Lab cisco jaki sprzęt do 2k

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
czina
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:02
Lokalizacja: wrocław

Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#1

#1 Post autor: czina »

Witam mam taki problem chce zbudować laba do sieci na sprzęcie cisco koszt max ok 2000 złotych zaczym zaczniemy pisać jak sprzęt przedstawię swoja sytuacje i kilka pomniejszych aspektów.

Posiadam wykształcenie średnie technikum o kierunku IT bez matury każdy ma takie a nie inne warunki w swoim życiu, pracuje od kwietnia 2012 przy sieciach (szkołę ukończyłem zaocznie pracując w sieci mc) w małej firmie oferującej dostęp do usługi Internetu radiowego na pasmie 5ghz airmax n/ac obecnie posiadającej ok 1300 klientów na obszarze 4 gmin w okolicach Wrocławia, zaczynałem jako pracownik serwisu pc i instalator sprzętu ubnt i mikrotika, przez pierwsze dwa lata zbierałem się do kupy i za bardzo nie wiedziałem co będę miał robić, na trzecim roku opanowałem praktykę i zacząłem więcej się interesować sieciami ogólnie, obecnie ostatnie dwa lata mam wszystko na głowie poza administracją żyjemy ogólnie bez stacjonarnego admina zajmuje się instalacjami serwisem elektronikom nadajnikami, linkami radiowymi problemami od strony klienta modernizacja i utrzymaniem sieci, odtworzeniem po awarii ostatnio tez coraz więcej prostymi czynnościami konfiguracyjnymi przy mikrotiku routeros, powiem za mam bardzo kolorową prace i kolorowe łącze obecnie dwa łącza po świetle plus radiolinie, i ulubiony kontakt z klientem. Płaca jak płaca pracuje z dojazdem 9 godzin 5 dni w tygodniu i to mnie tam trzyma i łącze po radiolinii idealne do p2p. nie należę do grupy teoretyków po studiach i tym podobnych mam trochę wypracowane a po za tym inne rzeczy na głowie, na obecna chwile powiem tak żadne zarobki w tym kraju mnie nie interesują i teksty w stylu jak masz papierek i tez wiadoma sytuacja polityczna i reszta doprowadziły do tego że chce się bardziej jeszcze rozwinąć i zostać całkowicie adminem sieci i wyjechać z kraju na obecna sytuacje najbardziej mi przeszkadza wiedza w zakresie ccna która jest kiepska, sytuacja z mikrotikiem wygląda tak jest niby gałęź 6.x od kilku lat ale dokumentacja ostatnia pełna wyszła do 4 po eng po polsku nawet nie ukończyli 3 do 5 jest częściowa do 6 brak filmiki z yt bardzo mało pod względem cisco, realizacja tematów cisco na sprzęcie z mk mija się z celem dlatego chęć zrobienia laba, miałem do czynienia z gns3 co do pt 7 z widomych względów nie jestem „studentem” cisco wiec nie mam jak się na nim wypraktykować ogólnie wole żywy sprzęt nawet coś zjarać nisz mieć tylko teorie i się pobawić z kablami zajrzeć do sprzętu pobawić się modułami jeśli będzie potrzeba mam dostęp do publicznych ip wiec na wana mogę poprzez poe wrzucić ale bgp nie będę miał do tego też zapas z 3g/lte(chodzi tragicznie na wsi), jeśli wan to po rj45, dodatkowo na stanie mam kilka książek

W drodze do ccna cześć I i II, ccna 200-120 i ccna 210-260 Adam Józefiok Oficjalny przewodnik przygotowanie do egzaminu na certyfikat ccent/ccna icdn1 100-101,ccna routing and switching icnd2 200-101, ccna security 210-260 z wydawnictwa pwn Routery cisco w praktyce Joe Habraken , cisco receptury Kevin Dooley & Ian J.Brown, routery cisco czarna ksiega dodatkowo cała półka na temat sieci z wydawnictwa helion popularnych tytułów z aledrogo , kilka ebooków i kilka nie dostępnych tytułów starszych których nie ma a mam z znanych źródeł (sorki inaczej się nie dało chciałem kupić nikt niema) cały zakres filmików z yt dobrych zagranicznych kanałów na temat sieci i pokrewnych.

