Praca w Londynie

praca itp
Wiadomość
Autor
Compiler
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 29 sie 2011, 16:45

#241

#241 Post autor: Compiler »

Ja mając wiedzę na poziomie CCNA (bez certa) + 2 lata doświadczenia w małym mieście - w Polsce mam prawie 45k netto. Więc 25k z certem w Anglii, to dla mnie porażka.

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#242

#242 Post autor: frontier »

Compiler pisze:Ja mając wiedzę na poziomie CCNA (bez certa) + 2 lata doświadczenia w małym mieście - w Polsce mam prawie 45k netto. Więc 25k z certem w Anglii, to dla mnie porażka.
45k netto funtów? Niezle, gratuluje :) Oby wiecej firm tyle placilo w Polsce!
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

horac

#243

#243 Post autor: horac »

pensja grzegorza laty, ale mysle ze raczej chodzilo 45K zl rocznie netto

Compiler
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 29 sie 2011, 16:45

#244

#244 Post autor: Compiler »

frontier pisze:
Compiler pisze:Ja mając wiedzę na poziomie CCNA (bez certa) + 2 lata doświadczenia w małym mieście - w Polsce mam prawie 45k netto. Więc 25k z certem w Anglii, to dla mnie porażka.
45k netto funtów? Niezle, gratuluje :) Oby wiecej firm tyle placilo w Polsce!
@up: tak, 45k PLN netto rocznie

@frontier:
Bardzo zabawne :)
Mieszkając w Polsce, piszę w zł. Ty mieszkasz w UK, płacisz za mieszkanie 900 funtów, a ja 900 zł, więc chyba logiczne, że wynagrodzenie też jest w zł, nie ?
Naprawdę uważasz, że 25k brutto rocznie to dobra stawka ?
Czy ja czegoś nie zrozumiałem ?

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#245

#245 Post autor: frontier »

Compiler, zalezy gdzie mieszkasz z tymi 25k funtów rocznie? W Londynie to troche bez sensu, ja bym nikomu nie polecal jechac tam z pensja ponizej 45k, chyba ze jestes ambitny, szybko sie uczysz i to tylko tymczasowo w celach podlapania kwalifikacji i w perspektywie jakis awans. Ja na poczatku mialem mniej jak 25k i bez jakiegos szczególnego oszczedzania czasami zostawalo mi 600-700 funtów/mies, ale mieszkalem w malym 200tys miescie. Wiec to zalezy.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#246

#246 Post autor: lukaszbw »

Inna sprawa, że ja wole zaoszczędzić miesięcznie powiedzmy 800 funtów zamiast 800zł :)

25K to na dzisiaj porażka by była, sprzątacz zarabia 15K więc nawet za zarabianie wtyczek więcej się należy ;)

Trzeba jeszcze pamiętać, że w UK system płac jest bardziej socjalistyczny. Generalnie jak mało zarabiasz to niski podatek płacisz (procentowo) a czasami wogóle (do 8K nic się nie płaci). Jak dużo to ostro łoją, gorzej niż Polsce, chyba że kontrakt robisz jako firma limited ale wtedy i tak nigdy nie wyjdziesz lepiej niż w PL na PIT-5L (dodatek dla tych co narzekają na podatki w PL).

Pensje, szczególnie na stałe są na ustalonych poziomach, nie ma co liczyć na dużą różnice w stosunku do średniej.
Są różnice między zarobkami w miastach ale nie aż takie jak w Polsce. Nie zdarza się aby ktoś w Londynie za robienie tego samego dostawał 2-3x więcej co w małej miejscowości. W Polsce ma to czasami miejsce porównując stawki w Warszawie z jakimś pipidówkiem.

