Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

praca itp
Wiadomość
Autor
Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#1

#1 Post autor: Phibrizzo »

No dobra - chyba trzeba edukowac dalej bo dzwonia mi agencje (janusze) ktore wciskaja kit ze mozna prowadzic jednoosobowa dzialanosc gospodarcza (DG) w Polsce placac tutaj podatki i skladki ZUS (niemal bezkarnie, powolujac sie min. na zasade 183 dni przy ustalaniu rezydencji podatkowej) a jednoczesnie zarabiac i przebywac fizycznie na kontrakcie za granica.

Czesc 1: ubezpieczenie spoleczne - ZUS: Polecam ponizszy artykul - szczegolnie "W praktyce":
"W tym miejscu raz jeszcze przypominam – nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz i w jakim kraju zarejestrowałeś firmę, ważne na terenie, którego kraju jesteś aktywny."

http://pawelwroblewski.natemat.pl/18667 ... placic-zus

Wyjatkiem od tej reguly stosowanym przez Polakow ktorzy maja juz DG na terenie Polski moze byc zasada:
"Jeżeli jednoosobowa firma działająca w Polsce zdobywa zlecenie do realizacji na terenie Niemiec, które nie będzie trwać dłużej niż 24 miesiące – powyżej opisana koncepcja może być pomocna, aby pozostać przy polskim zabezpieczeniu społecznym."

Warunki jakie musicie spelnic aby moc oplacac ubezpieczenie spoleczne w Polsce sa nastepujace:
- prowadzenie działalności w Polsce przez okres co najmniej 2 miesięcy zanim zdecydujesz się na przeniesienie działalności,
- podczas przeniesienia działalności poza teren Polski, w Polsce musi zostać zachowana infrastruktura umożliwiająca powrót do kraju i kontynuację działalności,
- profil działalności w Polsce i w drugim kraju EOG musi być tożsamy.



Czesc 2 bedzie o podatku dochodowym. Umieszcze ja juz niebawem :)

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#2

#2 Post autor: mhuba »

Jeżeli już chcesz edukować to edukuj, ale zamiast posiłkować się artykułami z natemat.pl lub pudelek.pl rób to z oficjalnie dostępnych norm prawnych.

Pzdr
mHuba

stefanx
wannabe
wannabe
Posty: 314
Rejestracja: 24 mar 2005, 16:08
Lokalizacja: Zurych

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#3

#3 Post autor: stefanx »

Phibrizzo pisze: 05 paź 2017, 22:04 No dobra - chyba trzeba edukowac dalej bo dzwonia mi agencje (janusze) ktore wciskaja kit ze mozna prowadzic jednoosobowa dzialanosc gospodarcza (DG) w Polsce placac tutaj podatki i skladki ZUS (niemal bezkarnie, powolujac sie min. na zasade 183 dni przy ustalaniu rezydencji podatkowej) a jednoczesnie zarabiac i przebywac fizycznie na kontrakcie za granica.

Czesc 1: ubezpieczenie spoleczne - ZUS: Polecam ponizszy artykul - szczegolnie "W praktyce":
"W tym miejscu raz jeszcze przypominam – nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz i w jakim kraju zarejestrowałeś firmę, ważne na terenie, którego kraju jesteś aktywny."

http://pawelwroblewski.natemat.pl/18667 ... placic-zus

Wyjatkiem od tej reguly stosowanym przez Polakow ktorzy maja juz DG na terenie Polski moze byc zasada:
"Jeżeli jednoosobowa firma działająca w Polsce zdobywa zlecenie do realizacji na terenie Niemiec, które nie będzie trwać dłużej niż 24 miesiące – powyżej opisana koncepcja może być pomocna, aby pozostać przy polskim zabezpieczeniu społecznym."

Warunki jakie musicie spelnic aby moc oplacac ubezpieczenie spoleczne w Polsce sa nastepujace:
- prowadzenie działalności w Polsce przez okres co najmniej 2 miesięcy zanim zdecydujesz się na przeniesienie działalności,
- podczas przeniesienia działalności poza teren Polski, w Polsce musi zostać zachowana infrastruktura umożliwiająca powrót do kraju i kontynuację działalności,
- profil działalności w Polsce i w drugim kraju EOG musi być tożsamy.



Czesc 2 bedzie o podatku dochodowym. Umieszcze ja juz niebawem :)

Hmm jest to fajna opcja na optymalizacje kosztów. Dzięki wielkie za dzielenie się przydatnymi informacjami :)
Expect unexpected...

Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#4

#4 Post autor: Phibrizzo »

mHuba, artykul w natemat.pl jest napisany lopatologicznie, tak zeby osoby ktore nie rozumieja ustaw i przepisow mogly zrozumiec swoja sytuacje. Ty zas, zamiast zrzedzic (jak to Polak-nieudacznik ma w zwyczaju) powinienes sam odnalezc (jesli potrzebujesz) odpowiedni dokument i nam go tutaj zreferowac.

Dobra, zostawmy malkontentow i przejdzmy do czesc 2: podatek dochodowy.

Zasada jest generalnie taka ze podatki placi sie u zrodla.

Zatem jesli zrodlem twojego przychodu jest kontrakt realizowany na terenie np. Niemiec to wykonujac tam prace dla klienta powstaje ograniczony obowiazek podatkowy (stajesz sie nierezydentem podatkowym w Niemczech) i zgodnie z prawem powinienes odprowadzic nalezny podatek dochodowy od tego przychodu w Niemczech.

Co w sytuacji kiedy jestes samozatrudniony w Polsce a kontrakt realizujesz np. w Niemczech ?
Ano nadal z przychdow uzyskanych z kontraktu w Niemczech masz ograniczony obowiazek podatkowy (czyli musisz odprowadzic podatek dochodowy do niemieckiego fiskusa), zas jesli chodzi o zalegalizowanie tych dochodow w Polsce (czyli unikniecie sytuacji w ktorej zaplacilbys podatek dwa razy, w Niemczech i w Polsce, od tego samego przychodu) przychodzi nam z pomoca Polsko-Niemiecka umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania. Polska ma takie umowy z wiekszoscia krajow na swiecie, choc nie zawsze umowa jest korzystna dla podatnika.
Tutaj dla ludzi pokroju mHuba mam linka do umowy:
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4 ... ska-a.html

Teraz przestroga, oczywistym jest ze agencja jak i klient chce zaplacic wam jak najmniej, zatem poniewaz oferowana stawka nie bedzie atrakcyjna w sytuacji gdybyscie zaplacili podatek u zrodla, beda was namawiac do uchylania sie od placenia podatkow dochodowych w kraju pwostawnia przychodu (kraje takie jak Niemcy, Belgia, Francja itp maja skrajnie niekorzystne, wrecz powiedzialbym ze rabunkowe, prawo podatkowe. Zeby oplacalo sie pracowac tam na kontrakcie stawka musi byc naprawde spora - poczynajac od 800 euro\dzien i wiecej) Oczywiscie agencja chce wam zaplacic jak najmniej wiec wymyslaja bajeczki jakoby mozna bylo calkowicie legalnie placic te podatki nie u zrodla ale np. w kraju rejestracji agencji lub w kraju gdzie macie zarejestrowana firme.
Oczywiscie w przypadku "wpadki" to nie agencja czy klient poniosa konsekwencje uchylania sie od opodatkowania tylko WY moi drodzy bedziecie ciagani po sadach, zostana przeciw wam wystawione nakazy egzekucyjna, a poniewaz od 2017 roku weszly nowe przepisy o wymianie informacji podatkowej miedzy krajami UE, wyegzekwowanie naleznego podatku od obywatela Polskiego odbywa sie obecnie poprzez organy skarbowe w Polsce, ktore jednoczesnie nie sa strona w sprawie i nie mozna sie do nich odwolywac. Innymi slowy jesli np realizowaliscie kontrakt w Niemczech i powstawl tam ograniczony obowiazek podatkowy od ktorego sie uchyliliscie placac podatek od tego przychodu w Polsce, zas niemiecki fiskus to wykryl, to on wyda decyzje o nalozeniu karnego podatku i wysle go do polskiego fiskusa ktory (na mocy podpisanych porozumien ma obowiazek) wyegzekwowac od was naleznosc (wiecie komornik i te sprawy). Wszelkie odwolania beda musialy byc przedkladane przed niemieckim urzedem skarbowym i to tam bedziecie walczyc o ewentualna zmiane decyzji i o odzyskanie waszych pieniedzy.
Zatem zanim wpadniecie w hurra optymizm na mysl o tym ze jakas agencja zaoferowala wam kontrakt za 500 euro\dzien w Belgi, Niemczech czy inny zachodnim kraju UE zapoznajcie sie jak wyglada sprawa placenia podatkow dochodowych od osob fizycznych (tak, na zachodzie self-employed nie placi corporate-tax ktory jest zazwyczaj liniowy tylko placi podatki tak jak osoba fizyczna, zazwyczaj wg progresywnej skali podatkowej).

