dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
MarcinSk
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:15

dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#1

#1 Post autor: MarcinSk »

Witam,

W skrócie: dawno temu zdałem CCNA, którego niestety nie odnawiałem. Od tamtego czasu pracuję na co dzień konfigurując sieć złożoną głównie z urządzeń Cisco, z tego powodu trochę odpuściłem "papierki". Teraz stwierdziłem jednak, że chciałbym uzyskać raz jeszcze CCNA... choćby dlatego, że bez tego nie ma szans na CCNP.

Pytanie brzmi, jak podejść do takiej ponownej certyfikacji CCNA w sposób optymalny, skoro już trochę przy sprzęcie Cisco pracuję. Oczywiście chciałbym pominąć kursy.
Jaką lekturę sobie sprawić? Muszę gruntownie połykać od nowa 1600 stron oficjalnej lektury ponieważ moja wiedza o CCNA ma już trochę lat, czy są jakieś skrócone kompendia wiedzy, które również przekażą wiedzę i przygotują mnie do egzaminu?

Czy może olać CCNA i uczyć się na własną rękę CCNP (tym samym pomijając uzyskiwanie certyfikatów)? ;)
Ostatnio zmieniony 28 paź 2016, 16:03 przez MarcinSk, łącznie zmieniany 2 razy.

Dej0
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:44
Lokalizacja: Lublin, Warszawa

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#2

#2 Post autor: Dej0 »

Cześć,

CCNA R&S jest najcięższym i najbardziej obszernym egzaminem ze wszystkich z poziomu CCNA, śmiem twierdzić ze jest nawet trudniejszy niż cząstkowe egzaminy do niejednego CCNP.
Jeżeli pracujesz z Cisco na co dzień to z 50-60% materiału powinieneś sobie poradzić z marszu ale pozostałe 40% niestety musisz przysiąść.

Z materiałów do czytania 100x bardziej polecam https://networklessons.com/cisco/ccna-r ... switching/ niż oficjalne książki a i cena jest przystępna (19$/mc)
Jak wolisz oglądać i słuchać niż czytać to standardowo video kursy INE [http://www.ine.com/self-paced/ccna/ccna ... tching.htm] /CBT Nuggets [https://www.cbtnuggets.com/certificatio ... isco/56440] - wybrane bo większość poruszanych tematów pewnie znasz.

Jeżeli chcesz po labować to do CCNA chyba nie ma sensu bawić się w GNSa wystarczy Packet Tracer

Powodzenia, czeka cię sporo nauki ;-)

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#3

#3 Post autor: minimalist300 »

CCNA teraz i 8 lat temu to duża różnica. Wg mnie kup OCG gdzie przed każdym rozdziałem masz pytania "czy to juz wiesz". Myśle ze zamiast czytać od deski do deski możesz po prostu przejrzeć. Jeśli masz fundusze możesz tez kupić bosona - exsim, sprawdzić jak Ci pójdzie i skupić sie na tematach których nie do końca dobrze Ci poszło.


Sent from my iPhone using Tapatalk

MarcinSk
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:15

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#4

#4 Post autor: MarcinSk »

Dej0 pisze: Z materiałów do czytania 100x bardziej polecam https://networklessons.com/cisco/ccna-r ... switching/ niż oficjalne książki a i cena jest przystępna (19$/mc)
To jest kuszące, ale czy to naprawdę pokrywa materiał na examie?
Nie ma ryzyka, że nawet jak z tej stronki cały materiał przyswoję, okaże się, że pytania egzaminacyjne okażą się zbyt trudne/udziwnione? ;)

Boson exSim też kuszący, chociaż drogi, biorąc pod uwagę, że to tylko pytania egzaminacyjne, które nie wiem na ile mnie przygotują do egzaminu.

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#5

#5 Post autor: minimalist300 »

MarcinSk pisze:
Dej0 pisze: Boson exSim też kuszący, chociaż drogi, biorąc pod uwagę, że to tylko pytania egzaminacyjne, które nie wiem na ile mnie przygotują do egzaminu.
Boson jest trudniejszy niż normalny egzamin, przynajmniej wg mnie był.

Za 11 dolarów możesz tez kupić dostęp do cisco learning network premium (miesięcznie) mnóstwo dobrych wideo + laby (pierwsze 7 dni za darmo)


Sent from my iPhone using Tapatalk

MarcinSk
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:15

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#6

#6 Post autor: MarcinSk »

Wszystko co mniej obszerne niż Official Cert Guide, a pokrywa dobrze materiał examu, będzie ok :)

https://networklessons.com/cisco/ccna-r ... switching/ - to jest fajne, ale chyba nieco nieaktualne, tzn. robione pod poprzednią wersję egzaminu.

Dej0
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:44
Lokalizacja: Lublin, Warszawa

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#7

#7 Post autor: Dej0 »

MarcinSk źle na to patrzysz. Jak uczysz się do egzaminów Cisco to najlepszym możliwym sposobem jest poświęcenie 90% swojego czasu na dobre zrozumienie tematu, przelabowanie itp. tak, że jak ktoś Cię zapyta o dowolny temat z blueprintu to potrafisz mu to w bez problemy wyjaśnić. A te 10% to 2 tyg przed samym egzaminem przygotowujesz się tylko z samych pytań. Pytania z końca każdego chapteru w official cert guide, oficialne trialowe quizy, nie oficjalne quizy, dumpy, fora gdzie ludzie się wymieniają doświadczeniami z egzaminu i dyskutują o pytaniach.

Egzaminy Cisco są tak skonstruowane że zawsze znajdziesz tam kilka pytań tzw. "z dupy", bez sensu, takie, że nie jeden CCIE by nie wiedział. Do takich pytań nigdy nie przygotujesz się czytając książki i ucząc się w konwencjonalny sposób.

