Nauka automatyzacji

Pytania dt. certyfikacji CCNA i CCDA
Wiadomość
Autor
Ristoo
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2021, 17:46

Nauka automatyzacji

#1

#1 Post autor: Ristoo »

Cześć, ostatnio zacząłem się bawić w automatyzację. I napotkałem problem. Potrzebuję obraz do "Cisco CSR 1000v IOS XE 17.3". Czy jest szansa aby jakoś go uzyskać?

I także mam pytanie do bardziej doświadczonych, ponieważ głównie wzoruję się na książce: "Programowalność i automatyzacja sieci. Poradnik inżyniera sieci następnej generacji", kursie Pythona z netacad oraz poradnikach z Internetu. Czy polecacie jakieś kursy? Jak wy zaczynaliście uczyć się automatyzacji? Będę mega wdzięczny za każdą wskazówkę !

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

Re: Nauka automatyzacji

#2

#2 Post autor: frontier »

Cześć, aby uzyskać ten obraz potrzebujesz być klientem lub partnerem Cisco z kontraktem i mieć dostęp do sekcji Download.
A co do automatyzacji to jest osobny dział na forum, tam już padło to pytanie :)
Ostatnio zmieniony 21 lip 2021, 16:02 przez frontier, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

Ristoo
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2021, 17:46

Re: Nauka automatyzacji

#3

#3 Post autor: Ristoo »

Przepraszam, faktycznie może w złym temacie zacząłem. Ale to w takim razie dopytam się, czy jest wgl darmowa możliwość przećwiczenia protokołu NETCONF? Czy niestety zostaje płacenie za dostęp?

seba766
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2016, 12:26

Re: Nauka automatyzacji

#4

#4 Post autor: seba766 »

A na tej darmowej wersji nie da rady tego zrobić?
https://learningnetwork.cisco.com/s/que ... -314-image

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Nauka automatyzacji

#5

#5 Post autor: freel4ncer »

Nie tylko Cisco używa netconf mozesz sobie za friko sciagnac Juniper vSRX albo vMX trial.

Awatar użytkownika
nowyk123
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2017, 21:46

Re: Nauka automatyzacji

#6

#6 Post autor: nowyk123 »

Z naszego forum temat jest Norninr vs Ansible czyli o automatyzacji cos:
viewtopic.php?p=184531#p184531

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Nauka automatyzacji

#7

#7 Post autor: freel4ncer »

Nauka automatyzacji sieci wyglada tak.
1. Zostań ogarniętym sieciowcem.
2. Naucz sie wiekszosci z tego diagramu https://raw.githubusercontent.com/kamra ... devops.png
3. Automate everything

seba766
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2016, 12:26

Re: Nauka automatyzacji

#8

#8 Post autor: seba766 »

freel4ncer pisze: 23 lip 2021, 00:03 Nauka automatyzacji sieci wyglada tak.
1. Zostań ogarniętym sieciowcem.
2. Naucz sie wiekszosci z tego diagramu https://raw.githubusercontent.com/kamra ... devops.png
3. Automate everything
:D
Ja do tego diagramu bym jeszcze dodał obsługe frezarki górnowrzecionowej i obowiązkowo gra na trąbce.
A tak na poważnie to to już nie jest DevOPS a całe IT...
W jednym z wątków pisałeś, że ciężko znaleźć pracownika ale jeżeli Ty wymagasz tego co koledze napisałeś to raczej tego typu osób będzie garstka.

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Nauka automatyzacji

#9

#9 Post autor: freel4ncer »

seba766 pisze: 23 lip 2021, 09:37
freel4ncer pisze: 23 lip 2021, 00:03 Nauka automatyzacji sieci wyglada tak.
1. Zostań ogarniętym sieciowcem.
2. Naucz sie wiekszosci z tego diagramu https://raw.githubusercontent.com/kamra ... devops.png
3. Automate everything
:D
Ja do tego diagramu bym jeszcze dodał obsługe frezarki górnowrzecionowej i obowiązkowo gra na trąbce.
A tak na poważnie to to już nie jest DevOPS a całe IT...
W jednym z wątków pisałeś, że ciężko znaleźć pracownika ale jeżeli Ty wymagasz tego co koledze napisałeś to raczej tego typu osób będzie garstka.
Przykro mi ze Cie rozczaruje ale tak wlasnie wyglada DevOps
Nie musisz wszystkiego znac, ja z tej listy produkcyjnie (nie zaznaczylem rzeczy ktore gdzies dotkanlem liznalem, chwile sie bawilem etc) znam:
https://ibb.co/0FJpTF2
Do tego Cisco, Juniper i troche loadbalancerow F5 i masa doswiadczenia z kabelkami i srubkami ;)
To nie sa jakies kosmiczne skile tylko naturalna progresja jak robisz w tym temacie( u mnie to juz 14 lat)
Ja szukam Seniora ba nawet Pryncypala jak sie trafi i tak na ta pozycje mysle ze to nie sa wygorowane wymagania.
Nikt nie wymaga znajomosci wszystkich flavours danej technologii ani nawet konkretnych - ale technologie jako taka trzeba znac i miec doswiadczenie we wdrozeniu lub day to day operations

