Praca w Niemczech

praca itp
Wiadomość
Autor
freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Praca w Niemczech

#181

#181 Post autor: freel4ncer »

Ja tylko uprzedzam ;) Niech Ci bozia da co sobie wymarzyles ale badz przygotowany na inna ewentualnosc.

h33ren
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 paź 2017, 13:46

Re: Praca w Niemczech

#182

#182 Post autor: h33ren »

Jako przykład podam sytuację którą mamy obecnie, z zespołu DevOPS odchodzi gość który zajmował się bazami danych oraz obróbką danych i tworzeniem raportów przy użyciu takiego narzędzia które się zwie Pentaho.

No i jest problem bo zespół jest 4-osobowy i każdy się w czymś specjalizuje, ja np. specjalizuję się w sprawach sieciowych, trochę wirtualizacja i generalny support naszej platformy (tzn. znam te nasze specyficzne aplikacje które są autorstwa naszych dev).

I teraz tak, ja nie jestem w stanie w 3-miesiące (gdzie teraz jest sezon urlopowy, więc realnie czas na handover to ok. 1 miesiąc a każdy siedzi w rozgrzebanych projektach np. ja jestem na ukończeniu projektu migracji sieci, a w kolejce już puka do mnie migracja firewalli), inny kolega specjalizuje się w sprawach kluczowych dla naszej firmy czyli streaming, transcoding video/audio itd, on też nie jest w stanie przejąć tego. Dodatkowo mamy świeżego gościa od 4 miesięcy który dopiero co się "wdraża" i idzie mu wolno to.

Generalnie jest kibel, bo właśnie ten świeżak z racji że w teamie nie ma jeszcze specjalizacji został wytypowany na tego który ma przejąć działkę BD i raportów, ale też każdy sobie zdaje sprawę no że nie ma bata że gość się nauczy Pentaho w 1 miesiąc.

To tylko pokazuje jak wygląda u mnie w firmie sytuacja, teoretycznie nadal istnieje zasada "że nie ma ludzi niezastąpionych" ale w efekcie jest tak że jak ktoś odchodzi to zawsze "zabiera" w pewnym sensie część unikalnej wiedzy.

Ja sobie zdaję sprawę że gościa takiego jak ja, jest w sumie dosyć prosto zastąpić, bo jednak sieci, wirtualka to nie są jakieś kosmicznie trudne rzeczy, ale biorąc pod uwagę że ja w firmie jestem kilka lat i znam pewne niuanse dotyczące nie tylko sieci, ale platformy, to już moja wartość dla firmy jest inna. I napewno jeśli nawet zaproponuję im obecną stawkę to dla nich powinno być atrakcyjne finansowo.

No a jak nie to zawsze mam wyjście awaryjne w postaci firmy w PL, ale patrząc na to jak obecnie komplikowane są przepisy to się odechciewa prowadzić firmę w Polsce.
CCNA R&S | CCNA Sec

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: Praca w Niemczech

#183

#183 Post autor: qligowski »

a mozna wiedziec jak przeszedles z sieci w DevOPS ?

kacper
member
member
Posty: 22
Rejestracja: 04 wrz 2012, 13:20

Re: Praca w Niemczech

#184

#184 Post autor: kacper »

Pewnie nauczył się pythona :P

h33ren
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 paź 2017, 13:46

Re: Praca w Niemczech

#185

#185 Post autor: h33ren »

Tzn ja nigdy od początku nie byłem stricte sieciowcem. Gdy przyszedłem do firmy dołączyłem do działu support. Z biegiem czasu dział support połączył się z działem operations, oraz odeszły osoby powiedzmy "seniorzy". W międzyczasie ja podciągnąłem się ze znajomości sieci, porobiłem certyfikaty itd. W końcu dział stał się w zasadzie typowym operations, a 1st line support firma outsorcowała do Rumunii.

Nasz dział stał się operations i 2nd line support.

Ostatnio nam dorzucane są zadania gdzie trzeba coś tam kodować, więc powoli ewolujemy w DevOPS.

Z tym że ja w naszym 4-osobowym teamie specjalizuję się właśnie w sieciach. Generalnie nie ma dedykowanego stanowiska sieciowca, sprawy sieci to jakieś 30% mojej pracy, reszta to 2nd line support, operations.

Teraz czeka mnie np. projekt migracja z Cisco ASA na Fortinet FortiGate. Potem prawdopodobnie upgrade oraz reorganizacja wirtualizacji z CentOS 6 na CentOS 7, jako platformy używamy wirtualizacji oVirt.
CCNA R&S | CCNA Sec

kayser
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 27 gru 2009, 01:15

Re: Praca w Niemczech

#186

#186 Post autor: kayser »

Witam,

Analizuję ostatnio realia płacowe oraz koszty życia w DE przy zatrudnieniu na B2B. Poczytałem trochę jak to wygląda, jednak miałbym pytanie do osób tam pracujących, czy info które znalazłem jest wiarygodne i ew. na co dodatkowo zwrócić uwagę.

