Praca w Belgii na B2B

praca itp
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
polak
wannabe
wannabe
Posty: 294
Rejestracja: 20 mar 2005, 14:23
Lokalizacja: Bruksela

Re: Praca w Belgii na B2B

#16

#16 Post autor: polak »

W Brukseli mieszkanie (z dwoma sypialniami) plus opłaty około 1500e, paliwo jak w PL, metro około 50e, jedzenie 1,5-2 razy droższe. Z VATem nie wiem dokładnie bo sam jestem zatrudniony w PL i oddelegowany do Belgii.
King Kong ain't got shit on me!

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Praca w Belgii na B2B

#17

#17 Post autor: mhuba »


Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Re: Praca w Belgii na B2B

#18

#18 Post autor: Phibrizzo »

polak pisze:W Brukseli mieszkanie (z dwoma sypialniami) plus opłaty około 1500e, paliwo jak w PL, metro około 50e, jedzenie 1,5-2 razy droższe. Z VATem nie wiem dokładnie bo sam jestem zatrudniony w PL i oddelegowany do Belgii.
Dobrym pomyslem dla kontraktora (szczegolnie na kontrakty do 6 miesiecy) jest wynajecie mieszkania na miesiace np:
http://www.homeinbrussels.be/

W ten sposob nie musisz wynajmowac na dluzszy okres i martwic sie ze gdy kontrakt sie skonczy, lub firma z ciebie nagle zrezygnuje bedziesz musial placic za mieszkanie. Takich agencji w Brukseli jest kilka - ja kozystalem z podanej powyzej i nie bylo zadnych problemow. Najlepsza rzecza bylo to ze co miesiac, na 15 dni przed koncem danego miesiaca musialem sie okreslic czy chce przedluzac wynajem na kolejny miesiac. Zapewnia to bardzo duza elastycznosc. Jedynym minusem jest koszt - jest on od 30% wiekszy niz przy wynajmie "zwyczajnym".

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Praca w Belgii na B2B

#19

#19 Post autor: Misiekm »

Nie wiem skad sie biora stawki 1100 euro dla kontraktorow (zakladamy poziom ccie) w Belgii ale napewno nie z przyslowiowego jobserve.
Z reguly:

- ktos jest bardzo potrzebny (np programista cobol z developed vetting , zwyklych cieciow nie brak.
- ktos robil przez managed 3rd party i ugadal bezposrednio za stawke agencji/3rd party (jesli nie bylo klauzuli)
- ktos ma juz wlasne grono wtajemniczonych i potrafi sie dzielic

Odgórnie jako punkt wyjsciowy jest to polowa tej kwoty i tutaj mozna dopiero ponegocjowac.
Slynne wysokie podatki w Belgii tycza sie osob fizycznych, nie prawnych. To jak dysponujemy kwota brutto to osobna kwestia , powiazana ze znajomoscia lokalnego systemu prawnego, generowania kosztów.

Wiedza jest napewno dostepna z racji umiejscowienia Europarlamentu. Moze firma ltd/z.o.o oplaca dyrektorom indywidualne konto emerytalne inwestujac w fundusz z platformy transferowalnej za granice itp

Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Re: Praca w Belgii na B2B

#20

#20 Post autor: Phibrizzo »

geminiuss pisze: 26 sie 2017, 11:23 Ja dostalem oferte w Antwerpii za 750 euro dziennie , ale jak dobrze policzylem wszystkie podatki to z tego 750 euro to malo co zostaje. Okolo 40 - 60 % oddajesz panstwu. Ogolnie nie zbyt ciekawie tam dla kontraktorow.
Ciekawie tam jest tylko Belgowie, Francuzi czy Holendrzy nie chca tam pracowac za takie stawki :)

Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Re: Praca w Belgii na B2B

#21

#21 Post autor: Phibrizzo »

Misiekm pisze: 21 paź 2017, 22:47 Slynne wysokie podatki w Belgii tycza sie osob fizycznych, nie prawnych.
Jako samozatrudniony jestes rozliczany wg tych samych zasad jak etatowcy - progresywny system podatkowy, te same progi podatkowe, kwota wolna

Zeby rozliczac sie za pomoca corporate tax musialbys zalozyc spolke - proces dlugi, kosztowny i nieefektywny w przypadku kontraktu.
Z moich znajomych pracujacych w Belgii to tylko osoby ktore sa tam na stale (Belgowie lub ludzie ktorzy mieszkaja tam na stale od dekad) maja takie rozwiazanie. Expat'ci ktorzy przyjechali na pojedyczny kontrakt pracuja jako self-employed (chociaz i to w Belgii jest obarczone masa formalnosci)

Awatar użytkownika
polak
wannabe
wannabe
Posty: 294
Rejestracja: 20 mar 2005, 14:23
Lokalizacja: Bruksela

Re: Praca w Belgii na B2B

#22

#22 Post autor: polak »

Ktoś z Was może pracuje w Belgii n b2b ? Miałbym kilka pytań na priv.
King Kong ain't got shit on me!

ODPOWIEDZ