Czy warto zmienic firme?

praca itp
Wiadomość
Autor
freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Czy warto zmienic firme?

#1

#1 Post autor: freel4ncer »

Witam
chcialbym prosic o porade odnosnie zmiany pracy:
Mam 26 lat
Poki co zadnych certow ( do konca roku chce zdac CCNA i conajmniej jeden MCTS z windows server 2008 )
Aktualnie pracuje w duzym DataCentre jako NOC engineer na nocnej zmianie zarobki jak na moje kwalifikacje sa nienajgorsze 33k e rocznie ale nie widze zadnych szans rozwoju :/
Generalnie zajmuje sie wsyztskim po trochu czyli od kolokacji - kladzenei kabli przygotowywanie szafek rackow i instalacji hardware , 1st level support , logowanie ticketow odbieranie telefonow , remote hands-y dla klientow, dogladanie backupow od czasu do czasu jakies patchowanie serverow ot takie wielkie nic . Chcialbym dodac ze pracuje 7 nocek po 12h nastepnie 7 dniowa przerwa i nawarot . Atmosfera w firmie jest tragiczna , jest jeden wielki balagan do tego ludzie podkladaja sobie swinie na kazdym kroku generalnie syf.

Mam okazje przejsc do innej firmy , bylem juz na interview ktore wypadlo znakomicie , oprocz glownego menago byl na nim takze senior engineer ktory pracowal wczesniej w mojej firmie i na papierosie powiedzial mi ze wywarlem na nich naprawde swietne wrazenie . Firma do ktorej aplikuje jest totalnym przeciwienstwem mojej obecnej , wsyzscy wyluzowani i pomocni (takie mam informacje z pewnego zrodla wewnatrz)
oprocz tego robia duzo ciekawych rzeczy w ktorych moglbym maczac palce ;) Niedawno zostali wykupieni przez inna ogromna firme ktora inwestuje w nich kupe kasy tak wiec wyglada na to ze firma za niedlugo zacznie sie bardzo szybko rozwijac .
Wszytsko wyglada pieknie i fajnie ale jak zawsze musi byc jakis problem a jest nim w tym przypadku kasa . Menago ktory zemna przeprowadzal interview zapytal ile zarabiam obecnie i z miejsca oznajmil ze niestety nei moga mi tyle samo zaplacic - stwierdzil ze u nich w NOCu ludzie zarabiaja 27 k rocznie co jest generalnie zgodne ze srednimi zarobkami na tym stanowisku w tym kraju. Zapytal mnie ile sobie zycze na co ja mu odpowiedzialem iz jako ze podalem juz swoje aktualne zarobki bede czekal na propozycje z jego strony. Gosciu stwierdzil ze musi sie zastanowic ale dodal ze gdyby odrazu wiedzial ze tyle zarabiam to nie zawracal by mi gitary. WIem ze moj znajomy ma pewien wplyw na decyzje i jako ze zna moje umiejetnosci bedzie cisnal by propozycja byla jak najlepsza aczkolwiek najprawdopodobniej nie dostane tyle ile obecnie .
Moje pytanie jest nastepojace czy warto poswiecic wyzsza pensje i stala pewna prace (chociaz w tragicznej atmosferze i do tego na nocki ) na rzecz nizszych zarobkow ale mozliwosci rozwoju ??
Oczywiscie za 27k napewno nie pojde gdyz mnei na to w tym momencie nei stac ale czy na moim miejscu poswiecilibyscie np te 3k e rocznie na rzecz nowej pracy ?

Z gory dziekuje za komentarze
Ostatnio zmieniony 13 lip 2010, 04:39 przez freel4ncer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#2

#2 Post autor: peper »

Warto, traktuj to jako inwestycję w karierę i pogadaj o możliwościach rozwoju i awansów. Bo czysta kasa na rękę to nie wszystko
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

Awatar użytkownika
saturnv
wannabe
wannabe
Posty: 190
Rejestracja: 23 kwie 2009, 14:05
Lokalizacja: Warszawa, Koło
Kontakt:

#3

#3 Post autor: saturnv »

Mozesz popatrzec na to z innej strony. Przez jakis czas bedziesz zarabial mniej, ale Twoje doswiadczenie, dalszy rozwoj w nowej pracy moze szybko zaowocowac tym, iż Twoje zarobki wzrosna duzo wiecej niz ponad to co teraz zarabiasz. Kasa to nie wszystko. Rownie wazne jest mozliwosc uczestnictwa w szkoleniach, egzaminach (oczywiscie pokrywanych przez firme). Jesli masz czas to zastanow sie jeszcze.

