UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

praca itp
Wiadomość
Autor
wyklikaniec83
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:08

UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#1

#1 Post autor: wyklikaniec83 »

Witam sieciową brać,
Jest mi troszkę niezręcznie zaczynać swój pierwszy post od... zapytania odnośnie zarobków - a raczej tego oraz realii panujących w naszym kraju.

Jestem dość słabo zapoznany z realiami w kraju choć dzieki temu forum troszkę już się oriętuję ponieważ udało mi się dokopać do dwóch raportów o których mowa tutaj:
viewtopic.php?f=12&t=22815

Jednak chodzi mi o troszkę inną kwestie - skalowania zarobków przy przeniesieniu pracy z pozycji w 'offisowej' w UK na 100% teleworking w polsce. Co mnie w prawdzie nie dziwi (nie powiedziane że się koniecznie zgadzam!), firma chce zastosować pay-cut lecz na poziomie 35% co wydaje mi się (oczywiście subiektywnie) dość drastyczne.

Pracodawcy nie podobało się też kiedy oznajmiłem że skoro zakres moich usług się nie zmienia to i wynagrodzenie również - jestem otwarty na negocjacje w kierunku dogodności związanych z teleworkingiem ale do ideii skalowanie nie jestem przekonany - co oczywiście im się nie spodobało.

Jak zazwyczaj, to wszystko pewnie zależy - ale powiem tylko że chodzi o następujący zakres obowiązków: development, design, implementatcja, tworzenie rozwiązań technicznych, definiowanie standardów, POC, LLD, HLD, API JSON templates etc. A w dalszej perspektywie dalsze rowijanie platformy (duży projekt) oraz trening dla technicznej reszty kadry z mojego 'wycinka'.
Technologie Cisco ACI, VMware NSX, NXOS.

Moje początki w sieciach były 10 lat temu, obecnie CCIE R&S, troche doświadczenia z security, LB, platformy DDOS.

A więc pytania do Was
1. czego bym mógł się spodziewać na polskim rynku? Czy jest sporo projektów gdzie można popracować z ACI oraz NSX (wiem że to dwaj konkurenci :-) )
2. Czy jest w ogóle szansa pracy zdalnie na 100% i czy kompensuje się to u nas wynagrodzeniem?
3. Co myslicie o skalowaniu zarobków pomiędzy rynkami różnych krajii przy zachowaniu identycznego zakresu obowiązków. Zaznaczę żę inicjatywa relokacji wyszłą odemnie, nie od firmy (ale nie skalowania zarobków).

Zdaje sobię sprawę że to forum posiada obecnie ponad 8 tysięcy użytkowników więc nie drażniąc nikogo - jeżeli ktoś jest w stanie mi coś poradzić to proszę na priv. (mam nadzieję że jako nowy użytkownik mam taką możliwość) Lub ogólnikami można pisać i tutaj.

Proszę o sensowne komentarze.

Dzieki!

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#2

#2 Post autor: konradrz »

wyklikaniec83 pisze:zakres obowiązków: development, design, implementatcja, tworzenie rozwiązań technicznych, definiowanie standardów, POC, LLD, HLD, API JSON templates etc. A w dalszej perspektywie dalsze rowijanie platformy (duży projekt) oraz trening dla technicznej reszty kadry z mojego 'wycinka'.
Technologie Cisco ACI, VMware NSX, NXOS.
Moje początki w sieciach były 10 lat temu, obecnie CCIE R&S, troche doświadczenia z security, LB, platformy DDOS.
Zakładam, że w dużej firmie robisz. W UK stawiam 80-100k rocznie. W PL za to samo byś pewnie dostał 30k/mies (360k/rok), i też 40% podatku (albo i lepiej, jakby tak naprawdę policzyć).
Nie ma porównania.
1. czego bym mógł się spodziewać na polskim rynku? Czy jest sporo projektów gdzie można popracować z ACI oraz NSX
Tego, że średniej wielkości implementacja w UK jest wielgachną implementacją w PL. "Ostatnio klient kupił 100 pudełek" (routerów, słiczy, macierzy, cokolwiek) to w PL rzadko się spotyka.
A zatem "coooo, i ACI, i NSX? a na co mię to, za drogie to! poza tem, panie! co pan! ja tu catalysty i mięso mam!" to jedyne co zobaczysz.
3. Co myslicie o skalowaniu zarobków pomiędzy rynkami różnych krajii przy zachowaniu identycznego zakresu obowiązków.
W PL zarobisz nieporównanie mniej. Co prawda możesz mieć wyższy poziom życia (lepsze wykończenie mieszkań, lepsi lekarze/dentyści, ...).
Ale w PL zaoszczędzisz miesięcznie przysłowiowe 100zł, a w UK 100 królowych. Inne wakacje z tego wychodzą.

