Certyfikacja Nokia NRS

praca itp
Wiadomość
Autor
rafu_007
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2017, 05:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Certyfikacja Nokia NRS

#1

#1 Post autor: rafu_007 »

Ciekawy jestem popularności oraz przede wszystkim w jakim stopniu rekruterzy zwracają uwagę na certyfikację Nokii (wcześniej alcatel-lucent).

Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenie z tą ścieżką certyfikacji?

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201707 ... c8e7fc.png[/img]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Inna Sieć - innasiec.pl

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#2

#2 Post autor: frontier »

Pierwsze slysze o tej sciezce :) Jobserve zwraca 11 odpowiedzi na haslo Nokia w Londku +50 mil wiec to nisza jest.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#3

#3 Post autor: grze »

Generalnie certyfikacja znana wśród ludzi pracujących w działce SP.
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

Szefo89
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2016, 17:41

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#4

#4 Post autor: Szefo89 »

To co na pewno odrzuca, to fakt, że aby zdobyć chociażby NRS II (poziom powiedzmy CCNP), to trzeba zdać trzy egzaminy pisemne i egzamin praktyczny, który trwa 3-4h. Wcześniej można było to zrobić tylko w Belgii, wiem że od około roku jest też możliwość zdawania w Bydgoszczy. Nie zmienia to faktu, że taki egzamin kosztuje 750$, a żeby to miało sens, to trzeba zdać wcześniej trzy egzaminy pisemne, każdy bodajże 250$. Ceny mogły się zmienić, nie interesowałem się tym od jakiegoś czasu.

Jeżeli Twój obecny/przyszły pracodawca nie korzysta ze sprzętu ALU/Nokia, to nie ma sensu wchodzić na tę ścieżkę, bardzo niszowa. Co nie zmienia faktu, że CLI jest jednym z fajniejszych jakie widziałem, a platforma jest wręcz stworzona pod usługi MPLS, co widać właściwie na każdym kroku (jeden z egzaminów pisemnych do NRS II to właśnie Usługi). Czytelność czy struktura konfiguracji jest naprawdę na wysokim poziomie.

rafu_007
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2017, 05:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#5

#5 Post autor: rafu_007 »

Szefo89 pisze: Jeżeli Twój obecny/przyszły pracodawca nie korzysta ze sprzętu ALU/Nokia, to nie ma sensu wchodzić na tę ścieżkę, bardzo niszowa. Co nie zmienia faktu, że CLI jest jednym z fajniejszych jakie widziałem, a platforma jest wręcz stworzona pod usługi MPLS, co widać właściwie na każdym kroku (jeden z egzaminów pisemnych do NRS II to właśnie Usługi). Czytelność czy struktura konfiguracji jest naprawdę na wysokim poziomie.
W takim wypadku ktoś w ogóle w Polsce, oczywiście poza Nokią, korzysta z tego sprzętu lub chociaż ma klientów którzy pracują na tych gearsach?

Faktycznie praca z CLI na tym sprzęcie to czysta przyjemność.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Inna Sieć - innasiec.pl

Szefo89
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2016, 17:41

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#6

#6 Post autor: Szefo89 »

Z tego co mi wiadomo, to Netia i Orange mają te pudła. O tych pierwszych wiem, że nawet całkiem sporą infrastrukturę, w przypadku Orange to piąte przez dziesiąte mi się kojarzy, że kiedyś kogoś poznałem kto o tym wspominał.

jacob
wannabe
wannabe
Posty: 53
Rejestracja: 24 sty 2016, 16:14

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#7

#7 Post autor: jacob »

Większosc operatorów wdrazający technologie GPON zapewne posiada u siebie pudełka Alu/Nokia.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#8

#8 Post autor: saiqard »

wiem, że orange na pewno ma, u mnie w pracy też jest trochę tego sprzętu.
PCNSA PCNSE JNCIP-DC JNCDA JNCIA-SEC JNCIA-JUNOS JNCIA-CLOUD CCNA-RS

michal11
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 19 lut 2011, 10:57
Lokalizacja: Lodz/Warsaw

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#9

#9 Post autor: michal11 »

Znajdzie się kliku operatorów korzystających z routerów Nokii zarówno w PL jak i w świecie, ale wracając do pytania zasadniczego... scieżka certyfikacyjna NRS/SRA nie zwróci żadnej uwagi rekruterów, także jeśli sie certyfikować to Juniper albo Cisco.
"people still move, networks still don't"

rafu_007
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2017, 05:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#10

