Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

praca itp
Wiadomość
Autor
LimeSeeker
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2021, 12:28

Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#1

#1 Post autor: LimeSeeker »

Witam :)

Jestem tu nowy na forum, choć śledzę częściowo co tu się dzieje od dobrych kilku miesięcy.

Może to będzie temat irracjonalny (pozbawiony sensu), abstrakcyjny, ale spokoju ducha nie daje mi następujący problem:
- czy branża IT w Polsce umożliwia zmianę stanowiska pracy na takie, które umożliwi zajmowanie się zupełnie innymi technologiami ( i tym samym zbuduje nowy stack technologiczny) niż na obecnym ? Obecnie działam od prawie 5 lat w zakresie systemów MDM (zarządzania urządzeniami mobilnymi), częściowo tylko zajmując się sieciami komputerowymi (choć kilka średnich/ mniejszych projektów LAN/ WLAN popełniłem w przeszłości) i szukam nowej drogi rozwojowej. Zobaczyłem po drodze jeszcze NSX-a, którego nieco dotknąłem, podobnie jak vSphere'a jak i część collaboration od Cisco. Koniec obecnej ścieżki chyba widzę w niedalekiej przyszłości w postaci pojawienia się znaku drogi bez przejazdu). Pierwsza praca, a ta świadomość potrzeby zmiany przyszła za późno...

Stąd właśnie pytanie: czy jest w ogóle możliwa zmiana ze ścieżki systemowej na sieciową, albo na systemową, ale już nie w zakresie systemów MDM tylko wirtualizacji plus wirtualizacji sieci lub też chmury ?

Czy to w ogóle ma sens, czy też lepiej dać sobie z tym spokój (bo jest już na to za późno) ? W przypadku istnienia sensu co można zrobić, żeby osiągnąć cel ?

Pozdrawiam !

psles
wannabe
wannabe
Posty: 143
Rejestracja: 04 sie 2011, 06:09
Lokalizacja: Gdynia

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#2

#2 Post autor: psles »

Zmiana jest możliwa bez problemu, ale raczej spodziewaj się szybkiego startu od dołu, niż wskoczenia na wyższy level. Co trzeba zrobić, żeby to stało się możliwe? Uczyć się - książki, wideo, szkolenia, labowanie... certyfikaty to rzecz dyskusyjna (ja poważam, ale znam takich, co uważają, że to zbędny wydatek). IMHO nawet jeśli nie chcesz zdawać takiego certyfikatu sama droga przygotowywania się do niego jest bardzo cenna. Wiedza jest usystematyzowana i poukładana, najczęściej podana w dość przystępnej formie.

Powodzenia!
.ılı..ılı.

LimeSeeker
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2021, 12:28

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#3

#3 Post autor: LimeSeeker »

Dziękuję za pierwszy odzew.
Oczywiście ten temat można traktować uniwersalnie: co jeśli źle się zaczęło karierę, bądź wybrało niewłaściwą ścieżkę technologiczną.
psles pisze: 01 cze 2021, 15:13 Zmiana jest możliwa bez problemu, ale raczej spodziewaj się szybkiego startu od dołu, niż wskoczenia na wyższy level.
Mam rozumieć przez to, że w ciągu roku (lub szybciej) będzie trzeba przeskoczyć z pozycji junior-end do typowego mida i może być zarówno trudno jak i ciężko to osiągnąć ?

Pytanie, czy pomimo prawie 5 lat doświadczenia faktycznie jedyną realną opcją na zmianę stanowiska jest helpdesk. Jak bardzo byłoby to mądre posunięcie ?

Certyfikacja jest dobrą rzeczą, choć... najlepiej jest ją realizować jeśli jednak wykorzystuje się w jakimś stopniu nabywane umiejętności w pracy. To też motywuje do działania.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#4

#4 Post autor: peper »

LimeSeeker pisze: 01 cze 2021, 17:06 Pytanie, czy pomimo prawie 5 lat doświadczenia faktycznie jedyną realną opcją na zmianę stanowiska jest helpdesk. Jak bardzo byłoby to mądre posunięcie ?

