Z chmury jednak spadł deszcz. Duży deszcz.

praca itp
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: Z chmury jednak spadł deszcz. Duży deszcz.

#16

#16 Post autor: gangrena »

frontier pisze:Tu na forum jak i wśród moich kumpli z branży panował ogólny sceptycyzm odnośnie chmury, samo Cisco przespało sprawę...

Zobaczmy jak wygląda sytuacja na rynku pracy w UK, mój ulubiony portal jobserve, szukam teraz ofert za ostatnie 7 dni w całym kraju i tak:

ccie - 57 - powolna tendencja spadkowa, max co kiedykolwiek zobaczyłem to ok setka, ale to było z 10 lat temu
aws - 720 i rośnie!
azure - 513 !
Tak, jak jestem zwolennikiem chmury, a dokładnie pragmatykiem chmury hybrydowej, tak uważam, że w tym wątku nastąpiło porównanie jabłek ze śliwkami. Pod hasłem aws i azure jest cały devops, jest storage, bazy sql i non-sql, są aplikacje bezserwerowe, są systemy operacyjne i języki programowania. Porównanie dotyczy zatem networking vs. full-stack cloud. To nie fair. Jak wpisałem w jobsearch "aws AND networking", to wyskoczyło już tylko 156 pozycji dla UK. Przy czym z drugiej strony jest porównanie z CCIE, a powinno być CCNA & CCNP & CCIE. Zatem cloud tak, rozwija się, ale pracy dla sieciowców wciąż jest. Choć warto rozszerzać horyzont. Stąd nowe inicjatywy:
- sesje z programowaniem w tle na PLNOG http://2017.warszawa.plnog.pl/en/program/schedule
- dyskusje na CCIE.pl community corner: https://www.facebook.com/cciepl/posts/1162564707170732
- stąd powołałem do życia meetup Cloud Infra: https://www.meetup.com/cloudinfra
frontier pisze:Jeśli miałbym dziś komuś polecić ścieżkę kariery to RS i Security do poziomu CCNP, Checkpoint do CCSE, Fortinet, F5 LTM/GTM, a dalej brać się ostro za chmury, i python. CCIE nadal będą potrzebni ale boomu już nie będzie a dla nowych torcik do podziału robi się coraz mniejszy.
Co do ścieżki się zgadzam. Jeżeli osobie sieciowej miałbym polecić teraz jakąś gałąź, to byłoby to Security, a potem rozszerzenie wiedzy w kierunku aplikacji.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: Z chmury jednak spadł deszcz. Duży deszcz.

#17

#17 Post autor: Seba »

majki pisze:Pewnie standardowo chodzi o to: http://www.reuters.com/article/us-cisco ... SKCN10S05D
Jeśli to to, to taka nówka sztuka news, który dotyczył czasu ponad pół roku temu, a wynik i był cirka trzykrotnie mniejszy niż ten zapowiedziany. Chyba, że chodzi o coś innego to czekam, bo może trzeba pakować walizkę ;)

A i zgadzam się z gangreną, że mamy takie trochę porównanie nieporównywalnych rzeczy. Oczywiście to co się dzieje wokół cloud, devops, sdn, AI i wielu innych, wpływa na Naszą pracę jako sieciowca, ale i też na całe życie Nasze i otaczającej Nas rzeczywistości.
Zresztą patrząc długookresowo to praca na przestrzeni czasu też mocno się zmieniała. Jak porównam sobie to co robiłem jakieś 15 lat temu, to może z 30% się pokrywało, a później pojawiła się lawina nowych technologii, nowych wyzwań, nowych sposobów. Fakt Ethernet i IP to już technologie z doświadczeniem, ale nadal trzymają się bardzo dzielnie, i są przykrywane często warstwą aplikacyjną, znikając nieco z pola widzenia, ale w momencie tąpnięcia dobrze jest znać co to te BPDU, czy inne STP, czy VLAN.
To co często na tym forum, ale i na zewnątrz w ramach różnych konferencji, Nasi szanowni członkowie opowiadają (gangrena, mikrobi, aron, etc), to jest właśnie to, że nie można stać w miejscu chcąc być "relewantnym". A chmura jest tylko jedną z opcji.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

Re: Z chmury jednak spadł deszcz. Duży deszcz.