Sprawa na poważnie jaki sprzęt jak dla mnie 3 routery i 3-4 switche jakie? L2 l3 być może ktoś podpowie, sprzęt który da rade zrealizować zakres materiału z książek wyżej w późniejszym czasie mogę jeszcze dołożyć trochę środków do sprzętu pytanie brać ase w późniejszym terminie jaki soft ios i jak z „aktualnością” tego softu serii 12 na tle ostatniego moc sprzętu ma ostanie znaczenie dobrze żeby porty 10/100mb były i wan też dodatkowo światełko, polecicie sprzedawców albo kogoś kto mi w tym temacie powie co i jak jeśli mam kupować najlepiej poprzez popularny portal aukcyjny obecnie mam laba z mikrotika i ubuquiti (ubnt) około 40 urządzeń po naprawach i z powodu modernizacji wyszły z użytku na stanie i na tym głownie od kilku miesięcy pracuje w domu

p.s nie wiem czy dobry dział wybrałem :?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#2

#2 Post autor: Kyniu »

Tak, wiem, to forum techniczne. Ale zmiłuj się i przynajmniej postaraj się pisać w języku polskim. I nie, to nie jest tak, że administrator nie musi znać języka i może pisać jak chce. Nie raz i nie dwa będziesz musiał pisać - do użytkowników, klientów, etc. To jak piszesz i jakim językiem się posługujesz ma kolosalne znaczenie.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#3

#3 Post autor: judge dredd »

Jezu, faktycznie dziwnie piszesz. Jeśli chodzi o Packet Tracera, to sprawdź ten temat:

http://www.ccie.pl/viewtopic.php?f=40&t=22486

Cisco daje możliwość rejestracji na portalu netacad dla każdego i wtedy możesz używać PT7, który spokojnie wystarczy do tego, żeby ogarnąć i poćwiczyć materiał CCNA.

Jeśli chodzi o sprzęt, to temat jest trochę złożony. Najtaniej Ci wyjdą routery 1721, powiedzmy ze cztery, do tego przynajmniej dwa switche 2950. Do routerów przydadzą się karty WIC-2T - po jednej do każdego oraz po jednym kablu SmartSerial-SmartSerial do każdej karty. Możesz też rozważyć po jednej karcie WIC-1ENET, żeby mieć w routerach drugi interfejs Ethernet - może się przydać. Ze dwa komputery i tyle. Oczywiście jak Cię stać na więcej, to czemu nie.

Kolejna sprawa jest taka, że żeby móc uruchamiać większe wersje softu będziesz potrzebował na routerach 32MB pamięci Flash (trzeba na to zwrócić uwagę przy zakupie routera, bo sporo jest z 16MB Flash'a, a dołożyć nie można) oraz dużo pamięci RAM - najczęściej można spotkać 32MB lub 64MB RAM i tutaj trzeba zawsze dopytać jaka jest ta pamięć, bo w routerze masz pamięć wbudowaną oraz jeden slot na dodatkową, no i wtedy jeśli router ma wbudowane 32MB, to będziesz mógł dołożyć tylko 64MB, co da razem 96MB - soft z EIGRP dla IPv6 zdaje się na tym nie pójdzie. Najlepiej jest więc wstrzelić się w takie routery, co mają 32MB pamięci Flash oraz 64MB wbudowanej pamięci RAM - wtedy możesz dokupić kość 64MB i na 128MB możesz robić wszystko.

Na allegro trudno jest znaleźć to wszystko - na eBay'u jest za to sporo.

Oprócz praktyki potrzeba też sporo wiedzieć - książki, które podałeś będą ok, ale warunek jest taki, że musisz je przeczytać i zrozumieć. Nie widziałem na Twojej liście najważniejszych dwóch pozycji: "100-105 ICND1 Official Cert Guide" oraz "200-105 ICND2 Official Cert Guide" Wendella Odoma. Niektórzy twierdzą, że nie ma lepszych książek do CCNA. Możesz je kupić na Cisco Press.

Na koniec trochę reklamy (koledzy wybaczą, mam nadzieję): Polecam też kurs CCNA na Akademii Sieci LANPulse - omówiony jest cały materiał CCNA wraz z ćwiczeniami na prawdziwym sprzęcie i to wszystko w formie on-line na żywo (instruktor prowadzi każde zajęcia - nie są to filmiki szkoleniowe). Cena też jest bardzo atrakcyjna. http://www.lanpulse.pl

Pozdrawiam

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#4

#4 Post autor: Kyniu »

judge dredd pisze:Polecam też kurs CCNA na Akademii Sieci LANPulse
A to dziewczę z zielonym patchcord'em w ręku i notebookiem na kolanach to pani wykładowczyni? To ja się zapisuje!!! Ale na taki kurs w realu, nie on-line.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
czina
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:02
Lokalizacja: wrocław

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#5

#5 Post autor: czina »

Dzięki za info o pt7 powinien być ten temat z gwiazdką czy pt7 dam rade obrobić materiał z wyżej wymienionych tytułów, co do komputera i7 6 rdzeni @ 4.2ghz do tego 24gb ddr3 ram dysk ssd 480gb mlc i grafika radeon r9 270 4gb wiec problemu nie ma ani z pt7 x64 ani z gns3 czy Vmware.

