Z jakich systemów i narzędzi korzystacie w pracy z Cisco

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
itmind
wannabe
wannabe
Posty: 248
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:57
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Z jakich systemów i narzędzi korzystacie w pracy z Cisco

#1

#1 Post autor: itmind »

Witam.
Ciekawi mnie jakich systemów operacyjnych oraz narzędzi korzystają koledzy do pracy z urządzeniami Cisco, szczególnie dużymi ich ilościami. Domyślam, że znajdą się zwolennicy Linuxa, Windowsa oraz Mac OS a może także innych systemów. Prośba aby każdy kto chciałby podzielić się doświadczeniami opisał wypracowany przez siebie sposób na sprawne poruszanie się plikami tekstowymi, skryptami i innymi przydatnymi w codziennej pracy "trikami"
O ile pod linuxem czy Mac OS'em sporo narzędzi jest już wbudowanych, o tyle sprawne poruszanie się w windows nie jest takie proste, szczególnie jeśli chodzi o sesje ssh czy pracę na wielu plikach tekstowych - tu bez zewnętrznych programów raczej ciężko

Pozdrawiam i zachęcam do opisu swoich doświadczeń

presarioPL
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 25 paź 2009, 21:33

#2

#2 Post autor: presarioPL »

mRemote, swietne narzedzie, jesli masz duzo urządzen do zarządzania :D

horac

#3

#3 Post autor: horac »

w windzie putty connection manager i putty

praca zdalna to stacjca przesiadkowa z linuxem ssh+screen

Awatar użytkownika
drozdov
CCIE
CCIE
Posty: 511
Rejestracja: 13 sie 2005, 23:34
Lokalizacja: Zurych

#4

#4 Post autor: drozdov »

Jezeli chodzi o systemy to system zmianowy a narzędzia to przede wszystkim śrubokręt krzyżakowy :D
Zdobywanie certów jest jak zbieranie pokemonów: Wszystkie są fajne ale każdy chce mieć Pikachu :)

itmind
wannabe
wannabe
Posty: 248
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:57
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#5

#5 Post autor: itmind »

Ja na windzie używam SecureCrt oraz do pracy na plikach (np.konfiguracjach) Notepad++

Ciekawi mnie jeszcze na jakim systemie operacyjnym większość z nas pracuje, czy windows, linux a może coraz popularnieszy w PL Mac OS

Pochwalcie się :)

tomiabc
wannabe
wannabe
Posty: 148
Rejestracja: 07 paź 2010, 14:51

#6

#6 Post autor: tomiabc »

najpopularniejszym narzędziem jest securecrt (windows, linux, mac)

w scrt można bardzo łatwo napisać skrypt, który z twojego desktopa przez stację przesiadkową przeniesie ciebie na jakiś ruter. klikasz 2 razy, ssh na stację przesiadkową i telnet na ruter, zapisujesz hasła na radiusa i enable i można pracować :D - pozdrawiamy bezpieczników :D

do przechowywania haseł program keepass

na desktopie fedora 15 i gnome 3 (gnome3 jest fantastyczny - polecam)

czasem przydaje się dostęp do windowsów dlatego albo wirtualka albo zdalny pulpit gdzieś tam.

pjeter
CCIE
CCIE
Posty: 1391
Rejestracja: 17 lis 2003, 17:29

#7

#7 Post autor: pjeter »

Ponieważ u mnie głównie debian chciałbym polecić powłokę zsh zamiast bash.
Nawet jej dobrze nie liznąłem, jednak genialnym bajerem jest uzupełnianie <tab> zdalnych po ssh katalogów. zsh ogólnie jest dużo wygodniejsze do poruszania się po linuxie.

Jeśli mamy zaimportowany na zdalnej maszynie klucz publiczny ssh, zsh pobierze listę zdalnych! plików/katalogów i wyświetli do wyboru / uzupełnienia.

Kod: Zaznacz cały

/home/pjelonek> scp ares:/var/<tab>
backups/ cache/   games/   lib/     local/   lock/    log/     mail/    opt/     run/     spool/   tmp/
bash tylko udaje że to robi - podpowiada w takim wypadku katalogi lokalne

zsh potrafi rozpoznać jaką komendę wpisałeś i podpowiedzieć adekwatne rozszerzenia np:

Kod: Zaznacz cały

/home/pjelonek> ssh <tab>
ares                   bind                   exchange    ip6-loopback           logcheck    nobody                 spoint                 test               localhost   
<cut>  - lista z hostów

/home/pjelonek> mplayer <tab>
Desktop/          ftp://            http://              tv://             vmware/     cdda://           Downloads/        eagle-5.1.0/       https://          PDF/              vcd://     
<cut> - lista mediów, protokołów i katalogów

/home/pjelonek> telnet <tab>
ares                   exchange         ip6-localhost      localhost              spoint          <cut> - lista hostów

/home/pjelonek> wget <tab>
file:      ftp://     gopher://  http://    https://


itd
Szybko, łatwo i przyjemnie pracuje się na kilku maszynach.

PJ

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#8

#8 Post autor: kktm »

pjeter pisze:Ponieważ u mnie głównie debian chciałbym polecić powłokę zsh zamiast bash.
Nawet jej dobrze nie liznąłem, jednak genialnym bajerem jest uzupełnianie <tab> zdalnych po ssh katalogów. zsh ogólnie jest dużo wygodniejsze do poruszania się po linuxie.
Wszak jedyna słuszna powłoka dla prawdziwego "ciscowca" to clish. :D :D

O ile w opensorce jej implementacja jest marna, to np w dystrybucji linuxa który opracowała Nokia (dla checkpoint) jest to zrobione bardzo fajnie. Oczywiście pomimo clisha, trzeba też na tym systemie korzystać z powłoki "normalnej".
/koniec oftopic
"Trust no one"

pjeter
CCIE
CCIE
Posty: 1391
Rejestracja: 17 lis 2003, 17:29

#9

#9 Post autor: pjeter »

Eee przyjrzałem się, IMO słaba. Jako lans być może, ale funkcjonalnie przerost formy nad treścią.

PJ

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#10

#10 Post autor: kktm »

pjeter pisze:Eee przyjrzałem się, IMO słaba. Jako lans być może, ale funkcjonalnie przerost formy nad treścią.

PJ
Wcale nie :P,
proponuję uciąć dyskusję nad wyższościami. o clishu wspomniałem jako ze dyskutujemy linux na forum stricte ciscowym.

Clish to tylko na nokiach i w specyficznych zastosowaniach- czyli konfigurowanie apliance.
Sam clish nawet nie ma dostępu do filesystemu więc do "normalnej" pracy nie ma sensu.

Z ciekawostek na nokiach jest
- clish- pełne odwzorowanie nokia voyager przez command line ala cisco
- iclid- druga powłoka ala cisco- do showów itp
- bash - a jakże tu też się rzeźbi
"Trust no one"

ba10
wannabe
wannabe
Posty: 57
Rejestracja: 21 wrz 2007, 13:34

#11

#11 Post autor: ba10 »

pjeter pisze:Ponieważ u mnie głównie debian chciałbym polecić powłokę zsh zamiast bash.
Nawet jej dobrze nie liznąłem ...
zsh dla leniwych ;)
Polecam dystrybucje liveCD grml by zobaczyć zsh w akcji ( lecz nie tylko dla samego zsh te liveCD warto mieć :) to nawiązanie do teamtu o narzędziach )
Jak chcesz się wgłębić w tą powlokę, to polecam dwa linki : wiki oraz zsh-lovers. Zwłaszcza zsh-lovers gdzie są różne triki.

ODPOWIEDZ