Praca zdalna a pandemia

praca itp
Wiadomość
Autor
stypo
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 03 paź 2011, 15:35

Praca zdalna a pandemia

#1

#1 Post autor: stypo »

Witam,

chcialbym wiedziec jakie sa Wasze spostrzezenia dotyczace zmiany (badz jej braku) warunkow pracy dla firm z HQ w zachodniej Europie w wyniku pandemii? Czy nie macie wrazenia ze jednak wiecej ofert pojawilo sie na rynku ktore umozliwiaja prace stricte zdalna (albo w 90%) oczywiscie w konkurencyjnych stawkach w stosunku do rodzimych opcji? Przy nizszych kosztach zycia w PL zdaje sie ze wyglada to o niebo lepiej. Pytam bo mysle czy nie wrocic do PL i nie zlapac czegos zdalnie...Obecnie siedze w UK i nie chce mi sie oddawac lwiej czesci zarobkow na samo zycie tutaj.

seba766
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2016, 12:26

Re: Praca zdalna a pandemia

#2

#2 Post autor: seba766 »

Cześć,
ostatnio troszkę aktywniej rozglądam się na rynku pracy i szczerze mówiąc ofert pracy dla firm z zagranicy nie ma zbyt dużo. W ostatnim czasie chyba nawet nie dostałem żadnej takiej propozycji. Wszystkie raczej w oddziałach Polskich bądź poprzez Polską agencje pracy.

Awatar użytkownika
nowyk123
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2017, 21:46

Re: Praca zdalna a pandemia

#3

#3 Post autor: nowyk123 »

Hej.
Patrzę na oferty z PL - głównie jak przeglądam dostrzegam oferty pracy zdalnej(100%remote). Natomiast rekrutacja też zauważyłem, że przy ogłoszeniach o pracę jest przeprowadzana w trybie remotely.

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: Praca zdalna a pandemia

#4

#4 Post autor: konradrz »

Zależy czy chcesz pracować w małej firmie, czy dużej. Dam przykład z życia, kolega pracuje w takiej firmie co się zaczyna na "V" a kończy na "mware". Od iluś miesięcy zakaz chodzenia do biura, wszyscy zdalnie. Mają taki program pilotażowy "pracuj z dowolnego kraju" (z obowiązkowym "2.0", heh) - ale wiąże się to ze zmianą pensji (i to w dół), w tym przypadku to było obniżka o ponad 50% (!). Polska według nich to miejsce za 8k brutto (UoP) (i nie interesowało ich czy to Warszawa czy Pcim, stawka na PL była taka i tyle).
Programy takie (i obcinanie pensji) jest "popularne" też w Fejsbuku, Tłiterze, i paru inszych Silikonowych firmach. Nazywają to "geo-arbitraż" (i obcinają Ci pensję nie "bo Covid", tylko "bo to nie fair w stosunku do tych co zostali w Kalifornii").

Awatar użytkownika
M@ZuR
wannabe
wannabe
Posty: 60
Rejestracja: 13 lis 2009, 20:21

Re: Praca zdalna a pandemia

#5

#5 Post autor: M@ZuR »

Zbędny middle management "błyska" pomysłami (w końcu ktoś to musiał na to wpaść, chyba że się mylę). Stawka jak 12 lat temu po 2 latach pracy. I tak są ludzie w PL, ktorzy pracuja za stawki z "Zachodu" w PL, trzeba twardo negocjowac.

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

Re: Praca zdalna a pandemia

#6

#6 Post autor: drake »

Hej,
ja zauwazylem, ze w DE jest sporo nowych ofert, gdzie zanaczaco wiecej pojawia sie opcja pracy zdalnej czesciowo, np. 3-4 dni w tygodniu, lub calkiem zdalnie po np. 3 miesiacach wdrozenia. Czasy sie zmieniaja, zmieni sie takze rynek pracy. Wg mnie na lepsze (dla nas, bo elastycznie). A dla pracodawcy... o ile robota jest zrobiona, to nie widze problemu.

Pozdruffka!
Never stop exploring :)

https://iverion.de

Awatar użytkownika
nowyk123
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2017, 21:46

Re: Praca zdalna a pandemia

#7

#7 Post autor: nowyk123 »

Zmienia się, fakt. Ja całkowicie zdalnie od marca pracuje - wcześniej przed pandemia miałem dwa razy pracę w biurze, a trzy home office.
Chociaż widziałem wątki co były pytania - jak kontrolować pracę pracowników albo czym ich monitorować.

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

Re: Praca zdalna a pandemia

#8

#8 Post autor: Misiekm »

Wiekszosc agencji wymaga/preferuje kandydatow z lokalizacji okreslonej przez klienta.
Tyczy sie to ofert na poziomie EU/UK lub wewnatrz krajowej.

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

Re: Praca zdalna a pandemia

#9

#9 Post autor: lukaszbw »

Zmienia się ale nie tylko na lepsze. Pełne otwarcie na pracę zdalną w niektórych branżach spowoduje większą konkurencję. Jak mieszkasz w Londynie i płacisz słono za życie w tym mieście to na twoje stanowisko może ubiegać się ktoś kto mieszka na wsi gdzieś w Shropshire i jego koszta życia są 1/3 tego co ty płacisz. Przed pandemią nie mógł tego zrobić bo by go czas i koszty dojazdów zabiły. W takich sytuacjach to może doprowadzić nawet do spadku w zarobkach.

Już nawet nie wspomnę o pracy z innego kraju. Wymaga to często dostosowania się do przepisów podatkowych. Coś co może dla kontraktora być oczywiste, dla pani w kadrach już nie.

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejsze jest pod jakie kadry się podpada. Pracując w jednej firmie, robiąc dokładnie to samo, rozbieżność w pensji może być duża. W momencie jak wpadniesz pod parasol kadr w "uboższym" kraju to od razu ci pensje obetną.

Można pracować z tańszego kraju będąc zatrudnionym w bogatszym ale trzeba ciągle "kombinować". Szczególnie w dużych korporacjach jest to wyzwaniem. Mniejsze firmy mogą być bardziej elastyczne ale ile takich jest w naszej branży, które zapłacą ekspertowi dobre pieniądze ?

Na razie rynek jest zachwiany przez pandemię więc to co jest teraz nie można traktować jako przyszłość. Na pewno się zmieni i będzie więcej pracy zdalnej ale będą tacy co stracą i tacy co zyskają.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

Awatar użytkownika
nowyk123
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2017, 21:46

Re: Praca zdalna a pandemia

#10

#10 Post autor: nowyk123 »

Podobnie z polskimi większymi miastami. Ktoś może pracować zdalnie dla firmy z Warszawy bez konieczności przeprowadzenia się, a tym samym nie płacąc za koszty wynajmu mieszkania czy pokoju.

ODPOWIEDZ