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#5

#5 Post autor: Kyniu »

Pytanie jak ma się do tego kwestia tak zwanego delegowania pracowników, czyli kontrakt zawierany jest w PL, z agencją w PL, fakturę wystawia się agencji w PL a do pracy w Niemczech, Belgii czy Francji jest się delegowanym przez agencję? Nie sprawdzałem tego i w tym momencie szkoda mi czasu, ale chyba jednak nie ma zastosowania opis podany powyżej, bo w świetle powyższego np. kierowca polskiej firmy transportowej po przekroczeniu granicy, od dochodu uzyskanego za pracę poza granicami kraju, musiałby zapłacić podatek w danym kraju, abstrahując od tego, że podatek nalicza i odprowadza pracodawca. Więc chyba należy odróżnić dwie sytuacje:
- zawieram umowę z klientem w innym kraju i wystawiam klientowi fakturę za pracę dla niego wykonaną na miejscu
- zawieram umowę z agencją w PL, wystawiam agencji fakturę w PL a agencja mnie deleguje do pracy w innym kraju
Pomijam tu już całkiem przypadek pracy zdalnej, gdy umowę mam z klientem poza granicami kraju, wystawiam mu fakturę za wykonane usługi, ale realizuję je zdalnie z PL nie ruszając się poza granice kraju, bo akurat ten przypadek jest jasny i wielokrotnie wałkowany przez np. software house'y.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#6

#6 Post autor: Phibrizzo »

Kyniu pisze: 24 paź 2017, 14:49 Pytanie jak ma się do tego kwestia tak zwanego delegowania pracowników, czyli kontrakt zawierany jest w PL, z agencją w PL, fakturę wystawia się agencji w PL a do pracy w Niemczech, Belgii czy Francji jest się delegowanym przez agencję? Nie sprawdzałem tego i w tym momencie szkoda mi czasu, ale chyba jednak nie ma zastosowania opis podany powyżej, bo w świetle powyższego np. kierowca polskiej firmy transportowej po przekroczeniu granicy, od dochodu uzyskanego za pracę poza granicami kraju, musiałby zapłacić podatek w danym kraju, abstrahując od tego, że podatek nalicza i odprowadza pracodawca. Więc chyba należy odróżnić dwie sytuacje:
- zawieram umowę z klientem w innym kraju i wystawiam klientowi fakturę za pracę dla niego wykonaną na miejscu
- zawieram umowę z agencją w PL, wystawiam agencji fakturę w PL a agencja mnie deleguje do pracy w innym kraju
Pomijam tu już całkiem przypadek pracy zdalnej, gdy umowę mam z klientem poza granicami kraju, wystawiam mu fakturę za wykonane usługi, ale realizuję je zdalnie z PL nie ruszając się poza granice kraju, bo akurat ten przypadek jest jasny i wielokrotnie wałkowany przez np. software house'y.
Juz odpowiadam.

Po pierwsze agencja nigdzie cie nie moze "delegowac". Miedzy toba (jako prowadzacym dzialanosc gospodarcza) a agencja nie powstaje stosunek pracy. Umowa cywilnoprawna (kontrakt) to nie umowa o prace. Delegacja pracownika ma miejsce tylko w przypadku UoP. W przypadku kontraktu z punktu widzenia podatkowego, Ty jako prowadzacy DG zgadzasz sie swiadczyc uslugi dla klienta koncowego w okreslonej kontraktem lokalizacji.

Istnieje jednak mozliwosc oddelegowania pracownika do pracy w innym kraju UE (na okreslony czas) pod warunkiem ze pracownik ten nie jest we wladzach spolki. Co to oznacza - ano to ze, jesli jestes zatrudniony na podstawie umowy o prace w firmie X ale jednoczesnie nie jestes we wladzach tej spolki X, to jesli oddeleguja cie do pracy na np. 3 miesiace do innego kraju czlonkowskiego UE, to wszystkie podatki i skladki zostana zaplacone w Polsce.
Sytacja ma sie odmiennie gdy jestes samozatrudniony w Polsce (czyli prowadzisz jednoosobowa dzialanosc gospodarcza). W rozumieniu powyzszego przepisu jestes jednoczesnie pracownikiem i jestes we wladzach swojej wlasnej "firmy". Zatem podana powyzej zasada nie odnosi sie do ciebie i powstanie ograniczony obowiazek podatkowy od twojego przychodu.

Przyklad polskich kierowcow, zatrudnionych na UoP w firmie X jest wlasnie takim przykladem gdzie kierowca pomimo oddelegowania do innego kraju (bedac tam tranzytem) placi wszystkie podatki i skladki w Polsce. W calkowicie innej sytuacji znalazlby sie ten sam kierowca gdyby przeszedl na samozatrudnienie i zaczal swiadczyc uslugi dla firmy X jako kierowca (wtedy powstalby ograniczony obowiazek podatkowy).

