->Wybór specjalności <-

praca itp
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
master614
wannabe
wannabe
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2006, 16:11

->Wybór specjalności <-

#1

#1 Post autor: master614 »

Witam forumowiczów,

Jestem na drugim roku studiów na Wydziale Informatyki (PS). Do końca marca mam wybrać specjalność w której będę dalej kształcony. Czy moglibyście wyrazić swoje opinie na temat dostępnych "opcji" ? (Nie patrząc przez pryzmat Waszego dotychczasowego zainteresowania - (cisco==sieci) ).

***************************************************************************
1.Techniki programowania i systemy informatyczne:
-Inżynieria oprogramowania
-Projektowanie systemów informatycznych

2.Projektowanie komputerów specjalizowanych
-Projektowanie układów cyfrowych dla systemów technicznych
-Projektowanie systemów rozproszonego pozyskiwania i przetwarzania danych

3.Techniki multimedialne
-Grafika komputerowa
-Systemy multimedialne
-Komputerowa poligrafia

4.Sieci komputerowe
-Systemy telekomunikacyjne
-Sieci komputerowe
-Inżynieria bezpieczeństwa systemów informatycznych
-Technologie i sieci mobilne

5.Informatyka w zarządaniu
-Informatyczne zarządzanie
-Informatyka bankowa

***************************************************************************

Na pewno nie chciałbym iść na programowanie, raz że słaby jestem z tego, a dwa pracować w firmie z 5 innymi programistami, gdzie każdy ma inne upodobania, albo pracować jako freelancer ;/ i nie mieć stałej pracy.

Sieci, hmm, tutaj jest ból, bo dużo osób odradza ten kierunek. WI nie ma w ogóle wyspecjalizowanego sprzętu w laboratoriach, ogólnie ludzie studiujący np. we Wrocku śmieją się z tego co jest na "Sieciach".
Jednakże, imho może dobre będzie to: "technologie i sieci mobilne".

Nie wiem jak jest z resztą. Wybór również zależy od średniej, czy się tam człowiek dostanie.


Wyraźcie swoje opinie ;-)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sebu
CCIE / Instruktor CNAP
CCIE / Instruktor CNAP
Posty: 843
Rejestracja: 03 cze 2005, 02:08
Lokalizacja: Warsaw, Poland
Kontakt:

#2

#2 Post autor: sebu »

z doswiadczenia powiem tak:
- wybierz to, co najbardziej cie interesuje
- nie patrz na nazwy przedmiotow, one zawsze ladnie wygladaja, a w praktyce... coz... roznie bywa
- na studiach i tak pewnie nie nauczysz sie bezposrednio tego, co bedzie potrzebne do pracy, wiec nie przejmuj sie tym zbytnio, imho wybieraj przede wszystkim to co potencjalnie moze cie zainteresowac
Jesteś ambitnym inżynierem i szukasz ciekawych projektów? Zapraszamy do współpracy w ramach NetFormers (stałej i projektowej). Info na PRV.

Work: http://netformers.pl
Linked-in: http://www.linkedin.com/in/strzelak

Awatar użytkownika
karmazynowy
wannabe
wannabe
Posty: 82
Rejestracja: 11 gru 2005, 19:58
Lokalizacja: Radom

#3

#3 Post autor: karmazynowy »

Niestety wiem z wlasnego doswiadczenia ze programowanie jest na kazdej ze specjalnosci :(
Na jednych jest go wiecej na innych mniej, sam rowniez probowalem od niego uciec, ale niestety sie nie da.
Sebu dobrze ci radzi, mozesz rowniez podpytac sie ludzi ze starszych rocznikow jak ich zajecia wygladaja.
Ogolnie kazda ze specjalnosci bedzie sie roznic 2-3 przedmiotami w semestrze reszta bedzie taka sama.
Ja osobiscie secjalnosc robie dla papierka bo i tak szkola nie nauczy mnie tyle co zycie :)
Pozdro.

Awatar użytkownika
FrozenShadoow
wannabe
wannabe
Posty: 203
Rejestracja: 06 paź 2005, 23:06

#4

#4 Post autor: FrozenShadoow »

Jestem podobnego zdania co Sebu i Karmazynowy:).........poprostu wybierz co Cie najbardziej interesuje. Choc wez pod uwage ze narazie programiscie najlatwiej znalesc prace. A na studiach roznie bywa wiec liczy sie naprawde wiedza, ktora sam zdobedziesz:)
Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz wielką w niewielu

Awatar użytkownika
master614
wannabe
wannabe
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2006, 16:11

#5

#5 Post autor: master614 »

Generalnie, rozumiem żeby brać co mnie interesuje "opcjonalnie". Ale może ze swojego środowiska wiecie kogo potrzebują? Które zawody się cieszą się największym zainteresowaniem? i za granicą ?

