juniper - gdzies ich uzywaja ?

JunOS / Juniper / Netscreen
Wiadomość
Autor
stepien86
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 04 lis 2007, 15:41

juniper - gdzies ich uzywaja ?

#1

#1 Post autor: stepien86 »

Witam,

zastanawiam sie nad nauka do jncia-m, a pozniej nad dalszymi certyfikatami z tej sciezki junipera. Jednak zastanawia mnie gdzie w Polsce mozna pracowac z juniperami.
Jakie firmy w polsce szukaja/potrzebuja/zatrudniaja ludzi ze znajomoscia routerow junipera?

Awatar użytkownika
aid
wannabe
wannabe
Posty: 117
Rejestracja: 23 lip 2007, 11:53
Lokalizacja: Łódź

#2

#2 Post autor: aid »

JNCIA-M to M-Series a w Polsce, to chyba głównie w telekomach. Poza telekomami w dziedzinie R&S (w Polsce) chyba jednak króluje C.

Zaletą uczenia się jupków jest to, że IMHO jest mniej osób certyfikowanych niż C. Jeszcze trochę i co drugi absolwent informatyki będzie miał CCNA (z czego 90% po braindumpie). Zupełnie nie mam doświadczenia w tych urządzeniach, natomiast mniejszych routerów - J-Series i urządzeń bezpieczeństwa - SSG, ISG to trochę jest instalowanych w biznesie i bankach.

Weź pod uwagę jeszcze jedno: systemy operacyjne: M-Series, E-Series, J-Series - JunOS, SSG, ISG - ScreenOS, SA - IVE OS. JNCIA-M - raczej wyłącznie JunOS.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#3

#3 Post autor: peper »

M-ki to tylko telekomy i to tylko te większe. W Polsce J-tek czy E-tków się prawie nie używa. Często można za to spotkać NetScreeny, głównie te mniejsze.

Czy warto? Jeżeli chcesz się uczyć by znaleść potem lepszą pracę to moim zdaniem nie. Nie ma takiego zapotrzebowania. Firmy, które używają Juniperów same sobie kadry szkolą pozatym żaden duży ISP nie rekrutuje na stanowiska administratorskie. Poprostu nie da się wejść operacyjnie w bardzo dużą sieć. Jeżeli chcesz się uczyć dla siebie to warto poznać coś innego niż Cisco.
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

kainiloc
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 03 wrz 2007, 14:40
Lokalizacja: kuj-pom
Kontakt:

#4

#4 Post autor: kainiloc »

M10i, T640, 160-ki i Erx1440 sa dosc powszechne w Tepsie

fajny sprzet duzo dobrych rozwiazan niektore nawet lepsze od ciscowych :P
Failure is not an option...

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

m/t series

#5

#5 Post autor: Archi_p »

w polsce routery m/tmozna spotkac w zasadzie w kazdym telekomie, czasem jak w TP sporo czasem tylko pojedyncze, ale rowniez kilka uczelni kupilo male m-ki. mozna je rowniez spotkac w takich niespodziewanych miejscach osrodki komputerowe itp jak sadze bedzie tego coraz wiecej takze w polce junipery relatywnie maleja i przestaja byc za duze
warto to poznac bo pod wieloma wzgledami sa lepsze niz C

Awatar użytkownika
michal
wannabe
wannabe
Posty: 131
Rejestracja: 01 mar 2004, 21:58
Lokalizacja: ok. Gliwice

#6

#6 Post autor: michal »

Ja np. mam dużą styczność z netscreenami (wersjami mniejszymi) ale bardzo sobie je chwalę. Sprzęt naprawdę godny polecenia.
Często funkcjonalnością przewyższają inne konkurencyjne produkty.

piotrek_j
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:05

#7

#7 Post autor: piotrek_j »

W Centku pojawiły się Juniperki E-320 i M-120 :-)

Gdzieś czytałem też ze Netia zakupiła sobie E-320.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: m/t series

#8

#8 Post autor: Kyniu »

Archi_p pisze:warto to poznac bo pod wieloma wzgledami sa lepsze niz C
Mógłbyś rozwinąć ten wątek?

