Praca w Niemczech

praca itp
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rack
wannabe
wannabe
Posty: 84
Rejestracja: 28 sie 2010, 12:22

Re: Praca w Niemczech

#136

#136 Post autor: rack »

Bez przesady. Bierzecie ceny z Monachium, które jest najdroższym miastem w DE. W NRW na uboczach miasta za 300000 Możesz spokojnie kupić dom, a już na pewno mieszkanie. Jeśli chcesz mieszkać w mieście to musisz tyle liczyć na mieszkanie. Dom około 120m, mieszkanie około 90-100m. Mówię o cenach teraz z okolic Dortmundu. Jak chcesz ceny nieruchomości sprawdzić to nie pytaj ludzi tylko zobacz sobie np. na immobilienscout24.de. inne ceny będą w Kolonii, inne w Monachium a jeszcze inne w Hannoverze. Kwestia zarobków w Niemczech też nie jest taka prosta. Jeśli weźmiesz 2 osoby, które zarabiają tyle samo brutto to tak na prawdę nie wiesz ile one dokładnie zarabiają, one same tego nie wiedzą. Dowiadujesz sie na koniec roku jak zrobisz rozliczenie podatkowe i zostaną Ci uznane wszystkie ulgi podatkowe. To ile miesięcznie dostaniesz po podatkach to też zależy od klasy podatkowej, na której jesteś.

Pracuje tutaj z przeciętnymi Muellerami i nieprzeciętnymi i stać każdego na kredyt. A mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach nie dlatego, że ich nie stać na kredyty, tylko dlatego że wynajem jest tani i większość ceni sobie mobilność. Dzisiaj mam pracę tutaj i tutaj mieszkam. Jutro praca będzie gdzie indziej, to sobie wynajmę tam. Jak kupisz dom/mieszkanie to się wiążesz z tym miejscem.

Tak więc nic nie jest takie czarno-białe i ja bym tego tak nie określał.

I nie, Niemcy to nie kraina mlekiem i miodem płynąca. Tutaj trzeba zap**lać tak jak wszędzie.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Praca w Niemczech

#137

#137 Post autor: Kyniu »

Kolega pracuje w jednej z korpo na HelpDesku. Rewelacji nie zarabia, jest singlem, ale stać go na wynajem mieszkania ok. 60m2 i wygodne życie. Mieszkanie najmuje się od firm - nie od osób prywatnych. Wszelkie remonty, awarie techniczne, etc. - idzie do "house majstra" i zgłasza - na tym kończy się jego zmartwienie. Rodowity Niemiec nawet żarówki nie wymieni, bo nie jest certyfikowanym elektrykiem i urządzeń elektrycznych nie wolno mu dotykać. Ochrona prawna pracownika w DE jest na bardzo wysokim poziomie. Ma limit rozmów na godzinę i limit rozmów na dobę. Jak obsłuży "n" spraw to może iść do domu, bo system i tak nie pozwoli mu już połączyć żadnych rozmów. Najmniejsza nieuprzejmość ze strony rozmówcy, wrzaski do telefonu, wyzwiska - wciska jeden przycisk i klient przez tydzień się nie dodzwoni. Recydywa grozi klientowi utratą wszelkich roszczeń względem firmy. Do tego posiłki dofinansowane w firmowej restauracji - na to akurat narzeka, że ciągle wurst pod każdą możliwą postacią ale jak są ankiety okresowe, to Niemców jest w firmie więcej i zawsze przegłosują resztę. Raz na kwartał zespół dostaje kasę na zorganizowanie sobie imprezy - sami wybierają lokal, trunki, etc. Najgorzej oceniani są Czesi, Polacy wypadają w rankingach bardzo wysoko. I jeszcze coś - jak się coś niemieckiemu koledze nie podoba, jak niemiecka pani z HR coś buczy, to od razu uderza się w tony "rasizmu" i wypomina dziadka z SS - podobno zawsze skutkuje. Rewelacyjna opieka zdrowotna. Doskonała infrastruktura rowerowa (kolega do pracy jeździ na codzień rowerem). I to chyba tyle.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

kurđ
wannabe
wannabe
Posty: 226
Rejestracja: 13 kwie 2005, 07:15
Lokalizacja: München
Kontakt:

Re: Praca w Niemczech

#138

#138 Post autor: kurđ »

Racja w tym, że MUC jest jednym z najdroższych miast jeśli chodzi o nieruchomości. Z drugiej strony w takim Dreźnie czy Berlinie nikt początkującemu sieciowcowi nie da 50k. Ale stosunek wynagrodzenie/ceny nieruchomości jest prawdopodobnie korzystniejszy w innych miastach.

Z tym "rasizmem" to chyba żart :wink: :?: A co do infrastruktury rowerowej, to mogę tylko potwierdzić. Sam jeżdżę do pracy rowerem.
MfG
Kurđ

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Praca w Niemczech

#139

#139 Post autor: freel4ncer »

Generalnie to tak sie dopytuje gdyz zauwazylem iz zachod jest nadal atrakcyjny dla poczatkujacych ale dla ludzi z bogatym CV czesto Polska wypada kozystniej. Wynika to z tego iz w Polsce sa duzo wieksze rozbieznosci w zarobkach . I tak np ja zaczynalem prace w Irlandii jako technik od kladzenia kabli w DC to zarabialem na poczatku 2000e na reke podstawy (wtedy to jakies 25k euro rocznie przed podatkiem ) . Po 9 latach jako Senior w korpo mam 5k (100k) podstawy czyli 2.5 raza na reke . Teraz daj my na to w Polsce idziesz klasc kable w Wawie ile mozesz zarobic ? ze 3k na reke ? A jako senior 10-12k na reke to zaden problem (wrecz jak sie zakrecic to pare tys wiecej nie jest jakies nieosiagalne ) . Czyli jako senior w Polsce zarabiam jakies 3-4 wiecej na reke od poczatkujacego (i wiekszosci spoleczenstwa) Sproboj osiagnac taki wynik w Niemczech czy Irlandii. Ceny generalnie musza sie w jakis sposob doposowywac do spoleczenstwa tak wiec mamy w Polsce tansze uslugi , mieszkania , opieke medyczna i lokalne produkty. Porownujac moj poziom zycia w Irlandii do kolegow pracujacych na podobnych stanowiskach w Polsce to wydaje mi sie ze zyje na nizszym poziomie.

tanthil
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 20 gru 2011, 12:18

Re: Praca w Niemczech

#140

#140 Post autor: tanthil »

Nie wiem gdzie Polska wypada korzystniej dla ludzi z bogatym CV...10k na reke to niewiele ( w koncu nie samym pieniadzem czlowiek zyje) w kraju ktory jest niestabilny politycznie, gospodarczo i spolecznie. Owszem praca w korpo w Polsce na wyzszych stanowskiach jest ok ale praca to nie wszystko ;)
Wynajem jest kosmicznie drogi, ceny produktow rowniez, wiec w duzym miescie (Wroclaw, Krakow) 10k to tak niewiele
By nie byc goloslownym:
wynajmem w jakotakiej dzielnicy (z dobrym dojazdem) klitki 50m2 zadaja sobie od 2000/mc, plus rachunki i uslugi 500/mc
zakup produktow spozywczych to juz jednorazowo znika 50-100zl (za 5-10 produktow).