Zatem jesli swiadczysz uslugi fizycznie w innym kraju UE, zas fakturujesz posrednika w Polsce i placisz podatki od tego przychodu w Polsce jestes przestepca podatkowym. Wszystko bedzie slicznie dopoki zbiegiem okoliczonsci lub jakims innym sposobem urzad skarbowy kraju w ktorym swiadczysz ta usluge nie trafi na twoj slad. :)
Ostatnio zmieniony 24 paź 2017, 15:24 przez Phibrizzo, łącznie zmieniany 1 raz.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#7

#7 Post autor: mhuba »

Prawo podatkowe w Niemczech jest dosyć złożone, sześć klas podatkowych, ulgi, duże dodatki do dzieci, ruchoma kwota wolna, koszty uzyskania przychodu .....
W wielu przypadkach prawo to jest o niebo korzystniejsze od naszego prawa podatkowego.
Ale skąd Ty o tym możesz wiedzieć jeśli Twoje główne źródło informacji to portal natemat?
Stawki kontraktów w Niemczech chyba też czerpiesz z tego portalu.

Pzdr
mHuba

Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#8

#8 Post autor: Phibrizzo »

mhuba pisze: 24 paź 2017, 15:24 Prawo podatkowe w Niemczech jest dosyć złożone, sześć klas podatkowych, ulgi, duże dodatki do dzieci, ruchoma kwota wolna, koszty uzyskania przychodu .....
W wielu przypadkach prawo to jest o niebo korzystniejsze od naszego prawa podatkowego.
Ale skąd Ty o tym możesz wiedzieć jeśli Twoje główne źródło informacji to portal natemat?
Stawki kontraktów w Niemczech chyba też czerpiesz z tego portalu.

Pzdr
mHuba
Moja wiedza pochodzi z moich doswiadczen (przez ostatnie 10 lat pracowalem na kontraktach w kilku krajach Unii) oraz z faktu tego iz lubie spac spokojnie i zanim uwierze na slowo agencji wole zweryfikowac fakty z doradca podatkowym lub prawnikiem. Poszperaj troche a zobaczysz ze wszystko co pisze zgadza sie z obecna wykladnia przepisow.

Widze takze ze przyczepiles sie do tego artykulu :) Moze jestes w sytuacji opisywanej przeze mnie, albo co gorsza prowadzisz agencje ktora w ten sposob wprowadza ludzi w blad i moje posty uderzaja w twoje interesy. Moze nawet udaje ci sie z powodzeniem uchylac od opodatkowania. Moje posty nie maja za zadanie zachecac cie do zmiany twoje strategii biznesowej (jesli uchylasz sie skutecznie od opodatkowania, lubisz ryzyko, to twoja sprawa).

Moje posty maja na celu przedstawienie ludziom z branzy stanu faktycznego, aby mogli podejmowac decyzje swiadomie a nie w opraciu o to co jakas rekruterka z agencji sprzedala im podczas rozmowy. Zreszta nie ma obowiazku wierzyc mi na slowo - zachecam wszystkich do poswiecenia czasu i energii zeby sprawdzic to co mowie. Porozmawiajcie z doradcami podatkowymi lub prawnikami, poszperajcie na stronach urzadow skarbowych krajow w ktorych realizujecie projekty lub po prostu zadajcie pytanie do wlasciwego organu.
Jesli zas znajdziesz legalny sposob na realizowanie kontraktow w innych krajach UE i placenie podatkow w dowolnym kraju czlonkowskim to daj znac. Z przyjemnoscia skonfrontuje twoj sposob z moja wiedza i doradcami podatkowymi.

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#9

#9 Post autor: Misiekm »

W zaleznosci od sytuacji i kwoty, korzystniej moze byc zalozenie spolki ltd/z.o.o w kraju ktory skusil stawka dzienna.
Niskie salary oraz wieksza dywidenda beda korzystniejsze jesli umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania jest podpisana miedzy oboma krajami, tyczy sie ona takze dywidend.

Niemiecka agencja nie odmowi wspolpracy lokalnej spolce z.o.o , angielska angielskiej itd.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#10

#10 Post autor: mhuba »

Phibrizzo pisze: 24 paź 2017, 15:40 Moja wiedza pochodzi z moich doswiadczen ...
Nie mam pojecia skąd pochodzi Twoja wiedza jeśli piszesz o rabunkowym systemmie podatkowym w Niemczech.
Gdybyś znał go choć w ogólnych zarysach wiedziałbyś o ulgach, odliczeniach, klasach podatkowych i na koniec przyzwoitej pewnej emeryturze.
Jeśli masz rodzinę w Polsce, a pracujesz w Niemczech, masz dwa mieszkania na utrzymaniu niezbedne do kontraktu w DE i to w którym mieszka rodzina (podwójne gospodarstwo domowe), do pracy musisz dojechać to wszystko możesz uwzględnić w zeznaniu podatkowym.
Tak że musisz być bardziej precyzyjny, tak singiel w DE płaci wyższe podatki od singla w PL ale ojciec rodziny (2+2) który pracuje na kontrkacie w DE i od tego celu wynajmuje tam mieszkanie i raz czy dwa razy w miesiącu śmiga do kraju to ten podatek zapłaci dużo mniejszy.