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#3

#3 Post autor: qligowski »

kup /zbuduj mieszkanie w PL i od razu masz +50% wiecej do wyplaty niz w UK ,a wtedy zarobki polskie wychodza lepiej + 30-40 % mniejsze koszty zycia w Polsce i wtedy Polska wychodzi znaczenie lepiej.

Indices Difference Info
Consumer Prices in Poland are 46.63% lower than in United Kingdom
Consumer Prices Including Rent in Poland are 50.71% lower than in United Kingdom
Rent Prices in Poland are 59.87% lower than in United Kingdom
Restaurant Prices in Poland are 60.07% lower than in United Kingdom
Groceries Prices in Poland are 47.18% lower than in United Kingdom

Sam obecnie jestem w trakcie sprzedawania nieruchomosci w UK i za wyplacone equity buduje chate w PL (tak jak chce i jak chce :-)). Dodajac jeszcze duzo wieksza wolnosc w Polsce (jesli to dla ciebie cos znaczy, bo na przyklad tu w UK gdzie mieszkam to jest Big brother ,policyjne drony na niebie co noc ,kamery co ulica,mentalnosc donsicieli sasiadow + ogromna przestepczosc i degenracja kulturowa ludnosci itp) + strasznie drazni mnie juz mentalnosc lokalnych. Bylbym toba ,wzialbym ten 35% pay cut , przeniosl sie do Polski ,kupil mieszkanie/ dom (sa bank co daja kredyty hipoteczne na zarobki w funtach np Alior bank) i robil wszystko zeby splacic go do konca ,a Potem szukac roboty w PL albo co tam chcesz.
Tu gdzie mieszkam 3 pokojowa klitka to koszt 350 tys gdzie mortgage na to to koszt 2k / miech (teraz troche mniej bo stopy procentowe sa bardzo nisikie ,ale w tym roku juz pojda w gore i docelowo pewnie wroca do 4-6%).

Prosta matemtyka wg mnie , chyba ze jestes singlem masz 28 lat i traktujesz UK jako okno na swiat i latasz po swiecie i masz jakies hobby i kreci cie kosmpolityczne zycie. W innym wypadku majac rodzine jest strasznie ciezko (Placilem 12k / rok za przedszkole dla dziecka)

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#4

#4 Post autor: martino76 »

konradrz pisze: Zakładam, że w dużej firmie robisz. W UK stawiam 80-100k rocznie. W PL za to samo byś pewnie dostał 30k/mies (360k/rok), i też 40% podatku (albo i lepiej, jakby tak naprawdę policzyć).
Konrad 30k w PL to raczej rzadkość.

Pozdro,

tanthil
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 20 gru 2011, 12:18

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#5

#5 Post autor: tanthil »

80-100k£ to raczej tylko Londyn, daje to ok 5k£ net/mc

30k PLN - 19k PLN net/mc - moze w W-wie ale to i tak dosc sporo jak na polski rynek se tak mysle

wyklikaniec83
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:08

UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#6

#6 Post autor: wyklikaniec83 »

Dziekuje za info, chyba troszke wprowadzilem w błąd mówiac 'duzy' bo to chyba zadecydowało o tych widełkach 80-100k. Niestety nie jestem nawet blisko tego. Projet jest duzy jak dla tej konkretnej firmy. Development trwa od roku a 'braket' o ktorym mowimy to 50-65k. Cert zrobilem dopiero niedawno i nie jest niestety uwzgledniony w obecnych zarobkach. Natomiast gdyby nie ruch w strone kraju to dlugo bym tam za ta kase nie posiedzial. Tutaj chodzi o 'miekkie ladowanie' przy powrocie.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2017, 23:10 przez wyklikaniec83, łącznie zmieniany 1 raz.

tanthil
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 20 gru 2011, 12:18

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#7

#7 Post autor: tanthil »

wiec chca uciac 35% z 65k ? to daje ok 47k okolo :) gdzie 3k£ net/mc po przeliczeniu ok 15k PLN/mc. w mojej opinii to kwota na krawedzi dla rodziny (2+1) w wiekszym miescie w polsce

bbartlomiej
wannabe
wannabe
Posty: 81
Rejestracja: 08 cze 2015, 20:38

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#8

#8 Post autor: bbartlomiej »

Nawet przy obecnym Eldorado w Warszawie inżynierskie stanowisko na UoP raczej nigdy nie przekracza 20k brutto/miesiąc. To są wyjątki lub stanowiska leadowe.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2017, 16:35 przez bbartlomiej, łącznie zmieniany 1 raz.

wyklikaniec83
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:08

UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#9

#9 Post autor: wyklikaniec83 »

