: lbromirs »

joseph_raider pisze:NIE(STETY) jest tak jak piszę nie można pobrac softu.
Teraz próbowałem, bo mam konto :) i wiem, że jest potrzebne.
Po chęci pobrania mam komunikat:
"To Download this software, you must have a valid service contract associated to your Cisco.com profile."
Hmmm ciekawe co oznacza?
Podaj mi swoj CCO id.
joseph_raider pisze:Czytaj uważnie: ja nie potrzebuję trialowych IOSÓW bo wiem, że ich nie ma.
Autor z Cisco Press pisze właśnie do swojego opiekuna i dostaje to czego potrzebuje na czas pisania.
Nie wiem jak to wygląda formalnie, bo mi się nie chwalił, ale pisał, że chce to ma i koniec.
Pisał, że ma każdy soft jakiego zapragnie do celów pisania i tyle.
A jak to się dzieje to ja nie wiem i mnie to nie obchodzi za bardzo, ważne że ma.
I proszę nie pisz mi że to nie prawda...
Nie jest prawda, ze piszac ksiazke dla Cisco Press nagle ma sie dostep do wszystkiego co sobie wymyslisz. Mozesz oczywiscie miec swoje zdanie.
Zglaszajac sie do CP z propozycja napisania ksiazki na konkretny temat dostaniesz rowniez warunki czarno na bialym - jesli juz to zrobiles
i szukasz softu do napisania ksiazki - wrecz to wiesz.

Zawsze mozesz napisac na forum ze czegos szukasz lub potrzebujesz. Rozpoczecie od narzekania jak to jest do dupy, niekoniecznie musi
nagle zmobilizowac wszystkich do dodatkowej pracy i pomagania Ci.

joseph_raider
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 03 sie 2010, 18:38

Re: Literatura, wybór języka.

#25

#25 Post autor: joseph_raider »

Wysłałem w wiadomości prywatnej.
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem i tutaj już nie marudzę :)

ODPOWIEDZ