Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

praca itp
Wiadomość
Autor
Phobos
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 06 lip 2017, 00:53

Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#1

#1 Post autor: Phobos »

Dzień dobry. To mój pierwszy post na forum, więc wypada się przywitać. Nie udzielam się, bo sądzę, że jestem jeszcze na to za cienki, ale czytam od dłuższego czasu. Mam na imię Marek i rozglądam się za zajęciem w obszarze sieciowym we Wrocławiu. Staram się zorientować, jak wygląda rynek pracy na dzień dzisiejszy, interesuję się sieciami, wciąga mnie to i pogłębianie wiedzy sprawia mi przyjemność, ale nie uważam się z drugiej strony za eksperta i wielkiego pasjonata. Ukończyłem informatykę, więc umiem też programować i stoję przed wyborem, który rzutować będzie na dalszy rozwój mojej kariery zawodowej, postanowiłem się więc zwrócić z pytaniem do ludzi posiadających ode mnie większe doświadczenie. Mianowicie:

-jakich zarobków można się spodziewać na takich stanowiskach, a raczej ile powinienem sobie życzyć, gdy mnie o to pytają (niestety, wiele firm nie podaje widełek)
-czy większość stanowisk to nie jest ładnie ubrany w słowa L2 support/outsourcing?
-czy gra jest warta świeczki, na praktykach studenckich spotkałem sieciowca, który radził, by uczyć się programowania, bo tam jest kasa, zastanawia mnie, czy inni podzielają tę opinię. Rynek z pewnością lepiej chłonie programistów, ale ja mam czas, by szukać

Ten post nie jest ściśle z rodzaju "szukam w pracy w sieciach, priv", jednak jeśli znajdzie się ktoś, kto kogoś poszukuje, to chętnie porozmawiam. Z góry dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.

kuta_bez_s
member
member
Posty: 39
Rejestracja: 11 paź 2016, 10:22

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#2

#2 Post autor: kuta_bez_s »

Phobos pisze:Dzień dobry. To mój pierwszy post na forum, więc wypada się przywitać. Nie udzielam się, bo sądzę, że jestem jeszcze na to za cienki, ale czytam od dłuższego czasu. Mam na imię Marek i rozglądam się za zajęciem w obszarze sieciowym we Wrocławiu. Staram się zorientować, jak wygląda rynek pracy na dzień dzisiejszy, interesuję się sieciami, wciąga mnie to i pogłębianie wiedzy sprawia mi przyjemność, ale nie uważam się z drugiej strony za eksperta i wielkiego pasjonata. Ukończyłem informatykę, więc umiem też programować i stoję przed wyborem, który rzutować będzie na dalszy rozwój mojej kariery zawodowej, postanowiłem się więc zwrócić z pytaniem do ludzi posiadających ode mnie większe doświadczenie. Mianowicie:

-jakich zarobków można się spodziewać na takich stanowiskach, a raczej ile powinienem sobie życzyć, gdy mnie o to pytają (niestety, wiele firm nie podaje widełek)
-czy większość stanowisk to nie jest ładnie ubrany w słowa L2 support/outsourcing?
-czy gra jest warta świeczki, na praktykach studenckich spotkałem sieciowca, który radził, by uczyć się programowania, bo tam jest kasa, zastanawia mnie, czy inni podzielają tę opinię. Rynek z pewnością lepiej chłonie programistów, ale ja mam czas, by szukać

Ten post nie jest ściśle z rodzaju "szukam w pracy w sieciach, priv", jednak jeśli znajdzie się ktoś, kto kogoś poszukuje, to chętnie porozmawiam. Z góry dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.
Nie ma czegoś takiego jak kariera sieciowa. Pracujesz dla firmy w której albo masz fajną atmosferę, pieniądze, rozwój - ewentualnie to wszystko jak masz trochę szczęścia.