Tak wlasnie podejrzewalem, z tego co widzialem na forum o Cisco na B2B oferuje do 18k. Zakladam ze rozmawiamy o kwotach brutto. Myslalem raczej o prowincji i domie ale pracowac zdalnie zawsze nie dam rady bo zwariuje chyba :-) Jestem przekonany ze w PL jestem lepiej trafic ale do tego koszty i czas transportu itp. Troche mnie trafia bo jak widac wiele lat lojalnej pracy sklania sie koniec koncu do tego ze jestes numerkiem na payrollu.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2017, 23:11 przez wyklikaniec83, łącznie zmieniany 1 raz.

bbartlomiej
wannabe
wannabe
Posty: 81
Rejestracja: 08 cze 2015, 20:38

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#10

#10 Post autor: bbartlomiej »

Na B2B da się wyrwać >20k netto/miesiąc (wciąż mowa o Warszawie).

wyklikaniec83
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2017, 22:08

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#11

#11 Post autor: wyklikaniec83 »

qligowski pisze:kup /zbuduj mieszkanie w PL i od razu masz +50% wiecej do wyplaty niz w UK ,a wtedy zarobki polskie wychodza lepiej + 30-40 % mniejsze koszty zycia w Polsce i wtedy Polska wychodzi znaczenie lepiej.

Indices Difference Info
Consumer Prices in Poland are 46.63% lower than in United Kingdom
Consumer Prices Including Rent in Poland are 50.71% lower than in United Kingdom
Rent Prices in Poland are 59.87% lower than in United Kingdom
Restaurant Prices in Poland are 60.07% lower than in United Kingdom
Groceries Prices in Poland are 47.18% lower than in United Kingdom
Bardzo ciekawe statystyki - potwierdza to doświadczenie z UK - fajnie to zobaczyć w konkretnych liczbach.
qligowski pisze: Sam obecnie jestem w trakcie sprzedawania nieruchomosci w UK i za wyplacone equity buduje chate w PL (tak jak chce i jak chce :-)). Dodajac jeszcze duzo wieksza wolnosc w Polsce (jesli to dla ciebie cos znaczy, bo na przyklad tu w UK gdzie mieszkam to jest Big brother ,policyjne drony na niebie co noc ,kamery co ulica,mentalnosc donsicieli sasiadow + ogromna przestepczosc i degenracja kulturowa ludnosci itp) + strasznie drazni mnie juz mentalnosc lokalnych.
Życzę powodzenia z przeprowadzką, wygląda na to że jest nas coraz więcej ciągnących spowrotem i to szczerze mnie cieszy. Mam nadzieję że wniesiemy coś do polskiego świata sieciowego jeżeli będzie to korzystne/możliwe. Wolność, mentalość, przestępczość a do tego zmałpienie kulturalne - Polska wydaję się być tą wyspą której te patologie nie doskwierają (w porównaniu za szeroko pojętym 'zachodem'). Z tego co napisałeś- nic ująć , a być może jeszcze sporo-by dodać - pewnie na oddzielny wątek :-) Więc w skrócie - tak to ma dla mnie ogromne znaczenie - i to tutaj chce wychowywać swoje dzieci. Z drugiej też strony, obiecałem sobie pokazać im świat a tutaj te 'skalowanie' mnie będzie prześladowało - jak to kolega ujął:
konradrz pisze: Ale w PL zaoszczędzisz miesięcznie przysłowiowe 100zł, a w UK 100 królowych. Inne wakacje z tego wychodzą.
Ale być może przy własnym domie - da się to skompensować jakoś. Rozważę w dalszej perspektywie może jakiś sezonowy contracting/consulting to może wyjść lepiej i nie koniecznie może będe oglądać jak mi dzieci rosna przez Skype bo pewnie da się to jakoś pochwytać. Osobny temat do eksploracji.
qligowski pisze: Bylbym toba ,wzialbym ten 35% pay cut , przeniosl sie do Polski ,kupil mieszkanie/ dom (sa bank co daja kredyty hipoteczne na zarobki w funtach np Alior bank) i robil wszystko zeby splacic go do konca ,a Potem szukac roboty w PL albo co tam chcesz.
Pewnie się na tym skończy, ale troszkę się jeszcze poszarpie bo mentalnie to policzek a i tak już lecą po kosztach... - jakbym zostawał w UK to naprawde sporo ofert lata za 70k i bynajmniej nie uważam tego za nie realistyczne w dość krótkim czasie by przeskoczyć. Market jest dobry.
Co do kredytów - sprawa nie będzie tak prosta - będę zarabiać w PLN a co za tym idzie to nowa umowa - oznacza to też że żaden bank mi nic nie zaproponuje przynajmniej przez pierwszy rok. Przynajmniej będe mieć czas opracować strategie/rozeznać/przygotować się. No i mogę zacząć np. się budować za gotówke.
qligowski pisze: Prosta matemtyka wg mnie , chyba ze jestes singlem masz 28 lat i traktujesz UK jako okno na swiat i latasz po swiecie i masz jakies hobby i kreci cie kosmpolityczne zycie. W innym wypadku majac rodzine jest strasznie ciezko (Placilem 12k / rok za przedszkole dla dziecka)

