Wybór routera dla łącza 10 Gbit

JunOS / Juniper / Netscreen
Wiadomość
Autor
jacekd
member
member
Posty: 32
Rejestracja: 01 lut 2008, 13:09

Wybór routera dla łącza 10 Gbit

#1

#1 Post autor: jacekd »

Witam,

mam pytanie dotyczące wyboru routera dla łącza 10 Gbit. Niestety w tym temacie błądze trochę po omacku, więc liczę na podpowiedzi.
Generalnie preferuję sprzęt Cisco, jednakże zastanawiam się na Juniperem.
Ma to być router brzegowy z dostępem do internetu. Główny nacisk kładę na traffic management w szerokim tego slowa znaczeniu. Chodzi o elastyczne zarządzanie pasmem dla kilkunastu/kilkudziesięciu klientów wraz z możliwością raportowania/billingu.
Przydałby się również QoS oraz BGP peering, ale wychodzę z założenia, że obydwaj producenci to świetnie potrafią.
Nie potrzebuję natomiast na routerze ani MPLS, ani VPN. To jest osobna działka mojej sieci. Mam również dedykowane firewale, więc ten temat też odpada.
Co proponowalibyście wybrać? Zastanawiam się nad Juniperem MX40. Jeśli byłby to router cisco to chyba ASR 1002 lub 1004.
Więcej tu czytam, niż piszę

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Wybór routera dla łącza 10 Gbit

#2

#2 Post autor: lbromirs »

ASR 1k, lub jesli chcesz wiecej 10GE - ASR 9001.

jacekd
member
member
Posty: 32
Rejestracja: 01 lut 2008, 13:09

#3

#3 Post autor: jacekd »

Dzięki za info.
Jak wygląda wspomniana kwestia traffic management na platformach ASR?
Pamiętam, że na mniejszych routerach miałem kiedyś problem ustawić jednocześnie pasmo gwarantowane oraz rate limit dla danego klienta.
Więcej tu czytam, niż piszę

jarek6
wannabe
wannabe
Posty: 212
Rejestracja: 07 lut 2008, 17:56

#4

#4 Post autor: jarek6 »

Tylko w jaki sposob chcesz gwarantowac pasmo (QoS) na uplinku do ISP w Twoim kierunku ? Tutaj polityka QoS musiala by byc skonfigurowana na routerze PE dostawcy.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#5

#5 Post autor: lbromirs »

jacekd pisze:Dzięki za info.
Jak wygląda wspomniana kwestia traffic management na platformach ASR?
Pamiętam, że na mniejszych routerach miałem kiedyś problem ustawić jednocześnie pasmo gwarantowane oraz rate limit dla danego klienta.
Z jednej strony masz bardzo rozbudowaną konfigurację BRASową na ASR1k jeśli chcesz każdego z użytkowników oddzielać osobno, z drugiej strony masz tradycyjne MQC QoSowe. Możesz sobie prawie dowolnie mieszać wszystkie te mechanizmy.

Na osłodę masz AVC zasilane informacjami przez NetFlow, które pokaże Ci dokładnie kto i ile przesyła z rozbiciem na aplikacje.

ODPOWIEDZ