Makz
wannabe
wannabe
Posty: 79
Rejestracja: 04 kwie 2008, 16:25

#4

#4 Post autor: Makz »

W pracy spedzasz jedna trzecia swojego zycia, wazne, zeby dobrze sie tam czuc. Jesli nie masz jakiejs rodziny na utrzymaniu i te pare tysiakow by zrobilo duza roznice w rodzinnych wydatkach lub obnizylo poziom zycia dzieci to co sie tym martwic.

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#5

#5 Post autor: weis »

Zmieniaj i nie zastanawiaj się jeśli przeżyjesz za taką pensję. Nauczysz się sporo nowych rzeczy z czasem może jakiś awans się trafi, może jakieś podwyżki będą. A atmosfera pracy to podstawa, zdarzało mi się pracować w miejscach gdzie było mało ciekawie i zdecydowanie nie polecam pozostawać w takiej pracy, szkoda zdrowia i nerwów.
Jakiś czas temu zmieniając pracę miałem 2 oferty; pierwszą ciekawą ale za X kasy, drugą mniej ciekawą ale za prawie 2xX. Wybrałem tą ciekawszą za mniejszą kasę i teraz bardzo się z tego cieszę. Więc pamiętaj jeśli kasa nie jest problemem (chodzi o to abyś Ty i Twoja rodzinka nie przymierali głodem) to zmieniaj tą pracę od razu.
Fire, aim, ready!

restrykt
wannabe
wannabe
Posty: 79
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:46

#6

#6 Post autor: restrykt »

Ja bym zadał sobie pytanie, czy zgadzam się zarabiać te 3k e więcej, ale pod warunkiem, że od czasu do czasu wpadnę na taką "podłożoną świnię", która raczej dobrego samopoczucia i satysfakcji z pracy nie potęguje? Czysta głowa jest chyba warta o wiele więcej, o ile możesz sobie pozwolić na jakiś czas zamrozić te 3 k. Zamrozić, bo one pewnie wrócą, prędzej czy później... z czasem. Życzę trafnego, ale 'własnego' wyboru. Powodzenia.

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#7

#7 Post autor: freel4ncer »

Dzieki za porady. Generalnie nei mam doswiadczenia w zmianie pracy. Praca w tym Datacentre jest moja pierwsza robota w zyciu ;) Wyjechalem z Polski podczas studiow wyslalem Cv tylko do tej jednej firmy i tak juz siedze prawie 4 lata ;) Jako miejsce na zdobycie pierwszego dosiwadczenia zarowno technicznego jak i organizacyjnego moja obecna firma byla ok ale niestety od pewnego czasu strasznie boli mnie fakt ze nic sie nei rozwijam a moj szef zamiast mnie motywowac caly czas doluje :/

bolekis
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 29 lut 2008, 17:10
Lokalizacja: Wrocław, PL

#8

#8 Post autor: bolekis »

3k€ rocznie to 250 € miesięcznie, po obecnym kursie to ok. 1000 zł. z tego pewnie 1/3 narzutów czyli realnie strata w portfelu 600-700 zł./mies. No to ja ostatnio zmieniałem pracę w Polsce i w tej chwili więcej straciłem, po zakończeniu okresu próbnego i z dyżurami może wyjdę na to samo co poprzednio ale tylko nominalnie bez dodatków.

BTW: Jakąkolwiek decyzję podejmiesz, podaj namiary na tę odrzuconą pracę (kraj, firma).