Certyfikacja jest dobrą rzeczą, choć... najlepiej jest ją realizować jeśli jednak wykorzystuje się w jakimś stopniu nabywane umiejętności w pracy. To też motywuje do działania.

Już nie przesadzajmy. To nie jest tak że zmieniasz całkowicie ścieżkę kariery nagle na operowanie wózkiem widłowym. Szukaj pozycji taki żeby wykorzystywać dotychczasowe wykształcenie i wiedzę a jednocześnie rozwijać się w bardziej preferowanych kierunkach. A dużą część certyfikatów można podstawy praktyki zdobyć we własnych Labolatoriach czy wirtualnych środowiskach.
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

seba766
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2016, 12:26

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#5

#5 Post autor: seba766 »

LimeSeeker pisze: 01 cze 2021, 17:06 Dziękuję za pierwszy odzew.
Oczywiście ten temat można traktować uniwersalnie: co jeśli źle się zaczęło karierę, bądź wybrało niewłaściwą ścieżkę technologiczną.
psles pisze: 01 cze 2021, 15:13 Zmiana jest możliwa bez problemu, ale raczej spodziewaj się szybkiego startu od dołu, niż wskoczenia na wyższy level.
Mam rozumieć przez to, że w ciągu roku (lub szybciej) będzie trzeba przeskoczyć z pozycji junior-end do typowego mida i może być zarówno trudno jak i ciężko to osiągnąć ?

Pytanie, czy pomimo prawie 5 lat doświadczenia faktycznie jedyną realną opcją na zmianę stanowiska jest helpdesk. Jak bardzo byłoby to mądre posunięcie ?

Certyfikacja jest dobrą rzeczą, choć... najlepiej jest ją realizować jeśli jednak wykorzystuje się w jakimś stopniu nabywane umiejętności w pracy. To też motywuje do działania.
Nie wiem co masz na myśli helpdesk ale jeżeli chodzi Ci o typowy helpdesk czyli naprawianie ludzią w firmie komputerów to to na pewno nie powinieneś iść w tym kierunku:)
Obecnie masz dużo możliwości rozpoczęcia kariery w sieciach/systemach. Cisco kiedyś miało inkubator gdzie po skończonym kursie weekendowym mogli Ci zaoferować prace. Wymogiem było posiadanie jakiegokolwiek doświadczenia, nawet praca macu. A z systemami/wirtualizacja sam zaczynałem w Orange na poziomie L1 ale strickte w tej działce i to jeszcze na ostatnim roku studiów dziennych(praca na zmianach 12h). Wiadomo nie było to rocket science ale pozwoliło poznać branże, technologie, złapać kontakty. Można było pobawić się chmurami, pokonfigurować serwery, poznać cały proces ITIL.
Apropo certyfikatów to się nie zgodze. Jeżeli nie masz doświadczenia w technologi to certyfikacja może być właśnie tą informacje co pozwoli Twoiemu przyszłemu pracodawcy zaprosić na spotkanie a później to już wiadomo :)
Możliwości jest bardzo dużo, czasem trzeba będzie się pogodzić z mniejszymi zarobkami przez rok czasu ale jak pójdziesz w chmurki to bardzo szybko sobie odbijesz :)
Powodzenia!

LimeSeeker
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2021, 12:28

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#6

#6 Post autor: LimeSeeker »

peper pisze: 01 cze 2021, 18:07
Już nie przesadzajmy. To nie jest tak że zmieniasz całkowicie ścieżkę kariery nagle na operowanie wózkiem widłowym. Szukaj pozycji taki żeby wykorzystywać dotychczasowe wykształcenie i wiedzę a jednocześnie rozwijać się w bardziej preferowanych kierunkach. A dużą część certyfikatów można podstawy praktyki zdobyć we własnych Labolatoriach czy wirtualnych środowiskach.
No podobno znając się na 1 systemie można szybko nauczyć się kolejnego i kolejnego.
W sumie jest DevNet i dCloud z Cisco, ale już w przypadku VMware'a HOL-e wydają się zbyt mocno ograniczone. Chyba, że w tym przypadku najlepiej zakupić blachę i tam postawić środowisko.
Takich pozycji jest mało... niestety. Chyba, że w przyszłości to się zmieni, bo to musiały być stanowiska integrujące ze sobą różne systemy albo też systemy z sieciami.
Przepraszam za marudzenie. Takie nastawienie.

