Sciezka rozwoju w DC UK > PL

praca itp
Wiadomość
Autor
wojwoj
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 11 lis 2017, 23:50

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#16

#16 Post autor: wojwoj »

tanthil pisze: 14 lis 2017, 10:21 Jezeli masz juz dobre 'soft skille' to mozesz rozwazyc docelowa sciezke network/solution/ifrastructure architekta?

Przykladowo ( architekt z corem networking, vendor wyjsciowy cisco)

certy:
CCNA > CCNP > CCDP > ITIL > TOGAF
Stanowiska
Network tech > NOC/1st line > 2/3 line engineer > designer/architect

Dla architekta z bazowymi sieciami CCNP/CCDP to wyjsciwe certyfikaty potem doklasz to co jest potrzebne lub/i druga specjalizacje

takie moje 3 grosze
Dzieki, taki rozwoj tez mi sie podoba :)
Wojtachinho pisze: 14 lis 2017, 12:22
wojwoj pisze: 12 lis 2017, 00:42 Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum, ale nie widze dzialu przywitan, wiec jak tu sie przywitac?
Poczytalem juz troche ten dzial, ale chcialbym opisac moj przypadek i poradzic sie ekspertow.

Mianowicie zaczynam prace w NTT w DC w UK jako DC technician i chcialbym to maksymalnie wykorzystac przed powrotem do kraju na ktory zona mi daje 4 lata :).
Powrot bedzie w okolice Krakowa. Chcialbym maksymalnie w tym czasie sie rozwinac i znalezc prace w PL wykorzystujac zalety pobytu w UK. W Anglii jestem juz dosyc dlugo - 9 lat, ale praca byla w zupelnie innej czesci polkoli mozgowej, bo fotografia ;). IT chce miec jako plan backupowy, lub pozniej po powrocie miec ekstra dochod z fotografii w zaleznosci od sytuacji.
Fotografia dala mi natomiast spore "soft skills" i angielski na wysokim poziomie mysle, ze ciezko osiagalny bez pobytu tutaj, tylko nie wiem w jakim kierunku sie rozwijac, zeby to wykorzystac. I tutaj pytanie do Was.

NTT teoretycznie daje mozliwosci rozwoju w dowolnym kierunku w ICT. Jako, ze zaczynam w DC, mysle, ze przez 4 lata duzo nie wyczaruje, wiec po powrocie do PL szukalbym czegos w DC krakowskich lub ewentualnie probowal zalapac sie na jakas prace zdalna z firma w UK.
Co wg Was warto sie uczyc, zeby dostac prace w DC w Polsce i czy sa stanowiska, ktore wymagaja mocnej znajomosci angielskiego (teoretyzuje, ze to raczej tylko cos typu sales/account manager).
Moj plan to bylo CCNA+CCNP + cos z cisco security, bo mysle, ze w ciagu 4 lat wiecej pewnie ciezko zrobic, ale czy cos specyficznego dla DC warto robic, zeby mi to dalo wieksze szanse w PL? Co o tym myslicie?

pozdrawiam i dzieki za wszelkie sugestie :).
Skup sie na zdobyciu wiedzy, postaw laba, pobaw sie technologiami, popsuj cos napraw. Olej certyfikaty. Jezeli to twoja pasja, niech tez bedzie zabawa, porazka, polem manewru.

Certyfiakty praktycznej wiedzy nie daja. Masz wiele srodowisk, mozliwosci gdzie mozesz sie tego nauczyc. Zaprojektuj srodowisko, popsuj i napraw. Takie wpisy w CV sa najcenniejsze.

pzdr
Masz racje, certyfikaty nie sa celem. Celem jest praktyka i dorwanie sie do pracy w temacie a certy to raczej przy okazji. Mhuba tez pisal o tym, zeby jak najszybciej zaczac na nocniku pracowac bo to jest najwazniejsze :).

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#17

#17 Post autor: PatrykW »

wojwoj pisze: 14 lis 2017, 19:13
tanthil pisze: 14 lis 2017, 10:21 Jezeli masz juz dobre 'soft skille' to mozesz rozwazyc docelowa sciezke network/solution/ifrastructure architekta?