Generalnie na permanent jako inżynier powinniście liczyć na zarobki między 25 a 90K więc też nie są takie rozbieżności jak w Polsce (np. 3tyś brutto vs 15tyś brutto). Powyżej tego to już raczej głównie stanowiska menedżerskie oraz dyrektorskie, no chyba że ktoś ma duże szczęście i wyjątkowe zdolności.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

mikey81
wannabe
wannabe
Posty: 155
Rejestracja: 15 mar 2011, 15:55

#247

#247 Post autor: mikey81 »

Mniej wiecej wyglada to tak:

CCNA - £25k+
CCNP - £35k+
Pre-sales z CCNP - £45k+ (do tego premie, bonusy od wynikow sprzedazowych)
CCIE - £70+

Takie sa mniej wiecej stawki poczatkowe w firmach. Wiadomo, ze CCNP z duzym doswiadczeniem i checia zdania CCIE bedzie zarabial wiecej. Duzo jest tez ogloszen typu desktop support gdzie stawki sa najznizsze okolo £19k - £22k, no ale to sa raczej oferty dla studentow albo absolwentow.

cayman
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2010, 21:53

#248

#248 Post autor: cayman »

Trochę o mnie: pracuję w IT(webdev, SEO) i nie mam doświadczenia w sieciach. Do końca lutego zamierzam zdać CCNA, przerobić sporo labów na dynamipsie. Do marca zamierzam odłożyć pieniądze na kilka miesięcy życia w UK. Przeprowadzkę planuję na marzec/kwiecień. Miejsce zrzutu: dowolne miasto w UK ze sprawnie działającym transportem miejskim(nie mam prawa jazdy).

W związku z tym mam kilka pytań do brytyjskiej komórki ccie.pl:
1.Jak zobyć doświaczenie w UK?
1.1) Które agencje/pracodawcy szukają świerzaków?
1.2) Doświadzenie przez wolontariat: Gdzie szukać ofert wolontariatu? Jakieś wskazówki?
2. W styczniu zamierzam założyć LTD w UK* pod moje obecne zajęcie. Czy możliwość pracy jako kontraktor na stanowisku entry level przejdzie w UK czy też nie bardzo? Na chłopski rozum pracownik jest wtedy kosztem(kontrakt) a nie stratą(etat), łatwiej się takiego pracownika pozbyć więc pracodawcy powinni być na tak ale to tylko moje domysły(nie znam brytyjskiego rynku pracy).

*Dlaczego LTD w UK? - Mam DG w PL ale widzę co się dzieje u znajomych: "Według nas(US) jest pan(świadomie napisane z małej litery) przestępcą skarbowym i w związku z tym zablokowaliśmy panu konta bankowe, z którego konta mamy ściągnąć należność?". Jak nie masz gotówki w skarpecie/skrytce bankowej/w zagranicznym banku to nie masz za co żyć, nie stać cię na prawnika. Miejsce akcji: małe miasto wojewódzkie, w którym urzędnicy nie mają co robić.

Z góry dziękuję za wasze zainteresowanie moim postem.

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#249

#249 Post autor: lukaszbw »

cayman pisze:
W związku z tym mam kilka pytań do brytyjskiej komórki ccie.pl:
1.Jak zobyć doświaczenie w UK?
1.1) Które agencje/pracodawcy szukają świerzaków?
1.2) Doświadzenie przez wolontariat: Gdzie szukać ofert wolontariatu? Jakieś wskazówki?
2. W styczniu zamierzam założyć LTD w UK* pod moje obecne zajęcie. Czy możliwość pracy jako kontraktor na stanowisku entry level przejdzie w UK czy też nie bardzo? Na chłopski rozum pracownik jest wtedy kosztem(kontrakt) a nie stratą(etat), łatwiej się takiego pracownika pozbyć więc pracodawcy powinni być na tak ale to tylko moje domysły(nie znam brytyjskiego rynku pracy).
1. Tylko poprzez prace :). Generalnie o kontrakt będzie bardzo ciężko bez doświadczenia i z CCNA. Ja jak pierwszy kontrakt dostałem to byłem zaraz po studiach w UK, z CCNP i ponad 5 letnim doświadczeniem w sieciach. Na rozmowie pytania zadawane przez pracodawce wydawały mi się trywialne więc od razu mnie przyjęli ale to był 2006 rok. Teraz generalnie jest wyraźnie gorzej niż kiedyś. Jeżeli nie masz realnego doświadczenia to sugeruje rozglądać się nad czymś na stałe również (permanent).

