MindMap - notatki

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#16

#16 Post autor: Seba »

szywdo pisze:Zeby nie otwierac nowego watku moze ktos podpowie czy zna jakis fajny program na PC zeby sie "wyrywczo" odciac od internetu, tzn nie tylko jakas przegladarke ale calosc za wyjatkiem :
np. dostep tylko do vpn-a (lab stoi w firmie ) + ewentualnie cisco.com :) na jakis okreslony czas ?
Rozumiem, że czasami w wątkach pojawiają się rzeczy OT, ale ciągle jednak powiązane z tematem. Niestety tutaj nie łapię powiązania co Twoje zapytanie ma w ogóle wspólnego z MindMaps?
Proszę podaj kontekst i zostawimy wpis tutaj, albo poprostu otwórz nowy wątek.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

showrun
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:54

#17

#17 Post autor: showrun »

Kyniu pisze: Skoro pytasz to widać nie jesteś wzrokowcem i musisz poszukać innych sposobów wspomagania się w procesie nauki.
to sie konkretnie dowiedziałem...

może po prostu mapy myśli są cool jak iphone ;)

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#18

#18 Post autor: xal »

showrun pisze:
Kyniu pisze: Skoro pytasz to widać nie jesteś wzrokowcem i musisz poszukać innych sposobów wspomagania się w procesie nauki.
to sie konkretnie dowiedziałem...

może po prostu mapy myśli są cool jak iphone ;)
Nie, nie są. Nie każdy musi używać map myśli. Są one potężnym narzędziem, ale jak to z każdym narzędziem bywa, trzeba się go nauczyć używać. Zalet jest dużo - szybsze powtarzanie, łatwiejsze zapamiętywanie, myślenie lateralne zwiększające elastyczność mózgu, itp. Nie jest to jakiś magiczny środek, który czyni cuda, ale zdecydowanie ułatwia życie. Wszystko to, co pomaga w ogarnianiu ogromu wiedzy i co pozwala wykorzystać optymalnie czas, który jest czymś, czego zawsze będzie brakowało, jest warte nauki. Ale to jest tak z każdymi miękkimi zdolnościami, trzeba czuć potrzebę ich uczenia się i trzeba mieć chęci do rozwijania samego siebie... never stop learning...

Awatar użytkownika
Ern
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 06 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Błonie

#19

#19 Post autor: Ern »

A czy ktoś używa i może polecić jakieś narzędzie na Androida?
Szukam czegoś do robienia prostych schematów i ewentualnie map myśli.
Najciekawsze co znalazłem to Touchdraw - nie ma niestety wersji próbnej żeby sprawdzić co to może. Próbował ktoś?

Dzięki,
Michał

Awatar użytkownika
wookasch
wannabe
wannabe
Posty: 164
Rejestracja: 03 cze 2009, 16:23
Lokalizacja: Berlin

#20

#20 Post autor: wookasch »

Kyniu pisze:Ja używam Mindjet Maps na iPadzie ale raczej do mniejszych projektów.
Sprawdze.
Ktos zna jakies inne godne polecenia na iPada?

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#21

#21 Post autor: mhuba »

To co mi się podoba i mogę polecić do robienia notatek niekoniecznie map mysli (choc mozna i tez) to OneNote.
Z połączeniu z chmura i aplikacjami na telefon to naprawdę super narzędzie.
Mozna dokumentować prace blyskawicznei wklejając zrzuty ekranu, konfiguracje, etc.
Po chwili wszystko nam się synchronizuje i ten sam dokument w najnowszej wersji mamy np. na telefonie, tablecie czy domowym komputerze. Rewelacja.
Oczywiście wszystko również działa w drugą stronę.
Onenote jest dostepny chyba na wiekszosc przenośnych gadzetów: Android, iOS, Windows Phone.

Pozdrawiam
mHuba

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#22

#22 Post autor: mihu »

mhuba pisze:To co mi się podoba i mogę polecić do robienia notatek niekoniecznie map mysli (choc mozna i tez) to OneNote.
Z połączeniu z chmura i aplikacjami na telefon to naprawdę super narzędzie.
Mozna dokumentować prace blyskawicznei wklejając zrzuty ekranu, konfiguracje, etc.
Po chwili wszystko nam się synchronizuje i ten sam dokument w najnowszej wersji mamy np. na telefonie, tablecie czy domowym komputerze. Rewelacja.
Oczywiście wszystko również działa w drugą stronę.
Onenote jest dostepny chyba na wiekszosc przenośnych gadzetów: Android, iOS, Windows Phone.

Pozdrawiam
mHuba
tak, OneNote to super narzedzie, ale ma jedna zasadnicza wade - nie ma wersji na OSX, a jest to jedna z niewielu aplikacji za ktore zaplacilbym sporo. odpowiedniki to nie to samo i nie ma kompatybilnosci z OneNote na PC, ktorej potrzebuje.

co do synchornizacji przez chmure - przesylasz tak konfigi klientow? nie jestem przekonany za bardzo do bezpieczenstwa chmury

druga sprawa - probowal ktos "undelete" aplikacji ktore dziala w chmurze (ups skasowalem wazna wiadomosc na Androidzie/iPhonie)....
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

showrun
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:54

#23

#23 Post autor: showrun »

xal pisze:Zalet jest dużo - szybsze powtarzanie, łatwiejsze zapamiętywanie, myślenie lateralne zwiększające elastyczność mózgu, itp. Nie jest to jakiś magiczny środek, który czyni cuda, ale zdecydowanie ułatwia życie.