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#6

#6 Post autor: peper »

Popatrz dokladnie na to co jest w programach nauczania na konkretnych specjalizacjach i jakie sa przedmioty. Niezaleznie co wybierzez lizniesz i tak wszystkoiwgo po trochu, wazne by specjalizacyjne przedmioty byly dobrze przemyslane i prowadzone. Co do tego z mobilnoscia to popatrz czy nie bedzie bedzie tam przerostu teorii radiowej na trescia pozostalych zagadnien
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#7

#7 Post autor: peper »

master614 pisze:Generalnie, rozumiem żeby brać co mnie interesuje "opcjonalnie". Ale może ze swojego środowiska wiecie kogo potrzebują? Które zawody się cieszą się największym zainteresowaniem? i za granicą ?
Najbardziej rozchwytywani sa programisci, ale tu trzeba byc dobrym i to lubic. Ja np. uwazam ze jestem calkiem niezlym programista, C, C++ i Java nie sa mi obce, ale wiem ze nie kreci mnie to jako praca zawodowa. Sieciowcy zawsze beda mieli przyszlosc bo ktos te podwaliny komunikacji musi budowac. Mobilnosc moze tu byc dodatkowym atutem, bo w koncu wszelkiego rodzaju wireless jest coraz bardziej powszechny. Techniki multimedialne to kierunek dla fanow grafiki, ale jak jestes dobry to tez mozesz niezle zarobic a agencji graficzno-reklamowej lub jako czlonek teamu piszacego gry. Informatyka w zarzadzaniu to dla mnie wogole takie niewiadomo co i na co to komu. Ni to pies ni to wydra
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

kt
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:01

#8

#8 Post autor: kt »

master614 pisze:Ale może ze swojego środowiska wiecie kogo potrzebują? Które zawody się cieszą się największym zainteresowaniem? i za granicą ?
Nie trzeba wiele szukać, wszystko widać przeglądając ogłoszenia o pracę... Przede wszystkim szuka się programistów, projektantów systemów, analityków, itp., oferty te ilościowo totalnie przebijają liczbę ofert dla sieciowców :? nawet web designerzy mają niebo lepiej... :P
Jeśli JUŻ chcesz uciec od programowania, to jak poprzednicy odradzam... :wink: tego nie da się wyuczyć aż do polubienia... :P trzeba się po prostu urodzić programistą... :twisted: i podobnie jak ze wszystkim innym musisz chcieć się tego nauczyć sam, bo na studiach tylko 'liźniesz' temat...
Wszystko zależy od Twoich preferencji i nie warto (moim zdaniem) kierować się jedynie aktualnym zapotrzebowaniem (i radami kolegów, "kogo potrzebują?"), bo na siłę niczego nie polubisz... :wink:
Ostatnio zmieniony 10 mar 2007, 15:54 przez kt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karmazynowy
wannabe
wannabe
Posty: 82
Rejestracja: 11 gru 2005, 19:58
Lokalizacja: Radom

#9

#9 Post autor: karmazynowy »

Najbardziej to potrzebuja robocop-ów, czyli gosci do wszystkiego :?
Przejrzyj pare ofert pracy co druga to programista,
jak nie programista to sieciowiec z umiejetnoscia programowania :D
a jak nie sieciowiec to cos innego z branzy IT ale z umiejetnoscia programowania :D
ale nie przejmuj sie tym wiekszosc firm wypisuje rozne rzeczy w ofertach.
Jesli bedziesz dobry w tym co robisz obojetnie z jakiej specjalnosci to nie bedziesz mial problemow z praca.
Mozez rowniez rozejrzec sie po swojej miejscowosci z jakiej branzy IT jest najwiecej firm.
Ale ja pozostaje przy tym zebys wybral to co cie interesuje, bo jak cos cie interesuje to bedziesz z tego dobry.

Awatar użytkownika
master614
wannabe
wannabe
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2006, 16:11

#10

#10 Post autor: master614 »

Sam język C ,jako język programowania, mniej więcej znam ;-) składnia nie jest trudna, ale mnie to nie kręci w ogóle, pisać coś większego na kilka tysięcy linii kodu :| o co to to nie.
Wybiorę raczej jako pierwsze:
*Technologie i sieci mobilne
na które składają się :
-Architektura przenośnych komputerów osobistych
-Bezprzewodowe systemy wymiany danych
-Internet bezprzewodowy
-Telefonia komórkowa
-Systemy operacyjne oraz programowanie w systemach przenośnych
-Elementy grafiki komputerowej w systemach przenośnych
-Łączność satelitarna

Jednakże muszę wybrać inną opcję w razie gdyby średnia nie pozwoliła mi się tam dostać :-)
Coś wykombinuję :-)

Dzięki za wszystko! Pozdrawiam

Awatar użytkownika
FrozenShadoow
wannabe
wannabe
Posty: 203
Rejestracja: 06 paź 2005, 23:06

#11

#11 Post autor: FrozenShadoow »