Czasy balangi minęły, UK było taką ostoją przez wiele lat - przynajmniej troszkę świata udało się zobaczyć bo sporo podróżowłem z żoną. A bynajmniej na tym nie skończyłem. Mam dziki plan w nadchodzących okolicznościach zostać part-time digital nomad :-D


Dzieki za podzielenie się spostrzeżeniami i radami!

alhaz
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 sty 2011, 15:05

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#12

#12 Post autor: alhaz »

ACI lub NSX w Polsce to naprawde nowość jeśli mowimy o konkretnych projektach. Generalnie jest to pchane na zasadzie "duzy klient" to mu przy okazji dosypiemy np. NSX i ktoś gdzieś na boku wdraża i tak zostaje. Generalnie niestety Polska to zaścianek jeśli chodzi o "fajne" technologie.

Co do kasy to w Polsce na B2B spokojnie można dobić do 30k/miesiac (nie mówię o Warszawie), ale trzeba być ogarniętym i sucha wiedza techniczna już nic nie znaczy w tym biznesie.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#13

#13 Post autor: mhuba »

Może im pokazać że zarabiasz poniżej widełek dla kwalifikacji które obecnie posiadasz, niech Ci dadzą +20% i niech później sobie ucinają to 35%.
Ew. jakieś negocjacje do max -20%, ja bym w życiu nie odpuścić i -35% wydaje się bardzo dużo szczegolnie ze w PL jest coraz wiecej ciekawych możliwości.
Też możesz pracodawcy pokazać że biurko kosztuje i on ponosi jakieś dodatkowe koszty że siedzisz w biurze (prąd, kawki, etc.).

Choć z drugiej strony należy pamietać że u nas są dwie kwoty brutto, brutto pracownika i pracodawcy które to wynosi +10% do brutto pracownika.
Nie wiem jak to jest w UK i do którego brutto będzie chciał się odnieść pracodawca.
Jeśli macie tu jakiś oddział który to bedzie ci wyplacał pensje a w UK brutto pracownika to faktyczne brutto pracodawcy (nie wiem) to twój pay-cut wyniesie mniej więcej -25%.

Pzdr
mHuba

Dej0
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:44
Lokalizacja: Lublin, Warszawa

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#14

#14 Post autor: Dej0 »

Jeśli chodzi o Cisco ACI i VMware NSX to zgodzę się, że w Polsce to młody temat ale już pierwsze projekty zakończone sukcesem są.
Jestem stosunkowo nowy w tym temacie ale wdrażam się i już przygotowuje z moją firmą plan ewangelizacji klientów z tych rozwiązań więc w kolejnych latach moim zdaniem ilość projektów będzie rosnąć wykładniczo.

Z tego co mi wiadomo Cisco obecnie mocno poszukuje ludzi znających się na ACI dla swojego dużego klienta. Widełki są do 15k na 2ndL i do 18k na 3rdL na B2B tylko praca zdalna niestety odpada, chcą ludzi na miejscu w Krakowie. Myślę, że z Twoim doświadczeniem wyklikaniec83 spokojnie na 3rdL byś się dostał.
18k Na b2b to ponad 14k na rękę (tyle że urlopy nie płatne).
mhuba pisze:Może im pokazać że zarabiasz poniżej widełek dla kwalifikacji które obecnie posiadasz, niech Ci dadzą +20% i niech później sobie ucinają to 35%.
Ew. jakieś negocjacje do max -20%, ja bym w życiu nie odpuścić i -35% wydaje się bardzo dużo szczegolnie ze w PL jest coraz wiecej ciekawych możliwości.
Też możesz pracodawcy pokazać że biurko kosztuje i on ponosi jakieś dodatkowe koszty że siedzisz w biurze (prąd, kawki, etc.).
Podpisuje się obiema rękami.

MarcinSk
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:15

Re: UK/PL skalowanie zarobków - teleworker - prośba o opinie

#15

#15 Post autor: MarcinSk »

Jak czytam o tych realnych zarobkach w Polsce na poziomie 20-30k/m-c dla specjalistów od sieci, to przypomina mi to męską rozmowę o długościach penisów - zawsze +50% do realiów.

Ludzie... 20k, nawet BRUTTO, to ciągle rzadkość. A na UoP wg mnie nieosiągalne - chyba, że mówimy o kierowniczych stanowiskach. Mocno tutaj "odlatują" co poniektórzy :) I przypominam, że jednostki nie czynią reguły, więc nawet jeśli ktoś kiedyś dostał 20k na UoP, to absolutnie nie jest to reguła.

ODPOWIEDZ