Praca na kontrakcie B2B, stawka 800EUR/dzień, Frankfurt nad Menem, grupa podatkowa I.

Wg tego co znalazłem to:
1) Kalkulatory płacowe (np. https://www.bbx.de/grossnet-wage-calculator-germany/, https://www.brutto-netto-rechner.info/, https://www.icalculator.info/germany/) podpowiadają, że dla takiej stawki dziennie zostaje netto ok 57% kwoty.
2) Wg expatistan.com koszty życia są w przybliżeniu dwukrotnie (a dokładniej ok 80%) wyższe niż w Warszawie.
3) Pracując na B2B można (analogicznie do działalności gospodarczej w PL) odliczać od podatku koszty uzyskania przychodu.
Czyli ew. bilety, delgacje, etc. można wrzucać w koszty.

Prośba do bardziej doświadczonych kolegów w tym temacie o info:
- Czy powyższe faktycznie ma miejsce w rzeczywistości?
- Czy są jakieś inne, dodatkowe opłaty/koszty, które wpływają na kwotę, która ostatecznie zostaje po wszystkich obciążeniach?
- Czy biorąc pod uwagę region i powyższą stawkę, jest to oferta atrakcyjna jak na realia w DE?

Będę wdzięczny za pomoc oraz jakiekolwiek dodatkowe informacje czy wskazówki.

Pozdr.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca w Niemczech

#187

#187 Post autor: xal »

Hej,

Tak z grubsza, co udało mi się ustalić po paru miesiącach pracy tam (choć głowy nie dam uciąć)
kayser pisze: 05 paź 2018, 15:46 - Czy powyższe faktycznie ma miejsce w rzeczywistości?
Zwróć uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, wysokość podatku uzależniona jest od landu, więc upewniej się, że w kalkulatorze wybierasz właściwy. Po drugie, w DE nie ma podatku liniowego na B2B, są progi, więc tak, generalnie ok 50% zostawiasz US.
kayser pisze: 05 paź 2018, 15:46 - Czy są jakieś inne, dodatkowe opłaty/koszty, które wpływają na kwotę, która ostatecznie zostaje po wszystkich obciążeniach?
Jeżeli zakładasz sobie działalność w DE to masz kilka dodatkowych podatków. Na szczęście niektóre są opcjonalne, np podatek od kościoła - nie deklaruj się to będzie 0%, ale jak chcesz tam założyć rodzinę, to ludzie nieopłacający tego podatku są na końcu kolejki (np. do publicznych przedszkoli, itp). Pamiętaj o ubezpieczeniu Indemnity Insurance (ok 60Euro na rok na 5mln Euro). W koszty można wrzucać wszystko co jest związane z działalnością i nawet nie musisz mieć faktur, zwykłe paragony, bilety, itp. Jak masz kosztów poniżej 30% to pies z kulawą nogą się nie zainteresuje, ale jak więcej to mogą Ci zrobić kontrolę. Weź sobie firmę, która pomoże Ci założyć działalność i będzie prowdziła księgowość, przynajmniej przez rok. Koszt to ok 550Euro miesięcznie, ale na początku warto.
kayser pisze: 05 paź 2018, 15:46 - Czy biorąc pod uwagę region i powyższą stawkę, jest to oferta atrakcyjna jak na realia w DE?
Wszystko zależy czy masz 100% onsite czy trochę remote. Jak jest 100% onsite to może być drogo. Jedzenie wcale nie jest takie drogie. Jak się stołujesz w LIDLu to jest może z +10%, ale jak będziesz łaził po restauracjach to jest drogo. Najdroższe są hotele i przejazdy. Jak planujesz być na dłużej to bezwzględnie poszukaj mieszkania. Oczywiście poza większymi miastami jest taniej, ale znowu DB jest drogi (i mega uber turbo niepunktualny, autentycznie, już nigdy w życiu nie powiem złego słowa o PKP :-) ). 800 Euro/dzień to całkiem dobra stawka.

Pozdr,
xal

kayser
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 27 gru 2009, 01:15

Re: Praca w Niemczech

#188

#188 Post autor: kayser »

Dzięki wielkie za cenne informacje!