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: Praca w Niemczech

#141

#141 Post autor: qligowski »

Dokladnie , porownojac jeszcze wielkosc mieszkan , i np nie majac kredytu tylko wlasnie mieszkanie/ dom , Polska wypada lepiej. Pomijajac uroki lewackich do abusurdu pomyslow panstw zachodnich typu multikulti,lgbt z,praktycznie zero wolnosci osobistej (nawet mowic juz nie mozna). Zarabiajac 10k w PL jest lepiej http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... ry2=Poland

tanthil
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 20 gru 2011, 12:18

Re: Praca w Niemczech

#142

#142 Post autor: tanthil »

zeby nie zasmiecac, moze by otworzyc poll albo nowy topic o tym czy doswiadczonym (kryterium od 10k PLN/mc) lepiej jest pracowac w PL czy na Zachodzie :)

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Praca w Niemczech

#143

#143 Post autor: freel4ncer »

Polska niestabilna politycznie, gospodarczo i spolecznie ? Panie chyba nie byles w niestabilnym kraju ;)
Jak na mloda demokracje to w POLSCE jest cud miod i orzeszki . Nie jest to moze Szwajcaria ale c'mon przestanmy demonizowac jako osba zyjaca 10 lat na emigracji i ktora zwiedzila kwalaek swiata to w Polsce widze naprawde swietny progress.

Tak z ciekawosci zapytam zyles moze kilka lat w jakims innym kraju by miec porownanie ?

tanthil
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 20 gru 2011, 12:18

Re: Praca w Niemczech

#144

#144 Post autor: tanthil »

Coby zaspokoic ciekawosc, mieszkalem w IRL, CZ, UK, po kilka lat wlaczajac PL (ponad 10 lat) wiec moge porownywac :), a zmiana kursu co 4 lata o 180 stopni nie destabilizuje? rok temu byly gimnazja za rok juz nie bedzie (tak dla przykladu), bylo OFE nie ma OFE, byl TK nie ma TK itp. Takie wachania nie wplywaja dobrze na dlugoterminowe planowanie dlatego bardziej dojrzale kraje (mimo przelotnych trudnosci) sa bardziej stabilne w glownych filarach panstwa. Ja nie jestem niesmierelny i nie mam czasu czekac i lykac glodne kawalki ze bedzie lepiej juz za rok, dwa ( to slysze juz od 20 lat cyklicznie co 4 lata :) ).

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Praca w Niemczech

#145

#145 Post autor: freel4ncer »

To tym bardziej sie tobie dziwie , UK raz jest w unii raz byc niechce, Kursy funta tez skacza + generalnie duzo mniej bezpiecznie niz w Polsce , IRL co pare lat cyklicznie banka budowlana i inne smieszne historie jak np ratowanie banksterow poprzez sieganie do kieszeni podatnikow coraz to nowymi podatkami , historia z Apple (ktora moze niezle namieszac w podejsciu zagranicznych inwestorow) do tego panstwo ktore opiera sie na niskim coporate taxie i zwiazanym z nimi machlojkami podatkowymi na ktore juz inne panstwa europejskie niechca przymykac oczu + duzo mniej bezpiecznie niz w Polsce. Opieka medyczna na wyspach ? wolne zarty + trzeba miec naprawde duzo hajsu. W Czechach nie mieszkalem wiec nie wiem . Jak to sie mowi trawnik zawsze zielenszy po drugiej stronie plotu.
Nic w zyciu stalego nie jest ale patrzac na europe to wlasnie w Polsce widze dobre miejsce do lokowania kapitalu i generalnei centrum swych interesow zyciowych.

kurđ
wannabe
wannabe
Posty: 226
Rejestracja: 13 kwie 2005, 07:15
Lokalizacja: München
Kontakt:

Re: Praca w Niemczech

#146

#146 Post autor: kurđ »

Gdyby kogoś interesowało... Monachium jest w tej chwili najdroższym miastem w de, coś jak Londyn w UK. Ceny rosną z roku na rok w takim tempie że człowiek się zastanawia czy to nie jest jakaś bańka, która musi pęknąć.
Dla tych co nie szprechają: średnia cena zakupu 6,5tys€ za m2, wynajem prawie 17€ za m2.
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016090 ... f49aeb.jpg[/img]

***Tapatalk Rules***ObrazekObrazek
MfG
Kurđ

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: Praca w Niemczech

#147

#147 Post autor: minimalist300 »

freel4ncer pisze:Praca zdalna dla mojej obecnej firmy :)
Zapytam z ciekawosci, jak to wyglada od strony podatkowej? Z tego co kiedys czytalem jesli Twoj osrodek interesow zyciowych bedzie w PL wiec chyba powinienes rozliczac sie w PL?