Co do sprzętu sieciowego musi być na wanie przynajmniej u dwóch rj45 mogą być zamienne moduły z wic 1t lub 2t preferuje wersje do szaf i z 4 porty lan i też karta rozszerzeń pod światło i w routerze i switch też.

Pytanie jakie modele obecnie to koszt do 2k dla 3-4 routerów i 2-3 przełączników, potem mogę dołożyć starą ase jeśli jest sens, a ta pamięć flash przypadkiem nie wymienna jest bo cf 128mb ma dość dużo, jakieś konkretne serie modele ?

Następne pytanie jest ktoś kto dałby mi rade zobrazować czy się różni soft cisco na tle ostatnich kilku lat tj. soft z przed 2 lat z softem z przed 5 lat duża różnica w funkcjach jest? i tez jak z licencją i wsparciem dla danego modelu jest.

Z tych wyżej wymienionych tytułów to w drodze do ccna 1 cześć to z kilka razy była czytana i tam to chyba wszystko opanowane jest w teorii i praktyce w pracy w sieci z 2 części to zawisłem na ospf bo mk się to trudno robi cała obecna teoria jest robiona pod mk, dlatego z braku sprzętu cisco mi trudno jedno w książce drugie na yt w mk trzecie z dalszych ccna 120-200 jest w trakcje i ccnet/ccna ostatnio lukałem ale nie wiem co dalej czytać co do tych zagranicznych tytułów to są na stanie z pwna jeśli dobrze widzę


Co do Kyniu pracuje z ludźmi od początku i powiem jedno to nie serwerownia tylko ludzie którzy mają doświadczenie z „owijaczami w bawełnę” ofert z cyfrowego Polsatu Neostrady lte i innych pantoflarzy co robią sieci radiowe na 2,4ghz w b/g w 2016roku oferując prędkość do 1mb/s przez 10dni w miesiącu i jak ktoś za pięknie do nich mówi to mają reakcje odwrotną, w pracy mam człowieka od roboty fizycznej i rozmowy z trudnymi ludźmi. Najlepsze wrażenie zostawia prosta rozmową i to co jest napisane na papierku ma pokrycie w realu każdy jest zadowolony, solidność i nie zawodność usługi i czas reakcji na awarie największa siła reklamy u nas

Labami zewnętrznych firm nie jestem zainteresowany za mało czasu wole u siebie w domciu mieć sprzęt pobawić się po odkręcać śrubki wiedzieć jak kabel konsolowy podłączyć wydmuchać wiatraki etc. a co do kursu najlepsze praktyki to mam w pracy jak ci dzwonią że jakis kawałek sieci nie działa i jesteś pod presja czasu i problemów i oczywiście jak sam dojdziesz do rozwiązania problemu wybierzesz odpowiednią drogę nie że ktoś ci poda na tacy, zmieni się jedna rzecz w realu od tego co „instruktor” powie i ma się pustkę w głowie bo tylko określony zakres „materiału” się zna
Na ostatku dopytam czy na allegro jest sens brać tego typu sprzęt a jeśli nie to z Ebaya to od kogo jakieś kontakty ?, na allegro widziałem polecany sprzęt do laba

http://allegro.pl/cisco-lab-sprzet-do-c ... 76760.html
tylko trochę za biedna wersja jak dla mnie, być może będę pisał czy cos innego da się zrobić

Marek607
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 02 gru 2014, 10:38
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#6

#6 Post autor: Marek607 »

A czemu koniecznie sprzęt fizyczny?
Jeśli pracujesz przy sieciach to masz pewnie z nim styczność a trzymanie tego w domu i słuchanie "wycia" to niezbyt ciekawe rozwiązanie.

Sam kiedyś byłem nastawiony tylko na fizyczne pudełka, ale jak masz wydać 2k na nie to lepiej sobie złóż za nie PC-ta, pobaw się GNS3 czy UNL, a później ( lub odrau jak starczy kasy) zainwestuj w VIRL.