Przykladowo ( architekt z corem networking, vendor wyjsciowy cisco)

certy:
CCNA > CCNP > CCDP > ITIL > TOGAF
Stanowiska
Network tech > NOC/1st line > 2/3 line engineer > designer/architect

Dla architekta z bazowymi sieciami CCNP/CCDP to wyjsciwe certyfikaty potem doklasz to co jest potrzebne lub/i druga specjalizacje

takie moje 3 grosze
Dzieki, taki rozwoj tez mi sie podoba :)
Wojtachinho pisze: 14 lis 2017, 12:22
wojwoj pisze: 12 lis 2017, 00:42 Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum, ale nie widze dzialu przywitan, wiec jak tu sie przywitac?
Poczytalem juz troche ten dzial, ale chcialbym opisac moj przypadek i poradzic sie ekspertow.

Mianowicie zaczynam prace w NTT w DC w UK jako DC technician i chcialbym to maksymalnie wykorzystac przed powrotem do kraju na ktory zona mi daje 4 lata :).
Powrot bedzie w okolice Krakowa. Chcialbym maksymalnie w tym czasie sie rozwinac i znalezc prace w PL wykorzystujac zalety pobytu w UK. W Anglii jestem juz dosyc dlugo - 9 lat, ale praca byla w zupelnie innej czesci polkoli mozgowej, bo fotografia ;). IT chce miec jako plan backupowy, lub pozniej po powrocie miec ekstra dochod z fotografii w zaleznosci od sytuacji.
Fotografia dala mi natomiast spore "soft skills" i angielski na wysokim poziomie mysle, ze ciezko osiagalny bez pobytu tutaj, tylko nie wiem w jakim kierunku sie rozwijac, zeby to wykorzystac. I tutaj pytanie do Was.

NTT teoretycznie daje mozliwosci rozwoju w dowolnym kierunku w ICT. Jako, ze zaczynam w DC, mysle, ze przez 4 lata duzo nie wyczaruje, wiec po powrocie do PL szukalbym czegos w DC krakowskich lub ewentualnie probowal zalapac sie na jakas prace zdalna z firma w UK.
Co wg Was warto sie uczyc, zeby dostac prace w DC w Polsce i czy sa stanowiska, ktore wymagaja mocnej znajomosci angielskiego (teoretyzuje, ze to raczej tylko cos typu sales/account manager).
Moj plan to bylo CCNA+CCNP + cos z cisco security, bo mysle, ze w ciagu 4 lat wiecej pewnie ciezko zrobic, ale czy cos specyficznego dla DC warto robic, zeby mi to dalo wieksze szanse w PL? Co o tym myslicie?

pozdrawiam i dzieki za wszelkie sugestie :).
Skup sie na zdobyciu wiedzy, postaw laba, pobaw sie technologiami, popsuj cos napraw. Olej certyfikaty. Jezeli to twoja pasja, niech tez bedzie zabawa, porazka, polem manewru.

Certyfiakty praktycznej wiedzy nie daja. Masz wiele srodowisk, mozliwosci gdzie mozesz sie tego nauczyc. Zaprojektuj srodowisko, popsuj i napraw. Takie wpisy w CV sa najcenniejsze.

pzdr
Masz racje, certyfikaty nie sa celem. Celem jest praktyka i dorwanie sie do pracy w temacie a certy to raczej przy okazji. Mhuba tez pisal o tym, zeby jak najszybciej zaczac na nocniku pracowac bo to jest najwazniejsze :).
nocnik uczy soft i tech skill
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

wml
wannabe
wannabe
Posty: 53
Rejestracja: 04 paź 2007, 21:13
Lokalizacja: Reading, UK

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#18

#18 Post autor: wml »

Kyniu pisze: 13 lis 2017, 00:55 Nie chcę poruszać pewnych spraw, bo zaraz znowu posypią się na mnie gromy o upolitycznianie forum i każdej dyskusji (i na tym uznajmy ten wątek za zakończony), ale zastanów się czy to jest kraj do którego chcesz wracać i czy powrót tutaj można nazwać krokiem naprzód. Tym bardziej, że ludzie, którzy chcą zrobić krok naprzód, wybierają kierunek przeciwny niż ten który obrałeś i który wskazujesz. Ale o tym niech sami już piszą - jeśli zechcą.
Wciąż nie będzie o karierze, ale postaram się obejść politykę szerokim łukiem.