#18

#18 Post autor: frontier »

Kyniu pisze:Wolnego, im więcej będzie w chmurze, tym więcej będzie trzeba sieciowców. Bo jak się miało zasoby u siebie, to można było mieć jedno łącze na świat i nawet jak padło, to pikuś. Co istotne stało sobie w serwerowni i była bajka. Natomiast im więcej narzędzi będzie w chmurze, tym ważniejsza będzie szybka, niezawodna i bezpieczna łączność. Im więcej chmury, tym więcej sieci. Może mniejsze zapotrzebowanie na specjalistów od DC, najbardziej mogą oberwać admini systemów operacyjnych, bo kupowało się będzie konkretną usługę a nie moc obliczeniową, ale sieciowców to dopiero czeka raj jak wszystko będzie "connected" i w "clodu". A jeszcze jak do tego dojdzie radosna "tfurczość" programistów to hoho.
Jedyny udział sieciowców u mnie w banku ograniczył się do skonfigurowania sesji BGP na 4ch ASRach i skonfigurowania firewalli, dalej już tylko sporadyczne otwieranie portów. Do konsoli AWS nawet nie mamy dostępu.

gangrena pisze:
frontier pisze:Tu na forum jak i wśród moich kumpli z branży panował ogólny sceptycyzm odnośnie chmury, samo Cisco przespało sprawę...

Zobaczmy jak wygląda sytuacja na rynku pracy w UK, mój ulubiony portal jobserve, szukam teraz ofert za ostatnie 7 dni w całym kraju i tak:

ccie - 57 - powolna tendencja spadkowa, max co kiedykolwiek zobaczyłem to ok setka, ale to było z 10 lat temu
aws - 720 i rośnie!
azure - 513 !
Tak, jak jestem zwolennikiem chmury, a dokładnie pragmatykiem chmury hybrydowej, tak uważam, że w tym wątku nastąpiło porównanie jabłek ze śliwkami. Pod hasłem aws i azure jest cały devops, jest storage, bazy sql i non-sql, są aplikacje bezserwerowe, są systemy operacyjne i języki programowania. Porównanie dotyczy zatem networking vs. full-stack cloud. To nie fair. Jak wpisałem w jobsearch "aws AND networking", to wyskoczyło już tylko 156 pozycji dla UK. Przy czym z drugiej strony jest porównanie z CCIE, a powinno być CCNA & CCNP & CCIE. Zatem cloud tak, rozwija się, ale pracy dla sieciowców wciąż jest. Choć warto rozszerzać horyzont. Stąd nowe inicjatywy:
- sesje z programowaniem w tle na PLNOG http://2017.warszawa.plnog.pl/en/program/schedule
- dyskusje na CCIE.pl community corner: https://www.facebook.com/cciepl/posts/1162564707170732
- stąd powołałem do życia meetup Cloud Infra: https://www.meetup.com/cloudinfra
frontier pisze:Jeśli miałbym dziś komuś polecić ścieżkę kariery to RS i Security do poziomu CCNP, Checkpoint do CCSE, Fortinet, F5 LTM/GTM, a dalej brać się ostro za chmury, i python. CCIE nadal będą potrzebni ale boomu już nie będzie a dla nowych torcik do podziału robi się coraz mniejszy.
Co do ścieżki się zgadzam. Jeżeli osobie sieciowej miałbym polecić teraz jakąś gałąź, to byłoby to Security, a potem rozszerzenie wiedzy w kierunku aplikacji.
Hej, jedyne co porównałem to trendy w rynkowym zapotrzebowaniu na:

1. CCIE (w końcu motyw przewodni forum co nie?) i
2. Chmurę (sam długo byłem sceptykiem jak i wielu sieciowców z którymi rozmawiałem)

Większość z nas jednak robi/robilła CCIE dla podniesienia swojej wartości na rynku, kariery i lepszych finansów, dzisiaj jak widzę inwestuje się w Chmurę i tutaj jest sporo możliwości awansu, załapania ciekawej i dobrze płatnej pracy. Więc jeśli ktoś się dzisiaj zastanawia nad dalszą edukacją i karierą, jest na poziomie poniżej CCIE i rozważa zainwestowanie w ten cert, patrząc na to co się dzieje na rynku pracy poleciłbym jednak wzięcie się za Chmurę i taki był mój motyw zakładania wątku.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2017, 12:50 przez frontier, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: Z chmury jednak spadł deszcz. Duży deszcz.

