Kariera - co dalej ?

praca itp
Wiadomość
Autor
rataj
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 06 lip 2016, 17:37

Kariera - co dalej ?

#1

#1 Post autor: rataj »

Cześć Wam!

Mam pytanie do osób pracujących na stanowiskach związanych z administracją sieci.

Obecnie pracuję na stanowisku analityka zagrożeń, wcześniej pracowałem w zespole SOC.
Z racji na specyfikę pracy na takich stanowiskach trzeba być zaznajomionym ze wszystkim (analiza malware, informatyka śledcza, sieci komputerowe, serwery itp.)
Ostatnio myślałem żeby zawęzić specjalizację do konkretnej dziedziny. Jeżeli chodzi o sieci komputerowe nie mam komercyjnego doświadczenia. Mam za sobą szkolenie CCNA i ALU.
Nie posiadam certyfikatów z wcześniej wymienionych szkoleń, jednak swoją wiedzę oceniam właśnie na poziomie CCNA.

Rozumiem, że IT Security + sieci komputerowe = firewall,IDS,IPS (najczęstsza opinia od bardziej doświadczonych osób lub na podstawie opinii z różnych zakamarków internetu.)

I teraz na koniec. Czy warto skupić się na sieciach ? Czy ta branża dynamicznie się rozwija ? Czy jednak po paru latach stagnacja ? Pytam jako osoba nie posiadająca doświadczenia w tym obszarze.

PS. Tak wiem pieniądze pewnie są większe i będą w security niż w sieciach ale w tym przypadku jest to kwestia drugorzędna.

Pozdrawiam

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Kariera - co dalej ?

#2

#2 Post autor: Kyniu »

Rób to co lubisz i co sprawia Ci przyjemność. Znajdź sobie fajne hobby, które może być ewentualnym planem "B" lub planem na emeryturę (patent sternika żeglugi morskiej z opcją zostania instruktorem, licencja pilota z potencjalnie opcją zostania instruktorem, .........). I żyj swoim a nie czyimś życiem. SWOIM.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

rataj
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 06 lip 2016, 17:37

Re: Kariera - co dalej ?

#3

#3 Post autor: rataj »

@Kyniu

Dzięki za odpowiedź, jednak nie była pomocna. Z żadnego mojego hobby nie zrobię planu B. Czekam na techniczne odpowiedzi.

Pozdrawiam

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Kariera - co dalej ?

#4

#4 Post autor: mhuba »

Z mojej perspektywy pracy w sieciach, jak i w security jest dużo, szczególnie dużo dobrych ofert pojawiło się przez ostatnie 5 lat.
Czy ten biznes się rozwija, moim zdaniem tak, ale są to kierunki w których trzeba programować.
Administracja na dłużą metę jest nudna, nawet tych bardzo dużych sieci.
Więcej akcji, szkoleń, jest u integratora ewentualnie jakiś konsulting, praca projektowa/kontrakty, praca z klientami.
Wszystko stanowiska mają swoje plusy i minusy, jeden dużo podróżuje, drugi praktycznie się nie rusza poza biuro.
Ważna też jest lokalizacja, o ile adminke możesz robić w wielu firmach zdalnie z domu, o tyle praca u integratora lokalnego to tylko praktycznie ma sens w 2-3 miastach w PL, chybą ze dla korpo i klienci miedzynarodowi to wtedy dużo latania (na pewnym etapie życia może to być fajne).
Firewalle, IPS, IDS to raczej podstawy security, nudzi się i to szybko, w wielu firmach te technologie są w jednym worku z sieciówka.

Dobrym źródłem informacji jest pracuj.pl, możesz wpisać interesujace ciebie hasło w wyszukiwarkę i zobaczyc jakie i ile ofert pracy jest na rynku, co w nich wymagają.
Reasumując, żeby robić ciekawe rzeczy w Polsce i mieć perspektywy na rozwój musisz się ulokować w takich miastach jak Warszawa, Kraków ew Wrocław.
Żeby technicznie być na topie musisz mysleć o programowaniu, ew możesz wybrać sciężkę bardziej w kierunku konsultingu.

Jeśli liczysz się z tym że będziesz kodował to raczej brałbym się za to jak najszybciej.

Pzdr
mHuba

rataj
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 06 lip 2016, 17:37

Re: Kariera - co dalej ?

#5

#5 Post autor: rataj »

@mhuba

Dzięki za odpowiedź i podpowiedzi.

Co do programowania - pełna zgoda. Słyszałem o SDN i wszyscy dookoła twierdzą, że jest to przyszłość. Najczęściej pojawia się tutaj Python. Tylko teraz tak, znam kilku sieciowców, którzy uczą się na boku programowania ale nie stosują go na co dzień co powoduje, że nauka programowania albo bardzo się wydłuża alb trzeba ją powtarzać od podstaw co jakiś czas (nie wszyscy czują się dobrze w programowaniu i nie jest to też jazda na rowerze, że raz się nauczysz i pamiętasz całe życie).

Co do monitorowania ofert pracy to robię to od jakiegoś czasu. Z tego co zdążyłem zauważyć ogólnie popyt na administratorów sieci jest ale albo jest wymagane doświadczenie z konkretnym producentem albo dokładane są dodatkowe obowiązki typu zarządzanie serwerami,bazami danych, wirtualizacja itp.

Niestety obawiam się, że sieci podobnie jak IT security to za chwile będzie (albo już jest) jeden duży worek gdzie można wrzucić wszystko i znowu koło się zamyka.

Jeszcze raz dzięki!

Pozdrawiam

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Kariera - co dalej ?

#6

#6 Post autor: mhuba »

Dlatego jeśli chcesz iść w kierunku technicznym i nie kręci Ciebie nic co związane z konsultingiem etc. to od razu nastaw się na programowanie i szukaj cos w tym kierunku.
Zaoszczędzisz sobe sporo czasu i nerwów w przyszłości a python to dobry kierunek.

Pzdr
mHuba

ODPOWIEDZ