Początkujący szuka odpowiedzi model ISO

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
kimat91
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2020, 20:02

Początkujący szuka odpowiedzi model ISO

#1

#1 Post autor: kimat91 »

Witam,
ostatnio zacząłem czytać materiały żeby przygotować się do Akademii Cisco. Jestem początkującym. Nasuwa mi się kilka pytań żeby zrozumieć model ISO/OSI.
1. Warstwa 7 - aplikacji - rozumiem że się łączy z serwerem DNS który jej tłumaczy na adres IP i dzięki temu już wiemy że adres www.... ma taki i taki adres IP. Jeżeli jest inaczej proszę o sprostowanie?
2. Warstwa 4 - transportu- dzieli na segmenty dane, dobiera nr portów i nadaje swoje nagłówki i stopki.
3. Warstwa 3 - sieci - nadaje adresy IP, adres źródłowy (nasz) rozumiem skąd się wziął, adres IP docelowy rozumiem że pochodzi z warstwy 7 z serwera DNS?? Czy dobrze to rozumuję?
4. Warstwa 2 - łącza danych - skąd dostajemy adresy MAC routera docelowego? To mnie bardzo nurtuje...
Czy znalazłby ktoś chwilę żeby na chłopski rozum mógł mi wytłumaczyć zasady tego modelu?
Uczę się z tej książki:
-W drodze do CCNA. Część I- Adam Józefiok
- wykupilem również dostępdo szkolenia Online ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
P.S
Mam nadzieje że umieściłem moje zapytanie w odpowiednim dziale

rafu_007
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2017, 05:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Początkujący szuka odpowiedzi model ISO

#2

#2 Post autor: rafu_007 »

Warstwa 7 - zgadza się.
Warstwa 4 - zgadza się.
Warstwa 3 - Źródłowy adres IP musiał zostać nadany statycznie przez użytkownika lub został otrzymany z serwera DHCP. Adres IP docelowy musi być statycznie podany lub nazwa domenowa musi być rozwiązana na adres IP. Tak czy inaczej adres źródłowy i docelowy musi być znany przed powstaniem pakietu.
Warstwa 2 - Nie dostajemy. Adresy IP w danym pakiecie są stałe, natomiast adresy MAC są podmieniane przy każdym przeskoku. Czyli w momencie kiedy wysyłasz pakiet z komputera A do serwera WWW C, twój pakiet przejdzie jeszcze przynajmniej przez router B który jest bramą domyślną.

PC A ---->>> Router B ----->>> Serwer C

I teraz pakiet w drodze od A do B, ma MAC adres źródłowy A i docelowy B, następnie na routerze adresy MAC są podmieniane i źródłowy adres jest B, a docelowy C.

Mam nadzieję, że udało mi się w miarę zrozumiale wytłumaczyć.
Inna Sieć - innasiec.pl

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Początkujący szuka odpowiedzi model ISO

#3

#3 Post autor: judge dredd »

Powiem Ci tak - model sieci to nie jest temat łatwy do wytłumaczenia, szczególnie osobie początkującej, szczególnie w zwięzłej postaci krótkiego posta na forum. Cały model sieci to jest temat na kilkugodzinną dyskusję. Spróbuj poszukać na jego temat informacji z innych źródeł, nie tylko z jednej książki - może sposób opisania tego gdzie indziej bardziej do Ciebie trafi.

Ja tylko doprecyzuję z Twojej wypowiedzi wcześniej, żebyś rozumiał, że warstwa 7 to nie jest "pozyskiwanie z systemu DNS adresu ip strony"... to jest tylko przykład tego co może znajdować się w warstwie 7. Protokół DNS jest jednym z wielu protokołów warstwy 7 - on akurat pyta o adres IP jakiejś np. strony www, ale inny protokół warstwy 7, np. HTTP może pytać serwer o co innego, np. o zawartość strony internetowej z danego serwera. Warstwa 7 opisuje to w jaki sposób powinny komunikować się ze sobą aplikacje działające na dwóch urządzeniach - jeśli jedna aplikacja o coś zapyta, to druga powinna zrozumieć o co chodzi i np. odpowiedzieć również w zrozumiały sposób. Natomiast transfer tych informacji między aplikacjami, czyli między komputerami, na których te aplikacje pracują, czyli między kartami sieciowymi tych komputerów, odbywa się właśnie przy wykorzystaniu mechanizmów opisanych kolejnymi warstwami modelu sieci.

To tak, żeby Cię ukierunkować. Dalej jednak, obawiam się, nie znajdzie się tutaj żaden cwaniak, który pokusi się o zrozumiałe wytłumaczenie modelu sieci w jednym poście, bo musiałoby to być ze 100 stron. Raczej czytaj samodzielnie i ewentualnie pytaj o jakieś konkretne mniejsze kwestie - wtedy pewnie damy radę to wyjaśnić.

Pozdrawiam!

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

cmdmaniek
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2019, 01:18

Re: Początkujący szuka odpowiedzi model ISO

#4

#4 Post autor: cmdmaniek »

kimat91 pisze: 10 sty 2020, 20:20
- wykupilem również dostępdo szkolenia Online ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
P.S
Mam nadzieje że umieściłem moje zapytanie w odpowiednim dziale
Wykupiłeś dostęp do akademi cisco(netacad) ? Jeśli tak to możesz napisać jak, gdzie, bo chętnie sam bym wykupił dostęp, ale z tego co widze to nie można wykupić dostepu do netacad ?

ODPOWIEDZ