Czyli podsumowując należy założyć, że po podatkach, ubezpieczeniach i biurze księgowym zostanie na życie około 50% netto kwoty wyjściowej. Sporo "ucieka" na wszystkie koszty w porównaniu do B2B w PL :)

Jeszcze jedno pytanie - zakładając pracę przez pośrednika z DE, klient końcowy w DE, ale moje miejsce zameldowania w innym kraju. Czy w takim przypadku hotele/wynajem mieszkania oraz bilety lotnicze do DE też można wliczyć w koszty?
Wiem, że to pytanie do księgowej, ale może akurat z doświadczenia będziesz wiedział :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca w Niemczech

#189

#189 Post autor: xal »

kayser pisze: 06 paź 2018, 12:19 Jeszcze jedno pytanie - zakładając pracę przez pośrednika z DE, klient końcowy w DE, ale moje miejsce zameldowania w innym kraju. Czy w takim przypadku hotele/wynajem mieszkania oraz bilety lotnicze do DE też można wliczyć w koszty?
Tak, możesz wliczyć to wszystko w koszty. Przy czym, jeżeli twój "żywot" będzie głównie w DE to Niemcy mogą chcieć, żebyś tam płacił ubezpieczenie społeczne (odkładasz wtedy na emeryturę w DE). Jeżeli chcesz płacić w PL to musisz złożyć wniosek w ZUS o wydanie formularza A1.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Praca w Niemczech

#190

#190 Post autor: Kyniu »

kayser pisze: 06 paź 2018, 12:19 Sporo "ucieka" na wszystkie koszty w porównaniu do B2B w PL :)
Jesteś pewny? VAT, dochodowy, składki ZUS, biuro rachunkowe, ubezpieczenie OC działalności, ....... a jak zachorujesz, jak Ci klient nie zapłaci, etc. to lądujesz na lodzie - PL to dziki kraj pod tym względem.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

kayser
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 27 gru 2009, 01:15

Re: Praca w Niemczech

#191

#191 Post autor: kayser »

@xal dzięki jeszcze raz za info

@Kyniu to oczywiście takie uproszczenie.
Widząc ofertę B2B w PL można przyjąć kwotę z ogłoszenia minus 19% dochodowego minus ZUS (oczywiście w dużym uproszczeniu, celowo pomijam VAT, który często jest płacony dodatkowo przez zleceniodawcę).
Natomiast widząc ofertę B2B z DE trzeba przyjąć ~50% kwoty z ogłoszenia.
Oczywiście inna sprawa to co w tych potrąceniach faktycznie jest (z perspektywy kontraktora) oraz inne powiązane koszty i ich wysokość (księgowość etc.):)

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca w Niemczech

#192

#192 Post autor: xal »

A musisz miec dzialalnosc w DE? Musisz być tam onsite czy bedziesz mial tez prace zdalna? Jak nie przekroczysz 183 dni w roku pobytu tam to mozesz wystawiac fakture z PL, tylko musisz złożyć w US wniosek VAT-EU. Masz wtedy 19%.

kayser
rookie
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 27 gru 2009, 01:15

Re: Praca w Niemczech

#193

#193 Post autor: kayser »

Właśnie (przynajmniej na początku) musi być onsite. Na teraz nie ma możliwości zagwarantowania (zapisania w umowie) pracy zdalnej w żadnym wymiarze... Ew. jak sytuacja projektowa będzie pozwalać to może 1-2 dni w tygodniu zdalnie, ale to wiadomo - zależy jak wyjdzie... Dodatkowo na teraz nie mogę uzyskać info, czy zdalnie dla nich oznacza spoza biura, ale wciąż w DE czy z innego kraju też (z tego co słyszałem, to często jest to spory problem dla banków/instytucji finansowych).
Także na ten moment (jeżeli wszystko wypali), to w grę wchodzi tylko relokacja, firma w DE i praca onsite.

Awatar użytkownika
rack
wannabe
wannabe
Posty: 84
Rejestracja: 28 sie 2010, 12:22

Re: Praca w Niemczech

#194

#194 Post autor: rack »

Troche odkopie ten watek. Moim zdaniem nie powinienes zakladac dzialanosci. Jezeli bedziesz w niemczech pracowal jako freelancer to meldujesz sie jako tzw. Freiberufler w Finanzamt. Wlasna dzialanosc gospodarcza wiaze sie z innymi dodatkowymi oplatami. Radze obgadac temat z Steuerberater zanim cokolwiek ruszysz w tym temacie w Niemczech. Tutaj masz podstawowe info:

https://www.selbststaendig.de/unterschi ... eiberufler

Macieq
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwie 2015, 00:57

Re: Praca w Niemczech

#195

#195 Post autor: Macieq »

Hej. Na horyzoncie pojawiła się oferta z Berlina (umowa o pracę) na Senior Network Engineera. Oferta związana z relokacja, w tym średnio tydzień w miesiącu delegacje po całym świecie. Sęk w tym, że zupełnie nie wiem, jak wygladaja płace za nasza zachodnia granica w stolicy na stanowisku seniora (mam 4,5 roku doświadczenia w sieciach), a potencjalny pracodawca czeka na to, aż podam mu swoje oczekiwania finansowe. Czy ktoś mógłby doradzić,jakie kwoty sa realne do osiagnięcia?

ODPOWIEDZ