Praca w USA, warto jechać ?

praca itp
Wiadomość
Autor
pjeter
CCIE
CCIE
Posty: 1391
Rejestracja: 17 lis 2003, 17:29

#46

#46 Post autor: pjeter »


Awatar użytkownika
manius
CCIE
CCIE
Posty: 823
Rejestracja: 08 wrz 2003, 09:02
Lokalizacja: Leighton Buzzard/UK
Kontakt:

#47

#47 Post autor: manius »

lipos pisze:Ja zrobilem tak...
mnie sie podobalo, a ze siedze w UK z zaciekawieniem przeczytalem - masz pochwale :)
A CCIE does not necessarily make someone a good engineer. NOT having a CCIE does not necessarily make someone a bad engineer (or not as good). All we can do is strive to make ourselves individually better! (SM)

kaptur
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:05
Lokalizacja: Reading, UK

#48

#48 Post autor: kaptur »

Witam, mam nadzieje ze to nie bedzie off topic, ale skoro już mowa o zagranicy to może ktoś mógłby przybliżyć mi sytuację w UK jeśli chodzi o znalezienie pracy i proces rekrutacji. Obecnie dopiero co zdałem CCNA i jestem na kursie BSCIN. W między czasie skończę studia i chce wyjechać. Jakie są szanse dla świeżynki po studiach z CCNP (mam nadzieje) i dobrym angielskim ( pracowałem 3 m-ce w Ireland jako kierowca i nie miałem problemów z dogadaniem sie)

Z góry dziękuję za porady od szanownych zorientowanych w temacie kolegów.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#49

#49 Post autor: Archi_p »

Lol, z praca nie ma problemow, ale jest praca i praca. Wielokrotnie przerabiany byl temat www.google.com :wink: , ale co mi tam:
obejrzyj np:

http://www.cwjobs.co.uk/
albo
http://www.jobserve.com/

Jest tego sporo, praktycznie jest tak, ze dobrze miec dobre CV :D , doswiadczenie i byc mistrzem swiata - ale w odroznieniu od Polski hunterzy szukaja ludzi za okreslone pieniadze na okreslone stanowisko. Czyli jezeli jestes CCIE z 20 latami doswiadczenia to nie zaproponuja ci bycia inzynierem call center za 20k tylko raczej konsultantem za 70k.
Znajdz oferte co do ktorej pasujesz z doswiadczeniem i wiedza - odpowiedz na nia i czekaj :roll: jezeli nie odpowiedza w 2-3 tyg znajdz nastepna - jezeli po trzech probach nikt sie toba nie zainteresuje - przemysl co zrobiles zle: masz za wysokie wymagania w stosunku do kwalifikacji, zle napisane cv etc...
nie pisz na wiecej niz 2 gora 3 oferty jednoczesnie - i tak twoje cv trafi do wiecej niz jednej agencji .
A no rzecz moze nie podstawowa, ale w Twojej sytuacji (po studiach, brak wiekszego doswiadzczenia - to nie grzech) dobrze miec numer telefonu z UK - komorka, stacjonarny w Skypie etc.

kaptur
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:05
Lokalizacja: Reading, UK

#50

#50 Post autor: kaptur »

Dzieki za odpowiedz. Właśnie od jakiegoś czasu przeglądam stronki z pracą w UK i zauważyłem ze jest tego dużo. Potem naczytałem sie na forum ze nie jest tak różowo wiec trochę sie przestraszyłem.

top1
CCIE
CCIE
Posty: 101
Rejestracja: 04 lip 2005, 09:44
Lokalizacja: Ruda Slaska

#51

#51 Post autor: top1 »

Kod: Zaznacz cały

nie pisz na wiecej niz 2 gora 3 oferty jednoczesnie
Tutaj bym sie zgodzil - ale tylko w przypadku gdy juz pracujesz, czyli zmieniasz prace...