LimeSeeker
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2021, 12:28

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#7

#7 Post autor: LimeSeeker »

seba766 pisze: 01 cze 2021, 20:09
Nie wiem co masz na myśli helpdesk ale jeżeli chodzi Ci o typowy helpdesk czyli naprawianie ludzią w firmie komputerów to to na pewno nie powinieneś iść w tym kierunku:)
Obecnie masz dużo możliwości rozpoczęcia kariery w sieciach/systemach. Cisco kiedyś miało inkubator gdzie po skończonym kursie weekendowym mogli Ci zaoferować prace. Wymogiem było posiadanie jakiegokolwiek doświadczenia, nawet praca macu.
Apropo certyfikatów to się nie zgodze. Jeżeli nie masz doświadczenia w technologi to certyfikacja może być właśnie tą informacje co pozwoli Twoiemu przyszłemu pracodawcy zaprosić na spotkanie a później to już wiadomo :)
Możliwości jest bardzo dużo, czasem trzeba będzie się pogodzić z mniejszymi zarobkami przez rok czasu ale jak pójdziesz w chmurki to bardzo szybko sobie odbijesz :)
Powodzenia!
No przygotowywanie sprzętu dla użytkowników, troublewhooting problemów z PC, drukarkami, floorboxami w salkach konferencyjnych, czy terminalami audio-video, operacje na ActiveDirectory lub w bardziej zaawansowanym zakresie dodatkowo support sieci biurowej LAN/ WLAN.

Ostatnio czasy się zmieniły i zauważyłem, że pracodawcy niechętnie chcą dawać szansę. Poszukują osób nie tylko znających dane zagadnienia, ale także posiadających niemałe doświadczenie w tych tematach. Przed pandemią było łatwiej, no ale za to jest teraz praca w trybie hybrydowym, albo zdalna.

Ten program znam, bo startowałem kiedyś w nim będąc po 1 semestrze kursu CCNA. Odpadłem przez prezentację... On był tylko dla świeżych absolwentów studiów.

ksos
wannabe
wannabe
Posty: 57
Rejestracja: 29 gru 2020, 10:12

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#8

#8 Post autor: ksos »

Ucz sie i zdaj CCNP, w miedzy czasie aplikuj - predzej czy pozniej cos sie trafi.

LimeSeeker
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2021, 12:28

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#9

#9 Post autor: LimeSeeker »

Do CCNP brakuje zdania 1 egzaminu specjalistycznego. SWITCH i ROUTE zdałem jeszcze w starej formule (przed 24.02.2020). Myślałem o egzaminie z SD-WAN, ale odpuściłem dalszą walkę, bo i tak tej wiedzy obecnie bym nie wykorzystał.

Sorry za negatywne nastawienie. Błędy przeszłości i teraźniejszości.

psles
wannabe
wannabe
Posty: 143
Rejestracja: 04 sie 2011, 06:09
Lokalizacja: Gdynia

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#10

#10 Post autor: psles »

Na początek więc, zmień nastawienie (sam piszesz, że jest negatywne i za to przepraszasz - wiesz, że to nie najlepiej). Marudzeniem daleko nie zajedziesz. Zniechęcaniem innych do pomocy sobie też nie.Najpierw się naucz, a potem szukaj szansy na wykorzystanie tej wiedzy. Jeśli chcesz najpierw dostać szansę, żeby potem się uczyć, a ktoś ma Ci zaufać, to właściwie na jakiej podstawie (ani się nie znacie, ani nie masz wiedzy, ani doświadczenia)? Jak się nauczysz (nie mówię, że zdasz cert, bo może nie musisz - zależy tylko od Ciebie), i rozejrzysz, to znajdziesz swoją szansę. Nawet jeśli nie będzie dokładnie idealnie w wymarzonym przez Ciebie kierunku, to chociaż w dobrą stronę. It's the journey... ;)
.ılı..ılı.