Mysle ze Telefonia komorkowa to jest to:) ta branza zawsze bedzie sie rozwijac, zawsze beda potrzebni specjalisci aby wdrozyc nowinki techniczne:). Mobilnosc to generalnie przyszlosc:)
Rowniez programowanie scalakow jest dobrym rozwiazaniem, tutaj masz pelno ofert glownie z firmy Simens........a biorac pod uwage bardzo techniczny i specjalistyczne aspekt jest malo osob z tego typu umiejetnosciami
Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz wielką w niewielu

kt
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:01

#12

#12 Post autor: kt »

master614 pisze:Sam język C ,jako język programowania, mniej więcej znam ;-) składnia nie jest trudna, ale mnie to nie kręci w ogóle, pisać coś większego na kilka tysięcy linii kodu :| o co to to nie.
Jak słyszałem od pewnej osoby: to, że znasz składnię języka, nie oznacza, że znasz ten język... :P (chyba niejeden programista może potwierdzić) Inżynieria oprogramowania i w ogóle cały proces tworzenia oprogramowania to nie tylko stukanie kodu. Tak na prawdę przy dużych projektach stukanie to niewielka część całego 'tworzenia' systemu/oprogramowania, a i 'stukacze kodu' zarabiają ponoć najmniej w porównaniu do analityków, projektantów, czy nawet testerów... :P
Nie mam na celu namówienia Cię na np. Inżynierię oprogramowania :P chcę tylko, żebyś nie myślał, że jedyną rzeczą jaką można robić po tym kierunku to klepanie tysięcy linijek kodu w C++, itp...

Awatar użytkownika
bpiotrek
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 20 wrz 2005, 20:55
Lokalizacja: Warszawa

#13

#13 Post autor: bpiotrek »

Generalnie koledzy wiekszosc napisali.
Musisz na wybor patrzec przez pryzmat tego, ze wiekszosci przydatnych umiejetnosci sie nie nauczysz na studiach, a wlasna praca.

Poza tym odpowiedz sobie na kilka pytan: czy chcesz sie zajmowac scisle komputerami czy raczej cos okolokomputerowego i czy planujesz wyjechac za granice.

Zauwaz, ze (przynajmniej biorac po nazwach, bo program studiow znasz tylko Ty) techniki multimedialne i informatyka w zarzadzaniu to raczej zajecia okoloinformatyczne. Jesli Twoim celem jest bycie managerem, podejmowanie decyzji i robienie prezentacji - ok. Ale stycznosci ze sprzetem bedziesz mial wtedy niewiele.

Druga sprawa to specjalizacja. Sa takie kierunki, ze w Polsce bedzie trudno dostac w nich prace ze wzgledu na plytkosc rynku. Owszem, jak znajdziesz to bedzie to praca bardzo dobra (zazwyczaj). Mam na mysli np. specjalistow od mainfraimow, projektowania procesorow czy specow do storage'u. Po prostu takich ludzi jest potrzeba u nas 100 i koniec. Za to zapotrzebowanie na ogolnych programistow (ale juz raczej nie na programistow od OS czy DB bo to pisze kilka firm na swiecie), sieciowcow (ale tez nie koniecznie top-class) a przede wszystkim komputerowe "zlote raczki" (Windowsy, troche Linuxa, proste sieci, jakies podstawy programowania i support) jest zdecydowanie wieksze.

Awatar użytkownika
awo
CCIE
CCIE
Posty: 355
Rejestracja: 05 wrz 2004, 16:25
Lokalizacja: waw@pl
Kontakt:

#14

#14 Post autor: awo »

Miałem okazje na WI odrobine studiować.
Coś tam skończłem, czegoś nie ale generalnie WIPS sobie chwale.
Nie traktuj tylko tego jako miejsca gdzie naucza cie wszystkiego itp.
Raczej znajdziesz kilku fajnych prowadzacych i u nich ciekawe tematy.

Osobiscie uwazam ze WIPS jest jak z prezentacjami... wybierasz interesującego prowadzacego i temat sam cie wciagnie.

Smiac sie inni moga ale wydaje mi sie ze zasoby z za wschodnich granic PL daja na WIPS bardzo duzo tylko trzeba pytac, spotykac sie itp.

Generalnie polecam. Teraz z perspektywy czasu wybralbym cos bardziej biznes/ekono a mniej technicznego. Do tego jakis "abstrakcyjny" temat biznesowy pracy u Prof. Sołdka.
Jezeli jeszcze uczy - bedziesz mial wiecej zadowolenia z tego niz z kolejnego orania "prac kopii" z tematu linuxow, sieci czy aplikacji.

Z tego co sie mowilo to od razu podaruj sobie (chyba ze to akurat lubisz!):
3.Techniki multimedialne
-Grafika komputerowa
-Systemy multimedialne
-Komputerowa poligrafia
Polecam wybór na podstawie własnego upodobania + nastawienie sie na szeroki przeglad niz mocna specjalizacje... ta zrobisz sobie juz w polu...

Awatar użytkownika
awo
CCIE
CCIE
Posty: 355
Rejestracja: 05 wrz 2004, 16:25
Lokalizacja: waw@pl
Kontakt:

#15

#15 Post autor: awo »

master614 pisze:Które zawody się cieszą się największym zainteresowaniem? i za granicą ?
To pomyliles adres.
Zamiast Zolnierskiej wracaj do centrum i wybieraj wydzialy bardziej spacjalistyczne
przemyslowo i unikatowe... jakies okrety, statki albo inne niszowe rynki.

ODPOWIEDZ