Praca 100% zdalna

praca itp
Wiadomość
Autor
alhaz
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 sty 2011, 15:05

#46

#46 Post autor: alhaz »

stentor pisze: Ja nie mam nic do Polski - wręcz przeciwnie - gdy szukałem pracy to moim warunkiem była możliwość pracy zdalnej bez przeprowadzki, bo po prostu kocham ten Kraj (mniej może kocham Polaków :P ).
Popieram w 100%

PS. ale offtop sie zrobil :D

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#47

#47 Post autor: dorvin »

Wojtachinho pisze:Aby byla jasnosc panowie. Praca na stale (perm) nie zaden konktrakt. Pracuje tam, mieszkam tutaj.

Czyli podatek rozliczam w UK nie w PL. Tak dla jasnosci :)

Ja osobiscie w PL nawet meldunku nie mam. Czyli teoretycznie bedac w PL moge sie nazwac bezdomnym :D
Jak już inni pisali - płacisz podatki Anglikom, a korzystasz w Polsce z infrastruktury. Nieładnie. Ja wiem, że ZUS itp, ale chociaż założyłbyś działalność, płacił 200/1000 ZUS i 19% podatku. A tak Anglicy się bogacą, a Polska coraz bardziej schodzi na psy. Tak samo robią korporacje. W ten sposób Polska nigdy do niczego nie dojdzie i zawsze będziemy niewolnikami zachodu.

Druga kwestia jest taka, że tą wypowiedzią podpisałeś na siebie wyrok. 5 lat od wymeldowania ścignie Cię Urząd Skarbowy, a następne 5 lat później ZUS. Oni już czekają, aż się nazbiera odpowiednia kwota i urosną odsetki. Sugeruję się tym zająć jak najszybciej. Pamiętaj też, że ludzie, którzy uwierzyli w "optymalizację podatkową" szemranych doradców zaczynają przegrywać procesy z ZUS i US. :) Z punktu widzenia przepisów podatkowych nie jest ważne, gdzie masz meldunek, tylko gdzie przebywasz przynajmniej 185 dni w roku.

A wracając do tematu - przy polskich przepisach tylko wielkie firmy z tabunem prawników i wariatów stać na pracę zdalną na etacie. Chcecie pracować zdalnie, to przemyślcie koncepcję umowy-zlecenia lub działalności. U mnie na przykład jest praca praktycznie wyłącznie zdalna, ale żadnych etatów.

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

#48

#48 Post autor: PatrykW »

dorvin pisze:
Wojtachinho pisze:Aby byla jasnosc panowie. Praca na stale (perm) nie zaden konktrakt. Pracuje tam, mieszkam tutaj.

Czyli podatek rozliczam w UK nie w PL. Tak dla jasnosci :)

Ja osobiscie w PL nawet meldunku nie mam. Czyli teoretycznie bedac w PL moge sie nazwac bezdomnym :D
Jak już inni pisali - płacisz podatki Anglikom, a korzystasz w Polsce z infrastruktury. Nieładnie. Ja wiem, że ZUS itp, ale chociaż założyłbyś działalność, płacił 200/1000 ZUS i 19% podatku. A tak Anglicy się bogacą, a Polska coraz bardziej schodzi na psy. Tak samo robią korporacje. W ten sposób Polska nigdy do niczego nie dojdzie i zawsze będziemy niewolnikami zachodu.

Druga kwestia jest taka, że tą wypowiedzią podpisałeś na siebie wyrok. 5 lat od wymeldowania ścignie Cię Urząd Skarbowy, a następne 5 lat później ZUS. Oni już czekają, aż się nazbiera odpowiednia kwota i urosną odsetki. Sugeruję się tym zająć jak najszybciej. Pamiętaj też, że ludzie, którzy uwierzyli w "optymalizację podatkową" szemranych doradców zaczynają przegrywać procesy z ZUS i US. :)

A wracając do tematu - przy polskich przepisach tylko wielkie firmy z tabunem prawników i wariatów stać na pracę zdalną na etacie. Chcecie pracować zdalnie, to przemyślcie koncepcję umowy-zlecenia lub działalności. U mnie na przykład jest praca praktycznie wyłącznie zdalna, ale żadnych etatów.
Hej

Kazdego roku rozliczam sie z US. (umowy zlecenie itp). Nawet ostatnio rozliczyłem z żona córkę :)
Brak meldunku ? W Polsce nie ma obowiązku meldunku. Posiadam (DO) a w miejscu "ADRES ZAMELDOWANIA" pusta przestrzeń.

