Juniper feature navigator ?

JunOS / Juniper / Netscreen
Wiadomość
Autor
highlander
wannabe
wannabe
Posty: 323
Rejestracja: 29 sty 2006, 12:51

Juniper feature navigator ?

#1

#1 Post autor: highlander »

Cześć

Czy jest jakiś odpowiednik ciscowego feature navigatora dla junipera ?
Chciałbym np: sprawdzić na jakich EX-ach jest supportowany virtual chassis i kiedy będzie wsparcie dla kolejnych modeli.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
saturnv
wannabe
wannabe
Posty: 190
Rejestracja: 23 kwie 2009, 14:05
Lokalizacja: Warszawa, Koło
Kontakt:

Re: Juniper feature navigator ?

#2

#2 Post autor: saturnv »

highlander pisze:Cześć

Czy jest jakiś odpowiednik ciscowego feature navigatora dla junipera ?
Chciałbym np: sprawdzić na jakich EX-ach jest supportowany virtual chassis i kiedy będzie wsparcie dla kolejnych modeli.

Pozdrawiam
Obecnie na EX4200 z kablami do 5m. Ma byc dostepny rowniez ze specjalna karta na EX4500 jeszcze w tym roku.

highlander
wannabe
wannabe
Posty: 323
Rejestracja: 29 sty 2006, 12:51

#3

#3 Post autor: highlander »

ale rozumiem, że po świetle (XFP) na EX4200 też już działa virtual chassis?

A jakieś przecieki kiedy na EX4500 to będzie ?
A w ogóle to instance-type virtual-router to mogę tworzyć na EX4500 ?
(gdzie takie rzeczy sprawdzacie co jest supportowane na jakim sprzęcie?)

Pozdrawiam

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#4

#4 Post autor: House »

highlander pisze:ale rozumiem, że po świetle (XFP) na EX4200 też już działa virtual chassis?
Za pomocą portów XFP można zestawiać linki w Virtual Chassis.
Więcej informacji możesz przeczytać na:
http://www.juniper.net/us/en/products-s ... literature Dokument zatytułowany: Virtual Chassis Technology Best Practices.

highlander pisze:A jakieś przecieki kiedy na EX4500 to będzie ?
Z tego co słyszałem to Virtual Chassis już jest na EX4500, czy pod koniec roku ma być. Nie jestem pewny tego.

highlander pisze:A w ogóle to instance-type virtual-router to mogę tworzyć na EX4500 ?
(gdzie takie rzeczy sprawdzacie co jest supportowane na jakim sprzęcie?)

Pozdrawiam
Najlepiej na stronie
www.juniper.net, na kb.juniper.net i na http://www.juniper.net/us/en/products-s ... literature (przykład ze switchem EX)

Aktualizacja:
Jeszcze jeden link o EX4500 i Virtual Chassis: http://forums.juniper.net/t5/Architecti ... 6375797261

nail2k
member
member
Posty: 43
Rejestracja: 20 gru 2007, 14:38
Lokalizacja: Gdańsk

#5

#5 Post autor: nail2k »

highlander pisze:ale rozumiem, że po świetle (XFP) na EX4200 też już działa virtual chassis?
Działa zarówno po XFP, SFP, jak i SFP+. Dodatkowo można mieszać połączenia światłowodowe z tymi back-to-back.
highlander pisze:A jakieś przecieki kiedy na EX4500 to będzie ?
Ma być w 10.4
highlander pisze:A w ogóle to instance-type virtual-router to mogę tworzyć na EX4500 ?
Wiem, że ma być. Niestety nie znam konkretnej daty.

Jeżeli chodzi o funkcjonalności EX-ów, to dobrym miejscem startu może być ten dokument.

highlander
wannabe
wannabe
Posty: 323
Rejestracja: 29 sty 2006, 12:51

#6

#6 Post autor: highlander »

dzięki za info/linki.

Przyglądając się EX4500 widać, że na dzień dzisiejszy to taki bardzo okrojony switch L2, nie ma masy funkcji np: QOS (mark/rewrite/vlan), Security (brak 802.1x), ipv6 (prawie nic z ipv6), routing: brak BGP, virtual-router, vrf, brak virtual-chassis i wszystkiego co z tym związane (channelli over multichassis). Nie ma nawet takich podstaw jak PIM-DM czy sflow.
Czy ktoś używał/ma tego switcha ? Na ile stabilnie działa to co jest ? I na ile stabilny jest EX4200 ? I co byście polecali ze stajni junipera jako odpowiednik ciscowego 4500/4900 albo prostego 6500 (warstwa agregacji z w miare prostym routingiem) ? Bo mówiąc szczerze to nie widzę nic, jest prosty EX4200 a potem od razu duży EX8200 :( (nie licząc 4500, który jest ale w którym prawie nic jeszcze nie działa)

Pozdrawiam

michaliwanczuk
wannabe
wannabe
Posty: 187
Rejestracja: 17 kwie 2010, 21:48
Kontakt:

#7

#7 Post autor: michaliwanczuk »

polecam ex 4200 bardzo fajny switch dużo możliwości.

