Kariera - początki

praca itp
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

#31

#31 Post autor: minimalist300 »

SQ8UW pisze:Jak już jesteśmy tacy dokładni w sprawie studiów to określmy, że studia w mało prestiżowych uczelnich nie wiele znaczy na rynku pracy. Nie wierzę, że mając dyplom MIT czy University of Oxford nie otworzą się przed nami drzwi do o wiele ciekawszych ofert pracy :wink:

Na naszym lokalnym podwórku w Polsce jest bardzo duże zapotrzebowanie na ludzi w IT (w końcu Polska to Bangladesz Europy), owszem pracuję dopiero w jednym Korpo, ale mam wrażenie, ze biorą ludzi jak leci, bo trzeba XX łepków do jakiegoś projektu, a że koleś po liceum czy filolog pracuje na stanowisku z nazwą "XYZ Engineer" (mi to nie przeszkadza) to już inna sprawa (Wiem, zaraz wywołam burzę).

W Polsce kupić (bo tego nie nazwę zdobyć) dyplom można bardzo prosto. Kolega, absolwent jednej z PWSZ studiował zaocznie, nikogo nie "uwalili" tylko dlatego, że rocznik był mały, coś o jakiś całkach słyszał, ma mnie za głupszego, bo z Analizy miał 4, a ja slęcząc codziennie po 2-3 godzinny przez 5 miesięcy ledwo 3 dostałem za drugim podejściem. Więc jak widać są studia i Studia. Więc, jak ktoś chce być inżynierem, to może lecieć po najmniejszej linii oporu.

Wybór Polibudy, zdobycie dyplomu nie zaoferuje jakiegoś "boost'a" sam w sobie. Ważne jest to co robiłeś przez te 3,5/5 lat. Ja przez ten czas nauczyłem się jednego: pracy/zapiepszania. Jak mam nieco luzu w pracy poświęcam go na naukę, czytanie. Wracam do domu i staram się codziennie coś robić przy sieciach poświęcając na to 3godzinki, inaczej dzień traktuje jako nieproduktywny (Tak, mam życie prywatne, kobietę inne hobby).

Zbyt dużo czasu poświęciłem studia, abym teraz mógł godzić się na publiczne mieszanie z gównem Polskie uczelnie ;)
Zapomniałeś dodać jakie certyfikaty masz oraz powiedzieć co studia zmieniły jeśli chodzi o karierę w Twoim przypadku ;) Ja studia skończyłem zaocznie, w miedzyczasie pracowałem, nie "zapiepszałem" przez 3 lata, mimo tego po studiach od razu wyjechałem i przez ostatnie 5 lat praktycznie non stop się uczę... zacząłem od Angielskiego, robilem Cisco itp...
Wydaje, mi sie ze motywacja jest po prostu chec zarabiania wiecej, robienia ciekawszych projektow a nie nawyk uczenia sie przez to ze robilo sie to na studiach.

Wg mnie... studiow naprawde potrzebujesz jesli chcesz byc prawnikiem albo lekarzem, przy reszcie zawodow to raczej "przedluzenie mlodosci"

sniferek
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 15 mar 2014, 18:45

#32

#32 Post autor: sniferek »

W Lublinie nawet ze średnim doświadczeniem ciężko jest znaleźć jakakolwiek sensowna pracę.
Jeśli chcesz robić cokolwiek związanego z sieciami - znajdziesz lokalnego ISP.
Jeśli chcesz zacząć ze sprzetem i rozwiązaniami korporacjyjnymi, z własnego doświadczenia polecam Warszawę i jakiegoś integratora rozwiązań.

Pracując, studiuję zaocznie... Nie ma czegoś takiego jak życie studenckie. A ja, traktuje to tylko jako papier.
Po pewnym czasie, większość inżynierów wybiera stanowiska menedżerskie a nie chce, żeby brak wyższego mi zablokował lub utrudnil taka możliwość

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#33

#33 Post autor: freel4ncer »

.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2021, 00:42 przez freel4ncer, łącznie zmieniany 1 raz.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#34

#34 Post autor: Kyniu »

freel4ncer pisze:Jak bardzo chcesz papierek do managowania to mozesz cyknac MBA po latach doswiadczenia
Już widzę, jak Cię biorą na to MBA bez dyplomu uczelni. Chyba że to takie indyjskie MBA kupowane przez internet.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#35

#35 Post autor: freel4ncer »

.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2021, 00:42 przez freel4ncer, łącznie zmieniany 1 raz.

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#36

#36 Post autor: Keadwen »

Osobiście uważam, że w zdrowej gospodarce, studia powinno mieć 5-10% społeczeństwa. Jeżeli chcesz za lat 3/5/10 osiągnąć więcej niż twoi równieśnicy, musisz reprezentować solidny poziom naukowy i dodatkowo się wyróżniać.