Co do DG w polsce. Ok czas na powtórkę z matematyki (jak ja tego nie lubie, same 2 miałem :D )

1 - 12 miesięcy
35 lat które musisz przepracować, wychodzi 420.

420 x 1.200 = WOW 504.000.

Kurcze nic tylko wracać do polski, po 35 latach na moim koncie bede miec pół bańki!
Daj mi Tusku pożyć do 90 lat

90 - 65 lat = 25

przez 25 lat będę mieć swoja upragnioną emeryturę. Jupiee.

504.000 zł

504.000/25 = 20,160
20,160 / 12 miesięcy = BLIG BLING = 1.680

Super!

Teraz pytanie, ile tak naprawde z tego dostane ? 30 %?

126.000/25 = 5040
5040 / 12 miesięcy = 420 zł

420 zł tyle dostaniesz.
W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Niech ten graj zgnije i przepadnie ;]

Dorwin, przyjacielu, proszę popraw mnie jeżeli się nie mylę. Skala błędu w moich rachunkach jaką dopuszczam uważam że jest na poziomie 10%.

Peace
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

stentor
wannabe
wannabe
Posty: 779
Rejestracja: 29 sty 2007, 17:58
Lokalizacja: lubuskie

#49

#49 Post autor: stentor »

Wojtachinho pisze: W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Niech ten graj zgnije i przepadnie ;]
Trochę masz racji, że grozi głodowa emerytura i warto zadbać o przyszłość już teraz póki człowiek jurny ale ja nie przeliczam wszystkiego wprost na pieniądze.

Poza tym pamiętaj, że wg. 18tej przepowiedni fatimskiej po wybuchu IIIciej Wojny Światowej i totalnym zwycięstwie Polska stanie się supermocarstwem oraz krainą mlekiem i miodem płynącą, a wojna tuż tuż się wszyscy zbroją i ćwiczą...
Nobody's perfect...
...I'm nobody

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#50

#50 Post autor: peper »

@Wojtachinho - w PL nadal jest obowiązek meldunkowy co więcej jest obowiązek informowania urzędów o swojej emigracji. I obowiązek ten chcą na kolejne 2 lata przedłużyć. Jedyne ułatwienia są takie, że urzędnicy bardziej elastycznie i wyrozumiale podchodzą do przepisów i wymaganych prawem terminów.
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

piotro
wannabe
wannabe
Posty: 402
Rejestracja: 07 paź 2005, 12:50

#51

#51 Post autor: piotro »

Wojtachinho pisze: 420 zł tyle dostaniesz.
W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
I myslisz, ze w UK na ustawowej emeryturze bedziesz zyc jak krol? ;)

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#52

#52 Post autor: frontier »

Wojtachinho pisze:Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Niech ten graj zgnije i przepadnie ;]
Zrzeczenie się obywatelstwa nie zwiększy Twojej emerytury :)

A co do drugiego zdania, nie zapominaj że ten kraj Cię wychował i wykształcił więc szacunku trochę...
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

Awatar użytkownika
elvismichal
wannabe
wannabe
Posty: 123
Rejestracja: 10 mar 2013, 13:44

#53

#53 Post autor: elvismichal »

piotro pisze:
Wojtachinho pisze: 420 zł tyle dostaniesz.
W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
I myslisz, ze w UK na ustawowej emeryturze bedziesz zyc jak krol? ;)
Będzie żyć w Polsce jak król z UK emeryturą...;).