Jezeli bedzie to pierwsza praca w UK, tzn. przyjezdzasz i szukasz to raczej polecam wysylanie na wszystko co Ci pasuje. Na jedno stanowisko firmy przesluchuja przewaznie 5-10 kandydatow na pierwszym interview, 2-3 na drugim, co trwa srednio okolo miesiaca. Oczywiscie nie jest to regula, mozesz miec szczescie i trafic do firmy, ktora potrzebuje kogos "natychmiast" i pracowac za 3 dni, ale w takim wypadku to raczej kontraktorow szukaja.
Zalozmy ze zaczynasz w tym kraju, nie masz tutaj experience, wysylasz ogloszenia: aplikujesz na 10 ogloszen, na 1 z nich rekruter do Ciebie zadzwoni i umowi Cie na interview, teraz jezeli jestes jednym z 10 kandydatow, masz wiec 10% szans ze ta prace dostaniesz. Srednio rzecz biorac jedno ogloszenie na 100 moze Ci zalapac. Generalnie, to duzo zalezy od doswiadczenia, doswiadczenia w uk, stopniu opanowania jezyka (moze bardziej rozumieniu ich wymowy), no i oczywiscie szczescia...

Inaczej wyglada sprawa z kontraktami. Tutaj rekruterzy juz robia wstepna selekcje, jezeli dostaniesz zaproszenie na interview, to prawie tak jakbys juz tam pracowal. Temat kontraktow aktualnie przerabiam, wiec wiem co pisze. Inna sprawa jest to, ze na reke mozesz liczyc na 50%-60% kwoty z kontraktu (60% na poczatku, 50% pozniej). Mozesz kombinowac i otworzyc limited-company, wtedy wyciagniesz do 80%, ale tutaj musisz miec ksiegowa, sekretarke !! :), bawic sie z VATem, samemu oplacac NINy (czesc pracodawcy i pracownika), uwazac na cos takiego jak IR35, itp... Roczny koszt rozliczenia ltd = 700L-1200L z wskazaniem raczej na L1200. Polecam tutaj stronke: www.contractoruk.com.
oraz jako ciekawostke, (dla szukajacych kontraktow): Top 10 tricks used by recruitment agencies! .

Stronki ktore polecam, z % ile rektuterow dzwoni z ktorej (oczywisciue trendy sie zmieniaja, kiedys np. nr.1 to byl www.jobserve.com):
www.jobsite.co.uk 60%
www.monster.co.uk 30%
www.jobserve.com 5%
www.reed.co.uk 5%
Oprocz tego:
www.cwjobs.co.uk
www.contractoruk.com

top1

kaptur
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:05
Lokalizacja: Reading, UK

#52

#52 Post autor: kaptur »

Dzieki za obszerną wypowiedz.

Zastanawiałem sie także nad tym aby aplikować z polski i czekać aż gdzieś mnie zaproszą. Dopiero wtedy wsiadać w samolot i lecieć. W takim wypadku bede mógł aplikować na terenie całego UK.

Co sądzicie o takim sposobie szukania pracy? Oczywiście koszty przejazdu na jedno interview to kilkaset złotych ale mobilność duża i można spokojnie czekać na odpowiedzi nie martwiąc sie ze funty sie kończą a tu nikt się nie odzywa.

top1
CCIE
CCIE
Posty: 101
Rejestracja: 04 lip 2005, 09:44
Lokalizacja: Ruda Slaska

#53

#53 Post autor: top1 »

Hej,

Kod: Zaznacz cały

Zastanawiałem sie także nad tym aby aplikować z polski i czekać aż gdzieś mnie zaproszą. 
A czy zastanawiales sie jaki adres podasz w CV ? Jezeli polski, to moze w ogole nikt nie zadzwonic...