Kyniu

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

Alien versus Predator czyli Juniper versus Cisco

#9

#9 Post autor: Archi_p »

Nie mam kontaktu z CRS'ami ale na przyklad w tej chwili jeden z klientow wymienil siec zbudowana na GSRch na routerki M-series Junipera (pozdrowienia dla kolegi z NOCu w Bydgoszczy). Wydajnosc, stabilnosc itp marketingowe pierdoly pomine bo jako gosc od supportu kilku sieci z kilkuset boxami moglbym wiele na ten temat powiedziec :wink:
Prawda jest stabilnosc (mowie o M/T czyli szkieletowych - o Matriksach nie bede gadal :mrgreen: , E pomine bo nie chce mi sie gadac). Support Junipera jest o niebo lepszy niz Cisco. Czasami cos co jest bardzo niewymierne - np jak popracuje sie z junosem to zaczyna sie cenic to ze np wprowadzajac zmiany w konfiruracji commit'ujesz je np na probe - jezeli cos ci nie wyszlo to np po 10 min zmiana jest deaktywowana i masz porzednia konfiguracje - a nie jak w C - cos sie chlapnelo na klawiaturze i poszlo w kosmos. jest mnostwo drobiazgow ktore w tej chwili mi uciekly - o np troubleshooting - jak lepiej mi lezy na junosie, albo VRFy - po junosie wkurtyzanialem sie na IOSa ze czegos nie ma :mrgreen: (a byc powinno - bo to takie naturalne)

Po prostu mnostwo rzeczy wiekszych i mniejszych skladajacych sie na SUBIEKTYWNA opienie ze Alien (Juniper) jest fajniejszy niz Predator

pjeter
CCIE
CCIE
Posty: 1391
Rejestracja: 17 lis 2003, 17:29

#10

#10 Post autor: pjeter »

Archi_p, a może po prostu jesteś słaby w cisco ?
Nie bronie cisco, ale kilka razy mi się już zdarzyło ze juniperowiec pluł na cisco, że nie ma takiej i takiej funkcjonalnosci a pozniej sie okazywało ze nie ma racji, tylko był ograniczony umyslowo do softu 11.0.

PJ

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#11

#11 Post autor: kktm »

pjeter pisze:Archi_p, a może po prostu jesteś słaby w cisco ?
Nie bronie cisco, ale kilka razy mi się już zdarzyło ze juniperowiec pluł na cisco, że nie ma takiej i takiej funkcjonalnosci a pozniej sie okazywało ze nie ma racji, tylko był ograniczony umyslowo do softu 11.0.
PJ
True,
jak cos jest gorsze to niech uzasadni dlaczego, suche słowa są bez sensu i źle świadczą o wypowiadającym. Gdzie tu argumentacja, a ssać z palca to każdy może :)

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#12

#12 Post autor: xal »

To ja się wypowiem. Nie pracuje juz z junkami od jakiegos czasu, ale mialem z nimi kiedys sporo do czynienia :-)

Niezaprzeczalna zaleta junka jest jego CLI. Jako ze bazuje na shellu unixowym, to daje mase mozliwosci. Jedna z fajnych rzeczy (tak na szybko mi przyszlo do glowy) jest np to, ze potrafi dopelniac nazwy skonfigurowanych wczesniej route-map, access-list, community-list, itp, ktore trzeba gdzies dalej zaaplikowac. Sama konfiguracja jest zdecydowanie bardziej przejzysta (c-like) niz w Cisco. No i oczywiscie przechowywanych jest ostatnich 30 konfigow (na RP1). Fajna rzecza jest np porownywanie konfigow (show configuration |compare), ktore pozwala na szybko zorientowac sie "co zwalilem". Mozliwosci jest naprawde masa i mozna by tu wymieniac i wymieniac. Kto pracowal z junosowym CLI, wie o czym mowie.