Dziabong
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 10 mar 2006, 18:58

#54

#54 Post autor: Dziabong »

Wojtachinho pisze: W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Niech ten graj zgnije i przepadnie ;]
Peace
Niskie emerytury (na dzień dzisiejszy pewnie załapałbyś się na minimalną emeryturę, która i tak jest raczej minimum egzystencjalnym), brak świadczeń socjalnych (mi na dzieciaki z pomocy socjalnej proponowali bodajże 54 zł na dziecko miesięcznie gdybym zarabiał poniżej jakiś tam progów. To są na pewno argumenty na korzyść emigracji i jak najbardziej rozumiem wyjeżdżających.
Na szczęście żyjemy w wolnej części świata i każdy może robić co chce, ale na Polskę ogólnie jako na kraj czy społeczeństwo pewnych rzeczy bym nie powiedział i nie napisał, bo to jednak jest ojczyzna, której się nie wybiera.

Może zabrzmiało patetycznie, bez urazy ;-), ale z biegiem lat większość w ten czy inny sposób to zrozumie.

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

#55

#55 Post autor: martino76 »

elvismichal pisze:
piotro pisze:
Wojtachinho pisze: 420 zł tyle dostaniesz.
W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
I myslisz, ze w UK na ustawowej emeryturze bedziesz zyc jak krol? ;)
Będzie żyć w Polsce jak król z UK emeryturą...;).
Nie wiem czy jak król, bo emerytura w UK to nie są jakieś kokosy. Przykład ze strony gov.uk
You have 20 qualifying years on your National Insurance record after 6 April 2016.

You multiply 20 qualifying years by £4.32 (which is £151.25 divided by 35).

Your new State Pension will be £86.40 per week.
Miesięcznie daje ci to w przybliżeniu 350£, wiec po 20 latach pracy dostaniesz 350£ nawet jak byś zamienił to na PLN, to nie jest to jakaś oszołamiająca kwota. Ciężko przewidzieć co się wydarzy za 20 lat, więc lepiej jest odkładać samemu niż liczyć na emeryturę zarówno z UK jak i PL :)

Pozdro,

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#56

#56 Post autor: dorvin »

Wojtachinho pisze: Kazdego roku rozliczam sie z US. (umowy zlecenie itp). Nawet ostatnio rozliczyłem z żona córkę :)
Chwali Ci się, ale sam się publicznie przyznałeś, że pracujesz dla firmy z UK, a nie zauważyłem, żebyś się przyznawał do płacenia od tego podatku w Polsce, a umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jednak funkcjonują. Ja tam Cię nie podkabluję, ale to publiczne forum.
Co do DG w polsce. Ok czas na powtórkę z matematyki (jak ja tego nie lubie, same 2 miałem :D )

<cut>
126.000/25 = 5040
5040 / 12 miesięcy = 420 zł

420 zł tyle dostaniesz.
W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Niech ten graj zgnije i przepadnie ;]

Dorwin, przyjacielu, proszę popraw mnie jeżeli się nie mylę. Skala błędu w moich rachunkach jaką dopuszczam uważam że jest na poziomie 10%.

Peace
Mylisz się w jednej zasadniczej rzeczy.

Dostając na etacie do łapki 10 tysięcy PLNów w roku wychodzi 30 tysięcy ZUS i 24 tysiące podatku (wpadasz w 2 próg). Przy tej kwocie dochodów jak nie masz kosztów to podatek jest podobny, ale koszty się jednak zbierają. Za to na ZUS oszczędzasz już 18 tysięcy, które możesz sobie sam odłożyć na emeryturę poprzez inwestycje. Jak zarabiasz sporo więcej niż 10k, to na podatku jesteś dodatkowo sporo do przodu (na liniowym płacisz cały czas 19%, zamiast 36% po przekroczeniu ok. 85 tysięcy rocznie).

Emeryturę i tak będziesz miał na obecną chwilę w wysokości ok 30% ostatniego wynagrodzenia, a jestem gotów się założyć, że za 20 lat będzie mniej. Tak więc zamiast dawać kasę na zmarnowanie w ZUS lepiej sobie to odłożyć. Z inwestycji długoterminowo można wyciągnąć spokojnie 10% zysku rocznie i więcej. Zakładając, że co roku odkładasz 18 tysięcy i średnio zysku masz 10%, po 35 latach masz skromne 5mln oszczędności. Dalej inwestując - 10% z tego co roku daje Ci 0,5mln. Porównaj z Twoją wyliczoną emeryturą z ZUS. Możesz też porównać z przewidywaną emeryturą UK.