-jakich zarobków można się spodziewać na takich stanowiskach, a raczej ile powinienem sobie życzyć, gdy mnie o to pytają (niestety, wiele firm nie podaje widełek)
Zależy od firmy, i miejsca wykonywania pracy. Warszawa to zarobki. L2-L3 - 7k-14k netto (np. DSV, F5, P&G).
-czy większość stanowisk to nie jest ładnie ubrany w słowa L2 support/outsourcing?
Zgadza się.
-czy gra jest warta świeczki, na praktykach studenckich spotkałem sieciowca, który radził, by uczyć się programowania, bo tam jest kasa, zastanawia mnie, czy inni podzielają tę opinię. Rynek z pewnością lepiej chłonie programistów, ale ja mam czas, by szukać.
Gra jest warta świeczki, ale trzeba poświęcić sporo czasu I dobrze trafić, aby zarabiać pieniądze podobne do programistów. Najczęściej są to zagraniczne korporacje.

geminiuss
wannabe
wannabe
Posty: 63
Rejestracja: 16 lut 2008, 00:38

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#3

#3 Post autor: geminiuss »

Phobos pisze: -jakich zarobków można się spodziewać na takich stanowiskach, a raczej ile powinienem sobie życzyć, gdy mnie o to pytają (niestety, wiele firm nie podaje widełek)
Jesli stawiasz zarobki na pierwsyzm miejscu to lepiej jedz na Ibize a jak wrocisz to zastanow sie co Chcesz robic.

A teraz na powaznie , zeby miec fajna kariere w sieciach i fajne zarobki ( 20k+) to sieci musza byc twoja pasja. Caly czas trzeba sie uczyc bo ciagle nowe technologie wyskakuja. Do tego trzeba miec duzo samo zaparcia i wlasnie tego brakuje wiekszosci inzynierom. Takze , jesli Ci sie chce to szybko pojawia sie spoko pieniadze ( zarowno w PL jak i zagranica ) i ciekawe projekty.

Oczywiscie zawsze mozesz isc na L1/L2/L3 i klepac tickiety od 8 do 16 :-)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#4

#4 Post autor: Kyniu »

geminiuss pisze:Jesli stawiasz zarobki na pierwsyzm miejscu to lepiej jedz na Ibize a jak wrocisz to zastanow sie co Chcesz robic.
Praca to praca i tak się jednak składa, że wykonuje się ją w celach zarobkowych.
geminiuss pisze:Takze , jesli Ci sie chce to szybko pojawia sie spoko pieniadze ( zarowno w PL jak i zagranica ) i ciekawe projekty.
Ciekawa teoria, szkoda jednakże, że daleka od praktyki.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

tdewille
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2016, 17:45

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#5

#5 Post autor: tdewille »

1) Ścieżka techniczna: Zdecydowanie idź w programowanie. Zrób sobie CCNP R&S a potem ciśnij z szeroko pojętym evolving technologies. "Zwykłych'' inżynierów sieciowych traktuje się obecnie jak przynieś, podaj, pozamiataj. Nie idź tą drogą chyba że lubisz support. Średnia/duża kasa, satysfakcja zależy od firmy. Możesz trafić super, a może ''przy Cisco'' będziesz robił w tym sensie że będziesz składał racki bo akurat taka jest robota.
2) Ścieżka managerska: Zrób sobie CCNP, a potem idź w ITIL, Prince, PMP, cośtamcośtam. Będziesz poganiaczem niewolników a Excel będzie Ci jadł z ręki. Duża kasa ale nie wiem jaka satysfakcja. Może dla ludzi którzy lubią cały dzień nawijać przez Skype.

