Routing między vlanami

JunOS / Juniper / Netscreen
Wiadomość
Autor
roberto100
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55
Lokalizacja: Pomorskie

Routing między vlanami

#1

#1 Post autor: roberto100 »

Czy możecie mi pomóc w zrozumieniu jednej rzeczy. Mam w SRX240H stworzoną jedną instancję (zones/screens) o nazwie "local" a w niej np. trzy vlany (dane przykładowe):
"1500 TRUNK"
"100 management"
"50 komputers"

Do każdego z tych vlanów są odpowiednio adresy:
vlan100 (RVI vlan.10) - 192.168.100.0/24
(ip adress gw: 192.168.100.1)
i w nim mam swiche, access pointy, itp.

vlan50 (RVI - vlan.5) - 192.168.50.0/21
(ip adress gw: 192.168.50.1)
i w nim komputery użytkowników.
oraz uruchomiony DHCP.

Oba powyższe VLANY są puszczone TRUNK-iem (vlan 1500) do swicha i tam rozszyte na poszczególne porty.

Problem: mogę spokojnie pingować i wchodzić na poszczególne adresy MIĘDZY tymi vlanami. A przecież z założenia nie powinno być możliwości wchodzenia między VLANAMI.

Czy problemem jest to, że oba te VLANY są w jednej instancji (zones/screens) - a czy przypadkiem nie powinny być rozdzielone na dwie oddzielne instancje, aby nie było MIĘDZY nimi ruchu, tzn. aby komputery z vlanu 50 nie mogły pingować, ani wyświetlać swichy po http z vlanu 100?

seba766
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2016, 12:26

Re: Routing między vlanami

#2

#2 Post autor: seba766 »

Domyślnie na SRX intrazone jest wyblokowany. Czy możesz pokazać jakie masz rulki?

Szefo89
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2016, 17:41

Re: Routing między vlanami

#3

#3 Post autor: Szefo89 »

Oba powyższe VLANY są puszczone TRUNK-iem (vlan 1500) do swicha i tam rozszyte na poszczególne porty.
Nie do końca rozumiem to zdanie, co dokładnie robi VLAN 1500? Zakładam że obok niego masz puszczone VLANy 50 i 100, tak?

Pytanie w jaki sposób masz rozłożone interfejsy na security-zones. Jeżeli znajdują się one w tej samej, np. trust, to zobacz czy nie masz polityki from-zone trust to-zone trust, bo tylko ona byłaby w stanie przepuścić taki ruch. Nie musisz interfejsów rozdzielać na różne instancje, na SRX wszystko działa w obrębie polityk, więc jeżeli usuniesz politykę, która przepuszcza ten ruch, to przestanie on działać i możesz wtedy przepuścić tylko to co chcesz.

Gdybyś nie znalazł tej polityki, to najłatwiej możesz ją zlokalizować w następujący sposób:
1. Uruchom ping z jednej sieci do drugiej i zostaw na dłuższy czas (na Linuxie działa to domyślnie, na Windowsie opcja -t)
2. Na SRX wykonaj komendę:

Kod: Zaznacz cały

show security flow session protocol icmp
3. Powinieneś zobaczyć sporo sesji tego typu:

Kod: Zaznacz cały

Session ID: 335213, Policy name: NAZWA-POLITYKI/143, State: Active, Timeout: 4, Valid
  In: ADRES-SRC/36133 --> ADRES-DST/1;icmp, Conn Tag: 0x0, If: INTERFEJS-IN, Pkts: 1, Bytes: 60,
  Out: ADRES-DST/1 --> ADRES-SRC/36133;icmp, Conn Tag: 0x0, If: INTERFEJS-OUT, Pkts: 1, Bytes: 60,
W pierwszej linii będzie nazwa polityki łamana na jakąś liczbę, tym się nie przejmuj, przeszukaj konfigurację pod kątem tej nazwy:

Kod: Zaznacz cały

show configuration | display set| match NAZWA-POLITYKI
Zobaczysz dokładnie jak wygląda polityka, która przepuszcza ten ruch.

roberto100
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Routing między vlanami

#4

#4 Post autor: roberto100 »

Szefo89 pisze: 18 sty 2021, 10:45
Oba powyższe VLANY są puszczone TRUNK-iem (vlan 1500) do swicha i tam rozszyte na poszczególne porty.
Nie do końca rozumiem to zdanie, co dokładnie robi VLAN 1500? Zakładam że obok niego masz puszczone VLANy 50 i 100, tak?
TAK dla przykładu ten 1500 to tylko TRUNK i przez niego idą 50 i 100.

