Testowanie prędkości połączenia

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
krzysiekd
member
member
Posty: 18
Rejestracja: 04 maja 2006, 14:55

Testowanie prędkości połączenia

#1

#1 Post autor: krzysiekd »

Witam!

Czy dysponując dwoma (i tylko dwoma) ruterami spiętymi kablem back-to-back można zasymulować sobie różne prędkości łącza Frame relay? Chodzi mi o to, że np. ustawiam sobie prędkość na 256 kbit i testuję, czy jest to wystarczająca przepustowość, jeśli nie to ustawiam 512 itd. Wiem, że istnieje komenda bandwidth w trybie konfiguracji interfejsu, ale służy ona tylko jako informacja dla protokół rutingu. Jakim poleceniem można ustawić łącze frame relay w labie na zadaną przepustowość?

Pozdrawiam
KD

Awatar użytkownika
edie
wannabe
wannabe
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2006, 09:42
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#2

#2 Post autor: edie »

no chyba po to jest clock rate. jak laczysz kabelkiem serialowym b2b routery to jeden koniec masz dce, a drugi dte. Tam gdzie masz dce usatwiasz taktowanie zegara dla lacza szeregowego, ktore jest odpowiednikiem przeplywnosci.
edie

Awatar użytkownika
slomek
inner circle
inner circle
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2005, 10:40

#3

#3 Post autor: slomek »

Za predkosc odpowiada shaper, najprosciej ustaw na interfejscie ktory masz polaczony bezposrednio z innym routerem za pamoca protokolu hdlc lub ppp
traffic-shape rate 256000 i bedziesz mial 256Kb.
PS Ciekawe jak spioles ze soba dwa routery przez frame-relay bez switcha FR :lol: ?

Awatar użytkownika
edie
wannabe
wannabe
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2006, 09:42
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#4

#4 Post autor: edie »

slomek pisze:Za predkosc odpowiada shaper, najprosciej ustaw na interfejscie ktory masz polaczony bezposrednio z innym routerem za pamoca protokolu hdlc lub ppp
traffic-shape rate 256000 i bedziesz mial 256Kb.
PS Ciekawe jak spioles ze soba dwa routery przez frame-relay bez switcha FR :lol: ?
no jednak wydaje mi sie ze clock rate starczy, ale jak mowisz shaperem to moze i shaperem. a BTW spiac mozna tak.
edie

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#5

#5 Post autor: peper »

Ja mam dziwne wrażenie, ze Krzyśkowi chodzi raczej o symulator traffica, coś, co by wpuszczało ruch o wysycało łącze.
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

Awatar użytkownika
slomek
inner circle
inner circle
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2005, 10:40

#6

#6 Post autor: slomek »

edie pisze: no jednak wydaje mi sie ze clock rate starczy, ale jak mowisz shaperem to moze i shaperem. a BTW spiac mozna tak.
Dobra a co zrobisz jak masz kilka pvc i kazdy podinterfejs chcesz skonfigurowac wgledem roznych predkosci. Clock rate sie nie sprawdzi :),oczywiscie w takim przypadku pozostanie Ci skonfigurowanie odpowiednich map-class i podpiecie ich do dlci i tak to sie robi. Rownie dobrze moglbys powiedziec ze mozna ograniczyc np na porcie e1 ustawiajac tylko 4 szczeliny, albo ograniczac linespeed modem przy kartach v35, ale nie o to przeciez chodzi. Przy FR po to jest wlasnie traffic shaping aby dostosowac predkosc.

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#7

#7 Post autor: aron »

slomek pisze: PS Ciekawe jak spioles ze soba dwa routery przez frame-relay bez switcha FR :lol: ?
A jest jakiś problem z włączenie FR switching na jednym znich? ;)

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#8

#8 Post autor: marcins »

slomek pisze: PS Ciekawe jak spioles ze soba dwa routery przez frame-relay bez switcha FR :lol: ?
o tak : http://www.cisco.com/en/US/tech/tk713/t ... 4a3b.shtml

Awatar użytkownika
edie
wannabe
wannabe
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2006, 09:42
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#9

#9 Post autor: edie »

slomek pisze: Dobra a co zrobisz jak masz kilka pvc i kazdy podinterfejs chcesz skonfigurowac wgledem roznych predkosci.
faktycznie, jakos nie wpadlem, ze multi pvc moze smigac na takim laczu. w takim razie tylko tak jak mowisz: traffic-shape rate 256000

EDIT: chwila, chwila, ale po co multi pvc na laczu back-to-back?
peper pisze: Ja mam dziwne wrażenie, ze Krzyśkowi chodzi raczej o symulator traffica, coś, co by wpuszczało ruch o wysycało łącze.
to moze zainteresowany sie wypowie :D
edie

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#10

#10 Post autor: kktm »

Hej slomek niezly awatar :)

Widze ze forum przybiera mroczne oblicze.
Seba juz dawno stracil swoja dusze.

moze i ja sie skusze na zmiane swojego wojownika jedi :)

Awatar użytkownika
slomek
inner circle
inner circle
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2005, 10:40

#11

#11 Post autor: slomek »

kktm pisze:Hej slomek niezly awatar :)

Widze ze forum przybiera mroczne oblicze.
Seba juz dawno stracil swoja dusze.

moze i ja sie skusze na zmiane swojego wojownika jedi :)
Dzieki wielkie
Pewnie wiesz ale niektorzy moga nie wiedziec, ze to okladka plyty "Divine Intervention" grupy Slayer. Tak wogole to ostatnio po kilkuletniej przerwie wrocilem to tego typu muzyki i w szczegolnosci odmiane Trash - stad awatar :twisted:
Pozdrawiam

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#12

#12 Post autor: Seba »

slomek pisze: Pewnie wiesz ale niektorzy moga nie wiedziec, ze to okladka plyty "Divine Intervention" grupy Slayer. Tak wogole to ostatnio po kilkuletniej przerwie wrocilem to tego typu muzyki i w szczegolnosci odmiane Trash - stad awatar :twisted:
Pozdrawiam
Oczywiście rozpoznałem awatarek :wink: Drobne sprostowanie thrash metal, a nie trash :twisted: Znaczenie tych słów jest dość różne jednak. :wink:
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
slomek
inner circle
inner circle
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2005, 10:40

#13

#13 Post autor: slomek »

Heh wlasnie thrash moja niedokladnosc moge usprawiedliwic ciezkim dniem w pracy :twisted: Apropos Avatara to zastanawialem sie nad czyms z artworkow Cannibal Corpse, ale moglo by byc lekko gorszace ;)
Pozdrowienia dla milosnikow dobrej muzyki

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#14

#14 Post autor: Seba »

slomek pisze:Heh wlasnie thrash moja niedokladnosc moge usprawiedliwic ciezkim dniem w pracy :twisted
Usprawiedliwiony :twisted: :
slomek pisze:Apropos Avatara to zastanawialem sie nad czyms z artworkow Cannibal Corpse, ale moglo by byc lekko gorszace ;)
No to polecam dwójkę Butchered At Birth
slomek pisze: Pozdrowienia dla milosnikow dobrej muzyki
A dziękuję :twisted: I wzajemnie ...
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

ODPOWIEDZ