Dodatkowo Junos od samego poczatku byl modularny. Mozna bylo restartowac jeden "zwieszony" proces zamiast rebutowac cala maszyne. Jezeli chodzi o HW to jest jednak troche wydajniejszy. Wynika to po czesci z tego, ze do Junka nie da sie wsadzic wiecej PICow niz maszyna moze obsluzyc. Do Cisco mozna wpakowac co sie da (przekraczajac BP) a pozniej narzekac, ze Cisco ma 100% loadu i sie nie wyrabia. W junku np specjalnie robi sie "szybsze karty" o rozmiarze calego FPC, zeby nie dalo sie nic wiecej wlozyc w dany slot. Przewaga Cisco jest jednak szerszy asortyment (ruterow i kart), ale to dlatego ze Cisco jest dla mas, a Junek raczej dla operatorow.

Czy support Junka jest lepszy? No nie wiem. Swojego czasu (jak jeszcze pracowalem z junkami) mielismy przypadek gdzie JTAC powiedzial: tylko "Wy" macie z "tym" problem i nam sie nie oplaca go usuwac :-/ A bug wywalal calego junka i wszystko w okolicy.

Argumentow za jednym i drugim jest masa i wszystko zalezy od zastosowania i skali. Z junkiem pracowalo mi sie calkiem milo, ale i tak wole Cisco :-P

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: Alien versus Predator czyli Juniper versus Cisco

#13

#13 Post autor: gangrena »

Archi_p pisze:Prawda jest stabilnosc (mowie o M/T czyli szkieletowych - o Matriksach nie bede gadal :mrgreen: , E pomine bo nie chce mi sie gadac). Support Junipera jest o niebo lepszy niz Cisco. Czasami cos co jest bardzo niewymierne - np jak popracuje sie z junosem to zaczyna sie cenic to ze np wprowadzajac zmiany w konfiruracji commit'ujesz je np na probe - jezeli cos ci nie wyszlo to np po 10 min zmiana jest deaktywowana i masz porzednia konfiguracje - a nie jak w C - cos sie chlapnelo na klawiaturze i poszlo w kosmos. jest mnostwo drobiazgow ktore w tej chwili mi uciekly - o np troubleshooting - jak lepiej mi lezy na junosie, albo VRFy - po junosie wkurtyzanialem sie na IOSa ze czegos nie ma :mrgreen: (a byc powinno - bo to takie naturalne)

Po prostu mnostwo rzeczy wiekszych i mniejszych skladajacych sie na SUBIEKTYWNA opienie ze Alien (Juniper) jest fajniejszy niz Predator
Nie mowie, sa zalety Junipera nad Cisco, ale IMHO w wiekszosci nie tam, gdzie wymieniles. Cisco IOS XR rowniez posiada komendy oraz rollback. W normalnym IOS jest z kolei configure confirm oraz configure replace. Co do L3VPN, to czy moglbys podac konkretnie, jakiej funkcjonalnosci nie ma na Cisco w porownaniu do Junipera? Pewnie cos sie znajdzie, ale i Juniper jest uciazliwy. Aby przegladac prefiksy z okreslonego VRF na Juniperze, ktory umieszczony jest w core, trzeba filtrowac tablice bgp.l3vpn.0. Przy czym jest to problematyczne i nie jest to tak szybkie jak w przypadku Cisco, gdzie mozemy skorzystac zarowno z nazwy VRF, jak i RD.