Pewnie za jakiś czas zmienią zasady opodatkowania i ozusowania dla DG, ale w tej chwili w Polsce to jeden z lepszych sposobów rozliczania dochodów. Jak myślisz, czemu ja mam DG, a nie Sp. z o.o. :P

Peace :)

pixel
member
member
Posty: 43
Rejestracja: 10 lis 2007, 13:04

#57

#57 Post autor: pixel »

dorvin pisze:Jak myślisz, czemu ja mam DG, a nie Sp. z o.o. :P
i nie boisz się, że jak nawalisz w projekcie to zabiorą Ci ostatnią parę majtek?

piotro
wannabe
wannabe
Posty: 402
Rejestracja: 07 paź 2005, 12:50

#58

#58 Post autor: piotro »

pixel pisze:
dorvin pisze:Jak myślisz, czemu ja mam DG, a nie Sp. z o.o. :P
i nie boisz się, że jak nawalisz w projekcie to zabiorą Ci ostatnią parę majtek?
No i juz wiadomo jak najlepiej wybierac partnerow, ktorzy dadza z siebie wszystko, zeby robote zrobic dobrze ;).

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#59

#59 Post autor: dorvin »

pixel pisze:
dorvin pisze:Jak myślisz, czemu ja mam DG, a nie Sp. z o.o. :P
i nie boisz się, że jak nawalisz w projekcie to zabiorą Ci ostatnią parę majtek?
Będę się martwił jak mi się znudzi praca i przekażę firmę komuś do zarządzania. Jeśli byłbym prezesem, to art 299 ksh powoduje, że odpowiedzialność i tak jest porównywalna. Sposoby zabezpieczenia przed tym (odpowiednie umowy, OC, rozsądek) również.

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

#60

#60 Post autor: PatrykW »

peper pisze:@Wojtachinho - w PL nadal jest obowiązek meldunkowy co więcej jest obowiązek informowania urzędów o swojej emigracji. I obowiązek ten chcą na kolejne 2 lata przedłużyć. Jedyne ułatwienia są takie, że urzędnicy bardziej elastycznie i wyrozumiale podchodzą do przepisów i wymaganych prawem terminów.
Owszem.
W dniu 24 września 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił nową ustawę o ewidencji ludności, opublikowaną w Dz.U. Nr 217, poz. 1427 z późn. zm., która wejdzie w życie zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2012 poz. 1407) - 1 stycznia 2015r.


Ustawa przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego z dniem 1 stycznia 2016 r.”
Ale to juz się kończy :)
piotro pisze:
Wojtachinho pisze: 420 zł tyle dostaniesz.
W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
I myslisz, ze w UK na ustawowej emeryturze bedziesz zyc jak krol? ;)
Król ? Ja nie wiem co to znaczy "żyć jak krół"
Całe życie musiałem, nadał muszę cieżko pracować. Do celebryty daleko mi jeszcze, i do takiej sytuacji nie dojdzie. Nie mój styl.
frontier pisze:
Wojtachinho pisze:Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Niech ten graj zgnije i przepadnie ;]
Zrzeczenie się obywatelstwa nie zwiększy Twojej emerytury :)

A co do drugiego zdania, nie zapominaj że ten kraj Cię wychował i wykształcił więc szacunku trochę...
Owszem, do dzisiaj mnie bardzo boli że przyjaciół, znajomych, rodzine muszę zostawić w PL.
Naprawdę chciałym inaczej. Ale jeżeli moja praca zależy od tego w której partii politycznej jestem, to jednak coś jest nie tak.
elvismichal pisze:
piotro pisze:
Wojtachinho pisze: 420 zł tyle dostaniesz.
W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
I myslisz, ze w UK na ustawowej emeryturze bedziesz zyc jak krol? ;)
Będzie żyć w Polsce jak król z UK emeryturą...;).
Nie chce mi się tego komentować.
martino76 pisze:
elvismichal pisze:
piotro pisze: I myslisz, ze w UK na ustawowej emeryturze bedziesz zyc jak krol? ;)
Będzie żyć w Polsce jak król z UK emeryturą...;).
Nie wiem czy jak król, bo emerytura w UK to nie są jakieś kokosy. Przykład ze strony gov.uk
You have 20 qualifying years on your National Insurance record after 6 April 2016.