Też sposób w jaki korzystasz z forum, pisząc od razu pod moim postem, cytując go w całości świadczy również że brakuje Ci podstawowego obycia z Internetami ;)

Pzdr
mHuba

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#11

#11 Post autor: Kyniu »

Phibrizzo pisze: 24 paź 2017, 15:14Po pierwsze agencja nigdzie cie nie moze "delegowac". Miedzy toba (jako prowadzacym dzialanosc gospodarcza) a agencja nie powstaje stosunek pracy. Umowa cywilnoprawna (kontrakt) to nie umowa o prace. Delegacja pracownika ma miejsce tylko w przypadku UoP. W przypadku kontraktu z punktu widzenia podatkowego, Ty jako prowadzacy DG zgadzasz sie swiadczyc uslugi dla klienta koncowego w okreslonej kontraktem lokalizacji.
Stosujesz bardzo polski i bardzo selektywny punkt widzenia. Rzecz w tym, że nie wszędzie na świecie istnieje kodeks pracy i nie w każdym kraju istnieje taki podział UoP a inne formy umów. Tym bardziej, że i w polsce poza UoP a DG może być jeszcze np. powołanie (tak, jest taka forma, np. dla prezydenta miasta). Istotne jest kto z kim umowę zawarł i jakie są przepływy pieniężne. A mamy swoisty trójkąt. Klient (w sensie zleceniodawca który zleca pracę agencji i jej za to płci), agencja (czyli podmiot pośredniczący) i kontraktor (czyli dla uproszczenia powiedzmy ja). Mnie nie łączy umowa (celowo nie piszę o stosunku pracy, żebyś nie przywoływał UoP) z klientem ani klient nie płaci mi za pracę - skoro ja zatem nie wykonuję dla niego pracy a on mi nie płaci, to na jakiej podstawie ma powstać zobowiązanie podatkowe? Umowę z klientem ma agencja, to agencja wykonuje pracę (owszem, moimi ręcoma ale to agencja zawarła umowę na wykonanie prac zleconych), agencja wystawia fakturę, którą klient opłaca i na agencji spoczywa obowiązek uregulowania należności podatkowych z tytułu tej transakcji. A ja wystawiam fakturę agencji i agencja płaci mnie, co przysparza po mojej stronie dochód podlegający opodatkowaniu. To, że agencja wskazała mi jako miejsce realizacji zadania adres jej klienta, to mnie, że tak powiem trąca. Tak samo jak nie jest rolą lokalnych z punktu widzenia klienta organów podatkowych analizowanie polskiego systemu prawnego i wnikanie w specyfikę lokalnych uregulowań zatrudnienia. W wolnej chwili zapytam zaprzyjaźnionego doradcę podatkowego o jego opinię ale to pewnie jest dużo bardziej złożony temat.

Tak na szybko pogooglałem i według portalu europa.eu (to jest strona prowadzona przez Komisję Europejską) przepisy dotyczące delegowania dotyczą przypadków, gdy między delegującym a delegowany pracownikiem istnieje stosunek pracy, natomiast nasze prawo mówi, iż stosunek pracy zawarty jest z pracownikiem, który świadczy na rzecz pracodawcy pracę w miejscu i czasie przez niego określonym i pod jego kierownictwem bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (podstawa prawna Art. 22 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Czyli nie ważne, że umowę nazwiemy B2B, jeśli spełnia warunki "świadczy na rzecz pracodawcy pracę w miejscu i czasie przez niego określonym i pod jego kierownictwem" to mamy stosunek pracy. Zatem jeśli umowę mamy z agencją, na rzecz której wykonujemy pracę (co jest oczywistym, skoro agencja nam płaci, bo przecież nie z dobroci serca), w miejscu i czasie przez agencję określoną (to agencja kieruje nas do klienta), to sprawa według naszego prawa jest jednoznaczna - bez względu na sposób nazwania umowy łączy kontraktora z agencją stosunek pracy.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#12

#12 Post autor: Phibrizzo »

