Koszt lacza point-to-point w warszawie

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
sirduncan
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 13 lis 2009, 17:08

Koszt lacza point-to-point w warszawie

#1

#1 Post autor: sirduncan »

witam - wiem, ze pytanie bardzo ogolne i liczba wplywajacych na odpowiedz argumentow bardzo dluga, ale musze jeszcze dzisiaj rzucic jakas przyblizona kwote businessowemu managamentowi...

no wiec ile moze kosztowac lacze point-to-point w warszawie miedzy biurem w cenrum i gdzies poza centrum (ursynow, bielany etc). 45Mb, albo nawet najlepiej eth 100Mb. Jakies moze przyklady z zycia wziete? jak nic mi nie podpowiecie, to napisze 1k$ miesiecznie - rozsadny strzal? po porostu nie moge powiedziec "nie wiem"....


thx

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

Re: Koszt lacza point-to-point w warszawie

#2

#2 Post autor: tomekp »

sirduncan pisze:witam - wiem, ze pytanie bardzo ogolne i liczba wplywajacych na odpowiedz argumentow bardzo dluga, ale musze jeszcze dzisiaj rzucic jakas przyblizona kwote businessowemu managamentowi...

no wiec ile moze kosztowac lacze point-to-point w warszawie miedzy biurem w cenrum i gdzies poza centrum (ursynow, bielany etc). 45Mb, albo nawet najlepiej eth 100Mb. Jakies moze przyklady z zycia wziete? jak nic mi nie podpowiecie, to napisze 1k$ miesiecznie - rozsadny strzal? po porostu nie moge powiedziec "nie wiem"....


thx
hmm trudno powiedziec :)

1. Jakas solidniejsza radiolinia (ale to raczej spory koszt + zalatwianie sobie zezwolenia na pasmo).

2. Dzierżawa od TPSA
3. Dzierżawa kanalizacji od TPSA + ciagniecie wlasnego swiatlowodu. To sie wiaże co prawda z budowa kanalizacji wtornej i cala reszta zadymy. Jednak jak ma to byc na dluzej to to jest najsensowniejsze od strony ekonomicznej.

Lub znowu radio udez do GTS-u i zapytaj sie czy by ci takiej radiolini nie zestawili - jednak nie bedzie to tanie...

f2048r
wannabe
wannabe
Posty: 118
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:45

Re: Koszt lacza point-to-point w warszawie

#3

#3 Post autor: f2048r »

sirduncan pisze:jak nic mi nie podpowiecie, to napisze 1k$ miesiecznie - rozsadny strzal? po porostu nie moge powiedziec "nie wiem"....
thx
Tak na oko to 45 Mb blizej 3 tys zl a 100 Mb blizej 4-5 tys zl dla łącza typu point-to-point tj jakas transmisja danych. Natomiast jesli łącze do internetu no to pewnie drozej stosownie o 1 tys lub 2

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

Re: Koszt lacza point-to-point w warszawie

#4

#4 Post autor: tomekp »

f2048r pisze:
sirduncan pisze:jak nic mi nie podpowiecie, to napisze 1k$ miesiecznie - rozsadny strzal? po porostu nie moge powiedziec "nie wiem"....
thx
Tak na oko to 45 Mb blizej 3 tys zl a 100 Mb blizej 4-5 tys zl dla łącza typu point-to-point tj jakas transmisja danych. Natomiast jesli łącze do internetu no to pewnie drozej stosownie o 1 tys lub 2
Tutaj trudno to okreslic :) zwlaszcza na oko... obecnie operatorzy maja prikaz zwrotu inwestycji w 1 rok (potem mozna negocjowac nizej ceny) - a koszt inwestycji mocno zalezy od dokladnej lokalizacji tzn. jakie sa warunki techniczne.

Dlatego nawet nie wspominalem o cenach bo to bez sensu - do tego liczy sie tez smykalka do handlu (czyli ile zdolamy utargowac). W wawie w tej dziedzinie to jak wspomnialem najpredzej GTS, Exatel juz sie nie bawi w male inwestycje natomiast z TPSA to roznie bywa. Chyba ze ktos zna jakas firme ktora moze cos takiego zrealizowac w wawie...

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koszt lacza point-to-point w warszawie

#5

#5 Post autor: Wlochaty »

tomekp pisze:
Tutaj trudno to okreslic :) zwlaszcza na oko... obecnie operatorzy maja prikaz zwrotu inwestycji w 1 rok (potem mozna negocjowac nizej ceny) - a koszt inwestycji mocno zalezy od dokladnej lokalizacji tzn. jakie sa warunki techniczne.
To akurat jest bzdura, ze zwrotem roznie bywa, wszystko zalezy od rodzaju i sposobu realizacji uslugi, ale o jakis przykazach pierwsze slysze...
tomekp pisze: W wawie w tej dziedzinie to jak wspomnialem najpredzej GTS, Exatel juz sie nie bawi w male inwestycje natomiast z TPSA to roznie bywa. Chyba ze ktos zna jakas firme ktora moze cos takiego zrealizowac w wawie...
Jesli to ma byc zwykly Ethernet, to tak naprawde to najtaniej moze wyjsc kupno radiolini, choc nie wiem jak wyglada sprawa z czestotliwosciami w Wawie, ponoc jest ciasno.
Jesli chodzi o zestawienie linka przez jakis telekom to predzej w gre bedzie wchodzic E3 lub STM1, ceny moga byc bardzo rozne w zaleznosci od zlozonosci technicznej rozwiazania.
Dzierzawa swiatla moze byc bardzo droga. Zastanawiam sie co to za rodzaj uslugi wymaga lacza 45Mbps ?
Wlochaty