Zgadzam sie z xalem, ze dopelnianie skonfigurowanych nazw route-map, access-list itp jest dogodniejsze w Juniperze. Natomiast konfiguracja jak dla mnie jest bardziej przejrzysta w Cisco. Zapewne kwestia czasu, jaki spedzilem z Cisco w porownaniu z Juniperem. Support wole ciscowy. Jest szybszy i skuteczniejszy. To pewnie kwestia kontraktu. Do Cisco wysylamy service request bezposrednio. Do Junipera poprzez firme Telindus. Obydwa systemy maja sporo bugow. Troche dziwny byl upgrade na Juniperach z softu 6.3 do 8.4, ktorego nie mozna bylo robic od razu. Trzeba bylo wpierw dokonac upgrade'u do wersji 7.4, co z kolei powodowalo inne problemy, gdyz okazywalo sie, ze niektore domyslne parametry w sofcie 7.4 byly inne, niz w 6.3 i upgrade konczyl sie fiaskiem. Trzeba bylo zmienic parametry do akceptowalnych przez nowy soft, zrobic podwojny upgrade i powrocic do poprzednich ustawien, ktore w 8.4 sa juz takie same. Nie odczuwa sie tego w zyciu, ale pod wzgledem wydajnosci, to rowniez slyszalem opinie, ze Juniper jest troche lepszy. Jednak z kolei Juniper bardziej dal nam sie we znaki z RT_PFE errors oraz z dosc czesto szwankujacymi RE (Route Engine) oraz dyskami twardymi.

Na pewno w srodowisku ISP dobrze znac obydwie platformy :)
Ostatnio zmieniony 09 lis 2007, 11:14 przez gangrena, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#14

#14 Post autor: kktm »

xal pisze: No i oczywiscie przechowywanych jest ostatnich 30 konfigow (na RP1).

Kod: Zaznacz cały

R1841_B_0(config-archive)#?
Archive configuration commands:
  default       Set a command to its defaults
  exit          Exit from archive configuration mode
  log           Logging commands
  maximum       maximum number of backup copies  <<<<<<<<<<TU #############
  no            Negate a command or set its defaults
  path          path for backups
  rollback      Rollback parameters
  time-period   Period of time in minutes to automatically archive the
                running-config
  write-memory  Enable automatic backup generation during write memory
xal pisze: Fajna rzecza jest np porownywanie konfigow (show configuration |compare), ktore pozwala na szybko zorientowac sie "co zwalilem".

Kod: Zaznacz cały

R1841_B_0#show archive ?
  config  Compare two IOS configuration files  <<<<<<<<<<TU ################
  log     Show archive log information
  |       Output modifiers
Commity też można na cisco robić :)
Cisco ma możliwość wyświetlania banerków na 20 różnych sposobów :D ;D

Jako że na jupach sie nie znam to bluzg na cisco.

Ostatnio psują coraz bardziej "intuicyjność" komend. Wiem, że są różne zespoły co pracują nad różnymi ficzerami, ale jakoś widać że się nie mogą dogadać.

piotro
wannabe
wannabe
Posty: 402
Rejestracja: 07 paź 2005, 12:50

#15

#15 Post autor: piotro »

To tak nieco poza glownym nurtem, u mnie w firmie wybierali kiedys platforme do zbudowania malej farmy LNSow (DSL'e), tu wazna uwaga, to nie zadne duzy dostawca broudbandu, raczej dosyc spora prywatna siec DSL. Porownywali (w siedzibie junipera) system zbudowany na cisco 7200 z ERXem, uwaga bylo to ponad rok temu, od tamtego czasu moglo sie cos pozmieniac (glownie w jupku). Wyszlo na cisco, z powodow w zasadzie prozaicznych, wtedy (nie wiem czy to nadal prawdziwe) juniper nie potrafil zczyscic wybranej sesji, mozna bylo co najwyzej wyczyscic tunele (czyli wszystkie sesje), poza tym mial ograniczenie do 8k sesji na pudlo. Przy zakladanym setupie wydajnosc nie byla problemem (jeden erx kontra np. 2-3 cisco), a cena przemawiala za cisco.
Teraz dla farmy l2tp ipsec tez wybranecisco (7300 + VAM2), bo wydajnosc i featury jak potrzeba a cenowo tez lepiej, a do tego tylko 1U w racku.

ODPOWIEDZ