Kyniu pisze: 24 paź 2017, 20:06
Phibrizzo pisze: 24 paź 2017, 15:14Po pierwsze agencja nigdzie cie nie moze "delegowac". Miedzy toba (jako prowadzacym dzialanosc gospodarcza) a agencja nie powstaje stosunek pracy. Umowa cywilnoprawna (kontrakt) to nie umowa o prace. Delegacja pracownika ma miejsce tylko w przypadku UoP. W przypadku kontraktu z punktu widzenia podatkowego, Ty jako prowadzacy DG zgadzasz sie swiadczyc uslugi dla klienta koncowego w okreslonej kontraktem lokalizacji.
Stosujesz bardzo polski i bardzo selektywny punkt widzenia. Rzecz w tym, że nie wszędzie na świecie istnieje kodeks pracy i nie w każdym kraju istnieje taki podział UoP a inne formy umów. Tym bardziej, że i w polsce poza UoP a DG może być jeszcze np. powołanie (tak, jest taka forma, np. dla prezydenta miasta). Istotne jest kto z kim umowę zawarł i jakie są przepływy pieniężne. A mamy swoisty trójkąt. Klient (w sensie zleceniodawca który zleca pracę agencji i jej za to płci), agencja (czyli podmiot pośredniczący) i kontraktor (czyli dla uproszczenia powiedzmy ja). Mnie nie łączy umowa (celowo nie piszę o stosunku pracy, żebyś nie przywoływał UoP) z klientem ani klient nie płaci mi za pracę - skoro ja zatem nie wykonuję dla niego pracy a on mi nie płaci, to na jakiej podstawie ma powstać zobowiązanie podatkowe? Umowę z klientem ma agencja, to agencja wykonuje pracę (owszem, moimi ręcoma ale to agencja zawarła umowę na wykonanie prac zleconych), agencja wystawia fakturę, którą klient opłaca i na agencji spoczywa obowiązek uregulowania należności podatkowych z tytułu tej transakcji. A ja wystawiam fakturę agencji i agencja płaci mnie, co przysparza po mojej stronie dochód podlegający opodatkowaniu. To, że agencja wskazała mi jako miejsce realizacji zadania adres jej klienta, to mnie, że tak powiem trąca. Tak samo jak nie jest rolą lokalnych z punktu widzenia klienta organów podatkowych analizowanie polskiego systemu prawnego i wnikanie w specyfikę lokalnych uregulowań zatrudnienia. W wolnej chwili zapytam zaprzyjaźnionego doradcę podatkowego o jego opinię ale to pewnie jest dużo bardziej złożony temat.
Zapytaj go :) Mozesz mu nawet pokazac caly ten post.
Zgodnie z moja wiedza, twoje powyzsze twierdzenie nijak sie ma do rzeczywistosci (zadne przeplywy pieniezne, zadne kto-z-kim zawarl umowe - nie maja wplywu na to gdzie powstaje obowiazek podatkowy).
Podkresle to jeszcze raz "Twierdze ze miejsce swiadczenia uslugi determinuje w jakim kraju powstanie ograniczony obowiazek podatkowy". Jesli masz wpisany w kontrakt ze miejscem realizacji uslugi jest np. Francja, Paryz (i ty tam swiadczysz ta usluge jako samozatrudniony w Polsce - czyli Francuski nierezydent podatkowy) to przychod z twojego kontraktu powinien byc opodatkowany we Francji i francuski urzad skarbowy moze scigac cie za uchylanie sie od opodatkowania niezaleznie od tego czy opodatkowales ten przychod w innym kraju czy nie