Generalna uwaga: nie idź do murzyniarni :D do tej drugiej też nie :D

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#6

#6 Post autor: frontier »

Moim zdaniem programowanie daje wieksza kase i wieksze mozliwosci, no ale jak tego nie czujesz to nigdy nie wyplyniesz ponad przecietnosc. Jesli to lubisz to zdecydowanie tak :)
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#7

#7 Post autor: Kyniu »

tdewille pisze:Generalna uwaga: nie idź do murzyniarni :D do tej drugiej też nie :D
A murzyniarnie to konkretnie kto? Atos? Tieto? Alcatel? Huawei? FB? Google? ...?
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#8

#8 Post autor: freel4ncer »

tdewille pisze:
Generalna uwaga: nie idź do murzyniarni :D do tej drugiej też nie :D
Nie wiem o ktorych firmach piszesz ale sam zaczynalem w firmie gdzie czulem sie jak na plantacji .
Gdzie management traktowal pracownika jak swoja wlasnosc i gdzie potrafilem przepracowac 84godziny w tyg za psie pieniadze

Dzisiaj po latach ciesze sie ze tego doswiadczylem , bo dalo mi to kopa by zaczac walczyc o swoje .
Niezapomniane doswiadczenie ktorego nie naucza cie na zadnym bootcampie.

tdewille
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2016, 17:45

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#9

#9 Post autor: tdewille »

no panowie... ale nie jesteś z Wro więc wybaczam
http://lmgtfy.com/?q=murzyniarnia

Phobos
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 06 lip 2017, 00:53

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#10

#10 Post autor: Phobos »

Dziękuję za odzew. To nie tak, że stawiam zarobki na pierwszym miejscu, ale jak ktoś wyżej wspomniał, praca to jednak zajęcie zarobkowe. Moje pytanie miało raczej charakter informacyjny, po prostu nie wiem, ile mogę wołać na rozmowach, w pewnej firmie pani z HRu na dźwięk liczby "4000" zapytała z wyrzutem "brutto?", co było dla mnie trochę dziwne, bo to jednak Wrocław i IT.

Obserwując rynek, sam skłaniam się ku programowaniu, gdzie na pewno przyda się wiedza z sieci, ścieżka techniczna proponowana przez tdewille jest ciekawa, sam idę w stronę C++ bo lubię ten język, na juniora się raczej nadam, a później się zobaczy.

SQ8UW
wannabe
wannabe
Posty: 113
Rejestracja: 14 maja 2014, 13:39

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#11

#11 Post autor: SQ8UW »

Phobos pisze: ile mogę wołać na rozmowach, w pewnej firmie pani z HRu na dźwięk liczby "4000" zapytała z wyrzutem "brutto?", co było dla mnie trochę dziwne, bo to jednak Wrocław i IT.
Na jakim poziomie jesteś z wiedzą sieciową, CCNA i 4k netto to rzeczywiście trochę spore wymagania dla wielu firm. Sam ugrałem 4k netto jak zaczynałem karierę, ale miałem solidne CCNP+. No chyba, że tak bardzo zmienił się rynek pracy w przeciągu 3 lat.

Z tymi stawkami co koledzy podali to też nie jest tak kolorowo, sam z CCNP & JNCIE jak podawałem oczekiwania finansowe 10k brutto w Warszawie to dostawałem zwrotkę, że moje oczekiwania są poza proponowanymi widełkami na to stanowisko (czytaj za duże). Nawet jakbym miał CCIE nie znaczyłoby ono wiele jeżeli nie ma się solidnego doświadczenia.

bydgoszcz2016
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2016, 15:27

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#12

#12 Post autor: bydgoszcz2016 »

SQ8UW pisze:
Phobos pisze: ile mogę wołać na rozmowach, w pewnej firmie pani z HRu na dźwięk liczby "4000" zapytała z wyrzutem "brutto?", co było dla mnie trochę dziwne, bo to jednak Wrocław i IT.
Na jakim poziomie jesteś z wiedzą sieciową, CCNA i 4k netto to rzeczywiście trochę spore wymagania dla wielu firm. Sam ugrałem 4k netto jak zaczynałem karierę, ale miałem solidne CCNP+. No chyba, że tak bardzo zmienił się rynek pracy w przeciągu 3 lat.