Co do networklessons to jedno z najlepszych źródeł wiedzy o sieciach. Protokoły TCP/IP działały tak samo 10 lat temu jak i działają dzisiaj po za tym nie zgadzam się, że te lekcje są "robione pod poprzednią wersję egzaminu". Nowe egzaminy w zdecydowanej większości opierają się na poprzednich tylko są dodawane nowe rzeczy. To nie jest tak że coś nagle zaczyna działać inaczej. Co najwyżej może już tego nie być na egzaminie więc nie martw się, nic co tam przeczytasz nie okaże się "przestarzałe" co najwyżej może Ci się nie przydać.
Autor rozpoczął serie artykułów o SDN i Cisco ACI a to jak mi wiadomo jest najnowszym dodatkiem do CCNA więc będziesz w 100% up to date.

MarcinSk
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:15

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#8

#8 Post autor: MarcinSk »

Dej0 pisze:nic co tam przeczytasz nie okaże się "przestarzałe" co najwyżej może Ci się nie przydać.
... i najwyżej nie będzie tam kilku tematów, które potem będą na egzaminie, bo zostały dodane do "nowego CCNA" ;) Właśnie przed tym chciałbym się zabezpieczyć.
Nie boję się, że sieci przez parę lat zaczęły inaczej działać, tylko czy w networklessons nie brakuje żadnego tematu wymaganego do "nowego" CCNA? Czy networklessons wystarczy ZAMIAST Official Cert Guide?

Czy jest może tak, że i tak wszystkie drogi prowadzą do podejścia najbardziej obszernego - Official Cert Guide...

Dej0
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:44
Lokalizacja: Lublin, Warszawa

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#9

#9 Post autor: Dej0 »

Nigdy żaden Official Cert Guide nie wystarczył jako jedyne źródło wiedzy do któregokolwiek egzaminu cisco. Nie daj się na to nabrać bo wiele osób myśli, że "skoro to oficjalny podręcznik to musi w 100% pokrywać zagadnienia z egzaminu" - bzdura.

Przerób wszystkie tematy z networklesson dla kusru CCNA, później otwórz sobie blueprint https://learningnetwork.cisco.com/commu ... xam-topics jak znajdziesz coś czego nie kojarzysz lub nie jesteś pewien to doczytaj w Official Cert Guide a jak tam nie będzie to szukaj w dokumentacji Cisco.

Ja bym tak zrobił teraz jakbym miał przygotowywać się do CCNA R&S.

fajeczka
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 23 mar 2016, 20:42

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#10

#10 Post autor: fajeczka »

Twierdzisz, że wiedza zawarta w dwóch cegłach gdzie każda ma tysiąc stron jest niewystarczająca żeby zdać CCNA?

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#11

#11 Post autor: minimalist300 »

fajeczka pisze:Twierdzisz, że wiedza zawarta w dwóch cegłach gdzie każda ma tysiąc stron jest niewystarczająca żeby zdać CCNA?
Samo przeczytanie książek nie newsy wystarczające


Sent from my iPhone using Tapatalk

fajeczka
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 23 mar 2016, 20:42

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#12

#12 Post autor: fajeczka »

Żle mnie rozumiesz. Wiadomo że przeczytanie samej książki jest niewystarczające bo trzeba labować i tak dalej jednak szczerze wątpię, że na egzaminie CCNA będziesz miał pytanie które wyjdzie poza zakres OCG. Bądź co bądź CCNA to "tylko" solidne podstawy sieci więc czemu CCNA ma wychodzić poza materiał z książki? Znajomy zdał CCNA ucząc się tylko z curriculum jakie dostarczało Cisco a wy twierdzicie, że materiał z dwóch książek jest niewytarczający? Nie chce mi się w to wierzyć naprawdę...

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#13

#13 Post autor: minimalist300 »

Ja sie uczyłem głownie z curriculum i uwierz mi ze mnóstwo czasu nad tym spędziłem. Nie wiem jak dokładnie z ccna ale zobacz sobie opinie o ocg dla ccna sec :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

MarcinSk
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:15

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#14

#14 Post autor: MarcinSk »

Dej0 pisze:Nigdy żaden Official Cert Guide nie wystarczył jako jedyne źródło wiedzy do któregokolwiek egzaminu cisco. Nie daj się na to nabrać bo wiele osób myśli, że "skoro to oficjalny podręcznik to musi w 100% pokrywać zagadnienia z egzaminu" - bzdura.
Oj, podobnie jak kolega wyżej, też uważam, że chyba nieco przesadziłeś ;) Może się nie znam, ale wg mnie Official Cert Guide wystarcza do CCNA z nawiązką. To znaczy, że uczy dokładnie tyle, albo nawet więcej niż exam CCNA wymaga. Tak zawsze to widziałem.

No ale najbardziej póki co mnie interesuje networklessons. Tylko żeby się nie okazało, że to jeszcze obszerniejszy materiał niż OCG. Ja to CCNA naprawdę chciałbym w miarę bezboleśnie zdać, skoro już przechodzę to drugi raz :-/

Dej0
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:44
Lokalizacja: Lublin, Warszawa

Re: dawno zdane CCNA i chęć ponownej certyfikacji

#15

#15 Post autor: Dej0 »

CCNA zdawałem w 2013 roku jeszcze starą wersje i uczyłem się ze wszystkiego co mi wpadło w ręce. Z tego co słyszałem nowa wersja jest jeszcze bardziej przerąbana.

Może jestem uprzedzony do OFG ale na prawdę nie wierzę, że wystarcza do egzaminu jeszcze z nawiązką.

ODPOWIEDZ