Alex
wannabe
wannabe
Posty: 60
Rejestracja: 23 cze 2007, 14:07
Lokalizacja: Bydgoszcz, Poland

#54

#54 Post autor: Alex »

top1 pisze: A czy zastanawiales sie jaki adres podasz w CV ? Jezeli polski, to moze w ogole nikt nie zadzwonic...
Na prawde w dobie globalnej lacznosci to taki problem? Przeciez sa telefony i samoloty, wiec jaki to problem umowic sie na interview w UK, czy nawet przeprowadzic wstepne interview przez telefon?
Jezeli rekruter nie podejmuje proby kontaktu z osoba bedaca np. w Polsce to dla mnie nawet lepiej nie zawracac sobie glowy takim interview na ktore bylbym zaproszony tylko dlatego, ze przebywalbym w UK.

top1
CCIE
CCIE
Posty: 101
Rejestracja: 04 lip 2005, 09:44
Lokalizacja: Ruda Slaska

#55

#55 Post autor: top1 »

Jezeli rekruter ma 9 kandydatow na miejscu i 1 w pl, to jak myslisz - bedzie sobie zawracal Toba glowe ? Tym bardziej ze tych 9 na miejscu moze miec jezyk opanowany a z ta 1 to tak do konca nie wiadomo... Tutaj raczej jest jeden wielki przemial ludzi: nie ty, to nastepny...
No chyba ze bedziesz mial CCIE, wtedy problemu nie widze...

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#56

#56 Post autor: Archi_p »

Adres w cv - to jest kiepski pomysl - lub jezeli musisz to masz pewnie kolegow po wlasciwej stronie kanalu - mozna podac ich adres - to nie boli. Ja nie podaje. I juz. A czasami opedzic sie nie moge. Od czasu do czasu zeby nie wyjsc wprawy cos gdzies wysylam i czasami do 12 opedzic sie nie mozna. To nie chwalipiectwo - to fakt.
Dlatego tez pisalem ze warto miec numer komorki z UK i to jej numer podawac w CV oraz adres e-mail. Czekanie w UK na telefon moze byc znacznie drozszym rozwiazaniem.
Kolega ma telefon pre-paid do tego celu i jakos sobie radzi

kaptur
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:05
Lokalizacja: Reading, UK

#57

#57 Post autor: kaptur »

Apropo telefonów. Orientujecie sie czy jak kupie numer np. Vodafone w Irlandii Północnej, która należy do UK to bedzie on tak samo działał (koszty połączeń) w Anglii i w Szkocji czy to juz będą rozmowy międzynarodowe?

Awatar użytkownika
Philly
wannabe
wannabe
Posty: 62
Rejestracja: 03 maja 2006, 17:04
Lokalizacja: Sopot / PL

#58

#58 Post autor: Philly »

kaptur pisze:Apropo telefonów. Orientujecie sie czy jak kupie numer np. Vodafone w Irlandii Północnej, która należy do UK to bedzie on tak samo działał (koszty połączeń) w Anglii i w Szkocji czy to juz będą rozmowy międzynarodowe?
nie to zebym sie czepial ale to jest forum dla USA...

kaptur
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:05
Lokalizacja: Reading, UK

#59

#59 Post autor: kaptur »

Philly pisze:
nie to zebym sie czepial ale to jest forum dla USA...
Jakoś nie widziałem żebyś sie wypowiedział w tym temacie choć raz wiec czemu Ci to przeszkadza? Jeśli przeszkadzalo by to założycielowi tematu lub komuś kto ma coś konkretnego do powiedzenia w sprawie USA to przeprosiłbym i wiecej nic nie napisał. Jak chcesz sie bawic w porządkowego to są inne sposoby, nie koniecznie na tym forum.

top1
CCIE
CCIE
Posty: 101
Rejestracja: 04 lip 2005, 09:44
Lokalizacja: Ruda Slaska

#60

#60 Post autor: top1 »

Kod: Zaznacz cały

coś konkretnego do powiedzenia w sprawie USA 
Heh, mysle ze tutaj akurat Philly moze miec duzo do powiedzenia w sprawie USA...
Offtopic: ciekawa promocja O2 w uk http://www.o2.co.uk/mobilestariffs/tari ... ourcountry

top1

ODPOWIEDZ