#19

#19 Post autor: martino76 »

Witam,

Do chmury nie przeniesiesz wszystkich aplikacji. Jest wiele aplikacji, które dalej pozostaną on perimeter. W mojej firmie jest teraz bardzo popularne powiedzenie Cloud First i przenosimy sporo aplikacji do chmury, ale jest to jakieś max 20% wszystkich aplikacji, jakie posiadamy. Spora część pozostaje w naszych Dc's ze względów prawnych, czy to ze względów na zawartość informacji, jakie są przechowywane w tych aplikacjach. Dużo aplikacji finansowych, pewnie nigdy nie zostanie całkowicie przeniesione do chmury.

Także, nie ma co się martwic na zapas. Nawet jeśli, część aplikacji zostanie przeniesiona spora część dalej będzie hostowana w prywatnych DC's, a ktoś będzie musiał to utrzymywać. Jak był wspomniane wyżej, również trzeba będzie utrzymywać połączenia do chmury i zarządzać tym. Nie mniej jednak nie ulega wątpliwości, ze praca inżyniera sieciowego ewoluuje i trzeba będzie opanować parę nowych rzeczy.


Pozdr,
Ostatnio zmieniony 19 lut 2017, 14:21 przez martino76, łącznie zmieniany 1 raz.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Z chmury jednak spadł deszcz. Duży deszcz.

#20

#20 Post autor: lbromirs »

martino76 pisze:Dużo aplikacji finansowych, pewnie nigdy nie zostanie całkowicie przeniesione do chmury.
Jak wie każdy, kto miał do czynienia z tzw. aplikacjami finansowymi, szansa na to, że część z nich zostanie przeniesiona gdziekolwiek w dającej się określić przyszłości jest dokładnie zerowa.

Najprawdopodobniej będą po prostu musiały umrzeć śmiercią naturalną i być zastąpione przez nowe. I to na szczęście się po trochu dzieje, ale czasem dobrze dowiedzieć się, że nie tylko w Polsce działają nadal systemy napisane na początku lat osiemdziesiątych.

kuta_bez_s
member
member
Posty: 39
Rejestracja: 11 paź 2016, 10:22

Re: Z chmury jednak spadł deszcz. Duży deszcz.

#21

#21 Post autor: kuta_bez_s »

lbromirs pisze:
martino76 pisze:Dużo aplikacji finansowych, pewnie nigdy nie zostanie całkowicie przeniesione do chmury.
Jak wie każdy, kto miał do czynienia z tzw. aplikacjami finansowymi, szansa na to, że część z nich zostanie przeniesiona gdziekolwiek w dającej się określić przyszłości jest dokładnie zerowa.

Najprawdopodobniej będą po prostu musiały umrzeć śmiercią naturalną i być zastąpione przez nowe. I to na szczęście się po trochu dzieje, ale czasem dobrze dowiedzieć się, że nie tylko w Polsce działają nadal systemy napisane na początku lat osiemdziesiątych.
W celu postawienia kropki proszę o przykłady.

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: Z chmury jednak spadł deszcz. Duży deszcz.

#22

#22 Post autor: gangrena »

frontier pisze:Hej, jedyne co porównałem to trendy w rynkowym zapotrzebowaniu na:

1. CCIE (w końcu motyw przewodni forum co nie?) i
2. Chmurę (sam długo byłem sceptykiem jak i wielu sieciowców z którymi rozmawiałem)

Większość z nas jednak robi/robilła CCIE dla podniesienia swojej wartości na rynku, kariery i lepszych finansów, dzisiaj jak widzę inwestuje się w Chmurę i tutaj jest sporo możliwości awansu, załapania ciekawej i dobrze płatnej pracy. Więc jeśli ktoś się dzisiaj zastanawia nad dalszą edukacją i karierą, jest na poziomie poniżej CCIE i rozważa zainwestowanie w ten cert, patrząc na to co się dzieje na rynku pracy poleciłbym jednak wzięcie się za Chmurę i taki był mój motyw zakładania wątku.
Jeżeli konkluzją jest zapotrzebowanie na rynku pracy, to jednak skłaniałbym się do porównania CCNA+CCNP+CCIE z ofertami dla sieciowców w chmurze, a nie CCIE vs. full-stack Cloud.

ODPOWIEDZ