Z tymi stawkami co koledzy podali to też nie jest tak kolorowo, sam z CCNP & JNCIE jak podawałem oczekiwania finansowe 10k brutto w Warszawie to dostawałem zwrotkę, że moje oczekiwania są poza proponowanymi widełkami na to stanowisko (czytaj za duże). Nawet jakbym miał CCIE nie znaczyłoby ono wiele jeżeli nie ma się solidnego doświadczenia.
Na dzisiejszy rynek pracy 4 brutto to śmiesznie mało. Na SD ze szczatkową wiedzą sieciową dostawałem oferty za 6,5 koła. W Atosie network operatorom zdarzało sie wywalczać po 5 tyś brutto.

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#13

#13 Post autor: freel4ncer »

SQ8UW pisze:Z tymi stawkami co koledzy podali to też nie jest tak kolorowo, sam z CCNP & JNCIE jak podawałem oczekiwania finansowe 10k brutto w Warszawie to dostawałem zwrotkę, że moje oczekiwania są poza proponowanymi widełkami na to stanowisko (czytaj za duże). Nawet jakbym miał CCIE nie znaczyłoby ono wiele jeżeli nie ma się solidnego doświadczenia.
Ja na dniach zaczepiony na linkedin w sprawie pracy podalem ze by odejsc z pracy potrzebuje 25k (w wawie) + 250tys zl za akcje ktore bym stracil przez odejscie :D niestety te 250tys nie miescilo sie w budzecie firmy :D Ciekaw jestem czy rekruterzy maja mnie za wariata kiedy stawiam takie wymagania ale co zrobic , ponizej tego poprostu mi sie nie oplaca ;)
Mam CCNP i JNCiS , Ale stawiam na automatyzacje, to dzisiaj taki "sezamie otworz sie" :D

10k za ccnp + jncie to moim zdaniem bardzo niskie wymagania
Ostatnio zmieniony 25 lip 2017, 13:21 przez freel4ncer, łącznie zmieniany 1 raz.

SQ8UW
wannabe
wannabe
Posty: 113
Rejestracja: 14 maja 2014, 13:39

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#14

#14 Post autor: SQ8UW »

freel4ncer pisze: 10k za ccnp + jncie to moim zdaniem bardzo niskie wymagania
1. Mam tylko nieco ponad 2 lata doświadczenia.
2. Szukam na gwałt czegoś, aby zmienić miejsce pracy.
3. 60% podwyżki to i tak było by dla mnie sporo - tak psuje rynek pracy, przynajmniej przez najbliższe 2-3 lata.

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Początki kariery w sieciach po studiach - Wrocław

#15

#15 Post autor: freel4ncer »

SQ8UW pisze:
freel4ncer pisze: 10k za ccnp + jncie to moim zdaniem bardzo niskie wymagania
1. Mam tylko nieco ponad 2 lata doświadczenia.
2. Szukam na gwałt czegoś, aby zmienić miejsce pracy.
3. 60% podwyżki to i tak było by dla mnie sporo - tak psuje rynek pracy, przynajmniej przez najbliższe 2-3 lata.

2 lata doswiadczenia i ccnp + jncie ? Naprawde dobre certy jak na tak maly staz . Jak ja zaczynalem to sie szlo najpierw do roboty a potem robilo certy , CCNP to chyba zrobilem majac z 4-5 lat przepracowane :D

Ja nie mowie ze psujesz rynek . 2-3 lata i 10k to chyba w sam raz.


Szukanie na gwalt nigdy nie jest dobre ! Tracisz dobra pozycje negocjacyjna . Chcesz dobrze zarabiac to musisz umiec przerwac negocjacje gdy ktos niechce sie zgodzic na twoje
wymagania.

Poszukaj czegos za granica w duzej znanej firmie ktora da kopa twojemu CV.

ODPOWIEDZ