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#6

#6 Post autor: tomekp »

Wlochaty no tak sie ostatnio narobilo z tym zwrotem inwestycji (tlumacza sie kryzysem)...

Ostatnio zalatwialem wlasnie lacza w Wawie i rozmawialem z kumplami ze studiow ktorzy robia w GTS i Exatelu...

Co do pasma w Wawie to fakt jest gesto do tego sama procedura zalatwienia pasma to sterta roboty i nie male koszty.

Do tego jakas sensowna radiolinia z taka przepustowoscia to nie mala kasa.

f2048r
wannabe
wannabe
Posty: 118
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:45

#7

#7 Post autor: f2048r »

Operator typu gts lub exatel moze zapropnowac rozne warianty umowy np na 1 rok lub 2 lata i tez finalnie rozna cene koncową co uwzgledni koszt inwestycji. Tak na oko oferty takich operatorow i tak będą mniej wiecej podobne. Pierwszy raz slysze o koniecznosci zwrotu inwestycji w 1 rok - to musiał byc jakis pojedynczy przypadek. Najszybciej i najłatwiej bedzie zorganizowac lacze typu "transmisja danych" zestawione lacze na radiolinii przez operatora, operator bierze na siebie sprawy zwiazane z koncesja itp.

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

#8 Post autor: Wlochaty »

tomekp pisze:Wlochaty no tak sie ostatnio narobilo z tym zwrotem inwestycji (tlumacza sie kryzysem)...

Ostatnio zalatwialem wlasnie lacza w Wawie i rozmawialem z kumplami ze studiow ktorzy robia w GTS i Exatelu...
Przeciez wszystko zalezy od sposobu realizacji. Czasami wystarczy para modemow/konwerterow, czasami trzeba budowac radio/swiatlo. Nie ma czegos takiego jak zwrot inwestycji w rok, bo sprzet mogl sie zwrocic juz 10 razy od zakupu w poprzednich realizacjach, albo dany projekt moze byc perspektywiczny i czasami "warto wlozyc".
tomekp pisze: Co do pasma w Wawie to fakt jest gesto do tego sama procedura zalatwienia pasma to sterta roboty i nie male koszty. Do tego jakas sensowna radiolinia z taka przepustowoscia to nie mala kasa.
Radio to kilkadziesiat tysiecy, ale mozna tez dzierzawic, procedury moze nieco zawile, ale w ostatecznym rozrachunku czasami takie wyjscie sie oplaca.
Wlochaty

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#9

#9 Post autor: tomekp »

f2048r pisze:Operator typu gts lub exatel moze zapropnowac rozne warianty umowy np na 1 rok lub 2 lata i tez finalnie rozna cene koncową co uwzgledni koszt inwestycji. Tak na oko oferty takich operatorow i tak będą mniej wiecej podobne. Pierwszy raz slysze o koniecznosci zwrotu inwestycji w 1 rok - to musiał byc jakis pojedynczy przypadek. Najszybciej i najłatwiej bedzie zorganizowac lacze typu "transmisja danych" zestawione lacze na radiolinii przez operatora, operator bierze na siebie sprawy zwiazane z koncesja itp.
Z Exatelem juz nie pogadasz w chwili obecnej bo jak nie bedzie na fakturze odpowiedniej ilosci zer to nie wezma sie za to. Wiec takie lacze sie nie zmiesci (zmienili polityke i leca tylko w duze projekty).

Natomiast w GTS jest jak mowie - jak nie wierzysz zadzwon i pogadaj :)

Jakies dwa miesiace temu walczylem z tym tematem tak jak mowie w Wawie (tez w centrum - link na Intraco bo Mariot za blisko i nie lapalo sie w sektorze) wiec mam to obcykane :) od strony umow i finansow...

A wiem tez ze jeszcze moze z 2 lata temu wygladalo to wszystko inaczej...

Choc jak wezmie STM1 to bedzie mial wiesze szanse manewru i tutaj juz bedzie mogl liczyc na jakies lepsze rozwiazania cenowe...

f2048r
wannabe
wannabe
Posty: 118
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:45

#10

#10 Post autor: f2048r »

tomekp pisze:Natomiast w GTS jest jak mowie - jak nie wierzysz zadzwon i pogadaj :)
A wiem tez ze jeszcze moze z 2 lata temu wygladalo to wszystko inaczej...
Wiem, wiem... To moze źle gadasz z nimi ? :D ;) Moze tez warto sprobowac bylo z innymi operatorami np crowley, netia ?