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Praca w Niemczech

#148

#148 Post autor: freel4ncer »

To juz zalezy w jakiej jestes sytuacji i jakie masz opcje. U mnie jest sprawa super prosta gdyz firma jest tez w Polsce . Praca zdalna dla tego ze nie ma inzynierow w Polsce to raz i nie bede mieszkal tam gdzie jest biuro to dwa. Ale znam ludzi w innych firmach ktorzy zatrudnieni sa za granica a pracuja z Polski.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: Praca w Niemczech

#149

#149 Post autor: rysic »

freel4ncer pisze: Do tego duzy dom z widokiem na wisle :D
Wisłę... Zapomniałeś, że w PL są komary? ;-)
alamar676 pisze:
kurđ pisze:^^^
Koledzy, trochę zaśmiecacie ten temat. jest priv czy hydepark.
alamar676 pisze:Jak patrza w DE na ludzi z doswiadczeniem w USA?
Nigdy nie pracowalem w PL, 10 lat w USA i przenioslbym sie teraz do EU, ale raczej nie do PL (z wiadomych wzgledow)
Nie znam niemieckiego, wiec zakladam ze zostaja tylko duze corpo, niestety moj obecny pracodawca nie ma office w DE.
W tradycyjnych niemieckich firmach nie masz większych szans, w tych z kapitałem amerykańskim nie koniecznie korpo jak najbardziej. Jak jeszcze trafi się szef z za oceanu stacjonujący w de, to będziesz jednym z pierwszych kandydatów...

***Tapatalk Rules***ObrazekObrazek
Dzieki za odpowiedz. Piszac DE, mysle wlasnie Bawaria. Chodzi mi ogolnie o jakosc zycia i niezle zarobki. Wlasnie poludnie Niemiec najbardziej by mi odpowiadalo, bo jestem raczej typem outdoor.
Sa jakies odpowiedniki stron glassdoor i payscale na rynku DE?
Ja z rozmowy ze znajomymi z DE w tej samej firmie mogę powiedzieć, że zarabiają mniej więcej tyle co my... tylko w euro :)
freel4ncer pisze:Czyli bardzo slabe te zarobki przy tych cenach nieruchomosci. A myslalem ze Irlandia droga :lol:
Tak mnie zastanawia tylko kto tym ludziom kredytow udziela ? 10x roczne dochody (przed podatkiem ) na mieszkanie ?
Z tego co się orientuję w DE nie ma takiego parcia na kupowanie swojego mieszkania, raczej większość idzie w wynajem.
Część w ramach inwestycji kupuje mieszkanie i je wynajmuje komuś a sobie wynajmują blisko swojej pracy.

kurđ
wannabe
wannabe
Posty: 226
Rejestracja: 13 kwie 2005, 07:15
Lokalizacja: München
Kontakt:

Re: Praca w Niemczech

#150

#150 Post autor: kurđ »

Ja z rozmowy ze znajomymi z DE w tej samej firmie mogę powiedzieć, że zarabiają mniej więcej tyle co my... tylko w euro :)
Tzn. jeśli wy zarabiacie np. 5k PLN netto to oni 5k Euro netto? Nigdy w to nie uwierzę.
5k PLN może w PL dostać pierwszy lepszy IT-owiec, 5k Euro netto to 100k Euro brutto rocznie, tego nie dostanie żaden specjalista IT (no może jakiś promil) bez odpowiedzialności personalnej.
MfG
Kurđ

ODPOWIEDZ