Tak na szybko pogooglałem i według portalu europa.eu (to jest strona prowadzona przez Komisję Europejską) przepisy dotyczące delegowania dotyczą przypadków, gdy między delegującym a delegowany pracownikiem istnieje stosunek pracy, natomiast nasze prawo mówi, iż stosunek pracy zawarty jest z pracownikiem, który świadczy na rzecz pracodawcy pracę w miejscu i czasie przez niego określonym i pod jego kierownictwem bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (podstawa prawna Art. 22 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Czyli nie ważne, że umowę nazwiemy B2B, jeśli spełnia warunki "świadczy na rzecz pracodawcy pracę w miejscu i czasie przez niego określonym i pod jego kierownictwem" to mamy stosunek pracy. Zatem jeśli umowę mamy z agencją, na rzecz której wykonujemy pracę (co jest oczywistym, skoro agencja nam płaci, bo przecież nie z dobroci serca), w miejscu i czasie przez agencję określoną (to agencja kieruje nas do klienta), to sprawa według naszego prawa jest jednoznaczna - bez względu na sposób nazwania umowy łączy kontraktora z agencją stosunek pracy.
Portal europa.eu mowi prawde zas ty zle interpretujesz relacje jaka laczy prowadzacego jednoosobowa dzialanosc gospodarcza (kontraktora) z agencja. Miedzy toba a agencja nie ma stosunku pracy i byc nie moze. Jest za to umowa cywilno-prawna ktora reguluje warunki na ktorej Ty (kontraktor) dostarczasz usluge do agencji.
Mozesz sie zapytac swojego zaprzyjaznionego ksiegowego co by sie stalo gdybys chcial ustalic istnienie stosunku pracy pomiedzy toba a agencja :) Ja ci odpowiem - pozniej sobie to skonfrontujesz. Ano, twoj ksiegowy powie ci ze jesli twoja relacja z agencja miala cechy stosunku pracy (czyli byla świadczy na rzecz pracodawcy w miejscu i czasie przez niego określonym i pod jego kierownictwem) to inspektorat pracy, ZUS lub urzad skarbowy moze zarzadac od sadu ustalenie stosunku pracy.
Co to oznacza w praktyce, ano to ze po pierwsze twoja polska agencja stalaby sie twoim pracodawca (miedzy wami powstalby stosunek pracy taki jak maja ludzie ktorzy podpisuja UoP, zas jej warunki bylyby okresolne przez kodeks pracy). Po drugie, twoj "nowy" pracodawca musialby zaplacic za orkes w ktorym swiadczyles dla niego "usluge" zalege skladki ZUS, odprowadzic dodatkowo do urzedu skarbowego zalegle zaliczki na podatek dochodowy. Po trzecie, agencja (twoj nowy pracodawca na UoP) moglaby wystapic do sadu i zarzadac od ciebie zwrotu czesci skladki ZUS (tej ktora pracodawca odprowadza z pensji pracownika co miesiac) oraz ty musialbys za okres ktorego dotyczyla sprawa zlozyc korekte zeznania podatkowego (i zapewne doplacic bardzo duzo podatku bo z liniowego musialbys przejsc na progresywny - taki jaki placa etatowcy).
Reasumujac - jesli twoj kontrakt ma cechy stosunku pracy radze ci tego nie rozglaszac, bo mozesz nabawic sie niezlych perypetii z naszymi organami ZUS i skarbowymi :)
Ale zapytaj sie swojego doradcy podatkowego, lub chociazby kogos kto pracuje w kadrach, czy miedzy toba a polska agencja (lub klientem) istnieje stosunek pracy - tylko wroc do nas z ich odpowiedzia :)
Ostatnio zmieniony 25 paź 2017, 09:37 przez Phibrizzo, łącznie zmieniany 2 razy.

Phibrizzo
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 13 mar 2011, 23:01

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#13

#13 Post autor: Phibrizzo »

mhuba pisze: 24 paź 2017, 17:56
Phibrizzo pisze: 24 paź 2017, 15:40 Moja wiedza pochodzi z moich doswiadczen ...
Nie mam pojecia skąd pochodzi Twoja wiedza jeśli piszesz o rabunkowym systemmie podatkowym w Niemczech.
Gdybyś znał go choć w ogólnych zarysach wiedziałbyś o ulgach, odliczeniach, klasach podatkowych i na koniec przyzwoitej pewnej emeryturze.
Jeśli masz rodzinę w Polsce, a pracujesz w Niemczech, masz dwa mieszkania na utrzymaniu niezbedne do kontraktu w DE i to w którym mieszka rodzina (podwójne gospodarstwo domowe), do pracy musisz dojechać to wszystko możesz uwzględnić w zeznaniu podatkowym.
Tak że musisz być bardziej precyzyjny, tak singiel w DE płaci wyższe podatki od singla w PL ale ojciec rodziny (2+2) który pracuje na kontrkacie w DE i od tego celu wynajmuje tam mieszkanie i raz czy dwa razy w miesiącu śmiga do kraju to ten podatek zapłaci dużo mniejszy.

Też sposób w jaki korzystasz z forum, pisząc od razu pod moim postem, cytując go w całości świadczy również że brakuje Ci podstawowego obycia z Internetami ;)

Pzdr
mHuba
Nazywam te systemy podatkowe rabunkowymi poniewaz okradaja przedsiebiorce z zysku. Widac ze nigdy nie byles przedsiebiorca, bo rozumialbys ze kazdy prowadzacy dzialanosc gospodarcza chce placic jak najmniej danin panstu, zas kazdy socjalista chcialby miec jak najwieksze benefity od panstwa oczywiscie finansowane z kieszeni innych podatnikow (tych bardziej rozgarnietych i przedsiebiorczych obywateli)

W Niemczech, Belgii itd self-employed placi podatki wg skali progresywnej (jak kazdy na etacie), u nas w Polsce mozna sobie wybrac:
- progresywnie: 18% i 32%
- liniowo: 19%
- ryczalt: 17% (bez mozliwosci odliczania kosztow)

Co wiecej w Polsce samozatrduniony mozna zdeycodwac sie placic maly ZUS. Co prawda zgromadzony kapital emerytalny pozwoli na wyplacanie niklej emerytury ale to jest wlasnie kwintesencja kapitalizmu i wolnosci (sam decydujesz i nie liczysz na panstwo opiekuncze).