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#11

#11 Post autor: tomekp »

f2048r pisze:
tomekp pisze:Natomiast w GTS jest jak mowie - jak nie wierzysz zadzwon i pogadaj :)
A wiem tez ze jeszcze moze z 2 lata temu wygladalo to wszystko inaczej...
Wiem, wiem... To moze źle gadasz z nimi ? :D ;) Moze tez warto sprobowac bylo z innymi operatorami np crowley, netia ?
Zle nie gadam bo wspolpracuje z nimi juz kupe lat :) i znam tam pare osob.

Po prostu maja od gory i nie zejda z ceny tak jak mowilem. A co do innego operatora to nikt inny sie nie znalazl (centrum Wawy - a jak w sredniowieczu) kto by zrealizowal z tego punktu co potrzebowalem polaczenie.

GTS wyszedl i tak najtaniej. Ale nie podaje ceny bo nie moge :) mowie tylko jakie sa realia... i nie wiem ile krzykna sobie za polaczenie Point To Point. Jednak obecnie ceny sa "posrane"

Jak masz lepsze znajomosci to wal na PW bo potrzebuje drugie lacze w tej samej lokalizacji... mi sie nie udalo nic sensownego zalatwic... tylko z normalna cena :) bo w kosmicznej to moge zestawic... Narazie walcze z tym tematem :)

Awatar użytkownika
LukaszM
wannabe
wannabe
Posty: 408
Rejestracja: 20 lis 2005, 18:39
Lokalizacja: Radom/Wroclaw

#12

#12 Post autor: LukaszM »

sirduncan napisał
no wiec ile moze kosztowac lacze point-to-point w warszawie miedzy biurem w cenrum i gdzies poza centrum (ursynow, bielany etc). 45Mb, albo nawet najlepiej eth 100Mb. Jakies moze przyklady z zycia wziete? jak nic mi nie podpowiecie, to napisze 1k$ miesiecznie - rozsadny strzal? po porostu nie moge powiedziec "nie wiem"....
Możesz jeszcze dodatkowo spróbować w Emitel http://www.emitel.pl/telekomunikacja/dz ... -cyfrowych[URL=http://www.emitel.pl/telekomunikacja/dz ... -cyfrowych
"....Inwestowanie w wiedzę daje największe dywidendy."

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

#13

#13 Post autor: okoo »

najtaniej i najlepiej bedzie wybvudowac swiatlo w kanalizacji tpsa, nie trzeba budowac ksnalizacji wtornej, poprostu wrzucasz kabel do kanalizacji pierwotnej. Koszty zamykaja sie spoko w 15 kpln za km, Miesieczna dzierzawa kanalizacji 150 pln/km przy kablu o srednicy 10,5 mm. Czas realizacji okolo 3 - 4 miesiecy. koszty moga wzrosnac jezeli beda niedroznosci w kanalizacji tp i bedize problem z przylaczmami.

Zapomnialem dodac ze z tego co wiem, to tp ma obowiazek dzierzawic kanalizacje, ale tylko operatorom telekomunikacyjnym

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#14

#14 Post autor: tomekp »

okoo pisze:najtaniej i najlepiej bedzie wybvudowac swiatlo w kanalizacji tpsa, nie trzeba budowac ksnalizacji wtornej, poprostu wrzucasz kabel do kanalizacji pierwotnej. Koszty zamykaja sie spoko w 15 kpln za km, Miesieczna dzierzawa kanalizacji 150 pln/km przy kablu o srednicy 10,5 mm. Czas realizacji okolo 3 - 4 miesiecy. koszty moga wzrosnac jezeli beda niedroznosci w kanalizacji tp i bedize problem z przylaczmami.

Zapomnialem dodac ze z tego co wiem, to tp ma obowiazek dzierzawic kanalizacje, ale tylko operatorom telekomunikacyjnym
Powiedz to w TPSA :) ze nie bedziesz robil wtornej dla swiatlowodu :) - choc wiele osob tak robi (zwlaszcza kablowki), z tym ze nie mowia ze to swiatlowodzik (bo to wieksze koszty - a nikt nie sprawdzi czy to magistralny koncentryk czy swiatlo).
Tylko jak ty bedziesz to robil to trudno wytlumaczyc po co ci koncentryk, zreszta wszysto zalezy od regionu TPSA i na kogo trafisz...

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

#15

#15 Post autor: okoo »

Nie ma obowiazku wkadac wtornika, wrecz oni nie chca go wkladac, no i widac to w cenie dzierzawy, poniewaz we wzorze na cene jest srednica do kwadratu. We wniosku ROI, piszesz jaki kable wladasz, w projektach w ktorych ja uczestniczylem, pisalismy zawsze telefonike nie pamietam symbolu i zawsze bez wtornika i nigdy nie bylo najmniejszego problemu. Wrecz nie widze najmniejszego sensu wladac wtornik, ale to jest juz subiektywne odczucie

ODPOWIEDZ