You multiply 20 qualifying years by £4.32 (which is £151.25 divided by 35).

Your new State Pension will be £86.40 per week.
Miesięcznie daje ci to w przybliżeniu 350£, wiec po 20 latach pracy dostaniesz 350£ nawet jak byś zamienił to na PLN, to nie jest to jakaś oszołamiająca kwota. Ciężko przewidzieć co się wydarzy za 20 lat, więc lepiej jest odkładać samemu niż liczyć na emeryturę zarówno z UK jak i PL :)

Pozdro,
Zgadzam się z tobą. Mi wychodzi coś kolo 550 miesiecznie. Ale całe szczęście kasiorka leci na III filar :)
Np układ mam taki 10 % rocznego wynagrodzenia, z tego 5 % placi firma, 5 % ja. Tak w sprawie emerytury.
dorvin pisze:
Wojtachinho pisze: Kazdego roku rozliczam sie z US. (umowy zlecenie itp). Nawet ostatnio rozliczyłem z żona córkę :)
Chwali Ci się, ale sam się publicznie przyznałeś, że pracujesz dla firmy z UK, a nie zauważyłem, żebyś się przyznawał do płacenia od tego podatku w Polsce, a umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jednak funkcjonują. Ja tam Cię nie podkabluję, ale to publiczne forum.
Co do DG w polsce. Ok czas na powtórkę z matematyki (jak ja tego nie lubie, same 2 miałem :D )

<cut>
126.000/25 = 5040
5040 / 12 miesięcy = 420 zł

420 zł tyle dostaniesz.
W dupie taka Polskę mam. Jak dostane UK obywatelstwo, tego samego dnia składam papiery o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Niech ten graj zgnije i przepadnie ;]

Dorwin, przyjacielu, proszę popraw mnie jeżeli się nie mylę. Skala błędu w moich rachunkach jaką dopuszczam uważam że jest na poziomie 10%.

Peace
Mylisz się w jednej zasadniczej rzeczy.

Dostając na etacie do łapki 10 tysięcy PLNów w roku wychodzi 30 tysięcy ZUS i 24 tysiące podatku (wpadasz w 2 próg). Przy tej kwocie dochodów jak nie masz kosztów to podatek jest podobny, ale koszty się jednak zbierają. Za to na ZUS oszczędzasz już 18 tysięcy, które możesz sobie sam odłożyć na emeryturę poprzez inwestycje. Jak zarabiasz sporo więcej niż 10k, to na podatku jesteś dodatkowo sporo do przodu (na liniowym płacisz cały czas 19%, zamiast 36% po przekroczeniu ok. 85 tysięcy rocznie).

Emeryturę i tak będziesz miał na obecną chwilę w wysokości ok 30% ostatniego wynagrodzenia, a jestem gotów się założyć, że za 20 lat będzie mniej. Tak więc zamiast dawać kasę na zmarnowanie w ZUS lepiej sobie to odłożyć. Z inwestycji długoterminowo można wyciągnąć spokojnie 10% zysku rocznie i więcej. Zakładając, że co roku odkładasz 18 tysięcy i średnio zysku masz 10%, po 35 latach masz skromne 5mln oszczędności. Dalej inwestując - 10% z tego co roku daje Ci 0,5mln. Porównaj z Twoją wyliczoną emeryturą z ZUS. Możesz też porównać z przewidywaną emeryturą UK.

Pewnie za jakiś czas zmienią zasady opodatkowania i ozusowania dla DG, ale w tej chwili w Polsce to jeden z lepszych sposobów rozliczania dochodów. Jak myślisz, czemu ja mam DG, a nie Sp. z o.o. :P

Peace :)
Dlaczego mam płacić podatek w Polsce?
Skoro mnie tu nie ma :)

Jeszcze jedna rzecz, jaki % ludzi zarabia 10.000 :)
A co do odkładania kasy, w 100 % sie zgadzam. Sam odkładam również w PLN (marne lokaty i inne bzdury gdzie Belka mnie łupie jak tylko może :))


Cheers
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

Zablokowany