mam 2 sztuki J2350 i chcę się pouczyć :)

JunOS / Juniper / Netscreen
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

mam 2 sztuki J2350 i chcę się pouczyć :)

#1

#1 Post autor: garfield »

Mam do testów 2 sztuki J2350 i chciałbym sobie zobaczyć jak ten cały JUNOS wygląda :)
Nigdy z Juniperka nie korzystałem i stąd moje pytanie:
czy na takich pudełkach mogę sobie poćwiczyć takie rzeczy jak: podstawowa konfiguracja czyli hasła tryby dostepow, interfejsy, ACL'ki, dostępy czyli np podpiecie do Radiusa, routing ospf bgp, ntp, tunele, ewentualnie jakiś podstawowy vpn? No i oczywiscie podepne sobie to z routerkami ciscowymi i zobaczymy czy sie zrozumieją :)
Co byście polecili z literatury do poczytania
PS Link od Seby apropo różnic miedzy ios a junosem już znalazłem
Czy dobrze usłyszałem że jest to model w tym segmencie co Cisco 2811 ?


Pozdrawiam
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

#2 Post autor: miboo »

Zacznij od Technical Education , a przede wszystkim od JUNOS As A Second Language.

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#3

#3 Post autor: Archi_p »

co do routingu to pocwiczysz wszystko
acl, radius, tacacs, interfejsy - jw
zrozumienie z cisco - a i owszem tez

jakis czas temu na forum byl post o rozdawanych przez junipera ksiazkach na rocznice istnienie, tytulu dokladnie nie cytuje bo ... nie pamietam ale na forum byl - no i dotyczy akurat junosa na platformie J-series. przegladalem z grubsza ale wygladala dosyc przyzwoicie. jezeli junos jako taki (co prawda na srie M/T) to ksiazki synbexa dostepne na stronie junipera w pdf - ten junos troszki sie rozni (mimo ze wszyscy w juniperze mowia ze jest taki sam :D ), ale za to napisane sa wiecej niz dobrze. nie radze tracic czasu na ksiazki do JNCIA/S bo to raczej nie twoj poziom, ale JNCIP powinna byc mila lektura

Milej czytanki :wink:

Awatar użytkownika
michal
wannabe
wannabe
Posty: 131
Rejestracja: 01 mar 2004, 21:58
Lokalizacja: ok. Gliwice

#4

#4 Post autor: michal »

Ogólnie J-tki to bardzo fajne routery. Można na nie wgrać JUNOS jak również JUNOS-ES. Co do nauki to oczywiście second-language oraz Sybex dostępny za free na stronie Junipera. JUNOS jest ten sam tylko wiadomo są pewne ograniczenia wynikające z platformy sprzętowej.
Dodatkowo możesz poświczyć wykorzystując "routing-instances".
Co do książek to bardzo fajnie napisana jest książka "JUNOS Enterprise Routing", która niedawno temu była jeszcze rozdawana za darmo na http://www.j-central.net/. Również sesje "JUNOS LIVE" są godne polecenia z tej strony.

Pozdrawiam,

Piotr
wannabe
wannabe
Posty: 217
Rejestracja: 17 maja 2007, 13:02
Lokalizacja: London

#5

#5 Post autor: Piotr »

No i Junos ma swojego dynapimsa czyli Olive.
Odpalane pod vmware albo qemu..
np. tu:
Olive
A tu "Junos as a second Language":
Second Language

gorix
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 03 kwie 2006, 19:04
Lokalizacja: Szczecin

#6

#6 Post autor: gorix »

Do nauki od zera chyba najlepsza będzie książka do JNCIA

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#7

#7 Post autor: Archi_p »

no bez przesady z tym JNCIA - garfield cos tam brzdaka o labie w Brukseli a tu JNCIA!
JNCIA to pozycja dla greenhornow :mrgreen:
JNCIP + kilka zdan o budowie juniperowych odpowiednikowACL z JNCIS - reszta to naprawde strata czasu, a J-series kniga to faktycznie Junos Enterprise routing.

gorix
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 03 kwie 2006, 19:04
Lokalizacja: Szczecin

#8

#8 Post autor: gorix »

Pierwsze 200 stron study guide'a do JNCIA to podstawy, ktore trzeba znac zeby sprawnie poruszac sie po konfigu junka. Polecanie ksiazki do JNCIP przy pierwszym spotkaniu z junkiem to jak polecanie ksiazki do CCIE przy pierwszym spotkaniu z cisco :).