Nie kupuj żadnych pudeł, czy też serwerów rack bo szkoda na to zdrowia - dobry PC wynagrodzi wszystko, a i mozna na niego mieć różne zastosowania w przyszłości :)
Marek.pro Marek Drzewiecki - blog administratora linux 8)

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#7

#7 Post autor: Seba »

VIRL na 30 nodów to 299USD dla każdego, a jak się jest aktywnym na forum, to od czasu do czasu jest szansa na wygranie odpowiedniej licencji ;)
Sam miałem stosik routerów i przełączników w domu przygotowując się do CCIE jakieś prawie 10 lat temu, ale faktycznie czasy nieco się zmieniły i w dobie aktualnie dostępnych symulatorów mocno bym się zastanowił nad zakupem sprzętu vs. licencja na VIRL.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#8

#8 Post autor: konradrz »

Seba pisze:VIRL na 30 nodów to 299USD dla każdego
"As of 1/1/2017, only VIRL Personal Edition 20-Node will be available for purchase. VIRL Personal Edition 30-Node and VIRL Academic license will no longer be available."
Linka

SQ8UW
wannabe
wannabe
Posty: 113
Rejestracja: 14 maja 2014, 13:39

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#9

#9 Post autor: SQ8UW »

konradrz pisze:
Seba pisze:VIRL na 30 nodów to 299USD dla każdego
"As of 1/1/2017, only VIRL Personal Edition 20-Node will be available for purchase. VIRL Personal Edition 30-Node and VIRL Academic license will no longer be available."
Linka
Cisco strzela sobie teraz w stopę. Zakłada "A jesteśmy tak dużym monopolistą, że i tak będą płacić więcej". Przykre.
Sam uciekłem od Cisco na rzecz Juniper'a ze względu na wysokie koszty certyfikacji. Wydanie 500$ na zdobycie CCNA: SP czy CCNA:DC to lekka przesada.
czina pisze: Z tych wyżej wymienionych tytułów to w drodze do ccna 1 cześć to z kilka razy była czytana i tam to chyba wszystko opanowane jest w teorii i praktyce w pracy w sieci z 2 części to zawisłem na ospf bo mk się to trudno robi cała obecna teoria jest robiona pod mk, dlatego z braku sprzętu cisco mi trudno jedno w książce drugie na yt w mk trzecie z dalszych ccna 120-200 jest w trakcje i ccnet/ccna ostatnio lukałem ale nie wiem co dalej czytać co do tych zagranicznych tytułów to są na stanie z pwna jeśli dobrze widzę
Technologia zawsze pozostaje taka sama, różni się jedynie implementacja. Za wdrożeniem Mulit-area OSPF stoją 2-3 komendy? A za zrozumieniem dlaczego akurat tak to działa znacznie więcej wiedzy. Jak zrozumiesz OSPFa (przykładowo taki temat) to wiedzę z Cisco na tym poziomie (powiedzmy CCNP) szybko ogarniesz.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#10

#10 Post autor: Seba »

Dzięki konradrz, bo faktycznie update o EoS VIRL30 mi umknął. To zapewne pojawią się 20tki w kontekście konkursowym.

PS To może przed EoS, z racji świąt jakiś konkursik urządzimy, coby jakiegoś VIRL30 rozprowadzić ;)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#11

#11 Post autor: Kyniu »

Cisco tyle razy strzelało sobie w kolano i nic z tego nie wynikło. Widać mogą. To jak z "Apple się kończy". I po każdym "Apple się kończy" mają coraz lepszy wynik finansowy.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#12

#12 Post autor: saiqard »

Seba pisze: PS To może przed EoS, z racji świąt jakiś konkursik urządzimy, coby jakiegoś VIRL30 rozprowadzić ;)
good idea
PCNSA PCNSE JNCIP-DC JNCDA JNCIA-SEC JNCIA-JUNOS JNCIA-CLOUD CCNA-RS

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#13

#13 Post autor: minimalist300 »

konradrz pisze:
Seba pisze:VIRL na 30 nodów to 299USD dla każdego
"As of 1/1/2017, only VIRL Personal Edition 20-Node will be available for purchase. VIRL Personal Edition 30-Node and VIRL Academic license will no longer be available."
Linka

Wie ktos moze czy jak odnowie licencje 31 grudnia na kolejny rok to beda mi liczyc od grudnia czy od konca bierzacej licencji czyli rok od kwietnia?

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#14

#14 Post autor: Seba »

@minimalist300
Najlepiej sprawdzić przez support - community http://virl.cisco.com/contactus/ lub email ciscovirl@cisco.com
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

Re: Lab cisco jaki sprzęt do 2k

#15

#15 Post autor: peper »

minimalist300 pisze:
konradrz pisze:
Seba pisze:VIRL na 30 nodów to 299USD dla każdego
"As of 1/1/2017, only VIRL Personal Edition 20-Node will be available for purchase. VIRL Personal Edition 30-Node and VIRL Academic license will no longer be available."
Linka

Wie ktos moze czy jak odnowie licencje 31 grudnia na kolejny rok to beda mi liczyc od grudnia czy od konca bierzacej licencji czyli rok od kwietnia?
O ile pamiętam od końca aktywnej licencji bo jej numer się nie zmienia, dostajesz nowy klucz aktywacyjny. Oczywiście jeżeli robisz renewal a nie zakup nowej.
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

ODPOWIEDZ