Szefo89
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2016, 17:41

Re: Routing między vlanami

#5

#5 Post autor: Szefo89 »

Jak możesz to wrzuć konfigurację interfejsów, będzie łatwiej :) I wykonaj tę procedurę co wyżej wrzuciłem, powinieneś znaleźć regułę przepuszczającą ruch. Gdyby tak się nie stało, to podeślij proszę wynik komendy

Kod: Zaznacz cały

show configuration security policies | display set
Oczywiście możesz zamazać poufne dane typu adresy IP czy nazwy klientów.

roberto100
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Routing między vlanami

#6

#6 Post autor: roberto100 »

Szefo89 pisze: 18 sty 2021, 10:45
Pytanie w jaki sposób masz rozłożone interfejsy na security-zones. Jeżeli znajdują się one w tej samej, np. trust, to zobacz czy nie masz polityki from-zone trust to-zone trust, bo tylko ona byłaby w stanie przepuścić taki ruch. Nie musisz interfejsów rozdzielać na różne instancje, na SRX wszystko działa w obrębie polityk, więc jeżeli usuniesz politykę, która przepuszcza ten ruch, to przestanie on działać i możesz wtedy przepuścić tylko to co chcesz.
[/quote]

Mam politykę from-zone trust to-zone trust (u mnie się ona nazywa: local to local), która mogła by podpadać: np. mam jedną taką politykę, aby z sieci komputerów był dostęp do drukarki, która jest w innej podsieci:

policy printer {
match {
source-address 192.168.50.0;
destination-address [ printer 192.168.100.16 ];
application any;
}
then {
permit;
}
}

Ale jest to konkretne wskazanie na dany ip z drugiego vlana - więc nie powinno mieć to znaczenia, ale mam wrażenie, ze cokolwiek w niej zmienię - to nic się nie zmienia w rzeczywistości czy ją deaktywuję, czy nie. To tak, jakby jakiś routing wewnętrzny był między vlanami...

roberto100
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Routing między vlanami

#7

#7 Post autor: roberto100 »

Szefo89 pisze: 18 sty 2021, 11:11 Jak możesz to wrzuć konfigurację interfejsów, będzie łatwiej :) I wykonaj tę procedurę co wyżej wrzuciłem, powinieneś znaleźć regułę przepuszczającą ruch. Gdyby tak się nie stało, to podeślij proszę wynik komendy

Kod: Zaznacz cały

show configuration security policies | display set
Oczywiście możesz zamazać poufne dane typu adresy IP czy nazwy klientów.
Dobra. Dziękuję za podpowiedź. Powalczę z testem i zobaczę. A jutro jak będę na miejscu - pozwolę sobie napisać.

Szefo89
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2016, 17:41

Re: Routing między vlanami

#8

#8 Post autor: Szefo89 »

policy printer {
match {
source-address 192.168.50.0;
destination-address [ printer 192.168.100.16 ];
application any;
}
then {
permit;
}
}
Juniper operuje na nazwach, nie na IPkach, więc za tymi wpisami kryją się jakieś podsieci. Sprawdź konfigurację security-zone, a w szczególności zwróć uwagę na sekcję address-book, zobaczysz co się kryje pod tymi nazwami z polityk:

Kod: Zaznacz cały

show configuration security zones security-zone local
Ale jest to konkretne wskazanie na dany ip z drugiego vlana - więc nie powinno mieć to znaczenia, ale mam wrażenie, ze cokolwiek w niej zmienię - to nic się nie zmienia w rzeczywistości czy ją deaktywuję, czy nie. To tak, jakby jakiś routing wewnętrzny był między vlanami...
Może masz coś namieszane z routingiem, sprawdź na maszynach czy mają ustawioną bramę domyślną skierowaną na SRX i czy nie mają jakichś dodatkowych routingów do konkretnych podsieci, być może przed SRX stoi coś jeszcze co powoduje taki problem.

roberto100
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Routing między vlanami

#9

#9 Post autor: roberto100 »

Dzięki Szefo89 za podpowiedź :)
Po sprawdzeniu: show security flow session protocol icmp okazało się, którą polityka była tego przyczyną.
Problem rozwiązany.

Szefo89
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 10 mar 2016, 17:41

Re: Routing między vlanami

#10

#10 Post autor: Szefo89 »

Nie ma problemu, fajnie że udało się namierzyć przyczynę :)

ODPOWIEDZ