Dam Ci przykład mojej osoby, może coś Ciebie zaciekawi, to możesz dopytać:
W latach 2009-2012 chodziłem do technikum ZS Łączności w Poznaniu. W tym czasie, 3 krotnie byłem w finale Olimpiad naukowych, co dało mi dużo benefitów (które domyślam się, znasz). Od tamtego momentu jestem zafascynowany sieciami, teleinformatyką, telekomem, elektroniką - generalnie technologią.
W 2012, rozpocząłem studia na Elektronice Poznańskiej, Wydział Elektroniki i Telekomunikacji. Po 6 miesiącach studiów, otrzymałem ofertę stażu rocznego w Google w Londynie, jako pracownik w dziale support IT, tzw. TechStop. Poznałem bardzo dużo niesamowitych osobowości: wielu stażystów z sukcesami akademickimi, wielu pracowników z doktoratami. magistrami, licencjatami i tych bez studiów. I powiem Ci jedno, bez Studiów (przez duże S), czyli takich w których poświęcasz swój czas na samodokształcanie zauważysz solidne braki prędzej czy później.
Studia w 2013 przeniosłem z Politechniki Poznańskiej na uczelnię za granicą. W latach 2014/2015 zrobiłem dwa kolejne staże w Google, lecz tym razem nie jako IT support, ale jako Software Engineer. Pod drugiej połowie roku podpisałem umowę z Google która opierała się na bardzo prostej zasadzie: jeżeli chcesz zacząc pracę przed ukończeniem dyplomu inżyniera, musisz dostarczyć dyplom do określonego dnia, inaczej żegnamy.

--- Lekki off-topic
Czuję niesmak, kiedy jeden z byłych kontraktorów pracujący dla firmy Google, strzela postami jak działa ta korporacja. Oczywiście jest część pracowików nie legitymująca się dyplomem uczelni wyższej, ale jest też kilkutysięczno ekipa doktorów.
---

Miałem wiele razy momenty zwątpienia w studia, ale dzisiaj (jako świeżo upieczony inżynier - dostałem papiery miesiąc temu), czuje się szczęśliwy i dumny z siebie, że poświęciłem swój czas, pieniądze, nerwy i zamknąłem ten etap. Dzisiaj przymierzam się do zaocznych studiów magisterskich, ale czas zweryfikuje plany.

--Jakub

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#37

#37 Post autor: Kyniu »

freel4ncer pisze:w d*** byles g*** widziales
Zaczynam mieć Cię dość. A MODERTORÓW proszę o interwencję i tygodniowy bilet na wyspy bananowe dla tego Pana by ochłonął.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#38

#38 Post autor: freel4ncer »

Kod: Zaznacz cały

"Pod drugiej połowie roku podpisałem umowę z Google która opierała się na bardzo prostej zasadzie: jeżeli chcesz zacząc pracę przed ukończeniem dyplomu inżyniera, musisz dostarczyć dyplom do określonego dnia, inaczej żegnamy"

A na co liczyles bez doswiadczneia zawodowego .
Porobiles kilka laptopow , rozglosiles pare vlanow na intershipach i spodziewales sie ze ot tak cie przyjma ?


Niesmak sobie mozesz czuc (moze mietowke ? ) co nie zmienia faktu ze wiem wiecej o tej firmie niz ty bedziesz wiedzial za 4 lata. Jak kiedys wypijesz wystarczajaco wodki z Managerami , Dyrektorami ,Inzynierami , TPMami i podwykonawcami , zrobisz wystarczajaco duzo migracji i deploymentow , odwiedzisz ze 20 pare roznych lokacji i kilka DCs to wtedy bedziesz mogl powiedziec ze wiesz tyle co ja . A poki co troche pokory .

Idz powiedz K.K. z dublina ze czujesz niesmak i zapytaj go ile lat pracowal jako kontraktor z tego co pamietam L. manager z dub tez i 3/5 operations . Mozna kogos przyjac tylko jesli jest headcount i otwarta pozycja a takiej nie bylo w DUB od poczatku 2011 do teraz gdy C. przeszedl do Eng . Nie kazdemu sie chce przeprowadzac do USA czy Australii w pogoni za stalka (i mniejsza kasa tak tak po przejsciu na stalke niektorzy zaczeli zarabiac mniej nie wiedziales ? )
Ostatnio bylem w biurze i moj byly manager powiedzial ze mimo iz z checia widzial by mnie spowrotem ( na miejsce C. ) to nie byli by wstanie zaproponowac mi takich warunkow jakie mam teraz . Jak zdobedziesz troche doswiadczenia jeszcze to sam zobaczysz ze poza Google mozna zarobic sporo wiecej . :wink:
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2016, 22:56 przez freel4ncer, łącznie zmieniany 7 razy.

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#39

#39 Post autor: freel4ncer »

.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2021, 00:43 przez freel4ncer, łącznie zmieniany 1 raz.