Dlatego uwazam ze generalnie stawki podatkowe w panstwach Europie srodkowej sa o wiele bardziej liberalne i przyjazne dla prowadzacego dzialanosc gospodarcza w porownaniu do sytuacji w wiekszosci zachodnioeuropejskich panstw. Pozwala przesiebiorcy komulowac majatek i dowolnie decydowac o tym gdzie go inwestowac czy dokonac po prostu jego konsumpcji.

W zachodniej Europie zas przedsiebiorcy sa dojeni przez socjalistow i loza na wszelkiego rodzaju przywileje (ulgi podatkowe na dzieci, doplaty do psa kota i chomika). Znam to z autopsji.

Spiewasz jakies farmazony o pewnej emeryturze (bedziesz mial ja za 20 - 30 lat o ile w twoich ukochanych Niemczech nie dojdzie do jakiegos kryzysu :) lub nie bedzie wojny domowej z muzulmanami). 20 - 30 lat to szmat czasu pewne masz tylko to ze bedziesz gryzl kiedys ziemie na cmentarzu oraz to ze musisz placic podatki ;)

Mowisz o tym ze w DE masz ulgi podatkowe. W Polsce jako prowadzacy jednoosobowa dzialnosc gospodarcza mozesz odliczac od przychodu koszta i sobie obnizyc podstawe opodatkowania.

Na koniec, wogole twoje wpisy sa nie na temat - dyskusja dotyczy miejsca odprowadzania podatkow i skladek z przychodu osiagnietego z kontraktu realizowanego w innym kraju EU gdy posiada sie DG w Polsce. Zas ty robisz sobie laske na mysl o tym jak to wspaniale jest pracowac w Niemczech. Innymi slowy wnosisz tyle wartosci do tematu co emerytowana kurwa sexapilu do domu publicznego. :D

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#14

#14 Post autor: Kyniu »

Phibrizzo pisze: 25 paź 2017, 01:24Zgodnie z moja wiedza, twoje powyzsze twierdzenie nijak sie ma do rzeczywistosci (zadne przeplywy pieniezne, zadne kto-z-kim zawarl umowe - nie maja wplywu na to gdzie powstaje obowiazek podatkowy).
Przyjmijmy, że Twoje rozumowanie jest słuszne. Siedzę w siedzibie klienta, wpada tam kontrola, która jest odpowiednikiem naszego Urzędu Pracy, po wyjaśnieniach klienta, że jestem oddelegowany przez agencję powiadamiają ichni odpowiednik Urzędu Skarbowego o wykryciu takiego "podatkowego nielegała". Tym razem z wizytą u klienta pojawiają się inspektorzy podatkowi i żądają złożenia wyjaśnień i zapłacenia podatku. Na co ja im odpowiadam, że bardzo chętnie, oddam im nawet 100% dochodu. Z jednym, małym, tycim, ALE. To ALE to drobna sugestia, że nawet 100% od 0 Euro daje 0 Euro podatku. Oczywiście niezrażeni inspektorzy podatkowi wszczynają kontrolę u klienta i zwracają się o pomoc prawną do polskiego US. Polski US ochoczo trzepie moje konta i odpowiada "w podanym okresie na kontach XYZ nie ujawniono przychodów z tytułu świadczenia usług w firmie ABC ani żadnych innych transferów środków pieniężnych z waszego kraju". Analogicznie kontrola u klienta nie wykazała ani faktu przekazywania mi środków pieniężnych ani umowy ze mną zawartej a jedynie umowę z agencją, w ramach to której agencja zobowiązuje się oddać do dyspozycji klienta zasoby osobowe. Teraz kluczowe pytanie - od jakiej kwoty zapłacę podatek, skoro żadnej kwoty nie ma i na jakiej podstawie, skoro z klientem nie łączy mnie żadna relacja prawna? I nie krzycz, nie baw się kolorowymi kredkami i nie gimbazuj pisząc zaimki osobowe niezgodnie z zasadami ortografii.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

stefanx
wannabe
wannabe
Posty: 314
Rejestracja: 24 mar 2005, 16:08
Lokalizacja: Zurych

Re: Firma w Polsce - kontrakt za granica - podatki i ZUSy

#15

#15 Post autor: stefanx »

5 centow do dyskusji odnonie delegowania pracownikow:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i- ... anych.html
Expect unexpected...

ODPOWIEDZ