Jakoże narobiłem się kiedyś trochę map myśli mam swoje spostrzeżenia. Jedyną zaletą map myśli w przypadku szczegółowych technicznych informacji (takich jak np wiedza dotycząca sieci) jest ich przestrzenne rozmieszczenie. Pamięć ludzka jest uwarunkowana ewolucyjnie tak żeby pamietac np w których krzakach może siedzieć drapieżnik itp.

Natomiast ponieważ nie da się zrobić takich map używając słów kluczowych i trzeba wpisywać na gałęzie całe epopeje (przykład z Twojej mapy myśli: "Use the vlan dot1q tag native global command to configure the edge switch so that all packets going out IEEE 02.1q trunk, including the native VLAN, are tagged. VLAN1 is a default native VLAN, so by default this command is required") jest to zaprzeczenie idei map myśli i w zasadzie tak mapa nie rózni się zbytnio od notatki linearnej (z odpowiednimi wcięciami, odstępami, zaznaczeniami, rozlożeniem przestrzennym i kolorami). Przy takiej ilości informacji na gałęzi przestrzenne rozmieszczenie informacji w mapie przestaje mieć znaczenie bo przestajemy zapamietywać słowa klucze.

Mapy myśli wymagaja dużego nakładu pracy przy ich tworzeniu i z mojego doświadczenia wynika że wbrew temu co piszą w mądrych książkach trudniej też jest ją uzupełnić/poprawić niż w przypadku zwykłych notatek. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku notatek technicznych gdzie często coś trzeba poprawić bo zrozumienie tematu przychodzi z czasem.
Pisze tu o notatkach na papierze bo na kompie można redagować treść jak się chce.

Podsumowując mój wywód wg. moich doświadczeń mapy myśli do wiedzy sieciowej się nie nadają. Lepiej stosować inne techniki

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#24

#24 Post autor: xal »

Po części masz rację. Ja generalnie dość długo się przekonywałem. W zasadzie mapy myśli, które tworzę są czymś po środku między klasycznymi mapami myśli, a notatkami. Niemniej jednak, dużo łatwiej mi się powtarza i przypomina materiał bo łatwo go zlokalizować wizualnie i odnieść się do podobnych zagadnień z danego obszaru (zdarzało mi się czytać jedną odnogę, gdy przy sąsiedniej dostrzegłem to co mogło mieć też wpływ na to czego w efekcie szukałem). Jak już pisałem jest to pewne narzędzie, a nie złoty środek. Zastosowań jest wiele. Zachęcam do próbowania, ale nie namiawiam :-) W moim przypadku się sprawdzają.

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

#25

#25 Post autor: natash »

Ktoś korzysta z Xmind, bo się przesiadłem, ale mam parę pytań, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, mam trochę notatek, ale cały cza się zastanawiam na co się przesiąść OneNote czy Visio wygląda ciekawie, ale pytanie jak to teraz przenieść.

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

#26

#26 Post autor: natash »

xal pisze:Po części masz rację. Ja generalnie dość długo się przekonywałem. W zasadzie mapy myśli, które tworzę są czymś po środku między klasycznymi mapami myśli, a notatkami. Niemniej jednak, dużo łatwiej mi się powtarza i przypomina materiał bo łatwo go zlokalizować wizualnie i odnieść się do podobnych zagadnień z danego obszaru (zdarzało mi się czytać jedną odnogę, gdy przy sąsiedniej dostrzegłem to co mogło mieć też wpływ na to czego w efekcie szukałem). Jak już pisałem jest to pewne narzędzie, a nie złoty środek. Zastosowań jest wiele. Zachęcam do próbowania, ale nie namiawiam :-) W moim przypadku się sprawdzają.
Czy tworzenie nodów w visio odbywa się automatycznie czy trzeba je dodawać "kreska po kresce"?

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#27

#27 Post autor: xal »

Można automatycznie dodawać jeden lub kilka nodów (trzeba korzystać ze stencila). Ja i tak ustawiam wszystko ręcznie, bo Visio próbuje być mądrzejsze ode mnie. Jest to tochę upierdliwe, ale mam większą kontrolę nad widokiem.

showrun
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:54

#28

#28 Post autor: showrun »

xal pisze:Zachęcam do próbowania, ale nie namiawiam :-) W moim przypadku się sprawdzają.
Tak jak z każdym narzędziem jednemu może pasować innemu nie. W każdym razie szacun że Ci się chciało ten dokument do ciecia przygotować, domyślam się ile to musiało pracy kosztować.

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

#29

#29 Post autor: natash »

Znalazłem Freeplan, to jest bogatsza wersja Freemind, wygląda nieźle, można wstawiać jpg, czego mi brakowało. Fakt w Viso można wszystko, ale jest to dosyć długotrwałe, tak mi się wydaje i niema "zwijania" i "rozwijania" gałęzi.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#30

#30 Post autor: xal »

Pamiętaj, że notatki też są po to, żeby z nich korzystać, a tym samym kojarzyć, gdzie co jest. Jak masz zwijane gałęzie to masz wrażenie że tam jest miejsce i dodajesz nowe gałęzie, a po rozwinięciu wszystko Ci się rozjeżdża. Moim zdaniem statyczne ulokowanie gałęzi jest dość istotne.

ODPOWIEDZ