Tak, powrót do PL to dla wielu osób krok naprzód. Zmiana z "robota, dzieci, sen, czasem opiekunka, babcia tylko przez Skype" na normalne relacje - babcia na żywo, dziesiątki kuzynów i wujków w zasięgu ręki. Możliwość wyjścia z żoną do kina albo wyjazdu na weekend, bo dziećmi zajmie się babcia, bez konieczności wynajmowania obcej osoby. Syn będzie mógł zagrać z dziadkiem w piłkę - jeżeli dziadek żyje i ma się dobrze... a im później tym mniejsze na to szanse.

Etap (cytuję za kolegą) "mam kasę, mam energię, ale nie mam czasu" może i jest fajny, ale nie dla każdego i niekoniecznie bezterminowo.

Oczywiście jest to pewien wycinek rzeczywistości, są tu osoby, które zbudowały bliske relacje ze znajomymi więc mają quasi-wujków i quasi-kuzynów, i opiekę nad dziećmi w razie potrzeby, są osoby, które z PL wyjechały, bo nic ich tam nie trzyma.

Tu gdzie mieszkam powroty w ostatnim czasie się nasiliły (próbka nieprezentatywna, ale spora), i częstym uzasadnieniem jest właśnie bądź tęsknota, bądź konieczność (chęć) sprawowania opieki nad rodzicami. Znam jeden przypadek, gdzie 18-letni chłopak podjął decyzję za rodzinę - pojechał na wakacje i już nie wrócił, w lato zdał na własną rękę egzaminy do liceum w PL i został. Rodzina wróciła za nim - a mieszkali tu 10 lat. W ogóle 10 lat w UK wydaje się być popularnym terminem powrotów.

W życiu ani kariera ani polityka nie są najważniejsze. Rządy się zmieniają, praca też, myślę że ludzie opierają swoje (strategiczne) decyzje na bardziej trwałych podstawach. Sugerowanie im, że podejmują złe decyzje bo rządzi PO/PiS/.N/SLD/PSL/Kukiz etc to IMO faux-pas.

wojwoj
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 11 lis 2017, 23:50

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#19

#19 Post autor: wojwoj »

Witam wszystkich,

Jeszcze raz dzieki wszystkim za opinie. Pomyslalem, ze zrobie maly update.

Zaczal sie moj trzeci miesiac. Praca mi sie podoba. Duzo sie juz nauczylem. Nigdy wczesniej nie pracowalem w DC na podobnym stanowisku. Ludzie fajni, klimat DC super. Na mnie dziala bardzo pozytywnie, spokojnie mozna w takim miejscu medytowac, choc wiem, ze niektorzy nie lubia tego szumu. Ja lubie, bo od czasu narodzin naszej corki spimy przy wlaczonej farelce i jakosc snu poszla znaczaco do gory, wiec polubilem, polecam sprobowac ;).

Przypuszczam, ze kazdy wie kto to jest DC tech/engineer, ale jakby ktos byl nowy to generalnie robimy wszystko od strony hardware + papierkologia + podstawowa konfiguracja. Rackowanie, kabelki, skladanie serwerow, wstepna konfiguracja serwerow (siec, raid, IMM, ILO etc. ), czynnosci serwisowe (wymiana wszystkiego co padnie w serwerach), remote hands.
Do tego wszystko co jest zwiazane z dzialaniem serwerowni. Generalnie jestesmy lacznikiem miedzy project managerami i providerem serwerowni. Do tego takie rzeczy jak wynoszenie smieci itp.