1.1 Agencji jest tak dużo, że nie ma reguły. Wrzucasz CV na jobserve i cwjobs a potem tylko czekanie na telefony.

1.2 Tutaj ci nie pomogę, nie znam nawet nikogo kto by w czymś takim uczestniczył w UK.

2. Nie wiem czy to dobre posunięcie jeżeli nie masz kontraktu jeszcze. Założenie firmy Ltd. nie jest trudne ale wiąże się z opłatą księgowego - 100-200 funtów miesięcznie. Opłacasz go niezależnie od tego czy masz dochody czy nie. Na początek bym raczej rozważał umbrella company gdyż u nich tylko płacisz tylko wtedy jak masz prace. Potem przejście na firme Ltd. nie jest problemem.

Co do US vs HMRC to jest znacząca różnica. Tutaj preferowane jest zakładanie ltd przede wszystkim ze względu na ewentualne roszczenia jak spowodujesz straty u pracodawcy lub uszczerbek na czyimś zdrowiu a nie w obawie przed HMRC (chyba że naprawde chcesz przekręty robić).
Jest znacznie większy spokój niż w PL. Jak prawie 9 lat jestem w UK to raz w życiu musiałem iść do instytucji państwowej (żeby dostać numer NI) i nigdy nie miałem kontroli z HMRC. W Polsce właśnie niedawno trzecia kontrola się skończyła w tym roku a i z UKE miałem przejścia.

Jeżeli chodzi o różnice między kontraktem a etatem to musisz przestać myśleć po Polsku. Tutaj etat owszem wiąże się z troche większymi kosztami (Employers' NI) ale dla pracodawcy często jest ważniejszy fakt, że dłużej z nim zostaniesz. Dodatkowo jako pracownik etatowy przysługują ci różnie benefity oraz pracodawca płaci za twoje szkolenia, wyjazdy itp. Na kontrakcie lepiej podatkowo się wychodzi jako pracownik ale na ogół są one pod konkretne projekty i wymagają konkretnego doświadczenia. Często są to okresy 3-6 miesięcy. Permanent wiąże się z długą współpracą czyli przede wszystkim takimi rzeczami jak codzienny support infrastruktury.

Pozdr.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

asp
wannabe
wannabe
Posty: 719
Rejestracja: 02 lip 2006, 07:52
Lokalizacja: Krakow

#250

#250 Post autor: asp »

cayman pisze:W związku z tym mam kilka pytań do brytyjskiej komórki ccie.pl:
1.Jak zobyć doświaczenie w UK?
1.1) Które agencje/pracodawcy szukają świerzaków?
1.2) Doświadzenie przez wolontariat: Gdzie szukać ofert wolontariatu? Jakieś wskazówki?
2. W styczniu zamierzam założyć LTD w UK* pod moje obecne zajęcie.
ad 1) Ja aktualnie pracuje na codzień opiekując się siecią w UK, fizycznie i zdalnie z Krakowa. Moja strategia uzyskania pracy: zgłosiłam się do kilku polskich agencji pośrednictwa pracy szukając pracy w Krakowie lub za granicą, jedna z tych agnecji uczestniczyła aktywnie w przedstawieniu mi kontraktu z zagraniczną firmą. Przypuszczam, że współpracę zaproponowano mi ze względu na praktyczne doświadczenie zdobyte w polskich firmach, komunikowałam się sprawnie po angielsku - rekrutacja była tylko i wyłącznie przez telefon i akurat połączenia telefoniczne były ok podczas kilku rozmów telefonicznych i odpowiedziałam na wszystkie pytania techniczne oraz inne, no i mam kilka certyfikatów co może być czasem taką przysłowiową kropką nad i - ale o to de facto nikt mi się nie pytał ani nie przejawiał zainteresowania tym faktem.

ad 1.1) Niezależnie od kraju najważniejsze żeby na początku gdzieś zahaczyć się a potem można już łatwiej przeskakiwać z firmy do firmy w zależności od oczekiwań finansowych/ zawodowych/ innych

ad 2) Trudno mi to ocenić, generalnie i tak trzeba znaleść człowieka który będzie chciał dać coś do roboty. Niektóre firmy nastawione są głównie na współpracę z podwykonawcami bo taka jest strategia spółki.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2012, 22:35 przez asp, łącznie zmieniany 1 raz.

cayman
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2010, 21:53

#251

#251 Post autor: cayman »

@lukaszbw @asp: Dzięki :).