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#9

#9 Post autor: Archi_p »

Ha, poniewaz ten kawalek forum jest rownie dynamiczny jak stuletni wielblad to moze wniesmy do niego troszke ozywienia :twisted:

Coz takiego tajemniczego jest w innej skladni polecenia z czym czlowiek doswiadczony nie jest sobie w stanie poradzic? polecanie komus kto z tego co ogladam forum przygotowuje sie do laba R/S:
- JNCIA (czyli podstawy + hardwarowe pierdoly przydatne czasami w pracy supportu czasami znaczy raz na 3 lata) - to lekkie nieporozumienie, zwlaszcza ze ksiazka jest jest deko stara i o ile czesc dla uproszczenia nazwijmy - IP jest nienaruszona zebem czasu, to czesc zwiazana ze sprzetem, Junosem (bodajze v5) jest eee ... troszke nieaktualna.
- JNCIS - od poczatku nie rozumialem tej ksiazki - jezeli ktos chce wedziec co jest w naglowku pakietu OSPF lub ISIS to prosze bardzo, ale generalnie to raczej taka zapchajdziura w certyfikacji Junipera (przynajmniej dla M/T). Za wyjatkiem czesci zwiazanej z budowa nazwijmy to ciskowo - ACLi - ksiazka jest taka sobie, aczkolwiek sie przydaje.
- JNCIP i JNCIE - nie wglebialem sie w jakies materialy np. IE do CCIE - ale JNCIP jest naprawde fajna ksiazka - case study routingowe z pelnymi konfiguracjami i omowieniem hintow - co jak zakladam przy podstawowej znajomosci protokolow routingu u kandydata Garfielda :wink: nie powinno mu sprwaic problemu. Reszta to strata czasu - NA PEWNO nie generalnie, ale przy tykajacym datowniku na pewno.

Bledem jest zakladanie ze ktos jest glupszy od nas, a ja nie zaczynalem konfiguracji MPLS na cisco od materialow do CCNA - przejzalem kurs MPLSA zeby znac komendy i ... szable w dlon. Wiec ... Garfield do roboty i daj znac ktore podejscie bardziej pasuje.

Bede wdzieczny za kazda, zwlaszcza miazdzaca krytyke, od wszystkich. Serio, serio
Pozdro

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#10

#10 Post autor: marcins »

michal pisze:Ogólnie J-tki to bardzo fajne routery. Można na nie wgrać JUNOS jak również JUNOS-ES.

Pozdrawiam,
to sa 2 JUNOSy ? zawsze mowili ze tylko jeden - JUNOS :)

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#11

#11 Post autor: House »

marcins pisze:
michal pisze:Ogólnie J-tki to bardzo fajne routery. Można na nie wgrać JUNOS jak również JUNOS-ES.

Pozdrawiam,
to sa 2 JUNOSy ? zawsze mowili ze tylko jeden - JUNOS :)
JUNOS ES - JUNOS Enhanced Services

http://www.juniper.net/techpubs/software/junos-es/

Awatar użytkownika
red
wannabe
wannabe
Posty: 91
Rejestracja: 20 gru 2007, 19:43

#12

#12 Post autor: red »

Powiem więcej:
"JUNOS software (legacy services)" refers to the JUNOS packet-mode software.

The JUNOS flow-mode software known as "JUNOS Software with Enhanced Services" is now referred to as "JUNOS software for J-series Services Routers".
A w tłumaczeniu - "zwykły" JUNOS jest teraz "legacy" a JUNOS ES to teraz "zwykły" JUNOS. Oczywiście tylko na serii J, bo na pozostałych "zwykły" jest nadal zwykły. To chyba logiczne?

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#13

#13 Post autor: marcins »

One OS, One interface, One code, the only One you need

JUNOS software is the single network operating system of Juniper. As a single, uniform system, JUNOS software provides one experience across all platforms with a consistent implementation for new features.
to jak to wytlumaczyc ? :) czyli nie ma jednego Junosa :) ..zreszta niektorzy wiedza o co mi chodzi ;)

kangu
wannabe
wannabe
Posty: 154
Rejestracja: 06 lut 2006, 01:49
Lokalizacja: W-wa

#14

#14 Post autor: kangu »

JUNOS-ES ma kilka opcji zwiazanych z security typowych dla ScreenOS'a. Ogolnie idea jest taka, zeby na jednym pudelku z serii J moc zrobic wszystko.
Jezeli uzywamy Enhanced Services mozemy tez wrzucic WXC ISM 200 (zajmuje 2 sloty PIM) i uzywac go do akceleracji WAN. W skrocie, 3-in-1 :wink:

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#15

#15 Post autor: marcins »

czyli JUNOS to nie to samo co JUNOS ES ? :)

ODPOWIEDZ