LimeSeeker
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2021, 12:28

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#11

#11 Post autor: LimeSeeker »

Dzięki za odzew.
Czyli dobrze byłoby wykończyć niedokończone CCNP (i przy okazji zrobić refresh wiedzy z części SWITCH i ROUTE) ?
Negatywne nastawienie wynika też z odbytych rozmów kwalifikacyjnych: mało kto patrzył holistycznie na całość doświadczenia. Zazwyczaj osobę przepytującą interesowały konkretne zagadnienia, a reszta zupełnie nie obchodziła. Druga sprawa: dużo za późno się zorientowałem, że obecna ścieżka nie ma sensu. Ciekawe jak inni sobie radzą z ratunkiem w takiej sytuacji ?

Tak- to prawda. Certyfikat przekazuje wiedzę w dość uporządkowanej formule. Pozostają solidne podstawy teoretyczne wiedzy i nieco mniej solidne praktyczne (ale zawsze). Poza kosztem egzaminu (i kosztem czasu) nie przerażają mnie w żaden sposób.

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#12

#12 Post autor: konradrz »

CCNP może być warto, choćby po to żeby "panią z HR" przejść (czasem nie wiedzą o co chodzi, i filtrują po skrótach - "ma czy nie ma"). Dodaj do tego jakiś średni cert z AWSa (ew Ażura), i połowę "CV-sortingów" masz zaliczoną. A jeszcze jak bąkniesz "bo ja coś w Pajtonie kiedyś klepałem, i taki projekcik na githabie mam" - pozamiatane.

Co do interwju - no tu nie poradzisz. Czasem faktycznie trafi się jakiś scenariuszo-ciamajda, który nie do końca wie co i jak, ale ktoś wyższy mu powiedział "odpytaj go o XYZ, jak odpowie siak to zdał, jak odpowie inaczej to nie zdał" (gdy czasem "inaczej" nie jest złą odpowiedzą...).

Awatar użytkownika
nowyk123
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2017, 21:46

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#13

#13 Post autor: nowyk123 »

Tak może być. Na rozmowę idzie jakiś np. manager i zadaje pytania, które mógł ustalić z osobą od IT ze swojego zespołu.

geminiuss
wannabe
wannabe
Posty: 63
Rejestracja: 16 lut 2008, 00:38

Re: Radykalna zmiana stanowiska pracy i technologii

#14

#14 Post autor: geminiuss »

LimeSeeker pisze: 02 cze 2021, 17:02 Negatywne nastawienie wynika też z odbytych rozmów kwalifikacyjnych: mało kto patrzył holistycznie na całość doświadczenia. Zazwyczaj osobę przepytującą interesowały konkretne zagadnienia, a reszta zupełnie nie obchodziła. Druga sprawa: dużo za późno się zorientowałem, że obecna ścieżka nie ma sensu. Ciekawe jak inni sobie radzą z ratunkiem w takiej sytuacji ?
Ja bym w ogole nie bral pod uwage rozmow kwalifikacyjnych bo tutaj za duzo zalezy od czynnikow nie zwiazanych z Toba. Wazne jest abys Ty wiedzial ile jestes warty.

Mnie sie ostatnio skonczyl 12 miesieczny kontrakt i mialem 3 rozmowy kwalifikacyjne. Na dwoch rozmowach mnie trzepali jak sie tylko dalo , a na rozmowie o kontrakt, ktory placil najwiecej byla luzna gatka i dostalem oferte po 30 minutach.

Takze nigdy nie wiesz :)

ODPOWIEDZ