Rafallo
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2016, 01:12

#40

#40 Post autor: Rafallo »

minimalist300 pisze: A nie myślałeś o AGH czy Elce na PW, kierunki takie jak elektronika?
Poważniej myślałem o kryptografii na WAT niż o elektronice, która na tyle ile miałem z nią styczność nie sprawiała mi takiej przyjemności :)

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

#41

#41 Post autor: minimalist300 »

Szybkie podsumowanie, znam jednego z managerów z pensją 100k+ funtów który nigdy nie skończył żadnych studiów a edukacje skończył w wieku 16 lat... Dodatkowo ten sam manager wydał w latach 90tych 20k funtów na wesele za które zapłacił gotówką. Koleś robił kontrakty w Arabii Saudyjskiej za 1000 funtów dziennie. Od ponad 20 lat jest non stop w branży telekomunikacyjnej. Dlaczego?

Dlatego bo w UK dużo osób w wieku 16 lat idzie na praktyki, następnie dostają oferty, są zatrudniani przez firmy, w miedzy czasie sa wysylani na profesjonalne szkolenia i w wieku gdzie normalna osoba konczy studia 22-23 lata, oni maja po 6-7 lat doswiadczenia...

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#42

#42 Post autor: Seba »

Wszystkich proszę o pohamowanie personalnych komentarzy, zaprzestanie prowokowania tanimi chwytami, a przede wszystkim o trzymanie kultury. I to nie tylko w tym wątku, a we wszystkich.
freel4ncer pisze: A bilecik za co ? za w domu byles gary widziales :lol: ? czy moze co innego masz na mysli ?
Jeśli tak było, to po co gwiazdki... 1 Warning.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#43

#43 Post autor: freel4ncer »

Seba pisze:Wszystkich proszę o pohamowanie personalnych komentarzy, zaprzestanie prowokowania tanimi chwytami, a przede wszystkim o trzymanie kultury. I to nie tylko w tym wątku, a we wszystkich.
freel4ncer pisze: A bilecik za co ? za w domu byles gary widziales :lol: ? czy moze co innego masz na mysli ?
Jeśli tak było, to po co gwiazdki... 1 Warning.
Wiesz Seba ja doskonale rozumiem ze forum to prywatny folwark i praworzadnosci nie ma co sie spodziewac ;) aczkolwiek milo by bylo gdyby moderator wskazal chociaz zlamanie punktu regulaminu dajac ostrzezenia. Bo juz pomijajac co mialem na mysli a co napisalem ( Minority report sie klania ;) ) to nawet nie uzywajac gwiazdek slowo na d padlo na forum w conajmniej 121 postach a slowo na g w 46 w obydwu przypadkach uzyte takze przez (moderatorow /adminow)

Hertogen
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2016, 18:17

#44

#44 Post autor: Hertogen »

Hej. Nie chciałbym zakładać nowego tematu więc dopytam tutaj, bo też jestem początkujący. Niedługo zmieniam miejsce zamieszkania na Warszawę i w związku z tym mam kilka pytań, bo obiło mi się o uszy, że rynek warszawski wygląda trochę inaczej.

Mam wiedzę na poziomie CCNA, rok doświadczenia na stanowisku sieciowym w korpo, angielski B2, skończone studia inżynierskie - Elektronika i Telekomunikacja.

1. Czy przy tych umiejętnościach jest szansa na pracę w jakimś warszawskim korpo czy będę zmuszony szukać pracy w innym środowisku?
2. Jak obecnie wygląda tam rynek tzn. ile mniej więcej tygodni zajmie mi szukanie pracy?
3. Jakie są widełki płacowe dla osoby z tak skromnym doświadczeniem? Proszę o podanie kwot brutto. Nawet jeśli podacie dość szeroki zakres to będzie to dla mnie przydatna informacja.

Z góry dzięki za pomoc.

Ashtaway
member
member
Posty: 22
Rejestracja: 05 sie 2011, 07:42

#45

#45 Post autor: Ashtaway »

Hertogen pisze: 1. Czy przy tych umiejętnościach jest szansa na pracę w jakimś warszawskim korpo czy będę zmuszony szukać pracy w innym środowisku?
2. Jak obecnie wygląda tam rynek tzn. ile mniej więcej tygodni zajmie mi szukanie pracy?
3. Jakie są widełki płacowe dla osoby z tak skromnym doświadczeniem? Proszę o podanie kwot brutto. Nawet jeśli podacie dość szeroki zakres to będzie to dla mnie przydatna informacja.
1. Oczywiście, że jest szansa. Bez problemu na jakieś L1/Juniora się powinieneś dostać, może nawet wyżej.
2. Szukanie Ci może dużo nie zająć, zaczęcie pracy już trochę dłużej. Korpo to do siebie mają, że zazwyczaj rekrutacja do nich się ciągnie przez kilka tygodni, czasami nawet 2-3 miesiące. Przynajmniej z mojego doświadczenia tak to wynika.
3. Powiem tak - zależy od firmy i stanowiska. Wiem, mało konkretnie, ale ciężko mi określić jaką rzeczywiście masz wiedzę, jaką firmę znajdziesz, jak bardzo będą kogoś chcieli zatrudnić, jakie będa mieli wymagania itd. itp. Rzucając bardzo szerokie widełki mogę powiedzieć, że między 3500-6000 brutto, ale trochę strzelam. Dawno nie rekrutowałem, więc w sumie nie wiem ile teraz firmy płacą na początku.

ODPOWIEDZ