Moje przemyslenia odnosnie dalszego rozwoju i pytanie do Was. W tej korporacji, NOC juz siedzi w cieplej Hiszpanii :). Jedyna sciezka zwiazana z sieciam jaka znalazlem na prezentacji z power pointa to IP Infrastructure engineer.

Czy dobrze rozumiem, ze to bylaby dobra sciezka w strone architekta?

W poprzednich postach podawaliscie Nocniki na drugi etap, a tego stanowiska nikt nie wymienil jako drugiego etapu, dlatego pytam.

W opisie tego stanowiska podali tylko takie ogolniki:

Design and operation of Major IP backbone
Juniper/Cisco device config
Ability to manage own workload
Able to travel as required

Zakoncze zarobkami na moim stanowisku, bo widze, ze na tym forum sobie pomagamy, zeby nas korporacje nie skubaly a jawnosc zarobkow w tym pomaga :). W rejonie gdzie mieszkam jest ogromna konkurecja, DCs sa wzdluz i wszerz. Ogolnie moje zarobki sa niskie w stosunku do reszty. Zmiana zawodu daje male pole do manewru, poki co.
Niemniej jednak, dla ludzi, ktorzy siedza w temacie firma daje 32k + do 10% bonusu + 15% shift allowance + standardowe korporacyjne benefity za 42h/tydzien. Ludzie odchodza, bo maja oferty 40k+ bazy za mniej godzin.
Oczywiscie ja takiej stawki nie mam i wlasnie przyszly mi ksiazki do CCNA... podoba mi sie :).

bydgoszcz2016
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2016, 15:27

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#20

#20 Post autor: bydgoszcz2016 »

Infrastructure engineer to żaden etap przybliżający Cię do architekta, do tego stanowiska prowadzą network operator/engineer/senior engineer i rózne pokrewne.

Infrastructure eng zajmuje sie jak sama nazwa wskazuje infrastrukturą - nie tylko sieciową, ale każdą inną, mediami, elektrycznością, aspektami technicznymi w zależności co tam jest zmechanizowane. To już odwrót od bezpośredniej pracy przy sieci.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#21

#21 Post autor: mhuba »

bydgoszcz2016 pisze: 23 lut 2018, 08:18 To już odwrót od bezpośredniej pracy przy sieci.
No ale jak? To jest przecież IP engineer czyli jak najbardziej jest to początek drogi i mi się wydaje że nawet lepiej niż praca w NOC choć tam jest trochę więcej akcji więc na końcu ciężko powiedzieć.

Generalnie spokojnie IP Infrastructure engineer dla mnie to next step.
IP Infrastructure engineer:

Design and operation of Major IP backbone
Juniper/Cisco device config
Ability to manage own workload
Able to travel as required
Pzdr
mHuba

bydgoszcz2016
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2016, 15:27

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#22

#22 Post autor: bydgoszcz2016 »

Przepraszam, nie zauważyłem "IP".

Teraz kwestia jakie kompetencje bedzie miał IP infrastructure a jakie Noc, bo moze sie okazać że to będzie bardziej zaawansowany on-site support a może mieć tez możliwość konfiguracji czegoś - więc ciężko stwierdzić.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#23

#23 Post autor: mhuba »

bydgoszcz2016 pisze: 25 lut 2018, 16:59 Przepraszam, nie zauważyłem "IP".

Teraz kwestia jakie kompetencje bedzie miał IP infrastructure a jakie Noc, bo moze sie okazać że to będzie bardziej zaawansowany on-site support a może mieć tez możliwość konfiguracji czegoś - więc ciężko stwierdzić.
No przecież jest napisane "Juniper/Cisco device config".

Pzdr
mHuba

bydgoszcz2016
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2016, 15:27

Re: Sciezka rozwoju w DC UK > PL

#24

#24 Post autor: bydgoszcz2016 »

Wybacz, ślepota i zdawkowe czytanie ostatnich postów zamiast całości - masz rację.

ODPOWIEDZ