Awatar użytkownika
saturnv
wannabe
wannabe
Posty: 190
Rejestracja: 23 kwie 2009, 14:05
Lokalizacja: Warszawa, Koło
Kontakt:

#8

#8 Post autor: saturnv »

Rowniez potwierdzam zdanie kolegi. Jedyny zgrzyt byl taki, ze na jednym z testowanych egzemplarzy padl główny zasilacz;)

nail2k
member
member
Posty: 43
Rejestracja: 20 gru 2007, 14:38
Lokalizacja: Gdańsk

#9

#9 Post autor: nail2k »

highlander pisze:Przyglądając się EX4500 widać, że na dzień dzisiejszy to taki bardzo okrojony switch L2, nie ma masy funkcji np: QOS (mark/rewrite/vlan), Security (brak 802.1x), ipv6 (prawie nic z ipv6), routing: brak BGP, virtual-router, vrf, brak virtual-chassis i wszystkiego co z tym związane (channelli over multichassis). Nie ma nawet takich podstaw jak PIM-DM czy sflow.
Musisz pamiętać, że EX4500 jest produktem obecnym na rynku kilka miesięcy. Taki EX4200 ma ponad 3 lata. EX4500 ma inną architekturę. Ze zbiorem funkcjonalności jest to typowy zabieg producenta: najpierw mało funkcjonalności i pokazujemy ciągły rozwój :) Poza tym w Q1 2011 będzie możliwe budowanie stosów, zawierających zarówno EX4500 i EX4200, więc do tego czasu funkcjonalności na obu pudełkach muszą być takie same. EX4500 to z założenia jest EX4200, ale oparty na interfejsach 10GbE.
highlander pisze:Czy ktoś używał/ma tego switcha ? Na ile stabilnie działa to co jest ? I na ile stabilny jest EX4200 ?
EX4200 miałem okazję testować na wiele sposób: virtual chassis zestawiałem za pomocą kabli back-to-back, za pomocą światłowodów (SFP+, SFP, XFP), z wykorzystaniem obu. Spinałem VC pomiędzy lokalizacjami odległymi o 15km. Wszystko działało bez problemu.
Testowałem także protokoły routingu, współpracę ze switchami Cisco (podaj mi maila na prv, to podeślę Ci dość obszerny dokument na temat testów współpracy EX-ów i Catalystów) i masę innych podstawowych rzeczy (Spanning Tree, QinQ, IPv6, itp.). Wszystkie testy wypadały pozytywnie, nie spotkałem się z problemami.
highlander pisze:I co byście polecali ze stajni junipera jako odpowiednik ciscowego 4500/4900 albo prostego 6500 (warstwa agregacji z w miare prostym routingiem) ? Bo mówiąc szczerze to nie widzę nic, jest prosty EX4200 a potem od razu duży EX8200 :( (nie licząc 4500, który jest ale w którym prawie nic jeszcze nie działa)
Odpowiednikiem 4500 jest wprost stack złożony z EX4200. To pudełko ma naprawdę bogatą funkcjonalność. W przypadku Virtual Chassis jeden switch robi za Master Routing Engine, jeden za backup, a pozostałe działają w trybie linecard (maksymalnie możesz spiąć 10 przełączników w VC). Dodatkowo w takim stosie nie ma centralnego sterowania ruchem - jeżeli jest to możliwe, to cały ruch jest zamykany lokalnie (wewnątrz jednego przełącznika).

kefear
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 19 lis 2009, 19:41

#10

#10 Post autor: kefear »

highlander pisze:dzięki za info/linki.

Czy ktoś używał/ma tego switcha ? Na ile stabilnie działa to co jest ? I na ile stabilny jest EX4200 ?
Pozdrawiam
Ja mam od paru dni i na razie działa. Proste rzeczy: VLANy, LACP, kompatybilne z Cisco PVRST+, management (SNMP,RADIUS,SYSLOG etc.).

ODPOWIEDZ