Compiler
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 29 sie 2011, 16:45

#252

#252 Post autor: Compiler »

Ostatnio stwierdziłem, że zaczynam cofać się w rozwoju w obecnej firmie, a przejście do innej nie wypaliło więc planuję wyemigrować do UK. Raz żeby nauczyć się nowych ciekawych rzeczy a dwa żeby wziąć się za mój kiepski angielski.

Od 3 lat pracuję w utrzymaniu/serwisie sieci FTTB/ETTH + opieka nad sieciami w kilku firmach. Wiedza na poziomie CCNA. Angielski niestety A2 (komunikatywny) - byłem 2 razy w UK turystycznie to problemów z dogadaniem się nie miałem ale wiadomo turystycznie to nie normalna praca.

Plan mam taki:
Po przyjeździe 3 miesięczny kurs ang + part time job ewentualnie intensywny kurs bez pracy a później jej szukanie.

Co o tym sądzicie ?
Najbardziej interesuje mnie na jakim poziomie trzeba mieć angielski żeby dostać pracę w IT w UK ? Czy trzeba mieć koniecznie fluent czy wystarczy intermediate ?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#253

#253 Post autor: lukaszbw »

Najlepszą metodą sprawdzenia jak się zna język jest rozmowa telefoniczna. Jak pogadasz sobie z człowiekiem z agencji rekrutacyjnej (rodowitym anglikiem) i on będzie zadowolony z ciebie to możesz się czuć pewnie.

To jest dla początkujących największy test bo to często od rekrutera zależy czy twoje CV trafi do pracodawcy czy nie. Dobra gadka może znacznie polepszyć twoją pozycje, jak się nie umiesz dogadać przez telefon to nawet 3x CCIE ci nie pomoże bo nie będziesz miał jak udowodnić tej wiedzy. Większość początkowych rozmów masz przez telefon a dopiero potem zapraszają cie do klienta.


Pozdr.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

dudoslaw
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 16 paź 2008, 16:34
Lokalizacja: UK

#254

#254 Post autor: dudoslaw »

lukaszbw pisze:Najlepszą metodą sprawdzenia jak się zna język jest rozmowa telefoniczna. Jak pogadasz sobie z człowiekiem z agencji rekrutacyjnej (rodowitym anglikiem) i on będzie zadowolony z ciebie to możesz się czuć pewnie.
Pozdr.
Rozmowa z posredniczaca agencja to jedno, a rozmowa z samym pracodawca to osobna sprawa a to dlatego ze agencja bierze sianko za rerkutacje i chce 'przepchnac' jak najwiecej/najszybciej kandydatow, wiec moga przymknac oko (do pewnej granicy) na poziom jezyka. Natomiast bezposredni zatrudniajacy bedzie bardziej wymagajacy - for sure!

pozdro

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#255

#255 Post autor: lukaszbw »

Ja mam zupełnie inne doświadczenia i potwierdza się to gdy przygotowywaliśmy rekrutacje do naszej firmy. Agencja może na ogół wysłać 1-2 CV do pracodawcy dlatego stara się wybrać najlepsze. Na lepsze pozycje agencji przysyłających CV na ogół jest kilka. Kase rekruter zbiera tak naprawde dopiero jak kandydat zostanie zatrudniony.

Problem w tym, że ludzie w agencjach kiepsko się znają na technologii więc dobra gadka często decyduje czy twoje CV trafi do firmy czy nie. Pytania rzadko są techniczne, raczej o job experience.

Inna sprawa, że jak dostaniesz się do rozmowy z pracodawcą i nawet stwierdzi że nie jesteś odpowiedni na daną pozycje to przynajmniej dostaniesz jakiś feedback. Od agencji nie masz żadnego feedback, pozycja na którą aplikowałeś może nawet być fikcyjna bo rekruter chce sobie zaktualizować baze danych osób szukających prace.

Pozdr.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

ODPOWIEDZ