Automatyzacja to nie odpalanie playbookow z laptopa.
Automatyzacja to zaprojektowanie i wdrozenie calego systemu ktory jest redundantny , skaluje sie automatycznie, integruje z wieloma systemami np source of truth, change managemnet, monitoring, telemetry, CI/CD, service discovery, systemow AAA, secrets management.
Wypadalo by tez budowac sporo APIs zeby tworzyc abstract layer wlansie pomiedzy roznymi systemami a czasem nawet dochodzi pisanie UI's dla userow.
To jest zespol naczyn polaczonych i zeby robic to dobrze trzeba te systemy/ rozwiazania znac.

Do tego trzeba miec sile przebicia i ogarniac polityke bo w wielu firmach natrafisz na mega opor gdy bedziesz chcial nagle dostep do API tu czy tam.
Albo bedziesz chcial cos zautomatyzoawac a tu jest caly team ktory na dzwiek automatyzacja trzesie portkami ze wzgledu na job security
Zrobienie jakiegos tam ansible playbooka to jest najmniejszy pikus i w sumie najmniej klopotliwa sprawa

Ja jakis czas temu przeszedlem wlasnie do takiej sporej firmy wartej 100mld USD gdzie trzeba to wszytko od podstaw stworzyc i szukam ludzi ktorzy mysla tak jak ja i kotrym nie trzeba na rece patrzec tylko kumaja czacze

seba766
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2016, 12:26

Re: Nauka automatyzacji

#10

#10 Post autor: seba766 »

I teraz właśnie napisałeś to bardzo dobrze! Wychodzę z tego samego zdania.
Co więcej trochę się kłuci to z poprzednim wpisem bo nawet Ty nie zaznaczyłeś większości technologi z tego diagramu mimo tak dużego doświadczenia. A osoba która dopiero zaczyna przygoda zacznie z kilkoma "zaznaczeniami"i z biegiem lat dojdzie do Twojego poziomu bądź go nawet przeskoczy. Kto wie :)

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Nauka automatyzacji

#11

#11 Post autor: freel4ncer »

seba766 pisze: 23 lip 2021, 14:31 I teraz właśnie napisałeś to bardzo dobrze! Wychodzę z tego samego zdania.
Co więcej trochę się kłuci to z poprzednim wpisem bo nawet Ty nie zaznaczyłeś większości technologi z tego diagramu mimo tak dużego doświadczenia. A osoba która dopiero zaczyna przygoda zacznie z kilkoma "zaznaczeniami"i z biegiem lat dojdzie do Twojego poziomu bądź go nawet przeskoczy. Kto wie :)
Moment znam wiekszosc technologii(te na zolto) ale nie ich wszystkich implementacji (te na wyblaklo pomaranczowo) a to jest roznica ;) Zreszta na diagramie jest wyraznie zaznaczone ze autor recomenduje filoetowe ale mozna w zamian wybrac ktorys zielony.
Btw zapomnialem zaznaczyc DNS i OSI model ale to chyba oczywiste. Dochodzi jeszcze pelno innych rzeczy ktorych tu nie ma generalnie ten diagram to taki punkt wyjscia.

I trzeba sobie uswiadomic ze nigdy nie bedziemy znac/umiec wszystkiego. A jesli ktos mysli ze wszystko umie to ja takim fachowcom dziekuje i nie mam ochoty z nimi wspolpracowac.

Ristoo
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2021, 17:46

Re: Nauka automatyzacji

#12

#12 Post autor: Ristoo »

Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedź. Bardzo dużo pomocnych komentarzy. Jeśli chodzi o diagram to z jednej strony mistrzostwo a z drugiej przerażenie. Niedawno skończyłem inżynierkę i niestety biorąc program ze studiów można zaznaczyć tylko kilka pozycji na diagramie... Ale to oczywista sprawa że w tej branży liczy się indywidualna nauka, pasja i upór.
Jeszcze raz wszystkim dziękuję i pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