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#9

#9 Post autor: freel4ncer »

Kraj to Irlandia , jak cos sie wyklaruje to moge co najwyzej podac namiary w postaci www a dalej to juz musisz kombinowac :wink: (co nie jest takie trudne notabene ) niestety zadnych prywatnych maili czy nr tel z wiadomych przyczyn nie moge upubliczniac .
Generalnie firma z ktora rozmawiam nie oglasza sie otwarcie i szuka ludzi z polecenia - tak nawiazali kontakt ze mna. Znowoz moja firma od jakiegos czasu kozysta tylko z uslog agencji. Chociaz ja dostalem sie przez aplikacje na stronie ale widze ze juz nie ma takiej opcji.

Wiem ze caly czas szukaja ludzi w Amazon w dublinie tyle ze tam oprocz networkingu trzeba dobrze ogarniac serwery linuxowe a najlepiej to jeszcze troche kumac pythona.
Oprocz tego ostatnio obilo mi sie o uszy ze szukaja w digiweb.ie tyle ze chyba nie placa jakis kokosow no ale jak ktos chce sie zaczepic na poczatek to pewnei nie bedzie wybrzydzal ;)

Piotras
wannabe
wannabe
Posty: 84
Rejestracja: 17 sty 2006, 00:28

#10

#10 Post autor: Piotras »

"Jeśli nie jesteś za gruby ani za chudy, nie masz rodziny na utrzymaniu, nie jesteś Tutsi ani Hutu te sprawy, musisz sobie odpowiedzieć na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: co chcesz robić w życiu - i zacząć to robić."
pozdrawiam
Piotras

patrol
member
member
Posty: 43
Rejestracja: 06 lip 2010, 13:01
Lokalizacja: POLAND

#11

#11 Post autor: patrol »

Nie ma sie co zastanwiac, zmieniaj robote poki masz okazje. Sam stwierdzasz ze na obecnym stanowisku sie nie roziwjasz tak wiec ten aargument powala wszystkie inne. Zmiana srodowiska dobrze robi i motywuje do dalyszch dzialan:)

Powiedz mi jak wyglada obecny rynek pracy w Dublinie? Sam pracowalem w HP w ie jakis jakis czas temu i mysle teraz nad powrotem na zielona wyspe. Jest zapotrzebowanie na specjalistow? Zmienilo sie cos na przelomie 3-4 lat jesli chodzi o rynek IT?


Pozdrawiam
CCNA, CCNP, CCIP, CCIE

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#12

#12 Post autor: freel4ncer »

Ciezko mi powiedziec jak pisalem wczesniej caly moj dotychczasowy pobyt w Irlandii siedze w jednej firmie . Zapotrzebowanie na specjalistow jest zawsze pytanie tylko kim dla ciebei jest specjalista ;) Jak masz CCIE wal smialo robote znajdziesz bez problemu jakies 70k e rocznie , CCNP CCSP znajdziesz chociaz na kokosy z przed 2-3 lat nie ma co liczyc z CCNA to mysle ze teraz co najwyzej Helpdesk - 1lv support . Pracodawcy zrobili sie wybredni gdyz maja w czym przebierac. Ja 3 lata temu swoja robote dostalem majac zerowe doswiadczenie i zadnych certow i udalo mi sie wynegocjowac 28k e rocznie + Roczny bonus 10% , Dzisiaj na to samo stanowisko wymagaja CCNA i MCSA za ta sama kase.

Paulus
CCIE
CCIE
Posty: 241
Rejestracja: 04 cze 2005, 18:23

#13

#13 Post autor: Paulus »

Generalnie kazdemu polecam zasade:

if your_salary > 80ke:
DoYourWork()
else:
LookForNewJob()

4 lata na tej samej pozycji to juz za duzo. Jesli widzisz lepsze mozliwosci rozwoju/awansu to zmieniaj.

Jesli chodzi o zmiany na rynku pracy to wzrost bezrobocia z 4 na 14% mowi sam za siebie. Na szczescie w IT ciagle sa korporacje ktore zawsze szukaja. Popraw skill set i wysylaj CV do roboty za 50k, po kolejnych 2-3 latach 60k itd. Do 70k potrzebujesz ccie + pare lat doswiadzczenia lub 10 lat w branzy i znajomosc sprzetu kilku vendorow.

ODPOWIEDZ