#10 Post autor: rafu_007 »

saiqard pisze:wiem, że orange na pewno ma, u mnie w pracy też jest trochę tego sprzętu.
Możesz zdradzić gdzie pracujesz?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Inna Sieć - innasiec.pl

patrol
member
member
Posty: 43
Rejestracja: 06 lip 2010, 13:01
Lokalizacja: POLAND

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#11

#11 Post autor: patrol »

Z racji tego, ze posiadam NRS2 to sie wypowiem.
Generalnie jesli mialbym sam placic za egzaminy pewno nigdy bym sie na nie nie zdecydowal.
Ceny z kosmosu a raczej certyfikacja niszowa.
Jedno co mi sie bardzo podobalo to materialy. Musze przyznac, ze czytalo mi sie je najlepiej ze wszystkich wendorow.
Sa napisane czysto i przejrzyscie do tego chyba nawet przez osobe, ktora zna angielski...w przypadku innych publikacji bywalo roznie.
Pozytywne jest to, ze ALU/Nokia korzysta z samych protokolow RFC tak wiec to co nauczysz sie na sciezce do NRS/SRA jest aktualne w przypadku Junipera lub Cisco (mowa o protokolach RFC).
Tak wiec zdarza mi sie wracac do tych materialow jesli mam jakies watpliwosci w przypadku FRR, VPLSow, epipe(xconnect ciscowy) lub innych rzeczy z SP.
Do tego fajnie sa ulozone laby, na ktorych da sie przecwiczyc wszstko. Oczywiscie wypozyczenia laba jest platne i to nie malo :)

Reasumujac, jesli firma placi polecam ta sciezke bo na pewno wiele sie nauczycie. Jesli nie poszedl bym w cos bardziej rynkowego.
CCNA, CCNP, CCIP, CCIE

Awatar użytkownika
Deidara
wannabe
wannabe
Posty: 593
Rejestracja: 28 lut 2007, 10:32

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#12

#12 Post autor: Deidara »

To certyfikacja przydatna w obszarze SP u providerów albo operatora komórkowego bo i jedni i drudzy korzystają ze sprzętu Nokii. Także w Polsce. Jeśli chcesz pracować w Enterprise to nie trać czasu.
Cert w Polsce nie jest rozpoznawalny. Większość speców HR a nawet managerów IT w Polsce nie ma o nich zielonego pojęcia(po za firmami które mają pudła Nokii). Za granicą jak najbardziej. SRA to poziom expert podobnie jak CCIE, JNCIE i widuję ogłoszenia gdzie wymagany jest jeden z tych trzech certyfikatów.
Czy warto to kwestia indywidualna.
Trwałość ortogonalna to taka trwałość która jest ortogonalna do konstruktorów typu.
Know Your Options !!
Keep It Simple ?? :shock:

Vard
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:41

Re: Certyfikacja Nokia NRS

#13

#13 Post autor: Vard »

Generalnie ALU/Nokie wszelakiej maści są stosowane, jak już wszyscy napisali powyżej, u Service Providerów. Jeśli planujesz karierę u SP to warto przemyśleć taki certyfikat ale na levelu NRS 2, co nie jest łatwe.
Kto ich używa? W zasadzie wszyscy najwięksi dostawcy w Polsce: Orange, Netia, T-Mobile pewnie Polkomtel (Plus) też coś mają.

Sprzętu się używa do budowy sieci transportowej Carrier Ethernet (działa to trochę inaczej niż tradycyjne MetroEthernet) i IP/MPLS. Kreowane są servicy: ePipe, vpls (x-connecty Cisco albo l2-circuity w Juni) do przenoszenia ruchu klienckiego w sieci Core. Operatorzy raczej nie stawiają tego sprzętu jako końcówki CPE do robienia samego routingu IP u klienta (tutaj zwykle stosuje się zwykłe CE Cisco Juniper albo Huawei dla usług IP L3).

Generalnie szkoda, że nie ma jakiś video tutoriali (ala CBT Nuggetów itp) do tych kursów ALU/Noki, bo fajnie się konfiguruje sieć i można sporo zrozumieć jak działają usługi u SP.
NRS-1 to moim zdaniem trochę strata czasu, lepiej zainwestować w Cisco CCNA R&S materiał podobny, a platforma o wiele popularniejsza w zrozumieniu podstaw. :)

ODPOWIEDZ